Hïiiiienlandsclie Berichten. dat hg met de zending -werd belast en een volledige volmacht verkreeg. Volgens berichten uit Shanghai hebben de aanhangers van Li-Hung-Chang bij ,en troon eene memorie ingediend waarin zij hem ophemelen en verscheidene hooggeplaatste - mandarijnen aanvallen. Zoolang de onderhandelingen nog niet be- gonnen zijn, is er geen wapenstilstand; de militaire bewegingen en toerustingen zullen geregeld worden voortgezet, zoodat Niuchwang en de heilige gravenstad Mukden nog wel bijtijds in handen der Japanners zullen vallen. De Japanners hebben Wei-Hai-Wei en Shan tung verlaten, na de forten aan de landzijde gesloopt te hebben. Het eiland Liu Kung Tao blgft natuurlijk bezet. De Cltineesehe oorlogsschepen, die den Japanners bij Wei- Hai-Wei in handen vielen, zijn met een Ja- pansche bemanning te Yokohama aangeko men. De overige schepen, die in de haven 2onken, hoopt men weer vlot te krijgenhet rapport der commissie van deskundigen, die daartoe een onderzoek moesten instellen, luidt althans gunstig. Uit Shanghai wordt gemeld: Niuchwang werd Maandag door de Japan ners ingenomeD, na een wanhopige tegenweer van des morgens tot elf ure 's avonds. De Chineezen verdedigden hardnekkig huizen en straten. Zij verloren 1880 man aan dooden en gekwetsten. 600 gevangenen, 18 kanonnen en eene groole hoeveelheid munitie. De Japan- sche verliezen waren 200 dooden en ge kwetsten. Uit Haicheng wordt gemeld dat de Japan- sche generaal Nodzoe den vijfden het bevel heeft gegeven Nioetsjang aan te vallen. De vjjfde divisie viel van het zuidoosten, de derde divisie van het noorden deze stad aan. Na een bombardement dat twee uren duurde, verlieten de Chineezen de wallen en trokken zij zich in de stad terug, om zich in de huizen te verschansen. Uit de vensters en van de daken schoten*zij op de Japanners, die door de smalle straten der stad avan ceerden. De Japanners kwamen slechts lang zaam vooruit; elk huis werd een fort, dat veroverd moest worden. Den geheelen dag duurde het gevecht, dat hier en daar in een vreeselijk bloedbad ontaardde. Eerst te 11 uur 's avonds had alle tegenstand opgehou den, De Chineezen hebben zich dapper ge- tiiagen. Bijna2000 Chineezen zijn gesneuveld of gewond, 600 zijn gevangengenomen, 10 kanonnen en een gioole hoeveelheid ammunitie en vivres zijn buitgemaakt. De Japanners vei lo- ren meer dan 300 man aan dooden en gewon den. AUSTRALIË. In het noorden van Haïti is een opstand nitgebioken. President Hippolyte vreest een aanval op Port-au-Prinee en heeft eenige rivierstoombooten met kanonnen gewapend. De Amerikaansche gezant heeft aan zijn regeering verzocht een oorlogsschip naar Port-au-Prince te zenden. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 7 Maart. T beraadslagingen werden heden voort gezet over de motie-Gerritsen betreffende loon en arbeidsduur. De heer Drucker verdedigde uitvoerig de motie, die geen maatregel van wetgeving eischt, maar enkel dat de overheid, als werk gever optredende, doe wat een goed patroon doet. De maatregel is noodig, want de toe- siand van den werkman voldoet nog lang niet aan de ei'chen, gesteld in de encycliek van den paus. Door de motie zal het loon ver hoogd worden, maar ook 't misbruik voorko men dat werk goedkoop wordt aangenomen ten koste van het arbeidsloon. Het werk zal niet duurder worden, want dè productiviteit neemt toe bg korter werkt'gd. De argumen- J ten van den heer Michiels van Yerduynen bestrijdt hij uitvoerig en hg betoogt dat als de staat zich niet stoort aan de overeenkom sten van patroons, de goede bedoeling wordt verijdeld. De motie is een bescheiden stap tot sociale bevrediging. De heer Hintzen bestreed de motie, als volstrekt niet onschuldig, als men let op de beweging tot loonsverhocging, waarvan zij liet gevolg is. Men wil door de motie de uitvoe rende macht aan banden leggen. Misbruiken zgn niet voldoende gebleken en hooger loon van overheidswege zal zeer schadelijk zijn voor de kleine bazen en juist werkstakingen pro- voceeren, zooals te Amsterdam is geschied. Verder betoogde de heer Hintzen dat de prijs van 23 cent ongemotiveeid is, dat de Amstenlamsche raad zonder industrieele ken nis handelde, dat de werklieden uit andere onbeschermde vakken zullen overgaan naar de beschermde, dat men werklieden zal sa menpakken in enkele plaatsen. Hg acht de motie onaannemelijk om hare gevolgen. - De heer Heldt bestreed de bedenkingen tegen de motie van de heeren Michiels van Verduynen en Hintzen. In strijd met den heer Michiels verzekert hij dat bij patroons van alle godsdiensten, ook katholieke, de loonre geling vaak