Catlaraa Adrians vaa fier We, Caiharina Adriaia Yan der We, Koloniën. Gemengde Berichten. Rechtzaken. A I) V JE II TEN TI E N. dertien jaar telt, dezen "winter met hardrijden ruim f 300 en een gouden horloge gewonnen. Een aardig voordeeltje voor het arbeiders gezin, waartoe deze rijdsters behooren. De graanhandelaar P. H. V., te 's-Herto- genbosch, is in voorloopige hechtenis gesteld, op vermoeden dat door hem bedrieglijke bankbreuk is gepleegd. 's Gravenliage. De heer J. S. Smïtt, regeeringscommissaris van spoorwegen van de Zuidafrikaansche republiek, is, vergezeld van de heeren J. N. de Verliers en T. J. Botha, van Pretoria in de residentie aange komen en hebben hun intrek genomen in het hotel den jOuden Doelen". Assen. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarin zij zich ten stel ligste verklaart tegen de strekking van de motie-Dobbelman. De Kamer acht de invoe ring van graanrechten in strijd met het algemeen belang. 's-Hertogeabosch. De gemeenteraad heeft de regelings- en feestcommissie ter gelegen heid van de komst der Koninginnen als volgt samengesteld: de hh. jhr. v. d. Does de Wiliebois, burgemeesterA. B. v. d. Steen, J. v. d. Mortel, Jos. v. d. Ven, wethouders jhr. L. v. Meeuwen, J. van Gulick Luickx, Meuwese, Bolsius, Dobbe, Derks, raadsleden. Ook hier zal eeoe eerewacht de hooge be zoekers geleiden en zoowel door den raad der gemeente als door de Prov. Staten aanHH. MM. een diner worden aangeboden. Tilburg. Jhr. De Ranitz heeft met den commissaris der Koningin eenige voorberei dende maatregelen besproken in verband met de komst der Koninginnen alhier op 16 Mei a.s. Maastricht. Ter gelegenheid van de komst der Koninginnen verwacht men te Maastricht Z. K. H. prins Albert van België, zoon van den graaf van Vlaanderen en ver moedelijk troonopvolger, om namens den koning en de Belgische koninklijke familie, Hare Majesteiten te complimenteeren. tLimb. Courier.) In den omtrek van Casablanca, Marokko, heb ben sprinkhanen groote verwoesting aangericht. Er kwam een wolk van sprinkhanen, zoo dicht als men er nog nooit had gezien. De zon werd er door verduisterd. Van den oogst zal, naar men vreest, dit jaar niets terechtkomen. Batavia, 12 Februari. Een van den civieten en militairen gouver neur van Aijeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram dato 8 dezer meldt dat een das? te voren een Atjeher buiten de versterking Laaj. jong amok maakte, bij welke gelegenheid de Europeesche fuselier Boone met een kleine badeh werd doodgestoken, terwijl de Europeesche fuse lier Nijstadt zeer licht gewond werd. De amok- maker werd neergeschoten, (Jav. Cl.) Lombok. Uit Soerabaja is 9 Februari aan de Loc. geseind Het stoomschip Amboina van de Pakketvaart maatschappij is heden met nieuwe geëvacueer de» van Atnpenan aangekomen. De Amboina- bracht aan zieken mede: zes officieren, honderd veertien onderofficieren en minderenwaar onder twaalf zware zieken, vijftig dwangarbei ders. Spoedig volgen nog meer zieken, daar wegens het zware weder niet allen konden wor den aan boord gebracht. De gezondheidstoestand op Lombok is ongunstig. Morgen vertrekken van hier naar Ampenan veertig onderofficieren en min- deren, onder bevel van den luitenant Smagge, Van de Baliérs, die hier met den radja van Lombok zijn opgesloten, zijn er zeven naar dat eiland teruggezonden, omdat zij geen kwaad heb ben gedaan. Onder de kostbaarheden, door de onzen op dan radja van Lombok buitgemaakt, komen enkele steenen voor van groote waarde, éen zelfs, die op f40,000 wordt geschat, maar ook die men gimis bij het inventariseeren voor edelgesteenten hield, doch die dit niet zijn. Het Soer. llbld. zegt dat, toen onze troepen op Lombok uit Tjakranegara en Mataiam naar Ampenan de wijk namen, zij door de Baliérs zoo weinig werden bestookt, omdat dezen zich met gretigheid wierpen op de groote hoeveelheid, sterken drank in de bivakken door hen gevonden. Luitenant kolonel Van Bijlevelt moet nagenoeg geheel hersteld zijn van zijn op Lombok beko men zware verwonding. Exportation franjais" en ook in Duitscbland gegeven. De vereeniging wil alleen als bemiddelaarster optreden, zonder zelve in het exportverkeer een 7elfstandigo rol te vervullen. In de statuten is daarom bepaald, dat de vereeniging als zoodanig - zich onthoudt van het drijven van zaken, van koophandel, en voorts dat noch de leden van het hoofdbestuur, noch die van het