Gemengde Berichten. PER TELEG 11 A AF.~ Armenzorg. R c li tza ken. V j s s c h e r ij. Kerknieuws. S t. «I e 1 ij k Nieuw s. Marktberichten. VGravenhage. Bg de terugkomst van een rijtoer van H. M. de Koningin-Regentes ten paieize op gisteren te 2'A ure, heeft een meisje uit de menigte zich naar het rijtuig begeven en H. M. een rekest overhandigd. Het meisje, dat uit Amsterdam afkomstig bleek, werd vervolgens door de politie naar bet commissariaat op de Groenmarkt gebracht. (-»•) Gisteravond had in liet feestgebouw alhier de vergadering plaats ter bespreking van de de motie-Heldt in zake de verzekering van den ouden werkman, tot welke bijeenkomst het initiatief was genomen door de drie werk liedenverbonden. Dat dit denkbeeld in goede aarde was gevallen, getuigde de volle zaal, waar, behalve de afgevaardigden van hon derd dertig vereenigingen uit verschillende deelen des lands, ook een en twintig leden der Tweede Kamer aanwezig waren. De leiding dezer meeting was opgedragen aan den voorzitter van Patrimonium", den heer K. Kater, die na den niet-instemmers met de motie verzocht te hebben de zaal te verlaten, een openingsrede hield, waarin hij de machteloosheid van het particulier initia tief aantoonde, de krachtige samenwerking der groote werkliedenverbonden, gesteund door kleinere daarbuiten staande groepen, deed uitkomen, waaruit zonneklaar de over tuiging blijkt dat een door het rjjk gewaar borgde lijfrenteverzekeringsbank den ouden werkman weinig heil brengen kan en waarin evenmin te 2ien is de vervulling van de toe zegging te dezen opzichte door H. M. de Koningin-Regentes in 1891 gedaan. De instel ling eener rijkscommissie in den geest der motie-Heldt kan alleen het gewenschte succes hebben en zal tevens de band tusschen Vor stinnen en volk alsmede tusschen de deelen der maatschappij onderling hechter en ster ker maken. Nadat een daverend applaus en bravo's hadden weerklonken, deed de secretaris mede- deeling van 1S8 brieven en telegrammen ter adhaesiebetuiging, waaronder een telegram van dr. Kuyper van den volgenden inhoud »Met uw samenkomst mijn gelukwensch, voor uw uitnoodiging mijn dank. Rondreis bij guur weder is mij nog ongeraden. Toch staat ver zekering van den ouden werkman ook voor mij bovenaan op sociaal program. Tot geen minderen prgs is het pauperisme te keeren*, door geen ander middel kan het pijnlijk on recht dat reeds te lang voortwoekerde, in den kring onzer werklieden worden gestuit. Den werkman gebruiken tot hij versleten is en dan hem aan de arrnkas overleveren kan niet goed voor God zijn. »Nu bezweert ge dat kwaad niet op eens en niemand spanne zijne verwachtingen te hoog, maar in geen geval zijt ge gebaat met een ijjfrentebank. Doortastender maatregel is noo- dig en daarom juich ik het denkbeeld eener staatscommissie van harte toe. Het geldt hier ook een droogmaking, de droogmaking van een zee van ellende. Ook op den ouden dag blijven voor den werkman gelden eischen, de eischen van het menschelijk hart." Aan de discussie, welke vervolgens geopend werd, namen 6 sprekers deel. Allereerst deelt de heer N. J. Appelman, van 's-Gravenhage, zijne denkbeelden mede aangaande de regeling der pensionneering, waartoe hem de benoeming eener staatscom missie het meest gewenscht voorkomt, terwijl hij 't verder nuttig en goed oordeelt dat in dat pensioen worde bijgedragen door den staat, den werkgever en den arbeider zelf. (Applaus.) De heer dr. J. Th. Mouton, van 's-Graven hage, vol animo voor de goede zaak, gaf een zaakrijk overzicht van het Ned. Werklieden- fonds, een echt pionierswerk, waarbij de zui nigheid moest worden betracht, terwijl over de resultaten niet mag worden geroemd. De redenen dier