Riunenlandsclie Berichten. sociaal optreden der katholieken ten gunste der werklieden. ITALIË. De regeering moet volstrekt nog niet haar toestemming voor het maken van een Sim- plon-tunnel gegeven hebben. Zooals men weet, heeft Giolitti de exceptie van incompetentie van het gerechtshof, waar voor hij gedagvaard is, opgeworpen. Dit ge rechtshof heeft zich nu wel competent ver klaard. Giolitti heeft tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. Uit Afrika zijn aan de Oiomale de vol gende berichten gezondenDe Fransche kapitein Clochette is den IRn Februari te Adisebeba aangekomen en heeft den volgenden dag aan Meneiek eeu brief van den heer La- garde, gouverneur der Fransche kolonie Obock, overhandigd. De heer Clochette heeft Meneiek twéé Grasgeweren, een mitrailleuse, en 11 muilezels, met geschenken beladen, doen toe komen. De kapitein zou in opdracht hebben, de streek te verkennen. SPANJE. Bij de regeering is bericht ontvangen dat generaal Gaprich de stad Baïra heeft veroverd en de Cubaansche opstandelingen op de vlucht heeft gedreven. 45 hunner gaven zich over, terwijl twee hunner aanvoerders gewond werden. De Kamer heeft het onbeperkt krediet voor den veldtocht op Cuba toegestaan. In den Senaat deelde de minister-president, Sagasta, gisteren mee dat de VereenigdeStaten géén hulp hadden aangeboden, en dat Spanje die ook niet noodig had. Drie muiterbenden waren al verstrooid. Maarschalk Martinez Campos wenschte de regeering geluk met hare activiteit in het zenden van versterkingen naar Cuba. Hij constateert, dat er overwinningen bevochten zijn en dat het gevaar geëindigd is, maar dat er talrijke manschappen noodig zijn om de orde op het eiland te handhaven. Hij vraagt, dat er met gestrengheid tegen dejseparatis- ten worde opgetreden. Een stoomschip met twee bataljons infan terie is gisteren *it Barcelona naar Cuba vertrokken, De gezant der Vereenigde Staten te Madrid heelt verklaard, dat zijn regeering de noodige maatregelen zal nemen om te verhinderen, dat vrijbuiters uit Florida naar Cuba zouden over ateken, om daar deel te riemen aan den op stand. GRIEKENLAND. De regeering heeft, als zuinigheidsmaat regel, bedankt voor de uitnoodiging tot deel neming aan de feestelijke opening van het Noord-Oostzeekanaal. E G P T B. De ministerraad heeft een overeenkomst goedgekeurd voor het aanleggen van een spoorweg tusschen Kenen en Assoean, waar door in 1897 een doorloopende spoorlijn van Alexandria naar den eersten waterval van den Nijl gereed zal zijn. Uit Kaïro wordt aan de Daily Netos ge seind, dat de overheid tot de ontdekking is gekomen, dat in den laatsten tijd door een aantal inlanders en Europeanen van de laag ste soort vuurwapenen en munitie zijn ge kocht, kennelijk met de bedoeling ongere geldheden uit te lokken bij de begrafenis van Ismaïl Pacha op a.s. Dinsdag, De noodige voorzorgsmaatregelen zijn echter genomen. A M E R I K A. Uit Washington wordt gemeld Onder de ontwerpen, die door het Congres niet zijn aangenomen, is dat tot afschaffing van het differentieele recht op suiker. De landverhuizing naar de Vereenigde Staten is sedert 1 Juli van het vorige jaar met 40 pCt. verminderd. De Braziliaansche minister van binnenland- sche zaken heeft ontslag genomen. Uit New-York wordt gemeld Een telegram uit Caracas meldt, dat de Venezuelaansche regeering aan de vertegen woordigers van Frankrijk en België hunne paspoorten heeft toegezonden. De reden daarvan zou zijn eene verklaring, onlangs in het Italiaansche groene boek ge- daaD, volgens