Bimienlandsche Berichten. De vredesonderhandelaar Li-Hung-Cbang heeft zich "Vrijdagavond te Taku met een 'gevolg van 40 personen naar Japan inge scheept. Naar verzekerd wordt, zal voor het onderteekenen van het vredestractaat geen wapenstilstand gesloten worden. Een bericht uit Shanghai meldt dat ge neraal Sung Ching, de opperbevelhebber der Chineesche troepen, overleden is aan de ge volgen van een val van zyn paard, waar schijnlijk tijdens de vlucht zijner troepen uit Kin Chow naar Shangh ai-K wan. Volgens berichten uit Shanghai hebben de Chineesche kooplieden daar besloten, voor een half millioen taels op de oorlogsieening ten bate der keizerlijke schatkist in te schrijven. De Neio-Tork Herald verneemt uit Shang hai dat de Japanners bij Niuchvvang alle pro viand buit maakten, bestemd om de Chinee sche troepen in Mantsjoerije gedurende diie maanden te voorzien. De Chineezen zullen zich dus moeten overgeven of naar Peking terugtrekken. JAPAN. Officieel wordt uit Jokohama gemeld dat prins Komatsu benoemd is tot opperbevel hebber van de Japansche troepen in China, SCHIEDAM, 19 Maart 1895. In de fabrieken en werkplaatsen alhier hebben in 't vorige jaar 28 ongelukken plaats gehad, tengevolge waarvan 3 personen zijn overleden, een nog ziek, terwijl '24 hersteld zijn. Tot zetter bij 's rijks directe belastingen is benoemd de lieer J. H. Houtman, in de plaats van den heer H. R. M. A. van Gent, die be dankt had ln (ie Zondag gehouden huishoudelijke ver gadering van de afd. Schiedam van het »Aig. Ned. Werkliedenverbond" zijn tot bestuurs leden herkozen de hli. G. W. Snel, J. van der Gang en Joh. Piooij Jz., respectievelijk tot president, penningmeester en commissaris. Tot afgevaardigden ter algenieene jaarver gadering, te Amsterdam te houden op 14 en 15 April a.s., werden benoemd de hit. G. W. Snel, .1. van der Gaag en tot plaatsvervanger de heer C. Bakkes. De werkman "W. de "Vries, gisterochtend in de stearine-kaarsen fabriek »Apo!lo" bezig zijnde om op een drie meter liooge stolling een nieuwe goot te plaatsen, had het ongeluk, bij bet afnemen der oude goot het evenwicht te verliezen en achterover van de stelling te vallen, waarbij hij een wond aan het achter hoofd bekwam, welke echter gebleken is niet van ernstigen aard te zijn. De '16-jarige J. F. Schriele, werkzaam in de kbtenmakerij der stearine-kaaisenfabriek jApollo" alhier, kreeg gi-teiocliieml, terwijl men bezig was met liet afhakken van een stnlen zaag, een staalsplinter in het oog. Hfj begaf zich dadelijk naar dr. Moli, ongans te Rotterdam, die er gelukkig spoedig in slagen mocht den splinter door middel van een mag neet uit het oog te verwijderen. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is een spoelingschouw, gevoerd door den knecht van G. Snijders te Overschie, op weg naar laatst genoemde gemeente, aangevat en door een Westlander, gevoerd door W. Reehorst te Overschie, waarvoor hij wilde uitwijken, doch waarin hij wegens den geringen afstand niet kon slagen, tengevolge waarvan de schouw in den grond voer en de beide opvarenden te water geraakten, die evenwel met een nat pak vrijkwamen. Bij de Koninginnen bestaat het voornemen, aan de officieren, onder-officieren en minde ren, die zich, hetzij op Lombok of in Atjeh zoodanig hebben onderscheiden dat zij de Militaire Willemsorde hebben verdiend, en aan wie bet ridderkruis daarvoor nog niet is uitgereikt, die ouderseheïdingsieekenen zeiven te overhandigen. Het tijdstip van de uitreiking zal nader worden bepaald, waar mede vermoedelijk nog eenigen tijd zal ver- loopen met het oog op de afwezigheid van generaal Vetter en den terugkeer uit Oost- Indië van verschillende officieren van het Ned. Indische leger en andere omstandig heden, zoodat de plechtigheid eerst in het laatst van Juni of begin van Juli zal kunnen plaats hebben. De Koninginnen hebben het voornemen in de laatste helft van April, na liet gewone bezoek