A". 1895. Woensdag 13 Maart. N°. 8744. Eerste Blad g* en© n veert .gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT Ci ever7 j. qdè. itenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per poet, door bet geheele ftjjk Afionderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BlIUEAO: BOTEB8TK11T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F II i B K K IJ K. De president Felix Faure toont groote be langstelling in alle zaken die het leger en de landsverdediging betreffen, zonder, naar het schijnt, te vreezen dat men hem beschuldigen aal van dictatoriale plannen. Dezer dagen heeft de president beslist dat de eerstvolgende zittingen van den Hoogen Raad van oorlog onder zijn voorzitterschap ge houden zullen worden. De president der repu bliek heeft daartoe het recht, maar er was nooit te voren van dit recht gebruik gemaakt. Nu weder komt het beiiclit dat de heer Faure rich naar het kamp van Sathonay denkt te begeven, om de vaandels te overhandigen aan de bevelhebbers der regimenten, die naar Madagascar gezonden worden. Ook dit blijk van belangstelling maakt een zeer goeden indruk. De oorlogsbegrooting is zonder verder in cident van beteekenis afgehandeld en aange nomen. Alleen werd in de zitting van Zater dag nog wat rumoer veroorzaakt door de woorden van den socialist Faberot, die o. a. beweerde dat bet vadeiland »maar een woord" is. Er ontstond nu een hevig tumult, goodat de spreker niet kon voortgaan. Vele ie<|$n wilden hem de deur uitgezet zien. De voorzitter deed opmeiken, dat de houding \an de Kamer reeds een voldoend antwoord geweest was op de uitlating van dezen afgevaardigde. Men vei zekert dat de regeering aan den heer Gil Fortoul, den zaakgelastigde van Venezuela, zijn paspoort heeft doen uitrei ken, en dat de commandant van den Fian- schen kruiser Roland bevel ontvangen heeft, zich te La Guayra ter beschikking te stel len van den lieer Rippert-Monclar, Fransch gezant te Venezuela. De aanleiding tot het geschil is, zooals men weet, de maatregelen door de regee- ïing van Venezuela genomen tegen de ge zanten van Duitschland, België, Spanje en Frankrijkter zake van een vroeger door dezen met den Ilaliaanschen gezant open gestelde, maar niet aan de regeering te Caracas verzonden, protest-nota. In de Kamer hield Lockroy gistcen een opzienbarende redevoering over de marine. Volgens hem zouden er hij de marine in Frankrijk '2686 administratieve ambtenaren z'gn tegen 411 in Engeland. Overigens ver zekerde hij dat Frankrijk in overzeesche gewesten door een anti-diluviaansche vloot vertegenwoordigd werd. Te Pont-Saint-Vincent zijn onlusten uitge broken onder de arbeiders aan een fort aldaar, omdat de aannemer Italiaansche werklieden in dienst had genomen. De arbeiders dreig den den aannemer in het water te werpen. De militaire macht heeft maatregelen geno men om verdere ongeregeldheden te voorko men. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft in zijne zitting van Viijdag de nog onafgedane artikelen der ooilogsbegiooting overeenkomstig de voor stellen der commissie goedgekeurd. Er dreigen ernstige moeilijkheden tusschen Duitschland en Venezuela te zullen uitbreken. De Duitsche regeering heeft aangedrongen op de uitbetaling van de rentegarantie van 7 °/j op de aamieelen van de Gioote Centiaal- Spoorweg-maatschappij van Venezuela. Om deze vertoogen kracht bij te zetten zouden eerstdaags twee Duitsche oorlogsschepen naar de haven van La Guayra vertrekken. Te Berlijn loopt het gerucht dat de keizer van plan zou zijn, met alle keizerlijke prin sen en aan het hoofd der leden van den Bondsraad, Bismarck te Friedrichsruh met zijn verjaardag te gaan gelukwenschen. Bovendien zouden de zoons vau Bismarck bij die gelegenheid den erfelijkeu vorstentitel krijgen. Volgens de Ruin. Zeitg. zal de tegenwer king, welke de minister van oorlog, generaal Bronsart von Schellendorf, van de zijde van het legerbestuur ondervindt bij zijne plannen tot hervorming der militaire wetgeving, niet tot zijn aftreden ieideu, aangezien de keizer die plannen geheel goedkeurt, en daaiom den chef van den generalen stuf, genei aal Von Hahnke, zal vervangen door geneiaal Von Wittich, die eerst als vermoedelijk opvolger des ministers genoemd weid. Volgens de Borsen Courier heeft de krijgs raad den kamerheer Von Kotze viijgespioken van de aanklacht, de schrijver te zijn van de bekende lasterbrieven, ENGELAND. De onder-secretaris van koloniën Sydney Buxton heeft Zaterdag in het Lagerhuis ver- klaaid, dat Engeland wel nooit den handel in sterke dranken in zijne Afrikaansche bezittin gen za! kunnen onderdrukken, zoolang andere landen daar aangrenzende be/itiingen hebben, waardoor spintualiën ingevoeld kunnen wor den. Engeland heft in zijne koloniën reedr hoogere invoerrechten van dit artikel dan Duitschland en Fiankiïjk in hunne aangren zende bezittingen, en ook hoogere dan het bij de Brusselsche conferentie vastgestelde tarief. In het Lagerhuis deelde Robertson gisteren mede, dat Engeland bij de opening van het het Noord-Oost zeekanaal vei tegen woordigd zal zijn door het Kanaal-eskader. Gisteravond liep te Londen het gerucht, dat het ontslagnemen van