S P O E T. Leiteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PE 1S T E L E G R A A F Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. ecli tza hu. V i s s c h e r ij, K e rjfcn ieuws. Gistermiddag is te Helmond een wissel- wachter onder een spoortrein geraakt. De lin kervoet werd hem bijna geheel afgereden. Te Oosterhout (Noord-Brabant) zyn van wege het Leger des Heils pogingen in het werk gesteld tot het verkrijgen eener zaal voor het houden van bijeenkomsten. Deze po gingen leden echter schipbreuk, zoodat het Heilsleger" zijn tenten daar voorloopig niet sal kunnen opslaan. Gisteren is op het station Vierlingsbeek een goederentrein op twee ledige wagens ge- loopen, waardoor de machine zoodanig werd beschadigd, dat zij den trein niet verder kon brengen. 's-Gravenhage. Thans is bepaald dat de Koninginnen in de tweede helft der maand Mei een bezoek zullen brengen, eerst aan de provincie Noord-Brabant en daarna aan de provincie Limburg. De Regentes heeft voor het aanbod van de te Vucht gelegen villa van den burgemeester van 's-Hertogenbosch beleeft doen bedanken. De Koninginnen zul len tijdens haar bezoek alleen bij dag te 's-Hertogenbosch verblijven en tevens een kort bezoek brengen aan de stad Tilburg. Den wereldkampioen op de schaats, Jaap Eden, die Zaterdag- of Maandagavond a.s. te Haarlem wordt verwacht, wordt daar een schitterende ontvangst bereid. Het initiatiei daartoe is genomen door de ijs- club «Haatlem en Omstreken" en de wielrijders club «De Kettinggangers" en sedert hebben zich daarbij aangesloten «De Ned. Schaatsenrijderi- bond" en alle Haariemsche jporf-vereenigingen. Jaap wordt door deze allen aan het station opgewacht en zal daar worden ontvangen door een commissie, bestaande uit de heeren jhr. W. P. F. Teding van Berkhout, A. Koolhoven, J. A. v, d. Sieur en C. Witteveen Jr. Deze commissie neemt daarop met Jaap in gereedstaande rijtuigen plaats en, voorafgegaan door de kapel der dd. schutterij uit Leiden en omstuwd en gevuigd door allo leden der sport verenigingen, het geheel geëscorteerd door cava lerie, wordt een tocht door de gemeente gemaakt, waarna de plechtige ontvangst zal plaats hebben in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging", door het bestuur daartoe niet alleen afgestaan, doch waar door de kapel van Kriens een con cert zal worden gegeven vanwege de sVeree- niging". Hierbij zullen officieel worden uitgenoodigd de commissaris van H. M. de Koningin, B. en W. der gemeente, de te Haatlem wonende Kamer leden, de commandanten van hel garnizoen en de schutterij en de besturen van eenige in den naam hebbende sport-vereenigingen. Terder zullen worden toegelaten de leden der sociëteit en zij, die hebben bijgedragen tot het Jaap aan te bieden huldeblijk, dat prachtig zal zijn, doch een verrassing moet blijven. De held van den avond rec:-deeren. De muziek uit Leiden zal een volksconcert geven op de Groote Markt. Uit Arnhem meldt men ons, dat de heer Eden bet eerst Arnhem zal aandoen en aldaar feeste lijk zal worden onthaald. Een 12-tal clubs (ijs- club «Arnhem", wielrijderschibs uit Arnhem, Velp en Üostet heek en verder de Geldersche harddraverij- en renvereeniging hebben zich op uitnoodiging van de ijsclub «Arnhem" vereenigd om Jaap een diner aan te bieden. Ter bestrijding van de kosten heeft men reeds f 400 bijeen. Na het diner zal door de deelnemers een concert worden bijgewoond. Ook zal men pogingen aan wenden om gelden bijeen te brengen voor een zilveren lauwerkrans. Aan het station zal de heer Eden wel door «ene commissie uit de besturen worden ontvan gen, maar er zal, omdat het Zondag is, geen optocht zijn. Nv. d, D In de laatste zitting van den geneeskundigen kring van Weener artsen