aan Amsterdam, een bezoek van tien a veertien dagen le brengen aan Londen, ter bezichtiging van deze wereldstad. Hare Majesteiten zullen van deze reis weder naar de residentie terugkeeren en van daar in den namiddag van 14 Mei naar Nijmegen vertrekken tot het brengen van het bezoek aan de provincie Noord-Brabant. Te Heinkenszand zijn twee huisvaders van behoeftige gezinnen verblijd door eene gift, elk groot f'20, van H. M. de Koningin. De gewone audiëntie van den minister van oorlog Donderdag 21 en die van den minister van marine Vrijdag 22 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 16 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,270,227.25 en dat op denzelfden dag door de Nederiandsche Bank, ingevolge art.l'üis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 717,273.88!/a Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Neerlnndscli Indië van 16 dezer wordt de gouvernemenls-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 336,970 pikols. Stct.) Naar bet Dagllad verneemt, zal de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Veiligheidswet" hedenavond in het gebouw der Kamer een conferentie houden rnet den betrokken minister. Van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat de beslissing op Duitschlands uitnoodiging tot het deelnemen van onze marine aan het openingsfeest van bet Noord-Oostzeekanaal niet genomen is, dan nadat de zaak in den ministerraad is behandeld. De bezwaren van deu minister van marine, die beducht scheen, dat ons land te midden der vloot van andere natiën een minder goed figuur zou maken, zoolang onze marine nog geen schepen bezat, in slaat ons land op waardige wijze te vertegenwoordigen, moeten ten slotte geweken zijn voor tiet inzicht, dat onze zeemacht daar niet mocht ontbreken. Zooals bekend is, werd besloten tot uit zending van het hooggetuigde fregat Atjeh, Indien dit eene schip er in slaagt een even goed figuur te maken als ons fregat, dat bij de Columbus-feesten te New-York Nederland vertegenwoordigde, kan men nog tevreden zijn. Jhr. De Ranitz, particulier secretaris der Koningin-Regentes, is Zaterdag te Nijmegen geweest, om voor het voorgenomen verblijf der Koninginnen aldaar van 14 tot 20 Mei de nodige schikkingen te maken. De Vorstinnen zullen vermoedelijk Zaterdag 18 en Zondag 19 Mei een rijtoer dóór de schooue omstreken van Nijmegen maken, waaraan HH. MM. aangename herinnering hebben behouden van haar kortstondig be zoek aan Nijmegen op '1 Juli '1890. De toestand van den viee-admiraal jhr. De Casembroot is sedert Zaterdag j.l. meer be vredigend. Het reclitstreekscli gevaar is ge weken. De toestand van den pauselijke.! inter nuntius te 's-Gravenhage, den heer Loren- zellï, is steeds vooruitgaande; de patiënt moet nog slechts zijne kamer houden. De toestand van het Tweede-Kamerlid Seret is veel verbeterd. In de Belgische Kamer heeft Zaterdag de afgevaardigde De Ratnaix aan den minister De Bruijn gevraagd hoelang nog België ge sloten zal blijven voor den invoer van vee uit Nederland. De minister heeft hierop geantwoord, dat de regeering binnen enkele dagen eenige kan toren aan de Nederiandsche grens en een kantoor aan de Fiansche grens voor den in voer van vee zal openstellen. De inspecteur van het gevangeniswezen, mr. J. trillion van der Aa, is naar Brussel en Parijs vertrokken. De reis zou, naar gemeld wordt, in vei band staan rnet plannen van de regeering tot invoering van de asiers judiciaiies" en de sBertillonage" of santhropo- metrisclie signalementen". Zaterdag is de algemeene riviercorrespon dentie opgeheven. De Koninklijke Paketvaart-Maatschappij heeft den bouw van een stoomschip opgedra gen aan de Nederiandsche Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam. Het schip, waar van de machines 1150 paardekracht zullen bezitten, zal den naam dragen van den vroe- geren gouverneur-generaal van Nederl. Indië Van Outshoorn. Door de