Rosebery door de libe rale partij beschouwd wordt als geenszins onwaarschijnlijk. Als beweegreden wordt de staat van 's ministers gestel genoemd. RUSLAND. De benoeming van prins Lobanoff tot leider van het ministerie van buitenlandsclie zaken, is thans officieel bekend gemaakt. OOSTENRJJ K-H ONÖABIJE. De Oostenrijksche Kamer van afgevaardig den behandelde Zaterdag het ontwei p tot be- lastinghervoi ming. De minister van financiën wees er op, welk een stap voorwaarts in de goede richting deze hei vorming is, die ten doel heeft, de openbare lasten meer te doen druk ken op de gegoede klassen, maar toch altijd op gematigde wijze, en de zwakken te ont lasten. Van de inkomstenbelasting is de rente der staatsfondsen vrijgesteld, omdat een be lasting op de rente een inbreuk zou zijn op verkregen rechten en tengevolge zou hebben, dat het krediet van den staat werd benadeeld. De wet tot heffingeener inkomstenbelasting zal met ingenomenheid worden ontvangen, zeide de minister, en zij zal een der grootsehe denkbeelden van de sociale economie ver wezenlijken. De minister vei klaarde verder te rekenen op den steun dei' Kamer om de groot sehe taakde belastinghervorming en de kies rechthervorming, tot een goed einde te brengen. SPANJE. Volgens een over Tampa te Madrid ont vangen depêche zouden de Cubaansche opstan delingen de stad Vinalès genomen, veertig man van het garnizoen gedood, en zich van de wapenen meester gemaakt hebben. Ook werd het stadhuis door hen geplunderd. AMERIKA. Canada hoeft besloten de electrischekiachts- aanwendmg van den Niagaraval, op den Amerikaarischen oever vooitgebraciit, bij over brenging naar den Canadaschen oever aan een invoert echt van 20 pCt. te onderwerpen. De regeering der Unie heeft het verbod op den Canadaschen veedoorvoer ter inscheping te Portland opgeheven. Te New-York is uit Panama een telegram ontvangen, naar luid waarvan in Columbia een onbeslist gebleven, verwoed gevecht tus- schpn regeenngstroepen en opstandelingen heeft plaats gehad en dat te Pauama de staat van beleg is afgekondigd. Volgens bericht uit Montevideo heeft de Erigelsclie regeering den Engelschen consul ter plaatse als zaakgelastigde bevestigd en hem opgediagen andermaal de bewuste nota in te dienen betreffende de ^Montevideo Walerwoi ks Company Het Uruguyaansclie regeeringsoigaan JSl Heraldo verklaart in een heftig artikel dat de aanmatiging van de vreemde vertegenwoordigers gebreideld diende te worden. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van 9 dezer gemeld: De Transvaalsche commissie voor Swaziland is met een geleide van 1000 burgers en ge schut aan de grens aangekomen. Joubert trekt heden de grens over. De meerderheid der inboorlingen weigert zich bij den koning en de twee koninginnen aan te sluiten. De ko ning is opgeroepen Maandag te Imbabane te komen om als opperhoofd der Swazi's gehul digd te worden. Verschijnt hij niet, dan wordt hij oogenblikkelijk afgezet. Vele Swazi's ko men n het kamp der burgers en begroeten den intocht der Boeren ais het einde van een schrikbewind. CHINA. De keizer moet na den val van Niuchwang meer dan ooit naar den vrede verlangen. De keizer heeft den machtigen pVoor- dragenden raad van het Kwade", Au-in- Chung, wiens taak het is, alle feiten en misdaden van den hoogste tot den laagste te berispen en ter kennis van den keizer te brengen, en die daarvoor ten allen tijde toe gang tot het paleis had, van zijn rang ontzet, zijne bezittingen veibeurd verklaaid en hem, alsmede zijne gansche familie, veroordeeld om aan gene zijde van den grooten muur te wonen en daar zelf den kost te verdienen, om reden dat Au-in-Clmng den keizer zelf bij diens moeder had aangeklaagd, doorzijn liefdeloos gedrag oorzaak te zijn geweest van den zelfmoord zijner gemalin, terwijl de keizer te zijner verdediging heeft aangevoerd, dat aileeti de wroeging over China's vernedering zijne wederhelft tot hate noodlottige daad had geleid. Volgens bericht uit Peking wordt het uit stel van Li-Hung-Chang's vertrek aan het be vroren zijn der Peiiio toegeschreven. Hij zat nu den 14en uit Tientsin vei trekken en den 19eti te Hiioshima aankomen. Volgens bericht uit Shanghai zijn de Ciii- neezen overtuigd, dat de Japanners Formosa zullen aanvallen. De satraap van het eiland heeft verstei kingen aangevraagd, maar de Chineesche regeering is onmachtig daaraan te voldoen, wegens gebrek aan schepen, ter wijl men doodsbang is dat de weinige be schikbare in handen der Japanscho kruisets zullen vallen. JAPAN. Uil Jokohama wordt van den lOn dezer gemeld Het eerste en tweede Japansche legerkorps hebben zich veieenigd. Een officieel bericht uit Yinkow meldt, dat de veiligheid der vreemdelingen daar door de Japanners is gewaarborgd. Eene Japansche wacht beschermt de vreemdelingenwijk. De bevelhebbers der Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen hebben die schikkingen goedge keurd, terwijl de vreemdelingen tevreden zijn. De Japanners hebben den 7n dezer de kust- forten nabij Yinkow, de zeehaven van Niucli- wang, veroverd en Zaterdagochtend heeft eene andere legerafdeeling een aanval gedaan op

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1