1 A°. 1895. Zondag 17 en Maandag 18 Maart. N°. 8748. Tweede Blad Feuilleton. Onder de Camorristen. ISTeg-enenveertig-ste Jaargang. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. fhiitenlandsche Berichten. bditschlakdJ Oil MIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco nfr pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nornmers f 1.85. - 2.50. 0.10. RCIIRAC: 80TEHSTK/I AT 7 tt. Advertentieprijs: vau 110 gewone regels mtt inbegrip van eene Courant. 1.10 Iedere gewone regel ineer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend De Rijksdag heeft in zijne zitting van Don derdag, met 146 tegen 78 stemmen, besloten het voorstel der nationaal-liberalen, om de verbonden regeeringen uit te noodigen tot ■opzegging van het handelsverdrag met de Argentijnsche republiek, in hsnden te stellen van eene bijzondere commissie van 21 leden. De minister Von Marschall had het voorstel krachtig bestreden in eene uitvoerige rede, waarin hij betoogde dat door die opzegging de graanprijzen toch niet zouden worden ver hoogd, omdat het Argentijnsche graan ge makkelijk elders op de wereldmarkt plaatsing ^al vinden, terwijl de uitvoerhandel naar Argentinië, welke op het oogenblik 70 a 80 •millioen mark 'sjaars bedraagt, geheel zou worden vernietigd, zoodat de maatregel zeker mn hoogst nadeeligen invloed zou zijn voor -de.Dniiscba...nijverheid,, die voor.dit verlies •op geen andere wijze zou kunnen worden schadeloosgesteld. De tabaksbelastingcommissie heeft met 17 tegen 11 stemmen -4 verworpen, bevattende liet beginsel eener Tahalcfahriiat-heX&sting. Aangemoedigd door de indiening van het voorstel-Von Kanitz bij den Rijksdag hebben •de wijnbouwers aan de Moezel een adres ge licht aan de afdeeling voor landbouwzaken uit den Raad van State, het verzoek inhou dende dat ook de handel in uit het buitenland ingevoerde natuurwijnen alsmede in langs kunstmatigen weg vermeerderde wijnen tot een rijksmonopolie zal worden gemaakt, en de prijs dier wijnsoorten zoo hoog zal worden gesteld, dat de Duitsche wijnbouwers de mededinging daarvan niet meer behoeven te vreezen. Zeker zal dit eene aanleiding te meer zijn, om het voorstel-Von Kanitz niet te doen aannemen. De voorzitter van den Rijksdag heeft de leden van dat lichaam, die op 1 April uiting willen geven aan hunne vereering voor vorst Bis marck, uitgenoodigd zich dien dag te veree nigen aan een feestmaaltijd in de wandeizaal van het Rijksdaggebouw. De Pruisische minister van eeredienst en onderwijs heeft bepaald dat den In April alle scholen gesloten zullen blijven en de onder wijzers uitgenoodigd den 80n verjaardag van vorst Bismarck feestelijk te vieren. In het Seniorenconvent van den Rijksdag dat gisteren beraadslaagde over de houding die de Rijksdag ten opzichte van de Bismarck- feesten zou aannemen, is men niet tot een resultaat gekomen. Tusschen de conservatie ven, nationaal-liberalen en anti-semieten eenerzijds en de vrijzinnigen, het centrum en de sociaal-democraten anderzijds was geen overeenstemming te verkrijgen. Het "Woensdagnummer van de Vorwiirts is in beslag genomen wegens een hoofd artikel over het militarisme. F'11 A N K It IJ K. De Kamer heeft de marine-begrooting goed gekeurd. De minister van openbare werken Dupuy- Dutemps heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de aanleg van een kanaal van Mar seille naar de Rhóne verklaard wordt in het algemeen belang te zijn. Het kanaal zou een lengte hebben van 54 KM, en 80 millioen kosten, waarvan de