Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. heid te gemoet. De Belgische regeering wil namelijk het fabriceeren van gist mogelijk maken met ingang van 1 Augustus aanstaande, en hecht aan de ontwikkeling daarvan zulk eene groote waarde voor het land, dat zij niet zal aarzelen (zooals in de memorie van toelichting reeds staat aangegeven) om aan de Kamers het vaststellen van een inkomend recht op de buitenlandsohe gist voor te stellen. De gastentoonstelling, door onzen stadge noot den heer Jacs. Mak in de zaal Harmo nie" te Vlaardingen georganiseerd, verdient alleszins met een bezoek te worden vereerd. Het allernieuwste, zoowel op het gebied' der gasverlichting en verwarming als de primi tieve wijze van verlichting, zijn daar ter be zichtiging en in werking gesteld, waardoor het doelmatige der laatste vindingen aanschou welijk wordt gemaakt. De uitgebreide sorteering electrische appa raten alsmede de phonograaf sde Polypbon" zjjn een uitmuntende aanvulling en opluiste ring dezer expositie, die gisteren reeds druk bezocht werd. We ontvingen van den heer G. J. Hosman, te Rotterdam, een geil lustreerden catalogus en prijscourant van bruilofts-aardighedeu en feestartikelen, 'tls een buitengewone collectie, en naar 't ons voorkomt met zeer veel nieuws. Die vertegen zit, hoe een bruilofts- of feest avond eens recht gezellig te maken, behoeft slechts dezen catalogus te raadplegen. Hij zal er meer dan voldoende stof in vinden. Bij kon. besluit is A. Milders, te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Neder landsehen Leeuw. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 12 dezer niet plaats hebben. Naar wij vernemen, zal generaal 'Vetter, na ingang van zijn verlof 15 Maart eenigen tijd de gast wezen van den gouverneur- generaal 27 Maart of 3 Apiil vertrekt hij naar Europa. Te Genua verlaat hij de mail boot om een tocht van vier weken door Italië en waarschijnlijk ook door een deel van Zwit serland te maken. Tegen of in het begin van Juni wordt hij hier te lande verwacht. (D.) In de eerste vergadering van het ïLand- bouvv-comité"' te 's-Gravenhage gehouden, werd door den voorzitter, den heer H. F. Bultman, medegedeeld dat vertegenwoordi gers van verschillende rijken het voornemen hebben om in den Haag eene samenkomst te houden ter bespreking van de wenscbe- iQkheid van het bimetaüsme. Parlements leden uit verschillende ianden zouden worden opgeroepen. Het bestuur van liet nLandbouw- cornité" heeft zich in betrekking gesteld met de regeering, die geantwoord heeft, daartegen geen bezwaar te hebben, maar zich in «lezen geheel neutraal te houden. Evenwel vond het bestuur geen termen om een voorstel tot het houden van die samenkomst te doen, omdat inmiddels gebleken is, dat verschillende regeeringen bereid zijn het muntvraagstuk tot een onderwerp van bespreking te maken, zoodat het niet raadzaam werd geacht, op die conferentie vooruit te loopen. De Amst. Forensen-kwestie is op dit oogenMik weer in handen van Ged. Staten van Noord-Holland, bij wie reclames tegen de beslissingen van den gemeenteraad zijn ingekomen. Gedeputeerde Staten hadden gis teren een 7-tal reclamanten naar Haarlem opgeroepen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Naar het schijnt, schrijft bet Centrum, waren de opgeroepenen gekozen als typen, zoodat van de behandeling hunner zaken wellicht de beslissing over velen zal afhangen. Het goederenvervoer op de staatsspoor wegen neemt, in verband met de nog steeds gestremde scheepvaart op verschillende water wegen, niet merkbaar af. Op de hoofdstations vooral van het Zuidernet, zooals Venlo, Rozendaal, Breda, Boxel, Fijenoord en Rotter dam is het vervoer van