dagelijksch bestuur eenig honorarium genieten. Aan het dagelijksch bestuur kan door het hoofdbestuur een vast bedrag voor ambtenaren en bureaukosten worden toegekend. Tot uitvoering van dit programma hoopt de vereeniging op den steun van de Nederlandsche fabrikanten, van de landbouw-, van de tuinbouw-, van de visscherij-vereenigingen, enz, ook van de kooplieden en de consuls. De heer Cnüsch, president der Amster- damsche tentoonstelling, is Woensdag te Brussel ontvangen door de Belgische comité's. De minister van openbare werken was tegen woordig. Deze sprak zeer gunstig over de onderneming en zal een officieel comité be noemen en beloofde ook geidelijken steun. Met 4 Mei zal te Parijs (Champ de Mars) een tentoonstelling geoppnd worden betref fende jachtwezen, schoone kunsten, wapen boeken enz. Het plan bestaat om de Nederlandsche inzendingen gezamenlijk einde Maart uit ons land te verzenden, waartoe zich hier te lande eene afdeeling heeft gevormd. Van 18 Maart af zullen de heeren De Vries Co. te Amsterdam aan reizigers naar Zuid-Afrika legitimatiebewijzen verstrekken, die aan de stations (plaatskaarten-bureaux) te Almelo, Arnhem, Den Bosch, Breda, Deventer, Dordrecht, Enschedé, Groningen, Hengelo, Leeuwarden, Nijmegen, Rozendaal, Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Venlo en Zwolle afgegeven, als betaalmiddel dienen voor bil jetten enkele reis naar Vlissingen of voor biljetten enkele reis of retour naar Londen, naar gelang op de legitimatiebewijzen is aan gegeven. De overige stations, welker verbindingen niet bepetkt zijn, nemen de legitimatiebe wijzen als betaalmiddel aan voor biljetten enkele reis ie, 2e of 3e klasse naar Vlissingen. Van' het nationaal congres voer vakonder wijs en vakopleiding voor toekomstige werk lieden te Amsterdam te houden is het eere-lidmaatscimp aanvaard door de ministers van binneularulsche zaken en van justitie, den commissaris der Koningin in Noord-Hol land en den burgemeester van Amsterdam, De gemeenten Schiedam, 's-Gravenliage, Utrecht en Leeuwarden zullen op het con gres vertegenwoordigd zjjn. Het congres telt thans 433 niet-betalende en 467 betalende leden. De Nijverheid bevat het praeadvies over de op het congres te behandelen viaaj: »Op welke wijze kan het best voorzien wor den in het onderwijs voor die beroepen of ambachten, welke thans niet op de ambachts scholen onderwezen worden, met name voor het schoenmaken?" Iuleider de heer Fr. Gatzen rneijer. Minimum-loon en maximum-werktijd. Burgemeester en wethouders van Leeuwar den hebben aan den gemeenteraad een voor stel ingediend op een adres van J. Dijkstra c, s., betreffende het opnemen van bepalingen van minimum-loon en maximum-werktijd in de bestekken van gemeentewerken. Zij zetten daarin uitvoerig uiteen, waarom zy van de gevraagde maatregelen weinig vrucht voor de werklieden in de gemeente verwachten, maar tevens, dat zij tegen die maatregelen in beginsel, en voorzoover werke lijk uitvoerbaar, geen bezwaar hebben. Zij meenen echter geene verordening daarvoor te moeten voorstellen, hetgeen vooral voor een minimum-loon, wat wel het voornaamste is, voor de verschillende ambachten moeilyk is. Zij achten het beter de toepassing aan hen over te laten, en stellen voor, te besluiten dat met de tot dusver genomen proeven ten aanzien tan het opnemen van bepalingen omtrent minimum-loon in bestekken en voor waarden van aanbesteding van gemeentewer ken zal worden voortgegaan, voor zooverre de aard dier werken daartoe geschikt zal worden geoordeeld dat, wanneer voor misbruik van de werk krachten der werklieden gevreesd wordt, ook met het bepalen van maximum-werktijd proe ven zullen genomen worden. Eenigen tijd geleden vestigde zich te Rot terdam een Hongaarsche vrouw, die kort daarna een slechtbefaamd huis aan de Ge dempte Binnenrotte overnam en daar de affaire voortzette. Hoewel op haar handelingen een bijzonder toezicht werd gehouden, was^d^ politie tot nog toe niet in de gelegenheid feiten te constateeren, die haar directe in menging noodzakelijk maakte. Voor eenige dagen echter werd te Antwerpen uit de ouderlijke woning een 47-jarig meisje ont voerd. Zooals later bleek, heeft in deze ont voering de Hongaarsche vrouw de hand ge had, die na met het meisje van Antwerpen naar Rotterdam getrokken te zijn, haar naar Berlijn bracht en daar overleverde aan een vakgenoote uit Riga, die haar te Berlijn met een vriend