A0. 1895 N°. 8753, Tweede Blad Feuilleton. Zondag 24 en Maandag 25 Maart. Onder de Camorristen, egenenyeertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. jSuitenlandsclie Berichten. OU BA NT, Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTEK8TBAAT g O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1,10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend BU1TSCHLAKD. De keizer zal reeds a.s. Dinsdag, met een gevolg van 25 personen, een bezoek brengen aan vorst Bismarck, om dezen met zijn aan staanden SOsten verjaardag geluk te wen- schen. Z. M. heeft verzocht, voor zijne ont vangst geen bijzondere drukte te maken. Een gisteren verschenen buitengewoon nummer van de JReichsanzeiger bevat een keizerlijk schrijven aan den rijkskanselier, ■waarin de keizer zegt dat liet hem aangenaam zou zijn, wanneer ter gelegenheid van zijn •eerstvolgenden verjaardag aan de officieren eu mindei en, die in den oorlog van 1870/71 gewond werden en voor wie bij de berekening van het pensioen het tweede oorlogsjaar fiiet in rekening werd gebracht, dat verlies aan pensioen alsnog werd vergoed en dat verder onderstand werd verleend aan onder officieren en minderen, die aan dien oorlog hebben deelgenomen en thans onbekwaam 2ijn tot werken, waardoor zij in behoeftige omstandigheden verkeeren. Den rijkskanselier wordt opgedragen het doen van voorstellen in dien zin. In de nationaal-liberale kringen van den Rijksdag wordt over liet tabak-ontwerp het volgende verteld. Er is een meerderheid voor het voorstel om in te voeren een procents- gewijze belasting naar de waarde van uit- heeffisehe ruwe tabak, met een bijslag van 15 percent beginnend, terwijl de mindere tabaksoorten vrij zouden wezenen daarnaast te laten bestaan een belasting naar het ge wicht van inheemsche en een invoerrecht van uitheernsche tabak. Het bedrag dat die belastingen meer zouden opbrengen wordt ge schat op 18 millioen mark. De gedachte aan een belasting op het fabrikaat zou daarmee geheel zijn opgegeven. De Pruisische minister van oorlog heeft, ter uitvoering van liet desbetreffend keizei lijk besluit, bepaald, dat ter herdenking van den Fransch-Duitschen oorlog van 15 Juli a.s. tot den lOn Mei 1896 de vaandels en de stan daarden aan de punten versierd zullen zijn met twee eikentakken, vastgebonden met een goudkleui ig lint en om den loop der kanonnen kransen van dezelfde bladen zullen worden gehangen, zoo noodig ook bevestigd met goud kleurige linten. Voor de takken en kransen moet versch eikenloof of, zoo dit niet meer te krijgen U, laurierloof worden gebruikt. De Lippe..clie Staatscourant bevat een be sluit van den overleden vorst Woldemar van October 1890, waarbij vorst Adolf van Lippe Schaumburg, zwager van keizer "Wilhelm, tot regent benoemd wordt, daar de troonopvolger, Alexander, broeder van vorst Woldemar, krankzinnig is. P KUE K IJ K. Ook president Faure lijdt aan de gevolgen van een tnfluenza-aanval, zoodat hij niet in staat was, de gewone Woensdagsche ont vangst van senatoren en afgevaardigden te doen plaats hebben. Zonder bepaalde ongerustheid te wekken, boezemt de toestand van den president aan zijne omgeving toch eenige bezorgdheid in. De Kamer is tot Donderdag uiteengegaan, na met 433 tegen 75 stemmen de begiooting van binnenlandsche zaken te hebben goed gekeurd. Om een denkbeeld te geven van de zonderlinge wijze, waarop ook nu weer het debat gevoerd is, dit staaltje: de heerLeydet heeft in allen ernst voorgesteld, een staats pensioen toe te kennen aan alle Fransche burgers, die den 70-jarigen leeftijd hebben beieikt! En wat nog ongelooflijker schijnt: de minister-president Ribot en Bourgeois hebben er zeer ernstig over gediscussieerd, ofschoon de zaak hun te veelomvattend voor kwam om dadelijk beslist te kunnen worden. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren de motie van Allen, pleitende voor bezoldiging van de leden en ondersteund door Harcourt, met 176 tegen 158 stemmen aangenomen. Van vertiouwbare zijde vvoidt verzekerd, dat de verontrustende geruchten over den gezondheidstoestand van lord Rosebery schro melijk overdreven zijn. De premier lijdt wel-is-waar aan slapeloosheid, hetgeen natuur lijk zijn volledig herstel vertraagt, maar de geneesheeren verwachten het beste gevolg van zijn verblijf in Kent. Er is geen oogen- Jlik eprako van geweest, dat lord Rosebery ook maar tijdelijk zijn post zou neerleggen. Lord Salisbury heeft in een groote meeting de schoolkwestie behandeld. Hij heeft zich ten gunste van het godsdienst-onderwijs uit gelaten. Men houdt het er voor, dat deze redevoering den schoolsti ijd opnieuw zal doen beginnen. Nadere berichten uit het gebied der Niger- compagnie, te Liverpool ontvangen, melden dat de inboorlingen een 100-tal gevangenen hebben medegevoel d. geslacht en opgegeten. Volgens Ftansche zendelingen werd een hei- deusche dans uitgevoerd, waarbij eenige inboorlingen zich ledematen hunner slacht offers om het lijf hadden gebonden. Te Calcutta kwamen gisteren ernstige berichten uit Chitral, behelzende dat een Engelsche luitenant door den vijand is aan gevallen en met eenige