deelde dr. Von Wagner de uitkomsten welke door hem en dr. Boeck van Weenen verkregen met de behandeling van psychosen door inspuiting met luberculine. Het zou hem gelukt zijn op die wijze drie krankzin nigen, die gedurende 2 a 3 jaren verschijnselen van krankzinnigheid hadden vertoond, geheel te genezen, terwijl andere lijders onder die behan deling verbeterden en vermoedelijk op weg van genezing zouden zijn. Onder leiding van pater Delattre is bij de puinhoopen van Carthago weer een belangrijke ontdekking gedaan. Zijne opgravingen hebben n.I. een Punisch kerkhof aan het licht gebracht, be staande uit meer dan 400 grafzerken. Deze waren, zooals wel te verwachten was, gevuld met tal van voorwerpen, die voor deCarlhaagsche oudheidkun de van het uiterste belang zijn, b.v. figuurtjes van Egyptische goden, statuetten en vazen in oud- Grieksehen stijl, kleinoodiën, amuletten, scarabeeèn in overvloed, en wat dies meer zij. Vooral een aan tal Carthaagsche begrafenismaskers van aarde werk trekken zeer de aandacht. Te Londen steeg de vorige week het sterfte cijfer tot 38.50, te Liverpool tot 55.50. Het normale cijfer voor Londen is f8.50. Aan influ- i enza stierven omstreeks 300 menschen. In geheel Europa schijnt de influenza hand over hand toe te nemen. Te Rome alleen moe ten 40.000 menschen daaraan ziek liggen. Een derd« gedeelte der regeerings-ambtenaren kunnen i wegens ziekte niet op post zijn. I Te Berlijn kon deze week eene zitting der jury van de Eerste Kamer van het gerechtshof niet doorgaan, omdat niet minder dan zeven jury leden door influenza verhinderd waren, terwijl ook hunne plaatsvervangers ziek lagen. Luidens offlcieeie opgaven zijn in de week van 17 23 Februari te Berlijn 27 personen aan influenza overleden. Ook in Weenen treedt de ziekte sedert eenige dagen met groo' i hevigheid op. De gasthuizen zijn overvol. Volgens een bericht aan de Frankf. Zlg. heerschl de influenza te Petersburg mede zeer hevig. Er zouden niet minder dan 50.000 per sonen door de ziekte aangetast en reeds vele lijders bezweken zijn. De drie electrische proefwagens der Berlijn- sche tramwegroaatschappij hebben zich bij de jongste sneeuwstormen uitstekend gehouden, en bewezen dat de electriciteit in den winter een veel goedkoopere beweegkracht is dan een paard. De electrische wagens hebben zonder meer kracht te gebruiken de moeilijkheden der sneeuw gemakke'ijk overwonnen en steeds met de vast gestelde snelheid gereden. Nu de plannen voor de Simplontunnel door 1 den Zwitserschen Bondsraad zijn goedgekeurd, is het wel interessant, eenige bijzonderheden I omtrent het groote werk nog mede te deelen, j De tunnel zal beginnen bij het Zwitsersche station Brieg, in de richting van N W. naar Z.O. den berg doorloopen en hij het dorp Iselle uitkomen. De noordelijke ingang zal op een hoogte van 2268 voet, het hoogste punt op 2325 voet en de zuidelijke ingang op 2091 voet hoogte komen. De temperatuur in de tunnel zal waarschijnlijk zeer hoog zijn, men veronder stelt een maximum van 105 graden Fahrenheit. De contractanten nemen aan, de eerste tunnel in vijf jaren te boren, roet boete van 5000 frs. voor iederen dag later. Do kosten worden ge- geraamd op 65,000,000 francs. De lengte der tunnel zal 19,731 meter zijn, terwijl de St.