Belgische regeering is de uitleve ring aangevraagd van de zich te Rotterdam bij de politie In bewaring bevindende vrou wen, aangehouden in verband met de ont voering van een 17-jarig meisje uit Brussel. Te Rotterdam is gistervoormiddag op de Beurs eene portefeulle met f1620 ontvreemd, die een graanhandelaar uit Deil enkele oogen- blikken onbeheerd in het schrijfkamertje had laten liggen. De portefeuille met genoemd bedrag is te Delft teruggevonden. Een bewoner dier gemeente had het geld medegenomen, omdat hij het onbeheerd vond liggen en bang was dat het ontvreemd zoude worden. (JV. M. Ct,) Te Rotterdam hebben zich de vorige week weder 9 gevallen van pokziekte voorgedaan. De heer J. C. van Marken, directeur der Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft, is door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Naar men verneemt, bestaat bij de ver- eeniging tot landverbetering te Rozenburg het plan om al het overstroomde bouwland in weiland te herscheppen, waardoor ruim 200 arbeiders hun middel van bestaan zouden verliezen. Te Dordrecht is de eehigenoote van L. J. Riesmuller bevallen van drie welgeschapen jongens. Men schrijft uit Sliedreeht van 16 dezer aan de N. B. Ct. Het is nu 14 dagen geleden, dat de eerste verhoeren in zake de onregelmatigheden in onze gemeente-administratie, afd financiën, te Dordt plaats hadden. Sedert is bijna geen dag voorbijgegaan of de justitie heeft éen of meer personen gehoord, waarvan sommigen zelfs een zeer langdurig verhoor hebben onder gaan. Tegen heden waren weer zeven, en tegen Maandag en Dinsdag nog een tiental personen gedagvaard, waaronder ook enkele raadsleden, terwijl de wethouders en anderen reeds tweemaal werden opgeroepen. Naar wij vernemen, moet tegen den burgemeester rechtsingang zijn verleend. Niet alleen feiten uit een laatsten lijd, maar o. m. ook eene oude spoorwegbrughistorie, waarbij 1200 schippers geïnteresseerd zijn, schijnen die zaak van zeer omvangrijken, maar ook van hoogst ernstigen aard te maken. De heer C. B. Oorthujjs te Katwyk-aan- Zee deelt het volgende mede De jonge man, die 1.1. Donderdag mijn leven bedreigde, is niet een misdadiger of wraak zuchtige. De ongelukkige is ontoerekenbaar. Wat de bladen hebben gemeld omtrent de aanleiding en de toedracht is niet overeen- komstigde waarheid. Een langzaam aanrijgende krankzinnigheid is tot openbaring gekomen. Gisterochtend is te Hnariem door de politie gearresteerd C. Cornelissen tot het ondergaan van 10 dagen hechtenis, waartoe hij door het gerechtshof te Leeuwarden was veroor deeld ter zake van het deelnemen aan eene bij de wet verboden vereeniging. Hij was in het bezit van een geladen revolver. De vier slachtoffers, de jeugdige vrouw Kloppers met hare drie zoontjes van 10-3 jaar, die Dinsdag j.l. bij den brand op de Maljapenkade te Amsterdam omkwamen, zijn gisterochtend op de begraafplaats »De Vraag", aan den Sloterweg, begraven. Een groote menigte volgde de drie lijkkoetsen van de Rozenstraat naar de Maljapenkade, vooibïjde uitgebrande woning naar het kerkhof, waar een familielid den vader eenige woorden van troost toespiak en de schare voor de betoonde belangstelling dank betuigde. Naar wij vernemen bestaat bij den Amster- damscheu oDeutscher Turn-Yerein" het plan om een deputatie naar Friediichsruhe te zen den, die vorst Bismarck op zijn tachtigsten verjaardag zal gelukwenschen namens de vereeniging. Zaterdag vertrekt van Amsterdam per stoomschip Burgemeester den Tex naar Oost- Indië een detachement aanvullingstroepen ter sterkte van 2 onderofficieren en 40 minderen, onder bevel van den kapt. der inf. O.-I. leger A. L. Statius Muller en onder medegeleide van den voor dat leger bestemden 2n luit. der inf. C. J. G. G. van Doorn. Te Dmuiden zijn valsehe muntstukken ia omloop. De geschorste brievengaarder S., te Koedijk (N.