welke de gezanten van Frank rijk, België, Duitschland en Spanje de Vene zuelaansche instellingen indiskrediet brachten. De gezanten van Duitschland en Spanje zijn vertrokken alvorens de regeering iets tegen hen gedaan had. De Engelsche consul te Montevideo, optre dende voor den afwezigen gezant, heeft aan de regeering van Uruguay een nota van de Britsche regeering gezonden. Daarin verklaart deze het noodig te achten dat het gouverne ment van Uruguay den toestand van de Monte video Waterworks Company onpartijdig onderzoekt, alvorens een nieuwe concessie aan derden te verleenen. De motie werd den Engelschen consul onbeantwoord teruggezon den, na een Kabinetsraad waarin het stuk zelf onbeschoft werd genoemd en de Engelsche consul onbevoegd om voor dergelijke zaken te zorgen. Volgens den correspondent der Times is het eenige wat de regeering van Uruguay daarmee beoogt de nota van de Britsche regee ring te ontwijken. Door aan de dagbladen den inhoud der nota mee te deelen. zegt de correspondent, heeft de regeering van Uruguay de vormen der diplomatie geschonden. CHINA. Volgens berichten uit Haiching hadden de verkenningen van generaal Nodzu aange wezen, dat de Chineezen zich bij Liaujang weder vereenigd hadden, waarop de brigade van generaal Katsura het bevel kreeg, hen aldaar ten spoedigste aan te tasten. De ben verklaard liever hunne fabrieken te zullen sluiten dan toe te geven. De werklieden be schikken over een weerstandskas van 62,000 p. st., zoodat zij meenen daarmede gerust den strijd te kunnen aanvaarden. De Board of Trade had zijne bemiddeling aangeboden om tot een minnelijke schikking te geraken, maar deze werd door de fabri kanten van de hand gewezen, op grond dat de werklieden zich niet bij de beslissing van een scheidsgerecht willen nederleggen. De mijneigenaars van Zuid-Wales hebben besloten hunne werklieden tegen de volgende maand te ontslaan, Door dezen maatregel zullen 100,000 arbeiders getroffen worden. Dit ontslag is het antwoord der mijneigenaars op den eisch der werklieden, de veranderlijke loonschaal van 8<A tot 10 pCt. te verhoogen. RUSLAND. Volgens een particulier telegram uit Peters burg zou de keizer een besluit hebben uitge vaardigd, waarbij het gebruik van de knoet verboden wordt, nadat hem een statistiek was voorgelegd, waaruit bleek, dat gedurende de laatste 10 jaren niet minder dan 3000 boeren, die wegens onbeduidende diefstallen tot straf met die geduchte zweep waren veroordeeld, aan de gevolgen daarvan zijn bezweken. OOSTENR1J K-lt O N G A R IJ E. De Hongaarsche Kamer heeft het begroo- tingsontwerp met 222 tegen 166 stemmen goedgekeurd. De commissie voor landbouwzaken uil de Oostenrijksche Kamer heeft besloten een enquête over de suikercrisis te houden. De minister van financiën Von Plener beloofde namens de regeering den meest mogelijken steun. De Jong-Czechen hebben terugbetaling van het uitvoerpremiënbedrag door den staat verlangd, maar dit noemde de minister een ongerechtvaardigd geschenk aan de suiker industrie. Voorts verklaarde de minister zich tegen vet'hooging van de verbruiksbelasting. Wat de uitvoerpremiën betreft, die in den Duitschen Rijksdag zijn voorgesteld, achtte hij het in het belang van de suikerindustrie, die door zulke kunstmatige prikkels tot ver dere overproductie wordt verleid, dat de staten bij onderling overleg een einde maakten aan dien wedstrijd in uitvoerpremiën voor suiker. Het zou goed zijn, als de productie van beetwortels en van suiker werd beperkt. Uit Rome wordt aan