helft door den staat ge dragen zou worden. Door de politie te Parijs zijn aanplakbiljetten afgescheurd, waarop in de heftigste bewoordin gen verzet werd aangeteekeud tegen het zea- den van Fransche oorlogsschepen naar Kiel. De werkstaking der arbeiders in de staats- lucifersfabrieken kan als geëindigd beschouwd worden. De soeiaal-democralische gemeenteraad van Roubaix heeft een besluit genomen, dat de clericalen woedend maakt. Sedert onheuglijke tijden begeeft de priester, die bij een ster vende geroepen wordt, zich in ambtsgewaad, vergezeld van een koorknaap, die een schel beweegt, daarheen. Thans is dit openlijk op treden verboden. Het Journal do Houbaix verklaart dat de clericalen in hooger beroep zullen komen bi; den Raad van State, indien de prefect bet besluit goedkeurt, maar eerst zullen zij bij laatstgenoemden ambtenaar een verzoekschrift indienen, om het besluit vernietigd te krijgen. De burgemeester van Rijssel had den abt Gairand verboden, in de kerk Saint-Maurice preeken over liet socialisme te houden. Deze stoorde zich niet aan dit verbod en hield Donderdag de eerste preek. Socialisten drongen de kerk binnen, waar door een groote opschudding ontstond. Ver bolgens begaven zij zich naar de bureau's van een dagblad. Opnieuw vielen er ongeregeld heden voor. De politie joeg daarop de mani festanten uiteen. B L 6 I E. In een Donderdag onder voorzitterschap des konings gehouden ministerraad is beslo ten het Kongo-ontwerp eerst na de Paasch- vacantie bij de Kamers in te dienen. Van intrekken van het ontwerp is geen sprake. ENGELAND. In het Lagei huis deelde de onder-secretaris van koloniën Sydney Buxton gisteren mede, dat de gouverneur van Nieuw Zuid-Wales, de lieer Duff, gisteren aan de gevolgen eener operatie overleden is. Voorts verklaarde hij, dat de Boeren geen militairen inval in Swaziland gedaan hebben. Het Lagerhuis verwierp met 105 tegen 35 stemmer de motie van Howard Vincent, ver klarende dat maatregelen noodzakelijk zijn om de verdediging der nijverheidsbelangen te verzekeren, aangezien daling der markten voor Engelsche waren volgt op den onbeperk ter! invoer van buitenlandsche goederen. Bryee verklaarde dat de regeering zich tegen elk voorstel van proteetionistischen aard zal ver zetten en voorstandster is van den vrijhandel. De regeering heeft Umra-khan ('oen weten, dat hij vóór April Chitral moet verlaten en dat men hem, indien hij niet vrijwillig gaat, met kracht van wapenen zal verdrijven. Men zegt, dat een expeditie van 15,000 man naar Chitral zal woiden gezonden. De vereeniging van Brilsehe Kamers van koophandel heeft met 40 tegen 26 stemmen een voorstel van Sheffield verworpen, om bij de regeering aan te dringen om maat regelen van tegenweer te nemen tegen de hooge invoerrechten van het buitenland. Een vooistcl om aan te dringen op een arbitrage- tractant tusschen Engeland en Noord-Ante- rika, werd als ontijdig verdaagd. Motiën werden aangenomen tot uitbreiding van het spoorwegnet in Indië en tot vorming van openbare trusts voor het verkrijgen en exploiteeren van waterwegen. De Times ontving van haren correspondent te Buenos-Ayres de tijding, dat Jabez Bal four, de groote zwendelaar, nu toch uitge leverd zal worden. Het blijkt nader, dat aan boord van het te Gravesend in beslag genomen stoomschip zich een Japansch officier bevond. Een kanonneer boot zorgt er voor, dat het schip niet vertrekt. RUSLAND. Een keizerlijke ukase heeft de verhouding Roman van VV A L D E M A R URBAN. 