Binnenlandsche Berichten. en van justitie, en uit eenige deskundigen op het gebied van verzekering. De beraadslagin gen loopen over de toelating van buitenland- sehe verzekeringmaatsehapprjen in Oostenrijk, het toezicht op de binnen- en bnitenlandsche maatschappijen, het afleggen van rekening en verantwoording, het beleggen der fondsen en andere gewichtige punten. ZWITSERLAND. Het depaitement van oorlog heeft een ontwerp ingediend voor een nieuwe leger- organisatie. Het zal bij de Bondsregeering in behandeling komen. Den 8n dezer maand zijn de vrijzinnige en de behoudende fracties der libei ale partij in het kanton Aargau eindelijk samengesmol ten tot een zich noemenden vrijzinnig-demo- cratischen bond. ITALIË. Bij koninklijk besluit is Ier gelegenheid van den verjaardag van den koning een algemeene amnestie uitgevaardigd. Tengevolge van dit besluit zal de Fransche kapitein Romanin in vrijheid worden gesteld. De ministerraad heeft den datum der alge meene veikiczingen vastgesteld op 28 April. De herstemmingen zullen op 5 en 12 Mei plaats hebben. De Italia mililare verwacht, dat de moei lijkheden in Afrika nog lang niet ten einde zijn. De ras Mang&scia verzamelt nieuwe troepen en heeft zijn legerhoofden den steun van koning Menelek toegezegd, die hem met tienduizenden ter hulpe zou snellen. Sas Aloela is met duizend geweren op weg om zich by hem te voegen. SPANJE. De kruiser Seina Segentedie Zondag van Tanger naar Cadix vertrokken is, is waar schijnlijk met man en muis vergaan. De krui ser had -420 man aan boord. Op de kust te Ceuta en ie Feriga zijn overblijfselen van een sloep en seinvlaggen van dit schip aangedreven. In de Kamer zeide Sagasta, in antwoord op een vraag nopens de Seina Segente, dat over blijfselen van een kruiser op verschillende plaatsen aan de kusten zijn gevonden. Hij vreest dat de Tteina Segente verloren is, maar hij kan er niets zekers van zeggen. Volgens officieele berichten uit Cuba ver- keeien de drie zuidelijke provinciën van dat eiland volkomen in rust. Maar te New-York is uit Tampa (Florida) bericht ontvangen dat 3000 opstandelingen op tal van plaatsen de plantages plunderen. BUL G A R IJ E. Naar aan de Times uit Sofia wordt gemeld, heeft de prefect van politie weer gepoogd Stamboulofls woning binnen te dringen, maai de ex-premier weigerde hem toe te laten. Het regeeringsorgaan verklaart een huiszoe king noodig, daar Stamboulofï vermoedelijk verdachte personen huisvest. Het blad voegt er bij dat de regeeririg hem wegens weerspan nigheid zal vervolgen. A SI E It I K A. Onder de dokwerkers te New-Orleans zijn ongeregeldheden uitgebroken tusschen de blanken en de kleurlingen. Dinsdagmorgen vuurde een troep katoenpakkers op negers, die zich aan boord van een boot aan het werk wilden begeven. Van de negers werden er vier gedood en acht doodelyk gewond. Ook een officier van een Engelsch koop- vaat dijschip is doodgeschoten. De eerste bri gade der militie, ter sterkte van 1000 man, is onder de wapenen geroepen. Te W;dsenburg,in Colorado, werden negen Italianen, die een moordaanslag hadden ge pleegd op den plaatsvervangenden sheriff, naar de gevangenis gebracht, toen uit eene hinderlaag op hen gevuurd werd, met het gevolg dat vier hunner, alsmede de voerman van den gevangenwagen, op de plaats dood bleven. De overige gevangenen werden naar de gevangenis gebracht, rnaar ook daar bleken zij niet veilig, want nog twee hunner zijn in de cel afgemaakt. Daar de Italianen zich ge wapend hebben, vreest men ernstige onge regeldheden. CHINA. Volgens bericht uit Shanghai heeft Von Hanneken besloten den Chineeschen dienst vaarwel te zeggen en naar zijn vaderland terug te keeren. Uit Kobe verneemt de Times dat de Japan ners voornemens zijn de Pescadores-eilanden te maken tot de basis van hun operatiën tegen zuidelijk China en Formosa. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 44 Maart. De gewerenwet. De minister van oorlog voerde het woord tot verdediging van zijn voorstel, gevolg van den aandrang der Kamer zelve op verbetering der bewapening, ook door de vorige regeering onvermijdelijk ge acht. Deze regeering acht verder uitstel on raadzaam en daarom dit voorstel een duren plicht. De hoofdpunten uit het debat releveerende, betoogde de minister dat verkleining van het kaliber van 3.5 mM minder tactische voor deden geeft, dit stelsel nog nergens is aange nomen, noch in Oostenrijk, noch in Duitsch- land. Daarvan had de minister zich telegrafisch overtuigd. Aan de keus van 6.5 mM hield hij dus vast. Vrees voor onzekerheid van het rookzwak buskruit behoeft niet te bestaan en bij behoorlijke