de Neue Freie Presse gemeld, dat de paus een schrijven heeft ge richt aan prins Lichtenstein, den aanvoerder der clericale partij in Oostenrijk, waarin hij de pogingen tot verbetering van het lot der werklieden en boeren in het algemeen goed keurt, maar ten strengste het optreden ver oordeeld eener partij, die tot hoofddoel heeft, den klassenhaat scherper te maken. Binnen kort zou de paus een stuk openbaarmaken, waarin hij de grenzen aangeeft voor het «Rijkdom is voorzeker een zegen, maar ligt er niet tevens een der gevaarlijke klippen in, waarvan gij zoneven spraakt «Zonder twijfel, mijn waarde, maar ik ben er nog en hoop mijn zoon door leer en voorbeeld tot een verstandig schipper op de levenszee op te lelden." Procureur Chilazzi trad thans snel op hem toe. «Mag tk u om een kort onderhoud verzoeken, mijnheer de hertog begon hij. «Een oogenblik, mijnheer de consul." Beide heeren traden ter zijde en Chilazzi sprak fluisterend «Mijnheer de hertog, zooeven ont ving ik bericht van uwe dochter, dat mijnheer Luigi Castaldi zich in de ontvangzaal bevindt en verzoekt haar te spreken, daar hij beweert bepaalde aanwijzingen te kunnen doen omtrent de gestolen juweelen." De hertog keek hem verbaasd aan. «En gelooft gij, dat hij dat werkelijk kan 7" «Onmogelijk is bet nietik begrijp echter niet waarom hij juist aan uwe dochter die openbaring wenscht te doen." De hertog trok de wenkbrauwen samen en sprak: «Maar ik begrijp dat zeer goed. Dit jongmenscb is de onbeschaamdheid in eigen persoon. Wees zoo goed, mijnheer de procureur, hem zelf te woord te staan. Desnoods zult gij hem kunnen dwingen te zeggen, wat hij weet." «Het zal toch niet raadzaam zijn tegenover dezen heer tot uitersten, tot hechtenis of nog erger over te gaan." «Waarom niet?" «Eenvoudig hierom, omdat ik met zijnen vader over de zaak in onderhandeling ben. Dat die beiden het eens zijn, ligt voor de hand. Wat de een weet, weet ook de ander. Keer ik mij tegen den een, dan krijg ik ook den ander tot vijand." «Wat zou dat? Het wil mij voorkomen, dat beiden de hand in het spel hebben en tegen ons samenspannen. Waarom hem dan zoo biesch te brhandelen «Toch zouden wij sneller en zekerder tot ons doel geraken, wanneer gij kondet besluiten het gevraagde onderhoud met uwe dochter toe te staan." «Dat sta ik in geen geval toe was liet snel en vastberaden antwoord van den hertog. «Ik verkies in het geheel niet, dat mijne dochter in aanraking komt met dat heerlaat u dit voor altijd gezegd zijn, mijnheer de procureur. Als gij zelf niet met het jongemensch wilt spreken, dan zal ik het doen!" «Ik wilde u slechts den weg aangeven, die ons op de beste wijze tot ons doel kan leiden, mijnheer de hertog het 3taat aan u, dien al of niet te volgen. Ik ken ook buiten dat mijn plicht en zal niet den heer Castaldi spreken." Chilazzi boog en begaf zich naar den ingang der zaai, waar een bediende hem stond op te wachten. Dezen gelastte hij hen naar den heer te brengen, die de hertogin had willen spreken. Hij vond hem in de spreekkamer, veel deftiger gekleed, dan voor een onderhoud met den ge rechtsdienaar vereischt werd. Don Luigi was, zooals hij daar stond in zijn vuurroode das, lichtgele handschoenen, hoogen en stijven halsboord en met zijn rotting in de hand, een toonbeeld van een Napolitaanschen Chineezen hielden nergens stand en ont ruimden zonder strijd Kanthianfu en Sjahofu, welke stad Liaujang bestrjjkt. Volgens bericht uit Kaiping hebben onge veer twaalfduizend Chineezen met neger» kanonnen uit Jingkou