SPORT, Letteren, Kunst en Wetenschap. Kamer. Met het oog op het feit dat in de landen met algemeen stemrecht het krach tigst op bescherming wordt aangedrongen, zocht spreker dien aandrang in eene coalitie van landbouw, industrie en arbeid, die alles verwachten van den alvermogenden staat, een soort van staatssocialisme. Spreker betoogde dat de idealen van het proctectionisme slechts neerkomen op bei a- deeiing van belangen ter bevoordeeling van andere en dat de bescherming veel schadelij ker is voor kleine dan voor groote landen. In de kleine landen voert hij tot monopdie- prijzen en tot het dooden van de concurrente. Men zou dus aansluiting moeten zoeken bij een grooter beschermd gebied, wat zou voe ren tot veilies van onze nationale zelfstandig heid. Opmerkelijk is 't, dat de landbouw in be schermde landen even weinig loonend is als in onbeschermde rijken en ook spreker meende dat de graanrechten ten slotte ten goede komen aan de grondeigenaren. Hij betwist dat bij graanrechten groenland in tarweland zal worden omgezet en daardoor meer arbeidsloon verdiend. Men kreeg dan eeri kunstmatigen toestand in een parlementair land, blootgesteld aan plotselinge verandeiin- gen. De heer Van Dedem meent dat het vnj- handelsstelsel op zich zelf zeer goed is, maar dat wij in de bestaande omstandigheden, nu de omringende landen beschermen, niet kun nen achterblijven. De lage graanprijzen zijn goed voor de veehouderij, maar het algemeen belang eischt graanrechten daardoor zal de broodprijs slechts luttel rijzen, slechts drie cent per kilo, nog acht cent minder dan hl 1890. Hij bestrijdt het betoog van den heer De Boer, dat de pachten te hoog zijn on wijst op het gevaar, dat de geheele paehterstand verdwijnt als de grondeigenaar zeil exploiteert. Indien men het bimetallisms herstelt of den zilveren standaard, dan is bescherming on- jioodig. De lieer Cremer betoogt, dat de bescher ming, voor de industrie in de motie ge- wenscht, volstrekt onnoodigis, daar die over het algemeen welvaart. Verder wees hij er op, dat in de bescher mende landen de in- en uitvoer sterk achter uitgaat, en dat tal van Nederland-che indus trieën, o. n. de scheepsbouw, tot bloei zijn gekomen door de vrijheid. De industrie kan alleen geholpen worden door kennis te ver spreiden onder fabrikanten en werklieden en door eene beiete verhouding te zoeken tus- schen liet goud en het zilver. Laten de protec- tionisten daartoe medewerken. De heer Roessingh is tegen de motie, omdat zij algemeen is en niet genoeg preciseert. Ook hij ontkent dat de motie de werkloos heid zal wegnemen. De heer Zijp is tegen de motie, omdat zij niet zuiver is en ook de industrie omvat. Spre ker hoopt dat de regeering den landbouw zal bevorderen door afschaffing van tollen, aan leg van locnalspoorwegen, herziening der spoorwegtarieven, betere regering van hut pachtwezen, regeling van het landbouwkre diet en af-chafliog van den vleeschaerijns, De heer De Lange bestreed de graant ech ten, omdat, toen de grondwaarde hoog was, alleen de grom!bezitters hebben geprofiteerd en niet de staat, die thans wel wordt aan gesproken, nu er schade is. Morgen voortzetting. Een wetsontwerp heeft de Tweede Kamer- bereikt om wederom het uitvoerrecht op suiker in Ned. Indie voor een jaar, te begin nen 4 Juni 1895, te schorsen met het oog op moeilijkheden der suikerindustrie op Java. Door ongekend lage prijzen zijn reeds vijf' fabrieken gesloten en vier zullen wellicht volgen. Met het oog op het belang van duizenden inlanders dient tie suikerindustrie geholpen te worden, voorloopig tydelijk, in de hoop op stijging der prijzen. SCHIEDAM, 20 Maart 1805. Het leveren van de uniforme zomerkleeding voor de agenten van politie en brugwach ters is opgedragen aan den heer A. J. Bronk- horst allner. De belangstelling in de uitvoeringen dei- koninklijke Kngelsche klokkenspelers te dezer stede mag buitengewoon groot genoemd wor den, zoowel in de kindervoorstelling, waar voor vele aanvragen wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen, als inde avond uitvoering, waar slechts weinige plaatsen onbezet bleven. De roep over dit orkest, dat reeds in verschillende plaatsen van ons land met succes optrad, was dan ook van dien aard, dat de nieuwsgierigheid bij onze stadgenooten was gaande gemaakt. 