A0. 1895. Zondag 17 en Maandag 18 Maart. N°. 8748. Derde Blad. Negenenveertigste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BIR8AI: BOTER8VRAAT ff O. Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijks nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels roet inbegrip van eene Courant. 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 15 Maart. De beraadslaging werd hervat over de motie- Dobbelman, tot herziening van het tarief van invoerrechten in beschermenden zin. De heer 't Hooft zag in den hoog gestegen nood van den graanbouw een voldoende reden om de vrijhandelspolitiek te verlaten en over te gaan lot heffing van een matig graanrecht. Andere middelen, zooals bimetallisme, zullen den landbouw niet opbeuren. Bij het onbe schermd laten van den graanbouw vermeerdert de werkloosheid, een nadeeliger toestand van duurder brood. De heer Trayen stelde in het licht hoe de landbouw het grootste gedeelte der werkkrach ten in ons land benut en acht opbeurende middelen urgent, ook tot genezing van de sociale en economische toestanden. De be staande malaise drukt 'vooral den eigenge- erfden boer. En een gevolg is achteruitgang van den kleinen middelstand, zooals ook blijkt uit de schrikbarende toeneming van het getal faillissementen en vermeerdering van het aantal armlastigen. Een ander gevolg van den kwijnenden toestand was de volks verplaatsing van het platteland naar de steden. Z. i. zijn maatregelen tot verminder» /- of voorkoming van de algemeene verarrmng der natie en van de verhuizing van het platteland naar de steden dringend noodig. Het eenige middel isbevordering van den nationalen arbeid met heffing van een matig graanrecht en hij hoopt dat de Kamer dus met die motie zal meegaan en bij verwerping de regeering andere middelen zal voorstellen. De heer Zijlma, die als protectionist daarom nog geen reactionnair wil zijn, ondersteunde de motie. Op beschermende graanrechten heeft de landbouw aanspraak, wegens de da ling der productenprijzen, de slechte oogsten, de noodzakelijkheid tol bevordering der wel vaart ten plattelande en betere arbeidsver houdingen. Meer grond hebben de klachten óver achteruitgang van den landbouw dan die der ambtenaren over de bedrijfsbelasting, die men doorgaans met hun gezinnen het sKurhaus" ziet bezoeken. Spreker was gezind de gelegenheid om de brood vraag door arbeid op te lossen te be vorderen, want de broodvraag staat tegenover de arbeidsvraag. De regeering late het niet zoover komen als thans reeds is geschied. Na de motie-Dobbelman komt aan de orde de aanvulling der schutterijwet, de ontwerpen tot onteigening te Beverwijk en de Bommel. Het voornemen is verder vóór Paschen aan de orde te stellen de overige inotiën, voorstel- Hartogh en de andere ontwerpen. Bij het voortgezet debat over de motie- Dobbelman bestreed de heer De Boer de motie, die bij ongemotiveerd noemde. Werkloosheid zal niet worden tegengegaan, evenmin als het verloop naar de steden, dat alleen het gevolg is van overbevolking in dorpen. In de bouw landen is bet zielental minder en de welvaart geringer dan in de streken waar veefokkerij wordt gedreven. Spreker betoogt uitvoerig dat niet de landbouw kwijnt, maar de landbouwer door de onevenredig hooge pachten, die den landheeren ten goede komen. Daartegen helpt protectie niets, want stijging van den prijs der producten komt den landheeren ten goede en genezing is alleen te vinden in wijziging der agiarische wetgeving, zoodat de grondeigen dom niet den landbouwer belemmert. Wijzi ging der onteigeningswet, in den geest van het voorstel-Van Houten, ware gewenscht. De heer Travaglino is voor de motie, als middel tot gedeeltelijke oplossing der sociale kwestie. De heer Lambrechts verklaarde zich in een zeer uitvoerige rede, op bekende gronden, voor bescherming en de motie. De heer Van Alphen bestreed de motie, wegens de politieke gevolgen die de aanneming zou hebben en omdat zij te algemeen is. De heer Van Kerkwijk was voor de motie, als tijdelijk middel "om den noodlijdenden landbouw te helpen, zonder eenige belofte, om altoos protectie voor te staan, allerminst voor de industrie. Dinsdag is de minister aan het woord. SCHIEDAM, IC Maart 1805. Uit goede bron kunnen wij mededeelen zegt de Amst. dat het bericht, als zou het ontwerp van wet beti ellende de Kamers van arbeid bij den Raad van State zijn, onjuist is. Het bevindt zich op dit oogenblik in handen van den minister van waterstaat; ook is hierbij niet in hoofdtrekken de Belgische wet gevolgd, maar stemt bet in alle hoofdpunten overeen met het ontwerp-Pyttersen, zoo wat betreft de samenstelling der afdeelingen, het verleenen van stemrecht en de verkiesbaar heid van vrouwen enz. Evenzeer is het onjuist, dat de ontworpen kieswet den Raad van State reeds heeft bereikt; deze heeft het kabinet van den minister nog niet verlaten. Volgens het Ie ontwerp der zomerdienst regeling van de »Great Eastern Railway" zal het vertrek en de aankomst der booten van Hoek van Holland naar Harwich v. v. als volgt worden geregeld: Van Hoek van Holland 11.15 n.m.aan komst Harwich 6.10 v.in.; vertrek Harwich 