opwachtte. Terwijl nu deze vriend het ontvoerde meisje naar Riga bracht, keer den de beide vrouwen naar Rotterdam terug om de geldzaken, aan dezen handel verbon den, te regelen. De politie, inmiddels van een en ander op ésK hoogte gekomen, wachtte de terugkomst der vrouwen af en nam ze aan het station Maas in hechtenis. De vrouwen, die in het huis op de Binnenrotte verblijf hielden, zijn daaruit verwijderd en dit huis op hoog bevel gesloten. Voor zoover bekend is, bevindt het ont voerde meisje zich nog te Riga. (2V, B. Ct.) Een jongedochter te Stevensweerd is, na een slaap van 20 dagen, ontwaakt. Al di^i tijd gebiuikle zij slechts een weinig water. Te Heiligerlee, bij Winschoten, is het drie jarig dochtertje van den arbeider S. de Vries op noodlottige wijze in het vuur geraakt en aan de daardoor bekomen brandwonden over leden. Te Muntendam (Gr.) is de vrouw van B. Kostens, die vergezeld van baar dochter, van een familiebezoek te Zuidbroek huiswaarts keerde, door een grooten hond aangevallen. Van schrik viel zij achterover, en, ofschoon uitwendig slechts een onbeduidende wonde zichtbaar was, is zij nog denzelfden avond b -zweken. Onder een groot deel der schippersbevol- king in Friesland heerscht groote armoede. Vele schippers zijn in het laatst der maand Januari, zonder hunne bestemming te kunnen bereiken, op de reis ingevroren en hebben in onbewoonde oorden moeten overwinteren. Toen het ijs berijdbaar was, hebben velen den bezem ter band genomen eo als baan veger, soms ook wel als prijswinner bij hard rijderijen, meermalen een aardig daggeld ver diend doch met bet schaatsenrijden hebben ook die verdiensten opgehouden. Wanneer nu het ijs geheel zal zijn opge ruimd en op alle vaarten en kanalen dei- provincie de scheepvaart zal zijn hersteld, zal het velen schippers toch nog moeilijk vallen opnieuw te gaan varen, daar zij hunne zeilen, een groot deel van hun touwwerk, enkelen zelfs kleeding en huisraadstukken, hebben verpand, oin in die moeilijke dagen in de voornaamste levensbehoeften van zicli en hun gezin te kunnen vooizien. Te Witveen (Fr.) iiebben de drie gezusters Veenstra, van welke de jongste nog maar Middelburg. Er heeft zich alhier ge vormd een afdeeling van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht". Het bestuur bestaat uit mej, H. van der Meij, presidente, mw. M, Wibaut Berdenis van Berlekom, secre taresse, en mej. S. van Slee, peuningmeesteres. Uit Dijon wordt medegedeeld, dat de dooi in het departement »Cóie-d'Oi" groute overstroo- Hiingen heeft veroorzaakt, liet riviertje de Ar- monfon en de zijstroompjes zijn geweldig ge zwollen. Het vee heeft overal heen de vlucht genomen en wordt met groote moeite veizameld. Te Dortey staan de straatverdiepingen van alle huizen onderuit sommige zijn de vrouwen en kinderen met moeite gered. Zóu erg is het sinds 1816 met geweest. Uit Nancy, Le Puy, Bordeaux en Garcassonne komen det gelijke berichten. In het eind van Februari is in Oost-Finmai ken (Noorwegen) een luchtballon waargenomen, die op een onbekende plaats is neergekomen. Daar men vermoedt dat zij afkomstig is van de Engel- sche expeditie van Jackson, die op 5 Aug j.l. van Aichangel naar Frans-Fozefland is vertrokken, heeft het aardrijkskundig genootschap te Chris- tiania 500 kronen uitgeloofd voor het vinden van den ballon. Van Namens expeditie met het schip Framdat op 21 Juli 1893 van Vardö is vertrokken naar da Nieuw-Siberische eilanden, is sedert Aug. '93 niets vernomen. Op IJriand is het merkwaardig zacht in de tempeiatuurgedurende degebeele maand Febr. was de barometerstand te Vardö hooger dan te Parijs. Het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam (crimineels zaken) beeft heden tegen Henrietta Mombers en haar beminde Hendrik Coelmanr beschuldigd van moord op Jansje Meinders, oud ongeveer 13 jaar, gepleegd te Busstim den 19n Augustus I.I., voor beiden levenslange gevange nisstraf geëischt. Heden overleed plotseling te E r m e 1 o (Veldwijk) mijn innig geliefde Eeht- genoote, in den leeftijd van 52 jaar. C, VAN DER TOUW. Schiedam, 13 Maart 4895. Heden overleed plotseling onze ge liefde Aanbehuwdzuster en Tante, Me juffrouw Echtgenoote van den Heer C. VAN DER TOUW, in den leeftijd van 52 jaar. Wed. A. VAN DER TOUW, Mondt. C. J. VAN DER TOUW. Ciir. VAN DER TOUW. A. C. VAN DER TOUW. Schiedam, 43 Maart 4895.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2