een hernieuwden aan val gedaan op de Japanners, tevergeefs echter. De Chineezen vochten nog slechter dan ge woonlijk en weken spoedig terug naar Pehmiatodzu. Generaal Sung voerde de troepen aan. JAPAN. Uit Jokohama wordt gemeld, dat maarschalk Yamagata tot minister van oorlog is benoemd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 8 Maart. Ten gunste van de motie-Gerritsen betref fende de loon- en arbeidsregeling, sprak de heer Pijttersen heden een warm woord. Hjj beschouwt hare aanneming als een stap tot geleidelijke verbetering van den toestand der arbeiders en tot sociale bevrediging, en de aanneming had voor hem deze beteekenis, dat de wetgevende macht bereid is, mede te wer ken tot materieele wettelijke regeling van den arbeid, voor zooveel betreft loon en wei ktijd. De heer Van Alphen had wel liever ge- wenscht, dat over de vraag of en in hoever de overheid zich moet inlaten meteen regeling van arbeidsloon en arbeidsduur eerst de Ka- I mers van Arbeid konden worden gehoord,, maar betuigde niettemin, namens veie zijner staatkundige vrienden, adhaesie aan de motie, die echter te algemeen was, om door heu te worden aanvaard. Mitsdien stelde hij een meer uitvoerbare formule voor, welke van de Kamer de uitspiaak vraagt, dat het wenschelijk w I bij bouwwerken van rijkswege, die bij aan neming en binnen de grenzen van éene ge- I meenle zijn uit te voeren, bijaldien het in zoodanige gemeente gebruikelijk is, brjzondere- I bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in I bestekken op te nemen, met dat gebruik- rekening te houden. De heer Pjjnappeï ontwikkelde verschillende: grieven tegen de motie-Gerritsen. Zij was te vaag omschreven. Als regel behoudens zeld zame uitzondering gaat zij te ver of niet ver genoegte ver omdat zij den staat verplicht, de gemeente na te volgen en niet ver genoeg l omdat zij niet regelt den plicht van den staat i tegenover alle gemeenten, j Zijn grootste grief echter was, dat in de- motie ontbreekt het begiösel, dat de tegeering 1 moet volgen na het weren van misbruiken als daar zijn: een loon en arbeidsduur onvol- doende en schadelijk voor leven en gezond heid vei vanging van manneuai beid door goedkoopeien vrouwen- en kindei arbeid; het streven om alles te doen beheerschen dooi de wet van vraag en aanbod. De rijksbestek- 1 ken moeten dus inhouden bepalingen tegen I misbruiken in alle gemeenten en sommige- j voorschriften van de Amsterdamsche verorde- i ning. De heer De Savornin Lobman bestreed i regeerins-tusschenkomst bij het arbeidscon- I tract, dat veeleer door de vertegenwoordiger»: i van den arbeid moet geregeld worden, maar 1 is voor staatsbemoeiing wanneer de staat met een aannemer contracteert en dus als werkge- «incroyahle". Hij schrok, toen hij den procureur zag binnentreden. Men kon het hém aanzien, dat hij iemand anders verwacht had zijne fiere- houding en gelaatsuitdrukkingen namen dadelijk de plooi van den «onderdanigen dienaar" aan, «O, mijnheer de procureur, tref ik u hier aan klonk het een weinig verlegen. «Bevreemdt u dat zoo Gij hebt hertogin- Cesina willen spreken, waarschijnlijk om haar mededeelingen te doen omtrent de verloren» juweelen «De gestolen juweelen, wilt gij zeggen, mijn* heer de procureur," «Zooals gij wilt. Hertog Dei Tibaldi wenscht, dat gij mij die mededeelingen doet. Wees dus zoo goed mij te zeggen, wat gij tan de zaak weet." «En wanneer ik dat nu eens niet verkies ter doen was het onbevangen antwoord. Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6