geringe resultaten nagaande, komt hij tot deze slotsomlo. is de zaak te duur; 2o, is er voor algemeene pensionnee ring gebrek aan medewerking, niet uit on macht of onverschilligheid, maar uit zucht om een eigen fonds te stichten3o is er gebrek aan vertrouwen in de kracht van bet fonds en in het beleid der administratie. Vervolgens de middelen lot het wegnemen van 'de oorzaken dier ongunstige resultaten besprekende, betuigt spreker instemming met het regeeringsdenkbeeld, doch kan daardoor niet voldaan zijn, weshalve de motie-Heldt hem gewenscht voorkomt. Door de heeren Jb. Oversteeg, van Delft, en A. Post, van Amsterdam, werd ingenomen heid betuigd met de samenwerking der drie werkliedenverbonden, hoewel de laatste niet kon nalaten zijn twijfel kenbaar te maken omtrent het welslagen daarvan, daar het wet ten maken in ben Haag niet zoo vlug gaat en hij, die toch reeds niet jong meer is, waarschijnlijk den leeftijd van Methusalem zou moeten bereiken om nog pensioen te kunnen genieten. (Uitbundig gelach.) De heer W. J. Smit, van Amsterdam, wijst op hetgeen reeds door den jeugdigen iR.-k. Volksbond" in zake pensionneering van oude werklieden is gedaan, en de heer H. van de Velde, van Rotterdam, komt tot de conclusie, dat pensionneering noodig is om het volk tegen 1 verarming te behoeden, een der middelen waardoor de geest der revolutie bestreden wordtdat pensionneering ten voordeele van alle inwoners des lands komt en dat zij met hulp van den staat niet tot staatsalmacht leidt. 1 De voorzitter brengt nu de volgende motie ter tafel, waarover, na het gehoorde, discussie niet meer noodig zal zijn: «De vergaiiering, uitgeschreven door het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbondhet Nederlandsrh Werkliedenverbond Patrimonium" en den Nedei landschen Roomsch-Katholieken Volksbond, op 5 Maart 1895, in het gebouw iDe Vereeniging", WiUemetraat, te 's-Graven- I hage, i «Overwegende, *dat verzekering van het lot van den ouden en door ouderdom invalide geworden werkman een dringende behoefte is »dat het vooruitzicht, om, oud wordende, geheel afhankelijk te zijn en armlastig, reeds 1 als de middelbare leefiijd aanbreekt, een pijnlijk gevoel is voor den werkman, dat menigmaal zijn levenslust verslapt en dei halve zijn arbeidsver mogen doet verminderen tdat de geldelijke last. die voor een verzekering gevorderd woidt, voor den werkman al/éen te zwaar is en om verschillende redenen ook niet uitsluitend op hem mag drukken »dat, blijkens de gedurende eenige jaren ver- I kregen ervaringen, bet getal ondernemeis die uit eigen vrije beweging hunne werklieden verzekeren of hen in zulke verzekering te gemoet komen, uiterst gering.blijft sdal echter van de zijde van ondernemers in verschillende bedrijven meermalen stemmen zijn opgegaan tot verplichte verzekering, omdat de voorwaarden alsdan voor allen gelijk zouden worden »dat in de kringen der werklieden reeds ge durende een aantal jaren op verplicht verzekering is aangedrongen sis van oordeel mdat de gelegenheid, welke de Regeering voor de arbeiders wil openen, om zich door het Rijk gewaarborgde lijfrente te verzekeren, aan de gewenschte algemeene verzekering van der wetk- lieden ouden dag niet kan voldoen tdat de meeningen omtrent de meest ge wenschte regeling eener verplichte verzekering hier te lande in de nijverheidskringen lang niet gelijk loopen adringl er met den haar passenden eerbied en bescheidenheid »lo. bi] de Tweede Kamer der Staten-Generaai op aan, dat zij hare stem geve aan de bij haar aanhangige motie betreffende het hier besproken onderwerp s2o, bij de regeering op aan, aan de eventueel aan te nemen motie zoodanige uitvoering te geven, dat in de gewenschte