wagenladingen en stukgoederen buitengewoon druk. Dagelijks zijn op elk dier stations ongeveer nog tussehen de 800 a 1200 beladen wagens aanwezig. Ook het steenkolenvervoer is bijzonder druk, vooral op de lijn VenloRotterdam. Bij de aanbesteding van de werkzaamhe den voor den aanleg eener nieuwe haven te Duisburg, was de minste der 16 inschrijvers de firma Smit Gibian, te Haarlemmermeer, ad 692.943 mark. Hoogste inschrijver was een Berlijner, voor 1,097,102 mark. Bovendien hadden nog ingeschreven uit Nederland, de heeren Volker Bos, te Sliedrecht, ad 799,962 mark, W. P. de Vries, te Rossum, ad 890,483# mark, en Volker Klein, te Dordrecht, ad 941,455 mark. Het werk is nog niet gegund. Naar de jff. It. Ct. verneemt, zal de Rot- terdamsche Tramweg-Maatschappij over het afgeloopen jaar 9# r'/0 dividend aan hare aandeelhouders uitkeeren. Te Rotterdam is gisteren door een onder- inspecteur van politie ten huize eener dame aan den Westersingel, op haar verzoek, een valsch bankbiljet van f 100 in beslag genomen. Het bankbiljet was door haar ten postkantore aldaar in betaling gegeven, doch daar ge weigerd omdat men de echtheid in twijfel trok. Het bankbiljet vertoont geheel dezelfde kenmerken ais die, welke indertijd doorKrause c. s. te Amsterdam vervaardigd werden. Het watermerk ontbreekt, het papier is wollig en het draagt den datum Juni 189Ö, Men ver onderstelt dan ook, dat de bezitster er van, tot nu toe inet het uitgeven van het bank biljet gewacht heeft, in de hoop dat er nu, na verloop van ruim een jaar, minder op zoude gelet worden. (A. B. Ct Uit Den Haag wordt gemeld, dat een onder officier der jagers zich beklaagd heeft over hoogst onrechtmatige bejegeningen van den compagniescommandant, kapitein v. <1. H., tegenover de geheele compagnie. Een hoofd officier en twee kapiteins hebben als com missie een onderzoek ingesteld militairen, die door den officier lichamelijk waren teiecht gewezen, zijn gehoord. Van het onderzoek zal afhangen of het eene krijgsraad zaak wordt, dan wel berust zal worden in de aangeboden verontschuldiging van den kapitein. 107 sollicitanten dingen naar de betrekking van vader en moeder in het groot burger weeshuis te 's-Hage, onder welke onderwij zers met hoofdakte en 3 taaiakten, gepen- sionneerde O.-I. ambtenaren enz. enz. Te 's-Gravenhage zijn Donderdag aanbe steed de uitbreidingswerken en bouw van een directeurswoning voor het krankzinnigen gesticht. te Bloemendaal onder Loo^duinen. Het werk is gegund aan den heer H. Timmer, te Meppel, voor f132,730. De 20-jarige behoeftige naaister J. v. d. B., te Ouderkerk a/d IJsel, die hare ouders ver loren had, wpndde zich tot Hare Majesteit de Koningin-Regentes, met de bede om een naaimachine, opdat zij in staat zou zijn in eigen onderhoud en in dat van een hoogbe jaarde grootmoeder beter dan tot heden te kunnen voorzien. Donderdag werd haar door den burgemeester, den heer Van Waning, vanwege Hare Majesteit een gift van f 35 voor het beoogde doel ter hand gesteld. Te Hoek-van-Holland is binnengekomen de bomschuit Sch No. 211, schipper M. Mos, medebrengende een lijk, gekieed in nacht gewaad, waarover een jas, waarschijnlijk van een der passagiers van het verongelukte stoomschip Elbe. Aan een der vingers was een gouden ring, waarop »Sifra Rhodes Hir". Uit Sloterdijk wordt aan de N. B. Ct. ge meld In sommige bladen heeft het bericht de ronde gedaan, dat in de Haarlemmervaart tussehen de gasfabriek en hier vijf lijken zouden gevonden zijn. Bij de politie is niets daarvan bekend. De directie der staalwaterbron te Haarlem heeft een attest ontvangen van dr. G. Quirico, geneesheer van den koning van Italië, waarin het water zeer wordt geroemd, omdat