't Was een zeer afwisselend programma, hetwelk de uitvoerenden ten gehoore brach ten; koor- en solo-nummers in allerlei genre gaven zij met hunne instrumenten, welke in groote verscheidenheid van afme ting op de breede tafel stonden gerang schikt, naar gelang, van de intonatie, en waaruit zij telkens met bewonderenswaardige behendigheid de juiste klokken wisten weg te grijpen. Zoo hoorden wij den marsch uit »Norma", Eugelsche liederen, gavotte «Her inneringen van Elsinore", Engelsch dorps klokkenspel, de wals «Little fisher maiden", Nederlandsche volksliederen enz., door welke verscheidenheid de velerlei geluiden tot hun recht kwamen. Een bijzonder succes hadden de sledebellen uit Canada, uitgevoerd dooi den directeur, den heer Miller, die in club kostuum door zijn natuurlijk spel ons de slede vaart voor den geest tooverde. Een verdien stelijk lid is eveneens de heer Ison, die behalve in het klokkenspel, zeer bedreven Bleek te zijn op de viool en het dutciphonium, welke door hem met groote vastheid werden bespeeld. Dal de kennismaking met de klokken spelers geen onaangename geweest is, bleek uit de prettige stemming waarin allen huis waarts keerden. H. M. de Koningin schonk f500 aan de «Maatschappij van Weldadigheid". De Koningin en de Koningin-Regentes hebben aan het Rotterdamsch politiefonds respectievelijk f 200 en 1100 geschonken, ats blijk van de belangstelling Harer Majesteiten in het fonds. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan een paar behoeftige luitjes te Groote Lint, J. van der Schoor en echtgenoote, f 20 geschonken. Het raderstoomschip Volle zal in dienst worden gesteld ter overbrenging van de Ko ninginnen en Haar gevolg naar Londen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 22 dezer niet plaats hebben. De nieuwbenoemde consul-generaal voor Zuid-China, de heer Haver Droeze, is uit Den Hang naar zijne standplaats Hongkong ver trokken. De gepens. \ice-admiraal jlir. F. de Casem- broot bracht den nacht wat rustiger door de hoest is een weinig minder pijnlijk, doch de zieke is zwak. Omtrent de behandeling van de geweren- wet in de Tweede Kamer schrijft de Haag- sche correspondent van de N.Gr.Ct.: De oppositie van den heer De Ras, die door de meerderheid zijner partijgenooten in den steek werd gelaten, heeft algemeen een min der aangenomen indruk gemaakt, omdat het te duidelijk was, dat deze oppositie niets anders beoogde dan propaganda te maken voor een «verbeterd" geweer van een Ne- derlundsch weikman, die zijn vinding voor een appel en een ei verkocht aan iemand, die, zeer toevallig, bij de verkiezing van den lieer De Ras tol lid der Kamer, zich ont zaglijk veel moeite heeft gegeven om den t 'genwoordigen afgevaardigde voor Maastricht zijn zetel te verschaffen. En wat bleek nu van de kwaliteiten van dat «verbeterde" ge weer Men had het in een sectie-kamer ter bezichtiging gesteld en door een der boden, een oudgediende, zou 't eens in zijn uitste kend mechanisme, aan de leden, die er nieuws gierig naar watert, worden vertoond, vooral met 't oog op de zooveel betere repetitie- werking. Maar ongelukkigerwijze ging, nadat een der hulzen was «afgeschoten", de tweeda niet er uithoe de man ook zijn best deed, 't repetitie-scbot weigerde en toen 't na lang talmen gelukte, sprongen al de reservehulzen tegelijk er uit! Is het wonder dat de club- genooten van den heer De Ras na dit fiasco niet meer op zijn kompas durfden meezeilen Zoo redde de oppositie de voordracht dus. Zoo wij het eerste gedeelte dezer mede- deeling niet onvoorwaardelijk aannemen, het tweede kan niet verzonnen zijn. Als voorzitter en onder-voorzitter van het «Koninklijk Instituut van