behandeling van Mann- licher-geweer zullen zich géén gebreken voor doen. In heldoor een Maastrichtsch werkman uitgevonden geweer zagen de technici en de minister geen verbetering. De aanmaak der geweren binnenslands, hoe gewenscht ook, is onmogelijk op te dragen aan een rijkswerk- plaats, aan een door de binnenlandsche nijver heid te bouwen fabriek of aan de bestaande fabriek. De minister bevordert overigens de binnenlandsche industrie zooveel mogelijk, getuigen de fabricatie binnenslands van snel vuurkanonnen, loodsen voor de Amsterdam- sehe stelling en van rookzwak buskruit, tot dusver aan buitenlanders gegund. De aan maak binnenslands zou bovendien duurder zijn en de uitvoering in de waagschaal stel len, terwijl de binnenlandsche nijverheid toch niet beschermd wordt wanneer voor de uit- jering buitenlandsche werklieden worden <vaiigenonen. Intusichen, hoewel sterk tegen uitstel, en blijk willende geven van zijn goed hart jegens de binnenlandsche industrie, ver klaarde de minister dat, mocht na aanneming van zijn voorstel een aanbieding tot aanmaak binnenslands voorkomen, welke wat kosten en deugdelijkheid betreft met liet buitenland gelijkstaat, hij dit aanbod niet zal afwijzen alleen op grond dat de geweeiaanschaffing daardoor een halfjaar vertraagd wordt Daaruit volgt dat er tijd zal rijn om bin nen zes maanden een fabriek op te richten. Overigens zeide hij dat dit ontwerp niets beslist over de geweeraanscbaffing voor de schutterijen, want de aanvraag komt eerst voor '1897. Thans verbindt de Kamer zich alleen voor 52,000 geweren voor het. leger. Verschillende bijzondere punten uit de dis cussie beantwoordende, legde de minister er nadruk op dat hy dit voorstel bij zijn optre den van zijn ambtsvoorganger heeft overge nomen onder de bestaande politieke omstan digheden een legerwet kwalijk is te verwach ten; de aanschaffing van het nieuwe geweer een stap voorwaarts is tot verbetering van het leger bij onverwachten oorlog; de oefe- ningstijd voor de miliciens onveranderd blijft en de minister de schutterij op den tegen- woordigen voet niet wenscht te behouden. De heer Van Vlijmen legt zich nu bij het regeeringsvoorstel neer. De heer Heemskerk blijft de verantwoorde lijkheid afwijzen van de uitgaaf der millioe- nen, zonder regeling der levende strijdkrach ten. De heeren Staalman en Lieftinck blijven hun standpunt volhouden. De heer Lieftinck erkent dat het kaliber goed is, maar wil, zoolang de legerorganisatie uitblijft, geen cent voor de nieuwe geweren toestaan. De heer Cremer daarentegen acht de nieuwe geweren volstrekt noodig, onafhankelijk van een toekomstige en wenschelijke legerorga nisatie. Het ontwerp werd hierop aangenomen met 54 tegen 31 stemmen. Daarna werd behandeld de motie-Dobbel- man, tot uitbreiding en herziening van het tarief der invoerrechten, in het belang van landbouw en industrie. De heer Dobbelman somt alle voordeelen op van eene gezonde bescherming en wijst op het nadeel van den vrijhandel, vooral om dat daardoor de werkloosheid in de hand wordt gewerkt. Eene rationeele bescherming, gericht op de ontwikkeling van het nationaal productie-vermogen, moet het streven zijn. Anders gaat de landbouw te gronde en wor den de arbeid en de schatkist geschaad. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 15 Maart 1895. Door J. van Oers, wonende in 't Groenen- daal, is gisteren op een open terrein in de Konijnenbuurt, tusschen een stapel hout, ge vonden een levende vlinder (schoenlapper). Mr. Daniel van Eek, de Zeeuwsche volks vertegenwoordiger, die 35 jaar lang zitting had in de Tweede Kamer, is op 78-jarigen leef tijd te 's-Gravenhage overleden. Gekozen bij de eerste verkiezing na de invoering der grondwet van '48 door de voorstanders der nieuwe beginselen, verdedigde hy die met grooten ijver, oprechtheid en eerlijkheid. Hij was met hart en ziel de denkbeelden toegedaan van den Vredebond" waarvan hij een der stichters en langen tijd een der voor zitters was. Hij verdedigde die beginselen ook in het Parlement en drong op de invoe ring van het arbitragestelsel aan, dat thans meer eu meer veld wint. Wij stellen ons, zegt de Midi. Ct., volstrekt niet voor dat de anti-revolutionnairen in alle opzichten een zouden moeten zijn van gedach ten. Maar de scherpe strijd, die er in den laatsten tijd wordt gevoerd in eigen boezem hpt geschil tusschen twee mannen van naam bewijst toch voldoende, hoe weinig de anti- revolutionnaire beginselen vermogen om vrede en eendracht te stichten. sSinds zij in de laatste jaren zich in ons land meer en meer trachten te doen gelden, hebben wij op kerkelijk gebied