-Gothardtunnel 14,984 meter en de Mont Cenis 12,849 meter is. De Simplontunnel zal op éen plaats 7044 voet harde rots boven zich hebben. De oplossing van het vraagstuk der lucht scheepvaart schijnt thans ióo ver gevorderd, dat dit middel van vervoer, waarschijnlijk vóór dat 1895 om is, in de praktijk bruikbaar zal zijn-, ten minste zoo wordt door de Amerikanen beweerd. Terwijl wij dit moeten afwachten, komt echter nu de telegraaf mededeelen, dat eenige weken geleden in eene kleine afgesloten baai in Viginië (Vereenigde Staten) proeven gedaan zijn met het luchtschip of aeroplaan, uitgevonden door den Atnerikacnschen professor Langley, den ver maarden secretaris van het Smithsonian Insti tute." Deze toestel is tegen dm wind in opge stegen en heeft vliegende zekeren afstand afge legd. Het werktuig is vervaardigd van aluminium, wordt door middel van vleugels zwevend gehouden, en door omwentelende schroeven voortbewogen. Er worden thans in verschillende landen voorbereidselen gemaakt tot waarnemingen, waar toe op de congressen der meteorologen te Mün- chen en te Upsala is beslo Jn de regelmatige waarneming namelijk der welken gedurende het geheele jaar 1896. Volgens de onderzoekingen der laatste jaren vinden de dageüjksche weersveranderingen voor namelijk haren oorsprong in verschijnselen, welke op aanmerkelijke hoogte in de lucht zich voor doen. De weersvoorspellingen zullen daarom aan waarde zeer toenemen door een juister kennis van de toestanden op verschillende hoog ten, met name van de wolken. In de eerste plaats is daartoe een juiste onderscheiding noo- dig van de vormen der verschillende soorten van wolken, en dan kennis van hare beteekenis op verschillende hoogten. De bepaling van de hoogte, de richting waarin zij drijven en hare srelheid, en de samenhang daar jn met de weersgesteldheid zal dus het onderwerp uitma ken van een uitgebreid onderzoek op een aantal plaatsen. '••GRAVEKHAGE, 8 Maart. Tweede Kamer. Bij het debat over de motie- Gerritsen omtrent loon en arbeidsduur in de rijksbestekken, stelde de heer Vsn Alphen eene gewijzigde redactie voor, beperkende de motie de bouwwerken van rijkswege, bjj aan- neming en binnen de grenzen van eene ge- J meente. De minister van waterstaat wees er op dat onder het bestaande stelsel van vrij- heid de loonen in 40 jaar met 50 pCt. zijn gestegen. De regeering kan zich niet binden aan plaatselijke verordeningen, maar indien f' gebreken of misbruiken blijken, zal zij in het aannemingscontract daartegen voorzien. Een arbeidsduur van 11 uur acht hij voldoende. .De gewijzigde rootie-Gerritsen werd verwor pen met 38 tegen 36 stemmen. De' Hooge Raad verwierp heden h"i be- roep van den burgemeester van Gouda tegen het college van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieiand, betreflende den dijkplicht van de gemeente Gouda. i 1 Bij verdere afwijking van het besluit van 17 1894 wordt onder de volgende voorwaarden toegelaten de invoer van schapen uit llulland ter bestemming der slachthuizen van Brussel, Cureghem-Anderlecht, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge. De invoer zal uitsluitend langs den spooiweg mogen plaats hebben, via de kantoien Esschen, Visé, Hamont, Selzate en het hulpkantoor Westcappelle. op de dagen en uren in bijgevoegde tabellen aangeduid, zonder overlading uisschen 1 het kantoor van invoer en de stad der bestemming. Tijdens hunne aankomst aan het i-lkantoor worden de dieren onderzocht ten koste der in voerders, 5 centiem per schaap, door den Bel gischen veearts. Wanneer de veearts ei kent dat zij gezond zijn, bevestigt hij zulks bij middel van een bewijsschrift en verklaart, desgevallende, of zij d a d e 1 ij k van het station van aankomst naar de plaats hunner bestemming mogen ver zonden worden. Zoodta zij in de slachthuizen aankomen, worden de dieren er in voorloopig daartoe bestemde lokalen gebracht en zijn zij aan een bijzonder toezicht vanwege den inspecteur veearts onderworpen tot het tijdstip hunner slachting, die, ten laatste, binnen de vijf dagen na de aankomst in bet slachthuis zal plaats bebben. De invoer, langs dezelfde kantoren, van levendo, jmagere schapen mag toegelaten worden in de