de zwakste magen het kunnen verdragen. Bij de Raampoort te Amsterdam was men Donderdag bezig buizen voor de rioleering bestemd te leggen. Het ongeluk wilde, dat door het wegnemen van een buis de anderen gingen rollen, en terecht kwamen op het lichaam van een werkman, waardoor hij verpletterd werd. De bekende jeugdige sociaal-democraat Samson is gisteren te Amsterdam gearres teerd aan het station der Gooische stoom tram, waar hij de naar Naarden vertrekkende militairen had toegesproken, zoodat er eenige wanordelijkheden ontstonden, gevolgd door eene kleine botsing met de politie. Te Purmerend heeft zich het merkwaardig geval voorgedaan, dat iemand, die dooreen hevigen schrik negen jaar geleden het spraak vermogen verloor, door oordeelkundige be handeling van twee Amsterdamsehe genees kundigen zoo goed als hersteld is en thans zijn gedachten weer in woorden kan uitdrukken. Te Kooten had in de openbare school een hoogst treurig ongeval plaats. Ter wij! een schoolknaap turf in een der kokers had ge gooid, zoude hij weder naar beneden gaan, doch stapte mis, met het treuriggevolg.dat hij naar beneden stortte, en door de ver schrikte omstanders levenloos werd opge nomen. Amsterdam. Door den raad van admi nistratie der Hol I. ijzeren-spoorwegmaat schappij is aan de Kamer van koophandel nogmaals een schrijven gericht ten gunste van de postgemeenschap met Engeland over RotterdamHarwich. Yeendam. Naar aanleiding van het Woensdag alhier ontvangen telegrapliisch be richt, dat de gewijzigde conclusieRoessingh, in zake de totstandkoming van den Noord- Ooster-LoeaaNpoomveg door de Tweede Kamer mot 57 tegen 27 stemmen was aangenomen, heerschte hier groote opgewondenheid Belangstellenden waaronder ook de bur gemeesters van Yeendam en Wildervatik kwamen des avonds bijeen in de sociëteit vVeenlust", alwaar de vreugde zich uitte in allerlei vorm. De vice-voorzitter van het spoorweg-comité VeendamWildervank, de heer dr. R. T. Buning, gaf uiting aan de heerscheude stemming in eene redevoering, waarmede alle aanwezigen hunne instem ming betuigden. Reeds spoedig na het overlijden van ds. HaverSchmidt werd onder hen, die den over ledene als dichter, schrijver en spreker waar deerden, het denkbeeld besproken, den be treurden overledene een blijvend huldeblijk te wijden. Eenigen tijd geleden werd het bekend, dat Odé een buste van HaverSchmidt had vervaardigd, en dit kunstwerk vond onder ben, die het zagen, zooveel bijval, dat er be sloten werd, deze buste in marmer te doen beitelen, met het doel, dit met toestemming der regeering te Amsterdam in het Rijks museum te plaatsen. Tot uitvoering van dit doel heeft zich een commissie geconstitueerd, waarvan het uit voerend comité bestaat uit de heeren prof. dr. Jan ten Brink, te Leiden, voorzitter, mr. J. E. Banck, te 's-Gravenhage, dr. J. Dyse- rinck, te Rotterdam, prof. dr. A. E. van Hamel, te Groningen, Ph. H. Hugenholtz Jr., te Am sterdam, mr. A. van "Wessem, ie Tiel, dr. H. Zwaardemaker, te Utrecht, H. A. M. Roelants, J. M. van der Schalk, dr. C. J, Yaillaut, P. Brillenburg, penningmeester, J. C. Sander, secretaris, de laatste vijf te Schiedam, Verder zijn leden dezer commissie de heeren; mr. A. Bloembergen Ez., te Leeuwarden, ds, H. C. Lohr, te Rotterdam, dr. P. M. Keiler van Hoorn, te Dordrecht, Joh. Gram en Arn, Ising, te 's-Gravenhage, dr. P. S. M. Kros te Scheveningen, dr. G. van Gorkom, te Amsterdam, J. P. graaf van Limburg Stirum, te Leiden, prof. dr. Paul Fredericq, te Gentr en Max Rooses, te Antwerpen. Tot lid van hst «Historisch Genootschap" te Utrecht is benoemd dr. K. Heeringa te Schiedam. Als opvolger van Kes worden, behalve Viotta. ook genoemd Mannstadt en Gottfried