zijner manschappen werd gedood. Men bereidt de expeditie van 15,0U0 man tegen Chitral ernstig voor. OOSTENRIJ K-H OSCiRlJE. Het Huis der magnaten heelt gistei en be raadslaagd over de wet betreffende de vrije uitoefening van godsdienst. Toen men tot stemming overging, heerschte er groote op schudding. Er verklaarden zich 119 stemmen voor en 119 tegen. De president voegde zipie stem bij die der 119 voorstemmers. De Kamer ging daarna onmiddellijk tot de artikelsgewijze behandeling over. De beide eerste artikelen van liet ontwei p weiden aangenomen. SPANJE. De koningin-regentes zet hare besprekingen met verschillende persoonlijkheden voort. Sagasta moet beslist veiklaard hebben, geen andere dan een onvoorwaaidelijke opdracht tot kabinetsvorming te zullen aanvaaiden, en de ministers Gamazo, Madzu, Canalejas en Gonzaiès willen slechts deel uitmaken van een kabinet met Sagasta aan het hoofd; een andere oplossing der crisis zou h. i. een be- leediging zijn voor de liberale beginselen. De aftredende ministers verklaarden hunne poitefeuilles te willen behouden, indien de aanspraken van de militaiie rechtbanken op kennisneming van de persdelicten werden afgewezen. Sagastadeed van deze bijeenkomst verslag aan de regentes, die antwoordde dat men moest wachten met het nemen van een beslissing. Campos schijnt bereid te zijn on middellijk bij den Senaat een voorstel in te dienen betieffende de persdelicten, welke het leger raken. Roman van W A L D E M A R URBAN. 33. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Signor Pietro Castaldi liep onrustig en onte- vieden over zijne kamer. Hij was heel slecht geluimd. Slechts met tegenzin had hij zich met <ie zaak der juweelen ingelaten en van een eigen goed doordacht plan afgezien. De verleiding was hem te sterk geweest. Nu had hij den 'origan avond van zijn zoon vernomen, wat er aan het paleis Dei Tibaldi was voorgevallen en kreeg het al den schijn, dat de zaak hem niets zou opbrengen niet alleen, maar hij ook het daaraan opgeofferd geld kwijt zou zijn. Zijn wnige hoop vras nog op den ouden Semtnola gevestigd. Deze moest goede zaken gedaan hebben tij wilde hem dwingen een deel van de winst aan hem uit te keeren. Het dwangmiddel lag voor de hand. Don Luigi trad binnen. Welnu vroeg hem Castaldi. Don Luigi zette zonder te antwoorden zijn wandelstok in een hoek en hing zijn boed er over. «De oude Semmola is een aartsschelm," bromde hij. Dat heb ik at lang geweten. Maar wat zegt hij van onzen eisch i Hij zegt niets. Hij is weg. Weg, naar het gebeigte. De duivel mag weten, hoo hij zoo gauw weggekomen is, maar dit staat vast, hij is ons allen te gauw af geweest. Hij heeft meegepakt wat hij dragen kon en is met de nooderzon verdwenen." sMaar zijn winkel?" vroeg Castaldi, geheel onthutst. »Bah, zijn winkel I" antwoordde Don Luigi, sdie lieele kraam is geen honderd lire waard en dan vertelt zijn bediende mij, dal hij nog twee honderd lire aan achterstallig loon te vorderen heeft. Om zich daarvoor schadeloos te stellen wil hij nu de zaak voor eigen rekening voortzetten." Castaldi antwoordde met een vloek, nik heb ook, toen ik daar rondliep, den kerel weer ontmoet, dien ik al eens bij u aangetroffen heb en dien gij Carluccio noemdet," »Nu, wat zei die?" nik heb hem met aangesproken. Ik ken dien vent immers niet." Na deze tijding werd Castaldi nog slechter ge stemd. Geld te verliezen, daarin had hij nu een maal een tegenzin, on al zou hij dit verliet, nu wel te boven komen, al wat in hem was, zijne eerzucht en zijne gierigheid, kwam ertegenop, dat hij zich had luien beetnemen. Als Inj den ouden vrek In handen had kunnen krijgen, hij had hem kunnen vermorzelen. Zijn kleik trad binnen. sDon Gianino Ceiuzzi wenscht u te spreken, mijnheer »Don Gianino Wat wil die? Laat hem hier komen," zij de advocaat en spoedig daarop trad Gianino binnen, zooals gewoonlijk, netjes uitge dost, stijf en deftig. »Beste vriend," begon hij op indringerig be leefden toon. sHoe verheugt het mij, u gezond en wel aan te treffen «Wat wilt gij, Don Gianino?" viel Castaldi hem in de rede. Als iemand zich tegenover hem beleefd aanstelde, begon hij hem al te wantrouwen, want hij wist bij ervaring, dat men dan niet met goede bedoelingen kwam. ïOeh, een kleinigheid slechts, mijn goede vriend," hernam Don Gianino en bekeek op- meikzaam zijne glacé's; nik heb klop gehad gij weet, hoe dat gaat. Ik moet vijf duizend lire kunnen verschaffen, anders legt men beslag op mijn huisraad." Een spotat htige glimlach op het gelaat van Castaldi beloofde den bezoeker niet veel goeds. »Maar beste vriend," vervolgde deze thans nog dringender en onrustiger, »ik heb bepaald op u gerekend. Gij zult mij om zoo'n kleinigheid met verlegen willen laten. Ik moet dat geld volstrekt gebruiken." »Don Gianino, iedereen moet tegenwoordig geld gebruiken. Als ik nu elk die geld noodig heeft, dit zou voorschieten, waar zou ik dan blijven? Moet ik instaan voor uw verlies?" «Een oud vriend voor een enkelen keer uit de verlegenheid te redden slleb ik u in de verlegenheid gebracht? Als

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5