staatscommissie zitting zullen erlangen patroons of ondernemers, hoofden of bestuurders der voornaamste patroons- en nijverheidsveieenigingen, benevens werklieden, hoofden of leiders der voornaamste werklieden verbonden. »De vergadering machtigt het bureau, van deze motie een afschrift te tenden aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentaj en aan de Tweede Kamer" der' Staten-Generaai." Zij wordt onder hoera's bij staan en zitten aangenomen. Naar aanleiding van deze uitspraak der vergadering, spreekt de voorzitter een slot woord van dank aan de aanwezige Kamer leden, aan allen die herwaarts kwamen om te strijden tegen denzelfden nood en met een opwekking tot verdere samenwerking. Volgens een Reuter-telegram aan de Pall Mall Gazelle, hebben de zware regens, die in de laatste drie weken in het noordoosten der Zuidafri- kaansche republiek zijn neergekomen, ernstige overstroomingen veroorzaakt. De Kaaprivier steeg 25 voeten in 10 min. en sleurde boomen, rotsen, telegraafpalen en spoorwegbruggen in zijn vaart mede. De Deingoabaai-spoorweglijn werd op 12 plaatsen vernield, zoodat de gemeenschap tusschen Pretoria en Lorenzo Marquez verbroken is. Men vreest, dat vele maanden noodig zullen zijn ons de schade te herstellen. Men zegt dat 4 menschen verdronken zijn. De schade is onberekenbaar. In een kolenmijn te Cerillos (Nieuw-Mexico), toebehoorende aan de sAtchison Topeka Santa Fé spoorwegmaatschappij", is Woensdag door een ontploffing brand ontstaan. Door vallend puin werd de ingang van den put versperd en een groot aantal mijnwerkers werden beneden opgesloten. Men toog onverwijld aan het werk om de slachtoffers te reddeneen vijftigtal werk lieden werden levend, ofschoon zwaar gewond boven gebracht, maar tevens vond men 29 lijken. Men vreest dat de overige 65 werklieden zijn omgekomen. Een zeer btutale diefstal is nabij Dallas in Texas gepleegd. Een bende van 15 roovers overviel een personentrein, koppelde den post en den goederenwagen los en stoomde daarmede vijf Engelsche mijlen ver voort. Tijdens dezen rit braken zij de geldkist open en maakten zij een aanzienlijke hoeveelheid goud en zilver buit. Toen de heeren gereed waren, gaven zij den machinist verlof naar zijnen trein terug te rijden. '«•«RATEKHAOE, 6 Maart. Tweede Kamer. Aangenomen is met 57 tegen 27 stemmen de conclusie van den heer Roessingh in het belang van den aanleg van den Noord- ooster-locaalspoorweg en den krachtigen steun daarvoor door de regeering. Daarna verde digde de heer Gerritsen de motie ten gunste van minimum-loon en maximum-arbeidstgd in de bestekken van het rijk en de gemeenten waar dergelijke bepalingen bestaan. De motie werd sterk bestreden door den lieer Michiels van Verduynen wegens uitbreiding der staats bemoeiing en bij partieele regeling. De heer Bonman opperde ook bedenkingen. De algemeene armen te Zwolle ontvingen van iemand, die onbekend wenscht te blijven, f 1000 voor een extra bedeeling. Door wijlen jhr. D. M. B. Vegelin van Claer- bergen is aan de weesinrichting te Neerbosch gelegateerd eene som van f 1000. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld J. T. M, sjouwer, en H. L. v. D.. branders- knechl, beiden te Schiedam, wegen* mishandeling, tot eene geldboete van f 5 ieder, subsidiair 5 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht J, C. de R., brandersknecht te Schiedam, beklaagd van den 7n Januari aan de woning van een der ingezetenen bedelend om geld of brood hebben gevraagd, en den agent van politie W. Duchenne, die hem deswege had aangegrepen, oro hem voor den commissaris van politie te geleiden, moedwillig bij de keel hebben gegrepen, geslagen en getrapt. Bekl. bleek onder den invloed van steiken drank te zijn geweest en gaf voor te hebben gebedeld, omdat hij sedert zes weken zonder verdienste was geweest en een vrouw met zes kinderen had., De presi dent, mr. E. Feith, gaf den beklaagde te ken nen, dat hij dan beter had gedaan, als hij het aan drank bestede geld aan zijn huisgezin had doen toekomen.