Biimenlandsche Berichten. Tusschen de regeering en de Zwitsersche ■worden nota's gewisseld naar aanleiding van de toepassing di in Spanje bestaande be palingen op het monopolie van nieuwe takken van industrie. Zwitserland meent dat de voor- deelen van het handelsverdrag daardoor geheel te niet gedaan worden. T U B K IJ E. "Volgens gerucht is de Duitsche gezant alhier, prins Radolin, verplaatst naar Peters burg en wordt hij vervangen door baron Yon Saurma Jeltsch, den tegenwoordigen gezant te Washington, of graaf Herbert Von Bismarck. Aangaande de gruwelen in Armenië heeft de Daily News thans een brief ontvangen van haren correspondent, reeds den 28n Fe bruari geschreven en met groot gevaar naar een Russi-ch grensplaatsje overgebracht, waar hij aan de post kon worden toevertrouwd. De voornaamste bijzonderheden, daarin ver meld, teekende de correspondent op uit den mond van een Turksch onderofficier, die des tijds tot het regiment infanterie onder Isma'il Bey behoorde, dat de slachting uitvoerde, maar die thans de wijk heeft genomen op Russisch grondgebied, teneinde aan de wraak zijner chefs te ontkomen. Wat deze zegsman vertelde, betrof den beruchten »put van Ghelié Guzan". Van alle zijden ingesloten, kwamen eenige honderden Armeniërs, mannen, vrouwen en kinderen, naar het Turksche kamp om zich over te geven, met een priester aan het hoofd. Deze grijsaard was het eerste slachtoffer. De Turk- sche kolonel verweet hem, dat hij zijne vol gelingen had verblind en tot straf daarvoor gaf hij last hem op zijn beurt blind te maken. Een soldaat stak den priester met een mes de oogen uit, en toen de ongelukkige smeekte afgemaakt te worden, reeg men hem aan de bajonet. De overige vluchtelingen werden weg geleid, de kolonel liet hun voedsel geven, zoodat de Armeniërs reeds hoop begonnen te koesteren. Den volgenden dag kwamen zich meer vluchtelingen aanmelden daarna werd het da! afgezet door een kordon van troepen. De kolonel liet twee diepe kuilen graven, die tot graf voor de Armeniërs waren bestemd. Toen de kuilen gereed waren, werden de soldaten in sectiën afgedeeld, die bevel kregen de vluchtelingen bij troepen naar de kuilen te drijven, te vermoorden en daarna in bet graf te werpen. Dit moordenaarswerk werd een week lang iederen avond hervatsom tijds werden er vierhonderd op een avond afgemaakt. Toen de kuilen vol waren, werden de lijken in een ravijn geworpen om plaats te maken voor anderen. De zegsman had zelf ook medegedaan, want als soldaat kon hij niet weigeren als een der soldaten aarzelde, dreigde de bey hem rnet zijn revolver. De Armeniërs boden geen tegenstand het ik elk en een ieder uit de verlegenheid moet helpen, dan zit ik er spoedig zelf in. Neem mij niet kwalijk, Don Gianino, maar het zou aartsdom van mij zijn u geld te leenen. Dat kunt gij zelf ook wel begrijpen." «Maar iEti dan nog de kleinigheid van vijf duizend lire! Gij kunt voor geen honderdste deel er van waarborg geven. Neen man, daar komt niets van in. Weet gij nog, wat ik u indertijd gezegd heb, toen gij het geld van hertog Atlilio opstreekt Toen heb ik gezegd Waar dat lag, ligt nog meer. Waarom hebt gij dit niet ter harte genomen Don Gianino rimpelde het voorhoofd. iGij weigert mij dus alle hulp, mijnheer Castaldi Deze keek hem een oogenblik onderzoekend aan Hij begreep dat zijn dierbare vriend Don Gianino vreeselijk in de klem zat en onder deze omstandigheden we! voor iets te gebruiken was. Hij wist bovendien, dat deze niets te ver liezen had, wel vee! te winnen dat hij er alles op zou wagen om zijne levenswijze als zwendelaar en speler te kunnen voortzetten. Hij richtte zich tot zijnen zoon en sprak zou hun trouwens niet gebaat hebben, want zij waren ongewapend. Deze stelselmatige slachting duurde voort, totdat brjna al de vluchtelingen, die waren overgebleven van de uitmoording der Armenische dorpen, waren omgebracht. De overigen werden ge red door de aankomst van den pacha uit Mush, die begreep dat het tijd werd om het bloedbad