Mann. Door de commissie voor het stichten vaneen gedenkteeken ter eere van Betje Wolff en Aagje Deken, op hel kerkhof *Ter navolging" te Scheve ningen, waar de beide vrouwen rusten, is eenige dagen geleden een circulaire verzonden, waarin hare vereerders worden aangespoord, mede te werken. Men wil in den muur tegenover het graf een eenvoudige hardsteenen gedenktafel does» bevestigen, in den atijl der achttiende eeuw. Het minimum der bijdragen is bepaald op éen gulden. Leden der commissie zijn o.a.mr. W. H,- de Beaufort, Ch. Boissevain, dr. Johs. Dyserinck, prof. dr. J, H. Gallée, C. Honigli prof. dr. H. E, Moltzer, dr. H. J. A. M. Schaepman, prof. dr. J. Verdam en ook enkele dames auteurs. Der commissie is het verblijdend bericht g®. worden, dat het de Koningin en de Koningin- Regentes heeft behaagd, voor het gedenkteeken een bijdrage te schenken. Het eerste nummer van Electra, tijdschrift voor electrotechniek, is verschenen. Het bevat artikelen van technischen aardr oeconotnische beschouwingen, berichten uit bui- tenlandsche tijdseinif'len, kleinere mededeelingenr rechtskwesties ee literatuur. f Onder de rubriek artikelen van technischen- aard werden de volgende onderwerpen behan deld Aug. E. R. Colette hot telephoneeren «loor lange kabels. V. bereiding van geiah pertja langs chemischen wegH, P. Maas Geesteranus hst- systeem-Monier J. J. Hetterschr eene duplex— installatie met tusschenkantoor. Onder de rubriek oeconomische beschouwingen De telegraaf in oorlogstijd en Engelands oppermacht over het wereld-telegraafverkeer, door V. exploitatie van ielepboonnetten, door R. telephoonsiatistiek p telephonic in Zwitserland, en kopermarkt. De JUUnchener Neueste Nachrichtcn merkt opr i dat in den laatsten tijd vele Duitsche liederen in het Nederlandsch vertaald en sedert geheel in liet volk opgenomen zijn, en het blad haalt er eenige staaltjes van aan »Ik had een wapen- j broeder", «Morgenrood, Morgenrood «Sta ik in 't donker van den nacht", »Zij zullen het niet hebben", enz. Geheel «eigendom van bet volk" geworden kan men ze zeker niet noemen, maar de bedoe ling van den «Liederenbundel voor Janmaat en f Soldaat", waarin men al deze oudere en nieuwere liederen opgenomen vindt, is 't toch. Naar aanleiding van de onlangs verschenen brochure van mevr. Joniaux, welke de veroor deelde «door de traliën der gevangenis heen" aan hare stiefdochters heeft gedicteerd, is nu aan d® dames Marguerile en Martha Joniaux de toegang: tot de gevangenis onizegd. Te Ligny in Cambi esis (Frankrijk) is gestorven Julie Douchet, die in October j.l. den leeftijd vare 105 jaar had bereikt. Zij is met veel pracht begraven. De Engelsche admiraal Trollope, die Woens dagavond op het. station te Scarborough de rail» wilde oversteken, werd door een locomotief aan- gereden en zoo ernstig gewond, dat hij spoedig' j overleed. s| In een loodmijn in de buurt van Shrewsbury j| is het touw, waaraan de kooi werd neergelaten, gebroken. Zeven mijnwerkers zijn gedood, In de nabijheid van het dorp Cabonavat in Tbessalië zijn 12 herders en 300 schapen onder een lawine bedolven. In haren val had zij niet min der dan 28 huizen verwoest. Prof. Trouskoliavski te St.-Petersburg heeft bij bacteriologisch onderzoek van boeken, welke" gelezen wei den door in het hospitaal verpleegden, bevonden dat die boeken als een bron van be smetting te beschuuwen zijn. Bij micro-biologisch onderzoek van nieuwgedrukte hoeken werden g e e n e microben geconstateerd, terwijl dm, welke door de patiënten gelezen waren, gemiddeld' g 43 bacteriën per vierkanten centimeler bevatten. Vele dezer zijn onschadelijk, maar er waren

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2