nog zeer veel te wenschen over laat, en dat regelen van vraag en aanbod niet enkei de loonregeling kunnen beheerschen. Het ontwerp, houdende nadere bepalingen op de heffingen van invoerrechten naar de waarde, werd aangenomen met eenparige stemmen, zonder nadere wijzigingen. Het debat over de motie-Gerritsen werd daarna voortgezet De heer Heldt constateerde nog dat de werkstakingen te Amsterdam óf andere oor zaken hadden dan loonsverordening óf plaats hadden bij onwillige revolutiebouwers. De werkloosheid zal door den maatregel niet be vorderd worden. De heer Heemskerk verklaarde zich een groot voorstander der motie, die geen verband hoegenaamd houdt met de algemeene regeling van de arbeidsverhoudingen, en als ze eenigen invloed daatop mocht hebben, dit zou hebben in de richting van den heer Michiels; politieke beteekenis heeft de motie allerminst, wat ook uit de afwezigheid van den prenr' r blijkt. Hij is voor aanneming, omdat verwer ping zou beteekenen dat de regeering ingrgpt in de bestaande toestanden. Spreker betoogde voorts dat alle argumen ten tegen de motie moeten leiden lot verla ging der bestaande loonen. Aan den beer Michiels wijst hij er op, dat de verordening te Amsterdam is gemaakt met medewet king der meest bezadigden. o. a. de heeren Water schoot van der Gracht en Pg'nappel, en dat het gemeentebestuur volstrekt niet de werk stakingen heeft uitgelokt. Nadat spreker uitvoerig de Amsterdamsche verordening had verdedigd, verklaarde hij voor zich tevreden te zijn met de ministerieele verklaring in den zin der motie. De heer Van Karnebeek bestreed de motie, die geen natuurlijke toestanden teweegbrengt. De loonkwestie moet volgens beginselen van economische vrgheid opgelost worden. De motie beoogt eigenlijk dat de Kamer voor haar verantwoordelijkheid zal nemen de Am sterdamsche verordening, die de bevolking van Amsterdam protegeert tegen de concurrentie van buiten. De heer Rutgers van Rozenburg acht de motie onnoodig en onaannemelijk, als reaction- nair en middeleeuwsch. Morgen voortzetting. Derde kantongerecht Botterdam, De heer Smit heeft de volgende motie voorgesteld sDe Kamer, niet overtuigd van de wensclie- lijkheid van de opheffing van het kantonge recht te Ridderkerk, gaat over tot de orde van den dag." Uit de toelichting blijkt, dat de bedoeling is om aan hen, die wel voor de inrichting van een 3e kantongerecht te Rotterdam, maar tegen de opheffing van het kantonge recht te Ridderkerk gestemd zijn, de gelegen heid te geven van hunne meening te doen big'ken. SCHIEDAM, 8 Maart 1895. Naar wij vernemen, is door burgemeester en wethouders bepaald dat de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag 17 April en de herstem ming, zoo noodig, op 4 Mei a.s. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 52 stuks, waaronder 41 hitten. Tweede soort werkpaarden werden ver kocht voor f150 tot f200; 3e soort van f 60 tot f430 en paarden voor de slachtbank van f 40 tót f 100. Hitten werden verkocht van f 70 tot f 100. De handel was traagin het geheel verkocht 30 stuks. Dat er dit jaar zoo weinig paarden aan de lijn waren, zal zeker wel een gevolg zgn van de stremming der communicatie door het ijs. Bg beschikking van den minister van bin- nenl. zaken is benoemd tot observator voor de sterrenkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, A. A. Nijiand, doctorandus in de wis- en sterrenkunde en in de wis- en natuur kunde. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, van 21 lot 28 September e.k., eene inter nationale bakkerij-tentoonstelling te Londen zal worden gehouden. Het prospectus ligt ter inzage aan genoemd departement. (Stct.) Naar wij vernemen, zou "Woensdagavond in de club-vergadering der katholieke leden van de Tweede Kamer, in het gebouw dier Kamer gehouden, en welke van 8 tot 9K uur duurde, van gedachten zijn gewisseld over de ge- weren-wetsvoordracht, waarvan de behande ling aanstaande is. (D.) In de maand Februari j.l. werden bij het koloniaal werfdepot voor den militairen dienst in Indië aangenomen 164 personen, aan wie aan handgeld werd uitbetaald f40,910. Van die 164 werden 122 in de verschil lende garnizoenen van ons land voorloopig en te Harderwijk definitief aangenomenzij tel den 76 Nederlanders, 29 Duitschers. 