niet anders aanschouwd dan verwarring en een alleron- christelijksten strijd, waarvan een ernstig mensch huivert. »En op politiek gebied ziet men de over- heerschende macht uitoefenen door een clubje, dat op kerkelijk gebied den toestand danig heeft bedorven en in plaats vananti-revolu- tionnair, de revolutie overal predikt en hul digt." Het adres aan dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland, om zoowel de gebouwde als de ongebouwde eigendommen in de kosten der zeewering te doen deelen, is thans ver zonden, voorzien van 731 handteekeningen van ingelanden. In eene buitengewone vergadering der Haagsche afdeeling van de Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst" is opgetreden de heer J. F. W. Conrad, oud-hoofdinspecteur van 's rijks waterstaat, met het onderwerp: sMededeelingen over de Nederlandsche zee weringen." Onder de aanwezigen werden opgemerkt: de minister van waterstaat, de heer Van der Sleyden, zijn ambtsvoorganger, de heerLely, de heeren Blussé en Yan der Kemp, leden van Gedep, Staten, verschillende hoofdinge nieurs van den waterstaat, de provinciale hoofdingenieur, de burgemeester van Loos duinen, vele leden van den Haagsehen ge meenteraad en van de havencommissie en van Delflands bestuur. Na een openingswoord van den heer Peters, voorzitter der afd., gaf de heer Conrad een met aanwijzingen op verschillende kaarten toegelicht overzicht van den toestand der zeeweringen in het algemeen, de gevaren waaraan de kust door storm blootstaat en de middelen om dit te voorkomen. Meer bijzonder liet hij het licht vallen c de voortdurende afneming onzer kust sedert het begin onzer jaartelling tot op den tegen- woordigen tijd op de kaarten werd aange wezen hoe onmetelijke strooken met huize» en dorpen door de zee zijn verzwolgen, vooral in Noord-Holland. De tegenwoordige toestand bij Petten, thans voldoende verdedigd, werd aangehaald ten bewijze van de groote afname van de kust. Verder gaf de heer Conrad een denkbeeld van den toestand van het strand va» Hoek-van-Holland tot Helder, waarbij het bleek, dat van af het Paviljoen te Schevenin- gen tot IJmuiden de duinvoet is toegenomen, maar dat deze bezuiden het ververscbLgs- i kanaal is afgenomen, welk kustgedeelte dan ook in den slechtsten toestand verkeert. Verder werden mededeelingen gedaan om trent den vernielenden invloed van stroomin gen en golfslag op de zeeweringen en om trent de gevolgen van plotselinge oever- afschuivingen door den schadelijken invloed der getijstroomen op den onderzeeschen I oever. j De beschermende invloed van de strand- r hoofden op de afneming van het strand werd in bijzonderheden geschetst in aansluiting aan een overzicht van de merkwaardige werken I tot verdediging der Hondbosscher en Peltener duinen, welke verdediging thans afdoende mag j genoemd worden en waar de toestand het meest nabij kwam aan den bestaanden toe- stand te Scheveningen. In hoofden is dan ook een der krachtigste middelen dezer strand- afname gelegen. Merkwaardige mededeelingen vernam de vergadering omtrent nieuwe duinvorming in j plaats van de duinen, door stormvloed ver- I loren gegaan. f Zijn vroeger geuite vrees, dat bij storm- vloeden nog meer van de zeewering te Sche- j veningen zal weggeslagen worden door den i jongsten Decemberstorm maar al te zeer be- waarheid had hem indertijd aanleiding gegeven tot zijne interpellatie in de Piov. Staten en die stormvloed .bewijst dat hij niet overdreef toen hij op een toestand bij de Keizersstraat de aandacht vestigde. De heer Conrad, na zijn voordracht leven- dig toegejuicht en door den voorzitter bedankt j voor zijn zaakrijk en eenvoudig betoog te» j nutte der zeeweringen, gaf aan den heer Van Hattum op diens vraag nog eenige inlichtin- i gen meer bepaaldelijk met het oog op de» toestand te Scheveningen. Naar de meening van den heer Conrad loopen de duinen aldaar groot gevaar bij lang- durigen storm, die uit het Zuidwesten over- gaat naar het Noordwesten. De noodzakelijk heid om werken te Scheveningen te maken staat bij hem vast. Op een vraag van den lieer Van Malse» of er dadelijk gevaar gevaar dreigde dan wel of het maken der hoofden door Delfland vei lig kon worden afgewacht, verklaarde de in leider het antwoord te moeten schuldig blij ven, omdat hij tot het geven van een juist antwoord over meer gegevens moest beschik ken en hij meer bekend moest zyn met toe standen en plannen dan hem op dit oogeubfe mogelijk was. De vergadering werd hierop gesloten. Uit Scheveningen meldt men aan het S' v. d. D. dat de Haven-Commissie, welke zich

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2