-His door de politie te Alkmaar aan gehouden, als verdacht van verduisterïn» van gelden. Te 's-Graveland is Zaterdagnacht op de hofstede »Gooilust" na eene korte ongesteld heid, overleden mejuffrouw M. C. J. H. Oorver Hooft, het laatst overgebleven lid der oud- Amsterdamsehe familie van dien naam. Groot is het verlies, dat de armen dier gemeente treft, want de overledene wasbe kend om hare groote weldadigheid, welke zjj met veel verstand en beleid uitoefende. Hoewel vrij bejaard, beheerde mej. Oorver Hooft zelve bijna geheel hare uitgebreide be zittingen, waaronder vele boerderijen, elders gelegen. Het was hare gewoonte de pacht sommen nooit te verhoogen, zoodat die thans nog waren als ongeveer '100 jaar geleden. Jaarlijks ging zij op reis, om zelve hare goe deren te inspecteeren en de noodige herstel lingen te bestellen of na te gaan. Om te voorkomen, dat bij haar overlijden de huurders van iiare landgoederen plotseling zouden worden verdreven, of hunne huren verhoogd, heeft zij voor korten tijd al de pacht-contracten op den ouden voet voor 19' jaren verlengd. (AT. v. d. IJ.) De conducteur Slotboom, die Donderdag bij het spoorvvegongeval te Hengelo zoo ern stig gekwetst werd, is Zaterdag tengevolge der bekomen verwondingen overleden. Namens een' zestal werküedenvereenigin- gen te Utrecht is bij den raad aldaar een adres ingediend, met verzoek om de conclusie van de meerderhèid der raadscommissie in zake de opneming in bestekken van gemeente werken van bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur niet goed te keuren en om minstens voor een jaar een proef te nemen met het invoeren van de bedoelde bepaiingen. Gisterochtend had te Utrecht een ongeval plaats. Mej. Bisdom bereed, vergezeld van haar pikeur, den lieer Groeneveld, een paard, dat voor het eerst buiten kwam, na eea maand in de manége geoefend te zijn. Van de Lange Nieuwstraat komende, schrikte haar paard voor eene in de Lange Nieuwstraat staande kar, sloeg door, eu liep tegen een lantaarnpaal. Mej. i3. viel door den schok van het paard, met het hoofd op de hardsteenen banden van het hek van het paleis van justitie. Hevig bloedend werd zij opgenomen en in gebracht bij den heer Brom, die onmiddellijk dr. Brom in kennis stelde met liet ongeval. Deze bevond echter, dat de ongelukkige reeds overleden was. Het paard, dat ook was neergeslagen, was insgelijks bijna dadelijk dood. De heer Groeneveld, de pikeur, die mej. R, vergezelde, reed haar, zoodra het paard op hol sloeg, achterop, doch kon het hollende dier niet inhalen; hij was dus onmachtig bijstand te verleenen. U. D.) Zaterdagmiddag werd op den jachtopziener van den heer Van den B, in diens jachtveld onder Oudenrijn een geweerschot gelost, waarbij de kogels door zijn hoed gingen. Men heeft op iemand als den dader ver moeden. Zondagavond ontstond er te Zutfen binnen brand ten huize van de koopvrouw Aaltje Schurink, oud 64 jaren, wonende in de Veld- maatsgang in de Laarstraat. Door 2 slangen wagens en spuit 1 werd water gegeven, zoo dat het vuur spoedig was gedoold. Bij de opruiming van het vuil, dat zich in het huis bevond, werd ongeveer aan zilvergeld f5675, benevens eenig gesmolten zilver en eenige gouden sieraden gevonden. De eigenares stond wonderlijkerwijze bekend als een behoeftige vrouw, die dan ook langs de huizen ging vragen. Slinkende pot ten met vleesch, 6 a 8 stuks beschimmelde roggebrooden, 40 etenskaartjes uit de ver schillende spijskokerijen, brandstofkaartjes, werden onder den rommel gevonden Zij had sedert de laatste weken een onderstand van de herv. diaconie en al geruimen tijd eene preuving. Zij verklaart jaren geleden van hare zuster f 500 te hebben geërfd en liet overige geld te hebben overgehouden, Ongetwyfeld hebben we hier met een merk waardig geval van armoede-voorwending en van een ziekelijke zucht tot opstapeling van geld te doen, doch nóg merkwaardiger was het aan te hooren, wat de srumeur publiffue"

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2