voorwaarden in het vorig artikel bepaald, mits overleg van stukken waarbij bewezen wordt dat zij herkomstig zijn uit plaatsen in Holland waar er geen voor de schapen besmettelijke ziekte bestaat of sedert twee maanden bestaan heeft. De aan vragen tot vergunningen, met de noodige stukken er bijgevoegd, moeten verzonden worden naar den dienst van landbouw (Beyaertstraat, nr. 3, te Brussel), die de beslissing ter kennis der belanghebbenden en van den toldienst van het kantoor van invoer zal brengen. De schapen, ingevoerd tengevolge van bedoelde vergunningen, zullen ten minste veertien dagen op de plaats hunner bestemming moeten verblijven. Het besluit zal den 6n dezer in wei king treden. (Belg. Stbl.) Te Kamperland (Zeeland) blijft de vreemd soortige poardenziektenog uldoor voortwoekeren. Thans zijn reeds een 20 tal paarden gestorven aan dezeltdo verschijnselen, terwijl zich nieuwe ziektegevallen bij andpien vooidoen. De aaid der ziekte is nog steeds onbekend. Naar het Hbl. meldt, worden te Amsterdam pogingen gedaan om gelden bijeen te brengen voor het nemen van eene pi oef met de aanplan ting van tabak in Transvaal, waarvoor bij welslagen 3400 hectaren beschikbaar zijn. De uitslag van het referendum, gehouden in den bond van Nederlandsehe onderwijzers, is als volgt De leerstof. Amendementen van het hoofdbestuur a. 1Slöjd als verplicht vak. Uii gebracht 483 stemmen vóór 73 stem men tegen 397 stemmen blanco 13 stemmen alzoo vei worpen. Over do opleiding der onderwijzers. Voorstel van het hoofdbestuur, a. Een vijtjarige weten schappelijke opleiding van den aanstaanden onder wijzer, van den 14- tot den 19-jarigen leeftijd. Uilgebracht 545 stemmen; vuur 414 stemmen; tegen 121 stemmen; blanco 10 stemmen alzoo aangenomen. Het hcrhalingsondcrwijs a. Het lees-, reken en schrijfonderwijs is verplichtend, de andere vakken worden geregeld in overleg met, of na gehoord te hebben de betrokken onderwijzers. Uitgebracht 460 stemmen vóór 453 stemmen, tegen 7 siemmen. Alzoo aangenomen, b. Gelijk tijdig mei de invoering van dit vei plicht herha- lings- en voortgezet onderwijs tieffe de hooge regeering maatregelen, waardoor voorkomen wordt, dat zij die onderwezen worden, afgewerkt ter school komen. Uitgebracht 456 siemmen, vóór 420 siemmen, tegen 20 stemmen, blanco 16 stemmen, alzoo aangenomen. In zake de ongeregeldheden te Monster, naar aanleiding van de verplaatsing van het telegraaf kantoor. bevestigde het gerech'shofte 's-Graven- hage gisteren de veroordeeling van drie pei- sonen tot eene maand gevangenisstraf, wegens geweldpleging of opruiing. De vierde ward vrijgesproken. De rechtbank te Ziertksee heeft rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhouding, tegen H., kleik der posterijen te Tulen, beklaagd van verduistering van gelden. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 16 winterzat- men, die voor f 0.70 tot 2,50 per i/s kilo werden verkocht Uit een ingesteld onderzoek door de stoomkor- booten Felix en Voorwaarts naai de gesteldheid van de oesters op de perceelen in de Ooster- Schelde. is gebleken dat de schade zeer gering was. Er werden bijna geen dood" oesters gevonden. De stnumbooten keerden met een rijken buit uit de Schelde terugzij brachten n.I. circa 40.000 oesters aan. led.-Harv. Kerk, - Beroepen; te Middelburg (vacature-Hel dring) ds. G. E. Meloen, te Kloeiinge; te Wapserveen (toez.) de heer R. Votenkamp, cand. Eenige jongelieden te Paramaribo - men zegt een 24-tal bebben bet plan opgevat een protestanienbond te vormen, teneinde elkander zooveel mogelijk geestelijk en zedelijk te steu nen, doch vooral elkander op te wekken tot handhaving van het protestantsch beginsel.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3