de Taal-, Land- en Volkenkunde van Nederlandsch Indië" zijn opgetreden de heeren prof. dr. H, Kern en mr. C. Pijnacker Hordijk. Behalve de heer J. C. van Marken zijn nog de volgende landgenooten, in verband met de gehouden Antw. tentoonstelling, benoemd tot ridder in de LeopoldsordeC. N. J. Moltzer J.Ezn., mr. Th. Stuart, mr. J. H. L. Bergsma, Alfred Daniels, mr. A. J. E. A. Bik, H. F. Bultman, J. H. Krelage, dr. D. de Loos, C. T. J. Louis Rieber, Willem Prins, J. E. Scholten, A. F. Insinger, vice-consul van België, en J. de Kuyper. Ned. consul te Antwerpen. Ook de heer Rudolf Lehmann, consul-gene raal van Griekenland te Amsterdam, werd tot ridder dier orde benoemd. Bij de op den 16n Mrt.jJ. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomen aan den stompen tons- kant 81.0 decimeter 60 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 83.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 84.0 deci meter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 84.0 decimeter; aan den spitsen tonskant 59.0 decimeter; grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 83.0 decimeter. Ais grondslag van de getijseinen wordt van af 23 Maart gerekend 83 dM bij gewoon laag water, zijnde het minste water in de HOM breede vaargeul, van 60 M benoorden tot50 meter bezuiden de lichtenlijn. Tot dusver heeft liet sub-comité van het Nationaal Lombokfonds te Rotterdam onge veer f 24,000 aan giften ontvangen. Te Rotterdam is gisteren door de justitie in vereeniging met de politie, onverwachts een inval gedaan ten huize van een winkelier in tabak en sigaren op den Schiedamschen dijk, die sedert lang verdacht werd van het verkoopen van onzedelijke plaatjes, geschrif ten en houtsnijvveik, voornamelijk onder het zeevolk. Bij de huiszoeking werd haast een handwagen vol dergelijke artikelen in beslag genomen. De Amerikaansehe sergeant detectieve, die, zooals onlangs werd gemeld, te Woerden een Italiaan, verdacht van verduistering van eenige duizenden dollars, heeft aangehouden, keert heden met zijn arrestant naar New-York terug. In de gisteren gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders van het «Zuidhoilandsch Landbouvvcrediet" te 's-Gravenlmge zijn tot commissarissen geko zen de heeren E. L. graaf van Limburg Stirum, jagerme.ester van H. M de Koningin J. M. Pijnacker Hordjjk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en jhr. H. F. M. E. Sandberg tot. Essenberg, rentmeester van het kroondomein, allen aldaar, welke heeren zich bereid verklaard hebben de benoeming te aanvaarden. Van de drie jongens, die Zondagnamiddag in bet gezin van L. J. Riesmullerte Dordrecht werden geboren, zijn er gisteren twee over leden. Een mineur wierp te Werkendam een dynamiet-patroontje weg, hetwelk door een hond van J. d H. werd nageloopen. Toen het dier er vlak bij was, ontplofte de patroon, tengevolge waarvan de hond in verscheidene stukken werd geslagen. Te Haarlem is Maandagavond eene 84-jarige dame in hare woning van de trap gevallen, tengevolge waarvan zij terstond is bezweken. Ongeveer 1200 Amsterdamsche diamantbe- weikers hebben gisteren het werk gestaakt. Uit een woning op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam is een portefeuille met f 2000 gestolen. Te Zaandam kon men Zaterdagmiddag het zeker zeldzame contrast aanschouwen, dat, terwijl op de eene sloot eenige jongens zich vermaakten met over het ijs te loopen, eenige andere knapen zich in het water der volgende vaart vermaakten metzwemmen. Te 's-Gravelancl is voor de weduwe van den onlangs in een twist met v, d. K. over het baanvegen door dezen gewonden en dienten gevolge op zoo droevige wijze omgekomen Van Doorn een bedrag van f 653.50 bij de commissie ontvangen, die zal trachten daar mede de weduwe aan een nerinkje te helpen. Maandagnacht werd te Oude-Pekela een begin van brand ontdekt in de oude pastorie der ger. gemeente, die nog juist kon worden gebluscht. Zeer waarschijnlijk is aan kwaad willigheid te denken, daar