s A". 1895. Zondag 24 en Maandag 25 Maart. N°. 8753. SÉ Eerste Blad. 'I egenenveertigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biimenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BCKBAtI: BOTBBÜTR11T 7 O. et ér }L Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t i.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Dit nummer bestaat uit drie bladen. SCHIEDAM, 23 Maart 1895. Vergadering van den laad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 26 Maart 4895, des namiddags ten l Yi ure. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van 12 Maart j.l. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoemen van éen lid in de commissie voor gemeente werken; éen lid in de commissie van controle voor de pi. dir. belasting; een plaatsverv. voorzitter in het onder bureau voor de in 1895 te houden verkie zingen twee leden in de commissie van beheer der iondsen, herkomstig van de vernietigde gilden alhier: negen leden in de commissie van voorlich ting bedoeld in art. 19 der verordening op heffing der inkomstenbelasting. 4. Vaststelling 2e suppl. kohier der pi. dir. belasting, dienst '1894. 5. Bezwaai schrift van W. F. Tak tegen de vastgestelde kiezerslijsten. 6. Voorstel van het raadslid, den heer I. Hoogendam, in zake het Oude-Mannenhuis. 7. Nader voorstel der belastingcommissie tot wijziging van bet beschrijvingsbiljet der inkomstenbelasting. 8. Vooistel der commissie ad hoc ten aan- ïien van de leeraren der H. B. school wier aantal lesuien, door de opheffing der handels- afileeling aan die school, zullen verminderen. En verdere voorstellen en mededeelingen. Tot zetter bij 's rijks directe belastingen is benoemd de heer A. Dirkzwager, in de plaats van den heer J. H. Houtman, die bedankt heeft. H. M. de Koningin-Regentes is opgetreden als beschermvrouw der «Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust". Nu dr. Van de Stadt einde Juni het onder wijs in de natuurkunde aan Koningin Wil- helmina zal aanvangen, zullen de volgende beeren met de eervolle taak der opleiding van 1b M. zijn belast: dr. Salverda de Grave: letteikundige vakkenhoogleeraren dr. Krae- Mej. A. Heggelman in het Willems hofje vond gisteravond bij haar thuiskomst j het raam opengeschoven. Er werd echter in hare woning niets vermist. Van de bloem potten voor het raam was er een buitengezet en een andere was naar binnen gevallen. mer: algeineene en oude geschiedenis; dr.* Kan: aardrijkskunde; dr. Blok: vaderland- sche geschiedenis; dr. KossmanDuïtsche taal; dr. Van de Stadt: natuurkunde. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens tele- graphisch bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de Belgische grens den 23sten dezer weder voor den invoer van vee uit Neder land zal worden opengesteld. Nadere bijzonderheden zullen zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld. St.-Ct De minister van marine is Donderdag na afloop der kamerzitting, waarin hij tegen woordig was, ongesteld geworden en dienten gevolge gisteren niet op zijn departement ver schenen. Men schrijft aan de Arnh. Ot. Nu er weder eenige millioeneu voor de verbetering van het materieel van ons leger lijn toegestaan, mag nog wel eens op het onvoldoende van ons geschut in Indié gewe zen worden, waarvan wij reeds met een enkel woord bij een vroegere gelegenheid melding maakten. De leemen muren van Mataram en Tjakra-Negara zouden zeker aan de uitwer king van het nieuwe geschut niet zoo lang tegenstand hebben geboden. Daarbij kwam nog gebrek aan ammunitie, daar de granaten on gevuld uit Europa kwamen, waarvan in Indie hoogstens 600 stuks in de week konden wor den gereed gemaakt. Men is op Java blijkbaar niet daarop ingericht, belegerde plaatsen te bombardeeren. Onze verliezen zonden minder zijn geweest, indien de artillerie haar taak beter had kunnen verrichten. Het blijkt, dat noch ons civiel bestuur, noch de generale staf voldoende op de hoogte zijn geweest, De vrijgevigheid hier te lande voi mt met de zui nigheid op dit gebied in Indie een groote tegenstelling, hoewel die daar meer noodza kelijk is en onder andere omstandigheden een catastiophe had kunnen ten gevolge heb ben. In dit opzicht is Lombok voor ons een harde leerschool geweest. Het is te hopen, dat die ons Indisch bestuur werkelijk zal ten goede komen. In het «Indische Militaire Tijdschrift" leest men Hier en daar hoort men in militaire krin gen het denkbeeld bespreken, om als herin nering aan de Lombok-expeditie een medaille te doen slaan en die aan alle deelnemers uit te reiken. Dit denkbeeld verdient voorzeker overweging. Een koninklijke belooning valt slechts enkelen ten deel. De overigen zullen voorzeker trotscli zijn op eeneereteeken.dat er op wjjst, dat zij aan een zoo merkwaardige expeditie hebben deelgenomen. Mocht men werkelijk een dergelijk eereteeken willen instellen, dan hoop ik, dat men ditmaal den rnedaillevorm zal laten varen en een kiuis zal aannemen, in den vorm van het eereteeken voer laugdurigen dienst als officier, vervaar digd van donkerbrons met wit metalen rand en daarop aangebracht, eveneens in wit metaal, het borstbeeld van onze geéeibiedigde Koningin, omgeven door het andschrift «MataramTjakranegara 1894". Indien dan tevens op de afwerking gelet woidt, zal het voorzeker een eereteeken zijn, dat door alle rechthebbenden met genoegen wordt gedragen. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met 29 tegen 7 stemmen besloten niet in te gaan op het voorstel van Delfland om van gemeentewege met subsidie \an Delfland eene steenglooiing tot strandverdediging te maken. De zorg meent de raad rust op Delfland, met steun van de gemeente. Men schrijft uit Brielle Er zullen thans leiachtige pogingen worden aangewend om aan den geisoleerden toestand van 't eiland Voorne en Putten een einde te rvv'Cn. Nu de Provinciale Staten eenmaal een vaste brug bij Barendrecht bezorgd hebben, is het niet te verwachten, dat ze haren steun tot liet leggen eener brug over de Maas, hetzij bij Brielle, hetzij bij Nieuwesluis, zullen weigeren. Komt zulk een vei binding met het eiland Ro zenburg tot stand, dan is nog slechts een tram weg van nog geen uur gaans over dat eiland noodig, om op gemakkelijke wijze Maassluis en alzoo den vasten wal te bereiken. De jager F. Lamme, te Loosdrecht, heelt tusschen Dinsdag en Woensdag een verschnk- kelijken nacht doorgebiacht. Om des morgens vroeg, zoo mogelijk, eenden te kunnen schie ten, had hij zich reeds des avonds naar zijne hut begeven, midden op de met een ijslaag bedekte plassen. Gereed zijnde om tot het aanbreken van den dag te gaan slapen, hoorde hij plotseling het ijs in den Loosdreehtschen polder losraken en zich in beweging stellen. Uit zijne hut en naar zijne boot te snellen, was het weilt van een oogenblik, doch het was reeds te laat. Zijne boot was al vernield. Toen begon een onafgebroken worsteling tegen de scherpé ijssclmtsen, wind en water van 's avonds halftwaalt tot den volgenden morgen zes uur. Op een zodde een klein drijvend eiland werd bij nu eens door liet water meegesleurd, dan door den wind ergens tegen aangekwakt of door de schotsen gebeukt. Gelukkig had lij zich aan een struik kun nen vastklemmen. Halverwege in het water hangende, gilde hij zoo lang zijne krachten hem dit vei oorloofden te vergeefs om hulp. Eindelijk echter moest hij ook dit staken. Na zoo in een stikdonkere nacht te hebben rond gezwalkt, werd hjj eerst des morgens te zes uren door den visscher Van der Tol in zijn deernisvvaardigen toestand opgemerkt en ge red Met als door priemen doorboorde banden en aimen en verder aan verschillende lede maten hevig gekwetst, verstijfd van koude, werd hij te huis en in bed gebracht. Tot laat in den middag bleef hij bewusteloos. Thans is de toestand van den ongelukkigen man wonder boven wondernaar om standigheden vrij bevredigend. Men is in een der zalen van liet Panop ticum te Amsterdam druk in de weer, zegt de Amst. Ctmet het in gereedheid brengen van een groep uit de Lombok-expeditie. Men heeft daartoe gekozen bet oogenblik van het terugkeeren der troepen onder bevel van generaal Segov, voerende met zich den ge vangengenomen radja en verdere lijksgrooten. Generaal Vetter met zijn staf staan in afwachtende houding de zegevierende troepen op te wachten. Aan deze groep wordt bijzondere zorg be steed, om haar zoo getrouw mogelijk na te bootsen. De kapitein Wijnmalen heeft zich welwillend belast met het toezicht op de uniformen enz,, zoodat men mag aannemen, dat aan de uitmonstering van de groep niets zal ontbreken. De man, die" na drie schoten gelost te hebben op een gemeentel aadslid te Zeist, daarna zichzelf in den mond schoot, om zich van het leven te berooven, en opgenomen werd in het academisch zipkenhuis te Utrecht, is bijna geheel hersteld. Voor eenige dagen weid de kogel teruggevonden. Spoedig zal hij het ziekenhuis vei laten en aan de justitie, die hem voor eenige dagen in ver hoor nam, overgeleverd worden. Men schrijft uit Rozendaal aan de N. B. Oi. Donderdagavond was onze gemeente in rep en roer. Twee kinderen van den heer D., vijf en zes jaar oud, waren spooi loos ver dwenen. Den ganschen avond en nacht wei d gezocht, tot zelfs in de naburige dorpen, doch tevergeefs. De politie mengde zich in de zaak. daar er sprake van was, dat de kleinen door vreemdelingen waren ontvoerd. De ouders waren radeloos en waanden hunne kinderen reeds verloren. Wat was nu het geval? De twee kleinen wat en in de kerk geslopen en zijn bij liet sluiten door den koster niet opgemerkt, zoo dat zij aldaarden nacht hebben dooigebiaclit. Bij het openen der kerkdeuren lagen beiden nog in diepe rust. Te Roermond moeten ongeveer 1200 per sonen aan influenza lijden. Het aantal inwo- neis bedraagt 12000. Utrecht. Bij den gemeenteraad is inge komen een adres van verschillende werklie- denvereenigingen, aandringende op verwer ping van het rapport in zake maximum- arbeidsduur en minimum-loon in bestekken en verzoekende het nemen eener juoef methet stelsel, al was het maar voor éen jaar. Dit i f - fcc,"* .Afut*

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1