31. «Mijne hearen," begon Attilio eerst aarzelend, maar met toenemende vastheid in houding en toon, «gij verkeert beiden in een zeer goed te verklaren dwaling. Zoo op het oogenblik verneem •ik, dat de juweelen op liet slot te Positano teruggevonden zijn. Mijne moeder laat mij zeggen, dat zij vermoedelijk nooit buiten bet slot geweest zijn. Van eenen dief en van diefstal kan dus geen sprake zijn. De heer Castaldi dwaalt, als bij meent den dief te kunnen noemen, en gij, mijn beer de procureur, als gij nog moeite doet dezen fit te vinden. De geheele geschiedenis, waarvan zooveel drukte en ophef maakt is, lost zich dus •op alleszins bevredigende wijze op." Nu stond de tegenpartij veibluft en verrast. Zelfs giaaf Tozzo keek zijn vriend met verbazing aan. Hij toch wist van alle drie liet best hoe de zaken stonden en vond dat zijn jonge bescherme ling zich wel wal veel blootgegeven had. «Zegt uwe moeder dat 7" biak liet eerst de procureur het zwijgen af. «Zeker. Gij hebt dus geene reden om den heer Castaldi verder lastig te vallen." «Onder deze omstandigheden niet. Integendeel, ik verzoek den heer Castaldi verschooning voor eene dwaling, waartoe hij zelf aanleiding gegeven heeft." Don Luigi stond n»g sprakeloos. Hoe, deze geheele zaak, waarop bij zoo lang allerlei ver wachtingen gebouwd, zoo grootsche hoop ge vestigd had, zij zou als een zeepbel verdwijnen, uiteenspatten zonder een spoor na te laten »Het spijt mij, mijne heeren," zeide Attilio, »u thans alleen te moeten laten om nog een telegram te bestellen. Na tien minuten ben ik weder tot uw dienst. Gij gaat even mee, niet waar Emilio 7" «Kom dan," sprak deze en hij liep reeds vooruit. Met een vluchtigen gtoet liet Attilo de twee anderen staan, zonder meer te vragen wat dezen dachten of deden. Buiten gekomen sprongen beide heeren in een huurrijtuig en reden in snellen draf naar den winkel van Semmola. «Waar hebt gij het geld, Emilio?" vroeg Attilio, zoodia zij gezeten waren. clliei'Maar nog iets. Voor ik liet u overieikte, heeft uwe moeder gezegd, moest ik u wel op het hart drukken, dal liet de laatste maal is dat zij u bijspringt. Zij wil en zij kan ook niet meer. Dit moest ik u nog zeggen." Denkt gij dat ik zulk eene dwaasheid nog eenmaal zal begaan, mij nog eenmaal tot zoo iets verlagen 7 Voor ai het geld in de wereld niet. Gij weet niet wat ik uitgestaan heb. Ik hoop nu maar dat alles glad van stapel loopt." isDat wil ik u helpen wenschen. 't Is op merkelijk, waartoe een eerste lichtzinnige daad niet al kan voeren. De zwemmer, die op den wijden plas zich door de golven wil laten dragen en naar den oever voeren, komt bedrogen uit. Hij wordt er hoe langer hoe verder afgedreven. Zorg maar, Attilio, dat gij zulk een zwemmer niet wordt. Waarachtig, ik ben nog niet gerust. Ik heb een voorgevoel, alsof wij ons te vroeg hebben verheugd." «Wat zou er dan nog kunnen gebeuren 7" vroeg Attilio. «Binnen twee minuten heb ik don schat in handen en breng hem nog hedennacht, naar Positano, opdat niemand mijne afwezigheid opvalt. En dan is alles in orde. Ik zie niet in wat aan dit plan in den weg zou kunnen komen." «Die Semmola is een doortrapte schurk," merkte graaf Tozzo op. «Dat zal zóo blijken. Wij zijn er." De winkel van het pandjeshuis was gesloten, maar door de reten der luiken scheen licht. Hertog Attilio klopte heftig op de deur. «Wie is daar 7" hoorde hij Semmola vragen. «Doe spoedig open!" riep Attilio, «ik kom om onze zaak af te sluiten."

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5