A0. 1895. Zaterdag 9 Maart. N°. 8742. KENNISGEVING. Negenenveertigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BCRBAIi BOTECSTBAAT 7 O. Bui ten! au dsche Berichten. düitschlak». GHIEOMSCH GO IBAHT. Abonnementsprijs, per kwar*aal t L85, franco per post, door het geheele Rtjk2.50. Aftouderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: van t10 gewone regels mtt inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone rege! raeei 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welbe gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van W, H. VAN RIET SCHOTEN te Rotterdam, om vergunning tot .oprichting tan een zeepfabriek aan de Bakkerstraat no. 13, kadaster sectie L no. 197. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet tan den -2deri Juni 1875 staatsblad n°. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie ■gelegd; dat op Donderdag den 21sten Maart a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize ■gelegenheid zal worden gegeven, ombezwa- xen tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schviftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen voor het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake i.iochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar Sr-» behoort, de» 7den Maart 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. JDe secretaris. VERNÈDE. De keizer, die, naar men weet, persoonlijk groote waarde hecht aan eene verbetering van de betrekkingen van Duitschland met Franki ijk, heeft gelast hem alle beschouwin gen over dit onderwerp in de Fransche dag bladpers onvei schillig of zij vriendschappe lijk dan wel vjjandig van inhoud zijn woordelijk voor te leggen, met toelichtingen betreffende de bladen en de schrijvers. Thans Is bekend geworden dat de keizer kort geleden tegen den leider der conserva tieve partij, baron Von Manteuflel, ronduit verklaard heeft dat de regeering niet van zins was in te gaan op het voorstel van graaf Kanitz in zake het graanmonopoiie, door te zeggen »Gij kunt van mij toch niet veronderstellen dat ik broodwoeker drijf". Dit wordt nu zelfs van den kant der conser vatieven toegegevenmaar van liberalen kant wordt beweerd dat de keizer gezegd heeft: »lk mag voor de armen het brood niet duurder maken". De beruchte antisemiet Ahlwardt, die Woensdag in den Rijksdag op zoo heftige wijze tegen de joden was uitgevaren en hen met scheldwoorden had overladen, dat de afgevaardigde Richter zijne verbazing uitsprak dat de voorzitter dergelijke taal in den Rijks dag duldde, waarvoor hij zich een ernstige vermaning van den heer Von Levetzow op den hals haalde, had vóór de stemming de zaal verlaten, evenals de heeren Liebermann, Von Sonnenberg en dr. Böekel. De commissie voor het ontwerp tegen de omwentelingspartijen bracht ook gisteren de behandeling van 130 niet ten einde. "Wel weiden van conservatieve zijde verschillende wijzigingen voorgesteld om het amendement in zake Godslastering, bespotting an den eed en het huwelijk enz. aannemelijk te maken, maar de duidelijk uitgespioken bedoeling om tocli vooral de joodsche leer niet te bescher men was oorzaak dat de vertegenwoordiger der regeering, dr. Niebeiding, zich beslist daartegen verzette. Dr. Enneccerus stelde als amendement voor, de wetenschappelijke, his torische of artistieke behandeling van vraag stukken lakende het huwelijk, de familie en den eigendom niet onder het bei eik der straf wet te stellen. Nu de Fransche regeering de uitnoodiging heeft aangenomen om zich bij de feestelijke opening van het Noord-Oostzeekanaal dooreen eskader te doen vertegenwoordigen, moet de keizer besloten hebben die plechtigheid, welke aanvankelijk op 18 Juni was bepaald, een paar dagen uit te stellen, teneinde haar niet te doen samenvallen met den gedenkdag van den slag by Waterloo, waarin het groote Fransche leger door de vereem'gde mogend heden weid verslagen. Ook Portugal zal zich bij die plechtigheid door een ooilogsschip doen vertegenwoordigen. Bij de begrafenis van aartshertog Albrecht van Oostenrijk heeft de keizer den hertog van Oumbeiland te Weenen ontmoet en ge sproken. Als gevolg van die verzoening moet besloten zijn dat de oudste zoon des hertogs tij zijne meerderjarigheid in 1898 als hertog van Brunswijk zal optieden F It A N K R IJ K De president der republiek is door een lichten aanval van influenza aangetast en moet zijn kamer houden, maar zijn toestand heeft niets verontrustends. Naar men verzekert, heeft de Duitsche regeering besloten aan de tentoonstelling van 1900 deel te nemen. Het offlcieele antwoord is nog niet ingekomen, maar de Duitsche gezant, graaf Munster, heeft den minister van buitenlandsche zaken Hanntaux kennisge geven, dat het besluit definitief genomen is. De regeering moet het plan hebben, alle Fransche koloniën in Westelijk Afi ilia onder een bestuur te brengen en dan tot gouverneur te benoemen den bekenden generaal Dodds. De militaire operaties op Madagascar zyn in vollen gang. Een afdeeling Fransche infan terie heeft een veikenning naar Marchago gedaan en dezen post genomen. Het gerucht loopt dat Grodet, gouverneur van Soedan, teruggeroepen zal worden. Blijkt dit waar te zijn, dan zal men waarschijnlijk, deze beslissing in verband te brengen hebben met den afloop der expeditie-Monteil. BELGIS. Ia de afdeelingen der Kamer moet het Kongo-ontwerp tcmelijk ongunstig beoor deeld zijn. Officieuse mededeelingen spreken het be richt tegen dat een ministerieele crisis te verwachten zou zijn. Intusschen houden de radicale bladen vol dat ook de minister van buitenlandsche zaken tengevolge van het ver zet dat het Kongo-ontwerp bij de katholieken ondervindt, zijn ontslag ingediend heeft. ENGEL i.