6.30 v.m.; aankomst Londen 8 v.m. Van Londen 8.30 n.m.; aankomst Harwich 9.55 n.m vertrek Harwich 10,10 n.m.; aan komst Hoek van Holland 5.5 v.m. Het Bouwkundig Weekblad bevat een arti kel over j>het Hindoeïsme in Ned. Indië", waarin de heer C. T. J. Louis Rieber den ontwikkelingsgang beschrijft van den Hindoe godsdienst in den Indischen Archipel en daarbij aantoont, hoe op Bali en inzonderheid op Lombok nog de zuiverste uitingen worden gevonden van de oude bouwkunst, welke op Java sedert den val der Hindoe-rijken in de 15e eeuw geheel is verlaten, getuigen de ruïnes van Brambanan en Boro Boedoer. Wat Lombok betreft, alleen onder het des potisch gezag van den Hindoe-radja konden duizenden verdrukte Sasaks in heerendienst plichtigheid worden gedwongen tot de uit voering van reusachtige bouwwerken, als de Dewah-tempelsde prachtige vijver van Tjakra. de terrassen vari Narmada, de lust hoven van Goenoeng Sari en Lingsar. Onder ons gezag kau dat niet meer, eo wat door de puntgranaten der artillerie en den patjoe der kettinggangers is vernield, zal wel niet meer worden opgebouwd. De schrijver betreurt dit niet, omdat hij overtuigd is van de noodzakelijkheid, maar hij spreekt den welgemeenden wensch uit, dat de monumenten op Lombok zullen wor den in stand gehouden en verzorgd met den eerbied, welke den overwinnaar in vredestijd past voor de laatste uitingen van een eeuwen heugende kunst. Het artikel van den heer R. gaat verge zeld van een aantal afbeeldingen van Dewah- tempels en vorstenverblijven, zooals die vroe ger reeds in Eigen Baard voorkwamen. In de Gemeentestem komt onder de vacante plaatsen voor de betrekking van burgemeester der Limburgsche gemeente Schaasberg, welke ongeveer 1200 zielen telt, op een jaar wedde van f170. De heer Tideman, die voor zijnen wijn handel reizende zich bevond in den op 1 Mei 1894 te Barendreclit in brand geraakten spoortrein, heeft de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen gedagvaard tot bekoming van ruim f 36,000 schadeloosstel ling. De heer Tideman wist destijds zijn leven te redden door uit het coupé-raampje van het in brand staande rijtuig te klimmen, doch bekwam daarbij ernstige brandwonden aan gelaat en handen, waaraan hij veel moet heb ben geleden. Te Katwijk a/Z. is een aanslag gepleegd Bij den burgemeester van 's-Gravenzande is bericht ontvangen, dat door den ïNoord- duitschen Lloyd" f 30 zal worden uitbetaald aan Arie Rog te Scheveningen, schipper der bomschuit 8ch. 13, voor het aanbrengen van 1 het lijk van Wilhelm Behrens, afkomstig van het onlangs in dé Noordzee gezonken Duit- sche stoomschip Elbe. op het leven van ds O. De dader, iemand van 23 jaar, had reeds sedert lang veronder steld, dat ds O. hem bedoelde, toen deze in de catechisatie, hem aanziende, bad gezegd: »God ziet en hoort alleseen gek woord kan wel eens goed vallen". De man wilde, dat ds. O. hem verzekerde dat hij niet de be doelde persoon was. De heer O. gaf hem die verzekering, doch hiermede niet tevreden, ging hij tobben en meende zich te moeten wreken. De man is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. »De lente in het land, de winter op het water I" schrijft ons een onzer berichtgevers uit Maas-en-Waal. Als eene bijzonderheid voegt hij er bij, dat Maandagmiddag een veerman en zijne gezellen midden op de Waal, onder het genot van een glaasje gerstennat, een partijtje hebben gekruisjast. Het weder was toen zoo lief, dat zij er de jassen bij uittrokken - - (iV. v. d-.éD.) Ten aanschouwe van honderden menschen zaten gistermiddag te Kuilenburg eenige per sonen midden op de Lek op een groote schol ijs aan een tafeitje te kaarten, op een har monica te spelen en saliemelk te drinken. Onder de spoorwegbrug verliet men het ge vaarlijke vaartuig. Uit Vlissingen schrijft men aan de Midd. Ct. sAigemeen bekend is het misschien nog niet, wat men met het blikafval, dat hier bijna dagelijks met de mailbooten aange bracht en verder per spoor naar Duitschland vervoerd wordt, doet. sDie schijnbaar waardelooze voorwerpen worden daar in de fabriek langs electrischen weg van het tin ontdaan, waarvan men een zout fabriceert, dat voor de zijde-fabrikanten van groote waarde is. Wat van dit tin niet voor dit doel gebruikt wordt, wordt ter markt gebracht, terwijl het overblijvende ijzer voor velerlei doeleinden bruikbaar is. »Tot nog toe bestaan die fabrieken alleen in Duitschlandonlangs ecliter heeft zich eene combinatie van eenige ingezetenen, be staande uit de heeren H. L. Hermans, R. J. Brakema en M. Laernoes, gevormd, met het doel zoo'n fabriek hier ter stede op te richten. uTer uitvoering van dit plan waartoe reeds proeven genomen zijn is dezer dagen aan het gemeentebestuur het verzoek gericht om een in de nabijheid der waschinrichling gelegen stuk grond te mogen koopen." 's-Gravenhage. Aanstaanden Maandag avond 9 uren wordt ten Hove eene soiree littéraire gegeven, met voordrachten van dr. P. D. Ghantepie de la Saussaye, hoogleeruar in de godgeleerdheid te Amsterdam, en A. Weruméus Buning, oud-zeeofficier te Rotter dam.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 9