aan den buitenkant vuur onder de pannen was gebracht. Op het eiland Wieringen zijn dezen winter eene menigte wilde zwanen*geschoten. Door sommigen wordt het getal op meer dan 300 geschat. De prijs bedroeg voor de oude f 4a 6; voor de jonge f 1.75 a 3. Enkele exem plaren, welke slechts even aangeschoten waren, werden levend bemachtigd en brach ten f 6 a 8 op. Voorts werd eene veel groo- tere hoeveelheid rotganzen, welke aldaar af en toe op den trek voorkomen, zoowel ge schoten als met het slagnet gevangen. De houders van eendenkooien echter, die in vorige jaren soms honderden eenden, talingen era smienten vingen, klagen, dat hunne vangst ditmaal zeer onbeduidend is geweest. Te Gees, gem. Oosterhesselen (Dr.), is de behuizinge van den bakker en landbouwer J. Hilbrands afgebrand. De huishoudster, Geesje- Jacobs, die nog een poging wilde wagen om iets uit het brandende perceel te redden, is in de vlammen omgekomen. Mede zijn verbrand 46 schapen, 1 varkei» en 4 paard. De Zutph. Ct. ontvangt liet volgende schrijven: «Diakenen der hervormde gemeente ver klaren, ter logenstraffing van alle loopende geruchten, dat Aaltje Schurink, bij wie Zon dagavond j.l. brand is ontstaan, geene be deeling der diaconie ontving. Alleen werden haar, van de zoogenaamde gratis-bedeelingy- slechts driemaal 2 KG roggebrood en 25- turven verstrekt, hetwelk onmiddellijk na het bevestigen van haar bezit van zooveel geld is geroyeerd." Maandag is uit de Zuid-YVillemsvaart te- 's-Hertogenbosch het lijk opgevischt van zeke ren D., die sedert het carnaval vermist was- Aluminium is gebleken zeer geschikt te- zijn om glanzige letters op glas te schrijven- veel beter dan magnesium en zink. Vooral gaat hetf'goed, als het glas door beademen- eenigszins vochtig is gemaakt De letters blij ven zichtbaar, ook nadat door een chemische bewerking de metaalglans is verwijderd. Zoo- kan men op zeer eenvoudige wijze duurzame teekeningen op glas maken met en zonder metaalglans. Ook kan een aluminiumstifc dienst doen om- diamant en glas te onderscheiden, want dia mant bevat niet de kiezelverbinding, waar door het glas vatbaar is voor de inwerking: van het metaal. Betreffende den vermoedelijk te Sluis plaats gehad hebbenden moordaanslag wordt ons nader nog het volgende gemeld: Meer en meer begint liet vermoeden veld te winnen dat wel degelijk aan moord en niet- aan zelfmoord moet gedacht worden, vooral nu men tot de ontdekking is gekomen van eerr geopend raam, waardoor de dader zeker ont vlucht zal zijn. Ook is het goud van de nu eenigen tijd overleden vrouw van den ver- slagene vermist. (iï. Nil.) 's-Hertogetiboscli. Bij het gemeente' bestuur bestaat het plan, aan de Koningin nen als blijk van hulde een gpsciienk aants bieden in den vorm van de kathedraal van St. Jan in zilver. Verder is besloten eene som van f 30,006 uit te trekken voor de aanstaande feestelijk heden. Maastricht. Op het voorloopig pro gramma voor het vorstelijk bezoek komt o. a. voor: Maandag 20 Mei, gala-diner, aangebo den door de Provinciale StatenDinsdag 24 Mei, opening van de internationale ten toonstelling van bloemen, planten enz.; con cours hippique; Woensdag 22 Mei, be zoek aan de buitensociëteit sSlavante"; gala diner, aangeboden door den gemeenteraad Donderdag 23 Mei, rijtoer naar Valkenburg. H H. MM. zullen Maandag 20 Mei omstreek» 5 uur alhier aankomen. De geestdrift over de overwinning van Jaap Eden is niet algemeen. Het sportblad cfe Kampioen van Vrijdag j.l. schrijft «Zijn de leesteiijkheden bij de ontvangst »an Jaap Eden te Arnhem en Haarlem niet wat U hoog opgevoerd en is die menschen vergoding wel evenredig aan het gewicht eener sportoverwin' ning De Rotterd. Kunstkring zal dit jaar een tentoonstelling van Mauve houden. Het standbeeld, dat men te Weenen vouf Goethe gaat oprichten, zal geplaatst worden l» de Ringstrasse, tusschen het Paleis Sch<*y e" de Kaisergarten. Het model, door prof. Hellnier

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2