| D. liet Lageihuis heeft gi-teren het wetsont werp, strekkende om de Australische kolo niën te machtigen zelfstandig eene schikking te treffen ten aanzien van onderlinge ge schillen en van geschillen met andere kolo niën, bij tweede lezing aangenomen. De admiraliteit heeft aan de bladen den inhoud der begrootmg van marine voor 1895/96 meegedeeld. Zij bedraagt 18,701,000 pd. st.1,334,900 pd. st. meer dan het vorige jaar. De admiraliteit stelt voor, den bouw aan te vangen van vier kruisers der le klasse, vier van de 2e kl,, drie van de 3e kb, twintig toi pedobooten. Zij stelt voor, daar voor een leening te sluiten. Een m-moiandum van den staatssecretaris voor ooi log, ten geleide van begrootings-aan vragen voor bet departement van oorlog, zegt dat men, zoo mogelijk, een bataljon der troe pen in Egypte in het loopend jaar zal terug roepen. Daardoor zullen nog genoeg man schappen beschikbaar blijven voor de aanvul ling der Engelsche garnizoenen en voor de Zuidafrikaansche kolenstations. De gevreesde, ernstige crisis in de Engel sche laaizenfabrieken is uitgebroken. Het laarzenmakersvcibond heeft aan de leden van het fabrikantenveibond kennisgegeven, dat het werk zal woi den gestaakt tengevolge van de door de laarzenmakers bestreden invoe ling van machinerie. Het fabrikantenverbond heeft daarop Woensdag te Leicester besloten alle 800 fabrieken van het verbond met hare 200,000 arbeiders te sluiten. SPANJE. Te Madrid zijn de volgende berichten uit Cuba ontvangen De onderwei ping van den aanvoerder der opstandelingen Yoguey heeft een einde ge maakt aan de ongeregeldheden in de piovincie Matanzas De regeeringstroepen ondernamen verkenningen in Guantanamo, waar zich nog viertal benden ophouden, weinig talrijk en slecht gewapendzij outwyken het gevecht. De troepen staan onder bevel van generaal L&charnbre. Drie kanonneerbooten bewaken de kust in den omtrek van Santiago; de kruiser Benavito is te Havana aangekomen. Een later bericht meldt, dat een bende van 200 opstandelingen by Cienfuegos is verslagen, aan de zyde der regeeringstroepen werden vier man gewond. Ook bij Cabre en Lengo werden de oproerlingen uiteengejaagd. Uit Manilla ontving de regeering goede tijdingen. Generaal Blanco, de gouverneur- generaal der Philippijnsche eilanden, heeft den opstand op de Solo-eilanden i eeds onder drukt en zich vervolgens naar Mindanao in gescheept om zich aan het hoofd te stellen der expeditie tegen de oproerige Mohamme danen op dat eiland. De gouverneur-generaal van Cuba heeft er op aangediongen dat de regeering aan het Amerikaansche gouvernement zou verzoeken, haar consul te Havana terug te roepen. De ministerraad heeft besloten op de terugioeping bij de regeer ing te Washington aan te dringen. A M E R I K A. De vereeniging van katoen planters in Ala bama heeft besloten de productie gedurende 1895 tot de helft te bepet ken, mits drie vier den der planters van het zuiden daartoe willen medewerken. De Times verneemt uit Ottawa, dat de Canadeesche robbenvangers aan'de regeering verzoeken de schadevergoeding, door de Behringzee-arbitrage bepaald, al uit te keet en, hangend de betaling door de Vereenigde Staten de nood onder de robbenvangers moet groot zijn. De toestand in Newfoundland wordt gaande weg beter. Toch vieest men dat nog ver scheiden handelshuizen hun betalingen zullen staken. De bank van Montreal, die twee millioen dollars aan het gouvernement van Newfoundland heeft voorgeschoten, weigert vei der gelden beschikbaar te stellen. Te Pemambuco hebben ongeregeldheden plaats gehad bij de verkiezingen. De ditecieur van het dagblad La Brovincia werd gedood. Te San Pablo heeft de commandant der artillerie getracht een regiment te winnen voor de partij van den ex-president Peixeito, maar het is hem niet gelukt. DeBiaziliaan- sche regeering heeft gestrenge maatregelen tegen de schuldigen uitgevaardigd. Generaal Crespo, president van de republiek Venezuela, moet de gezanten van Frankrijk en van België het land uitgezet hebben. Zooals alle berichten uit Zuid-Amerika, behoeft ook dit bericht nog nadere bevestiging. Uit Montevideo wordt van gisteren gemeld Men verzekert dat Saldanha da Gama Rio Grande veroverd heeft met 3200 man, een bataljon marine-soldaten en 27 marine officieren. CHINA. De vredesgezant Li-Hun-Cliang wordt ver gezeld door den heer Pethick, den Ameri- kaanschen gezant te Peking, die hem nis raadsman zal ter zijde staan en tevens als tolk kan optreden. Vóór zijn vertrek uit Peking had Li Hung- Chang vijfmaal een audiëntie by de keizerin- weduwe, en het is vooral door haar toedoen,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1