J A°. 1895. Zaterdag 16 Maart. N°. 8747. KENNISGEVING. N egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .7. ODÉ. BIIKEAD: BOTERSTRAAT 9 O. Buitenlandsclie Berichten. J. I Ml! Mill. Abonnementsprijs, per kwartaal gftsnco por pose, door het geheele Rgk Afionderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen •dat he1 kohier voor de belasting op het personeel no. 10 dezci gemeente, over het dienstjaar 1894/95, .door den heer duecteur der directe belastingen te Rotte;darn op den 13den Maait 1895 executoir ver klaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden toet te voldoen; alsmede dat heden de termij'n van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 15den Maart 1895. Do burgemeester voornoemd, VERSTEEG. DUITSCHLAND. De Beichs-Anzeiger deelt over de vergade ring van Dinsdag en Woensdag van den Raad van State het volgende mee: De Raad van State heeft aangenomen het voorstel van den rapporteur tot verhooging van den prijs der suiker, welks lage stand een gevolg is van overproductie en op inter nationaal gebied niet kan bestreden worden. In Duitschland kan die bestrijding geschieden door verhooging van de uitvoerpremie. De middelen noodig voor de betaling van die premie kunnen enkel worden opgebracht door verhooging van de verbruiksbelasting, en •wellicht ook door een progressief recht van aangifte voor nijverheidsondernemingen. Te vens zijn noodig bepalingen om de productie te beperken en te beletten dat overmatig veel wordt gevergd van de rijksgeldmiddelen. Voorts is aangenomen een voorstel van den rapporteur, dat tot verhooging van den prijs van den spiritus door beperking van de productie en vermeerdering van den uitvoer aanbeveelt de grondslagen van de nog niet bekendgemaakte nieuwe wet op de jenever- belasting. namelijkeen vijfjarig tijdperk tot vaststelling van het contingent; opheffing van .de verplichting tot jaarlijksche Abbrennung stellen van het maximum van het nieuwe contingent op 80,000 liter tegengaan van de •vermeerderde productie van melasse-spiritus 'invoering van een progressieve bedrijfsbe lasting, met vrijstelling van de kleine brande rijen, de opbrengst van welke belasting kan gebruLt worden voor de verhooging van den uitvoer. Het is wenschelijk dat de wet reeds 1 Juli in werking treedt. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad van State verdedigde graaf Kanitz zijn voorstel, dat daarop door Von Helldorff- Bedra en Frentzel heftig bestreden werd. Het Centrum heeft zich in een partij ver gadering eenstemmig tegen het voorstel Kanitz verklaard. Deze partij zal niet met de land- bouwvereeniging uit den Rijksdag samenwer ken, maar een afzonderlijke centrums-land- bouwvereeniging stichten. Ofschoon de beraadslagingen van den Raad van State geheimgehouden worden, gelooft men toch den uitslag daarvan, die zoo spoedig mogelijk zal worden openbaargemaakt, reeds nu te kunnen voorzien. Het is niet de gansehe Raad van State, welke thans vergadert, maar alleen de afdeeling voor landbouwzaken, aan wie 28 specialiteiten op dat gebied zijn toe gevoegd, die bij de beraadslagingen eene advi- seerende stem hebben. Tot de werkelijke leden behooi en bijna alle leiders der agrarische partij, Von Kardorfï, Von Helldorf, Von Mir- bach, Von Kanitz, Von Schorlemer-Alst enz., en de meesten hunner hebben ook zitting in de commissie van rapporteurs, zoodat het eind verslag zeker in hunnen geest zal woiden opgesteld. De groote vraag blijft echter of de voorstellen, welke ingediend zullen worden, ook zullen beantwoorden aan den door den keizer in zijne openingsrede gestelden eisch, dat daarbij rekening zal worden gehouden met andere rechtmatige belangen en met de bij verdragen vastgestelde bepalingen. Den 19n dezer zal te Berlijn een algemeen congres van alle Duitsche tabaksfabrikanten en handelaars worden gehouden, om te pro testeeren tegen het tabaksbelasting-ontwerp. De regeering van het gioothertngdom Sak- sen-Weimar beeft aan de vereeniging voor lijkverbranding te Jena geantwoord geen be zwaar te maken tegen de lijkvei branding, mils met het gemeentebestuur de noodige regeling woidt getroffen in zake den bouw van een lijkoven op het kerkhof en maatre gelen worden genomen dat ock de kerkelijke belangen worden gewaarborgd. De Oldenburgsche landbouwers hebben be sloten, vorst Bismarck, op zijn aanstaanden verjaardag, twee prachtige hengsten als feest gave aan te bieden. FRANKRIJK De minister van marine beantwoordde Woensdag in de Kamer de critieken, vooral door de heeren Lockroy en Thompson tegen het beheer der marine ingebracht. De minis ter hield vol dat zoowel de vloot der Middel- landsche zee, als die der Noordzee in staat is, aan den vijand het hoofd te bieden. In het bijzonder is liet Fransche geschut voortreffe lijk, betoogde admiraal Besnard. Wij zullen nog meerdere pantserschepen bouwen, maar niet zoo buitengewoon groote en zeer snel varende. De minister gaf toe dat de natie wier oorlogsschepen in staat zijn, zee te bouwen den dag volgende op een grooten zeeslag, meesteresse der zee kan genoemd worden. Maar ook Frankrijks kustverdediging zal weldra geheel voltooid zijn. Reeds nu zijn de vaste verdedigingspunten in uitnemenden staat, en zijn de voornaamste plaatsen