10 Bel gen, 5 Zwitsers, 1 Luxemburger en 1 Oosten rijker. De overige 42 werden overgenomen van de korpsen van het leger hier te lande, n.l. 26 van de inf., 10 van de art., 4 van de cav., 1 van de genie en 1 van de koloniale reserve te Zutfen. Generaal Vetter heeft aan de hoofdredac teuren van het N. v. d. D. en van het Hbl. het volgende schrijven gericht: ïToen mij, onmiddellijk nadxt de lijding der verovering van Tjakra-Negara in het vaderland was bekend geworden, bet telegram bereikte, waarin mij en mijnen dapperen hnt'le werd ge bracht door u en vele anderen, die zich bij u hadden aangesloten, ontving ik omstreeks den zelfden tijd. uit alle oorden des vaderlands, zoowel als uit deze kolonie en uit vele steden in het buitenland, waar Nederlanders zijn gevestigd, zulk een groot aantal gelukwenschen met de behaalde overwinningen, dat het mij onmogelijk was op al dio uitingen van sympathie en geest drift te antwoorden. In die dagen toch namen nog zoovele ern stige plichten mij zoo geheel in beslag, dat ik mijne erkentelijkheid niet anders wist kenbaar te maken dan door het plaatsen eener openlijke dankbetuiging in eenige der voornaamste orga nen der dagbladpers. Thans echter, nu mij, in aansluiting met even- bedoeld telegram, de keurig gecaliigrafeerde lijst bereikt, waarin ik de namen aantref van hen, die zich met n hebben vereenigd om hui? gevoel van vaderlandsliefde te toonen door de- warme belangstelling in het door het Nederl.- Indische leger, onder mijne bevelen, op Lombok behaalde succes, acht ik het mij tot een aan- genamen plicht, u allan daarvoor mijnen warmen dank. te betuigen, mede namens hen, officieren en minderen, die vermoeienissen, ellende en- gevaren met mij deelden, en die mij door hunne- plichtsbetrachting, hunne dapperheid en hunnen opgewekten geest in staat hebben gesteld, den Lombok-krijg tot een ik mag bet gerust zeggen schitterend einde te brengen. Aanvaardt, mijne heeren, mot uwe mede- onderteekenaren, de verzekering mijner diep ga- voelde erkentelijkheid en weest overtuigd dat de door u aan leger en vloot en in mij gebrachte- hulde mij steeds in aangename herinnering zaf blijven." De Kamer van koophandel te Rotterdam heeft besloten tot afzending van een adres, waarin wordt aangedrongen op eventueels veranderingen in de bestaande voorschriften voor de scheepvaart op den conventioneele» R\jn. Aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid werd een adres gezonden, waarin de wenschelgkheid werd betoogd, dat de staat bevordere de uitbreiding van de telephonische verbinding met de Rijnstreek, opdat Nederland zoo spoedig mogelgk een volledige telefoonnet verkrgge. Aan den minister van buitenlandsche zaken zijn op diens verzoek acht kwitanties gezon den ten bewijze, dat in de Russische havens Nederlandsche schepen worden achtergesteld bij Engelsche schepen wat betreft de meting en de daaruit voortvloeiende kosten. De heer Jos. Jacobson stelde nog voor bij de direction van het post- en telegraafkan toor aan te dringen op 1. vestiging van eert telegraaf- en telefoonkantoor op Katendrecht 2. vestiging van eer. bg kantoor der tele- graphie in het noordelijk deel der stad 3. het 3-cents-port voor de geheele gemeente door te voeren4. te bepalen, dat ook rekeningen als drukwerk mogen verzonden wordenen 5. het gewicht van 15 gr, voor 5 ets, port te verhoogen tot 20 gram- Deze voorstellen werden voor onderzïek gesteld in handen van de commissie voordo posterijen. Bg den heer A. Hoogenraad, te Scheve- ningen, is voor de Scheveningsche visscherf ingekomen een gift van f 400 van baron Van Zuijlen van Nijevelt, welke som de opbrengst is van een door dezen heer gegeven concert. Thans zgn door den heer Hoogenraad f109 bestemd voor het fonds voor nagelaten be trekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers, f100 voor het visscher*fonds er» f 200 voor de twee garnalenvisschers, die bjj de ramp in December hun booten verloren en- ieder eene schade leden van ongeveer f 800- In de beide laatste dagen hebben vele log gers en schuiten van de Sehevening-che vloot averg aan netten bekomen op bet wrak van de Elbe en andere wrakken in zee. i Een honderdtal agenten van het Amster damsche politiekorps staan op de ziekenljjst. Men meldt onsDe om zgne anarchistische gevoelens ontslagen onderwijzer A. Dijkstra, van Menaldumadeel, zal binnenkort in aan raking komen met den strafrechter, Althanr er is tegen hem en zgn broeder eene aan klacht wegens mishandeling ingediend, en dat wel door zijn eigen vader. De broeders heb ben den ouden man eene wonde aan (1? achterzijde van het hoofd toegebracht en deze heeft gemeend van dat feit de justitie ia kennis te moeten stellen. (IV, B. Ct.) Een onderofficier, te Breda in garnizoen, ontving dezer dagen een erfenis van f100,009, hem nagelaten door een zijner verwanten. Hg heeft onmiddellijk den dienst van Mara verlaten.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2