--Het O. M. achtte het ten laste gelegde voldoende bewezen en requireerde tegen den beklaagde lo. IVegens vrederspannigheid eene hechtenis van 12 dagen. 2o. Wegens mishandeling van een ambtenaar eene gev. straf van twee maanden. Wegens mishandeling moest terechtstaan H. v. d. B., sjouwer te Schiedam. Hij zou don 29n December 1894 aldaar moedwillig W. H. Schiller een hevigen stag in het aangezicht hebben toe gebracht, waardoor deze bloedend werd verwond. Tegen beklaagde, die niet verschenen was en reeds herhaaldelijk was veroordeeld, eischte bet O. M. 2 maanden gevangenis. De burgerlijke kamer van de rechtbank te 's-Hage heeft bij vonnis van gisteren dan eisch van «Maatschappelijk Belang" tegen de vereeni ging «Eigen Hulp" tot overlegging der ledenlijst toegewezen. De lechtbank verwierp alle 0 verweermiddelen namens sEigen Hnlp" aangevoerd en veroordeelde gedaagde tot overlegging aan «Maatschappelijk Belang" van een uittreksel van de ledenlijst voor zooveel betreft de namen en woonplaatsen der leden binnen 30 dagen na beteekeniug van het vonnis, met bepaling dat voor eiken dag verzuim eene schadevergoeding van f 10 aan eischer moet worden betaald. Dit Haarlem meldt men dat de bekeuring tegen de mopder van Raoul Koczalski, heeft plaats gehad op last van den ambtenaar van hot Openbaar Ministerie bij bet kantongerecht, of schoon deze daartoe volgens het W. v. Sv. de bevoegdheid niet bezit. Den 12n Maart a.s. zuilen voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terechtstaan twee wethou ders eener naburige gemeente, die weigerachtig waren en bleven om een door de meerderheid van den gemeenteraad genomen besluit met hunne handteekening te bekrachtigen. KRALSNGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 6 winterzal- men, die voor f2.tot 2.50 per '/s kilo werden verkocht. Jted.-Herv. Kerk. Beroepen: te Utrecht dr. E. Graveroeyer, te Gorinchem te Zuidzande ds. P. A. Klap, te Oosterland. Bedankt: voor Maassluis door ds. P. S. Bartstra, te Streefkerkvoor Zandpoort door dr. L. Knappert, te Assen voor Willems oord door ds. P. J. Kromsigt Jz„ te Scherpenisso voor Drunen door ds. W. Back, te Tuil voor Holiandscheveld door ds. H. G. Rozeboom, te Anlo. De heer H. L. Crull, te Venebrugge, heeft aan de i Vereeniging voor Christelijke belangen", te Hardenberg, f3500 geschonken, om daarvoor een gebouw te stichten voor godsdienstige bij eenkomsten. B U H G E R L IJ IC E STAN D. Geboren t 5 Maart. Cornelia Anna, doch ter van J. Karreman en A. C. Hagens, Oos terstraat. Dirk, zoon van K. Mulder en 3. Gabel, St.-Janssteeg. Johannes Nelis, zoon van J. Pouw en E. de Graaff, Steenstraat. Overleden s 5 Maart. Johanna Verschoor, oud 27 jaar. echtgen. van L. Suttorp, Singel. Huberdina Jocoba Francisca Derrix, oud 3 maanden, Hoogstraat. Gehuwd t 6 Maart. P. Nagtzaam, 30jaar, en K. de Munnik, 34 jaar, Schiedam, 6 Maart. Rosse t Helena f112 Ct. Gerst: per 1950 kilo Donau f104 6,w. Maïs: Mixed f420 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond 4!/s, der Makelaars -5'/j, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: niet genoteerd. AMSTERDAM, 6 Maart. Rogge op levering per voorjaar belangrijk hooger; per najaar prijshoudend; per Maart f99, 98, 97; per Mei' f 101; per October f104,1Q5. Aangezegd 5000 last, totaal deze maand 13.425 last.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3