bevei ligd tegen elke verrassing. Ten slotte somde de minister een aantal hervormingen op, die reeds in de administratie tot stand gekomen zijn hij eindigde met een beroep op het ver trouwen en de vaderlandsliefde der volks vertegenwoordiging. De rede van admiraal Besnard werd met toejuichingen ontvangen, en de eerste veer tien hoofdstukken van de begrooting zonder verzet goedgekeurd. Alleen bleef de Kamer getrouw aan hare gewoonte om het budget te bezwarenzij stond nog 48,000 frs. toe ten behoeve der werklieden op de staats- werven. Eene interpellatie van Chapuis over de ongeregeldheden te Pont-Saint-Vincent gaf aanleiding tot de verzekering van Ribot, dat in het vervolg gewaakt zal worden tegen het aannemen van buitenlandsche arbeiders bij de werken van den staat. Na een krachtige repliek van Ribot ver wierp de Kamer gisteren de motie van Jaurès, strekkende om de 4,000,000 frank uitgaven en indemniteiten voor de leden van Senaat en Kamer te schiappen. De Kamer besloot het ontwerp tot herzie- nï jg .der constitutie in behandeling te nemen na de beraadslaging over de begrooting en die over de hervorming der drankbelasting en de succesie-rechten. Het stoffelijk overschot van Victor Hugo, dat nog slechts voorloopig was bijgezet, is Woensdag zonder eenig vertoon naar den graf kelder overgebracht. Het opschrift van den kelder luidt eenvoudig: sVictor Hugo 1802 1885." B I I E. Bij de behandeling der ooilogsbegrooting in den Senaat, verklaarde de minister van oorlog, genei aal Brassine, dat het door de regeering in te dienen wetsontwerp, tot her vorming van den dienstplicht, de persoonlijke en geldelijke lasten over het geheel niet zal verzwaren, maar ze op billijker wijze verdee- len. Het tijdstip is aangebroken, waarop ons militair stelsel hervormd behoort te worden. De minister hoopt dat het wetsontwerp nog dit jaar goedgekeurd zal kunnen worden. Het Brusselsche verbond van sociaal-demo cratische vereenigingen heeft m beginsel be sloten tot een algemeene werksta king voor het geval dat de gemeente-kieswet door de Kamer wordt aangenomen. Voorts is besloten onverwijld de zusterverenigingen bijeen te roepen om middelen te beramen ter uitvoering van de weikstaking, en om een beroep te doen op alle overige uwelgezinden", hetzij chiistelijk-democraten of progressisten. ENGELAND. In het Lage.huis vroeg Cochrane gisteren schorsing van de besprekingen, om de aan dacht van het Huis te vestigen op de overeen komst met de Transvaal nopens Swaziland. Een gewapende macht van de Transvaal ligt op de grens van Swaziland om de overeen komst uit te voeren. Spreker vroeg of de Engelsche regeering haar toestemming geeft tot die tusschenkomst. Buxton antwoordde dat het niet is in het algemeen belang een positie als deze te be spreken, maar hij is door sir Henry Locli ingelicht dat de uitvoering der overeenkomst van 1894 Jangs vreedzamen weg zal geschie den. Niets is beter geschikt om een vreed zame oplossing nog moeilijker te maken dun vroeger als die van Cochrane. Hij weigeit dus te zeggen wat de regeering in zekere mogelijke gevallen zal doen. Ook Harcourt komt op tegen de voort zetting dezer discussie, aangezien zij afbreuk kon doen aan een vreedzame oplossing. Coch rane trok daarop zijn motie in. De werkstaking der schoenfabrieken neemt steeds grooter afmetingen aan. De Londensclie bond van schoen- en laarzenfabrikanten heeft met algemeene stemmen besloten, als blijk van instemming met de handeling der pa troons, leden van den Nationalen bond, Za terdag a.s. hunne fabrieken te sluiten. De niet tot dien bond behoorende fabrikanten te Stafford en Norwich tracht men tot een gelijken maatregel over te halen. Die te Northampton zijn daartoe vooreerst niet be reid Te Leicester had de politie Maandag avond de handen vol, om de niet tot den werkliedenbond behoorende schoenmakeis, die zijn blijven doorwerken, tegen de weik- stakeis te beschermen. ZWEDEN en N O O R Vf E G E N. Den 7n Maart weid in het Noor^che Stor thing de vraag behandeld, of Noorwegen nu de gelden voor het ministerie van buiten landsche zaken, die toegestaan waren onder voorwaarde dat het unie-gezantschap te Weenen zou worden opgeheven, en die nu toch gebruikt zijn, zonder dat aan die voor waarde voldaan is, nog moet toestaan. De linkerzijde stelde voor de behandeling dezer zaak uit te stellen, de rechtei zijde wilde de gelden toestaan. Met 57 tegen 47 stemmen werd tot uitstel van behandeling besloten. De behandeling van het voorstei-Quam om de geiieele begrooting te verwei pen, is nu door de centrale commissie uit het Noorsche Storthing voor onbepaalden tijd uitgesteld. R S L A N Bij den Rijksraad is een wetsontwerp inge diend over het voorschieten van sommen geld voor landbouwkundige verbeteringen. Het geld zal beschikbaar worden gesteld voor draineering van den grond, voor het aan leggen van ooft- en wijngaarden, voor het oprichten van boschbouwscholen, enz. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. De Oostenrijksche regeering laat eene enquête houden over het paituculiere ver zekeringswezen de daartoe benoemde com missie bestaat uit vertegenwoordigers van het departement van binnenlandsche zaken

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1