te staken. AMERIKA. President Cleveland heeft als scheidsrechter eene beslissing genomen in het grensgeschil tusschen Brazilië en Argentinië. Dit geschil liep over het zoogenaamde zendingsgebied tusschen de Braziliaansche provinciën Rio Grande do Sul en Parana. Op giond van bet feit, dat sedert 1834 in dit gebied Brazilianen waren gevestigd en Brazilië daar hoogheids rechten uitoefendewaartegen Argentinië niet had geprotesteerd, heeft de president der Vereenigde Staten het betwiste gebied aan Brazilië toegewezen. Er is nog geen enkele aanwijzing dat de president der Vereenigde Staten een repre saille-politiek zal volgen tegen de landen, die Amerikaansche waren van hunne markt uit sluiten, ofschoon de regeering niet tevreden is over de houding van Frankrijk, dat nog niet heeft geantwoord op het protest, door den Amerikaanschen gezant te Parijs inge diend tegen de uitsluiting van Amerikaansch vee. Feitelijk zijn alle Europeesche landen min of meer gesloten voor Amerikaansch vee, en er bestaat meer vooruitzicht dat de be perkende bepalingen zullen worden verscherpt, dan verzacht. Diamantkloovers, Donderdag te New-Yck met de Majestic aangekomen, zijn aangehou den, verdacht van inbreuk te maken op de wet, die de immigratie van in liet buitenland gehuurde werklieden verbiedt. Een bericht aan de New-York Herald uit Lima van 20 dezer meldt, dat de opstande lingen Zondag die stad zijn binnengedrongen en dat bij de gevechten, welke dien dag en de beide volgende dagen in de straten ge leverd werden, 1500 man buiten gevecht zijn gesteld. President Caceres zou de wijk hebben genomen aan boord van een Chileensch oor logsschip. Door tusschenkomst van de vreemde gezanten eu den pauselijken nuntius zou Woensdag de vrede gesloten zijn. De opstand in Ecuador is onderdrukt, de aanvoerders zijn gevangengenomen. Te St.-Paul, in Argentinië, zijn buiten- landsehe anarchisten gearresteerd, in wier bezit belangrijke papieren zijn gevonden. Naar uit Philadelphia aan de Times wordt gemeld, wijden Cleveland en het Kabinet bij zondere aandacht aan de kwestiëri rnet Vene zuela en Nicaragua, en met name aan de houding van Engeland in die zaken. De «Luigi, ik heb wat mot Don Gianino onder vier oogen te bespreken. Laat ons een oogenblik alleen." Don Luigi greep dadelijk naar hoed en stok en ging. Hij begaf zich, daar bet noga) warm was, naar den zeekant om een fnsch luchtje te scheppen. Op de Molo zog hij een meisje voor zich uit gaan, wier slanke vorm en vlugge gang hem aan Carmela herinnerden. Hij liep wat sneller om haar in te halen en haar in het gezicht te kunnen zien. Zijn vermoeden bleek gegrond. «Carmela 1" riep hij verwonderd, «hoe komt gij hier?" Het meisje keek hem een weinig verrast maar toch vast en scherp in de oogen. «Hoe ik hier kom?" antwooi dde zij»wel, op mijne voeten," Carmela droeg nog altijd Don Luigi een slecht hart toe, daar deze Checco aangeklaagd had van diefstal. Don Luigi bespeurde dit zeer goed, maar hernam zoo vriendelijk en voorkomend als hem mogelijk was •Gij moet met mij meegaan en wat uitrusten regeering der Vereenigde Staten houdt vast aan de leer van Monroe, hoewel ze van oor deel is dat Noord-Amerika niet gehouden is alle Amerikaansche republieken te bescher men, onverschillig de handeling hunner re- geeriiigen. Alleen als de Venezuelaansche en Nicaraguaansche vraagstukken gunstig afloo- pen, is de regeering der Unie van plan, deel te nemen aan de feestelijkheden bij de ope ning van het Noord-Oostzee-kanaal. Frye, lid van de commissie voor buiten- landsche zaken uit den Senaat der Vereenigde Staten, heeft zijn teleurstelling betuigd dat Spanje de zaak van de Allianza in der minne wil schikken. Frye had gehoopt dat Spanje een laatdunkenden, oorlogszuchtigen toon zou aanslaan en daardoor de Vereenigde Staten zou uittarten om Cuba in te palmen. 3) Wij moeten", zegt hij, «Cuba noodzakelijk hebben, om het grondgebied der Unie naar het zuiden af te ronden. Wanneer het blijkt dat wij het eiland niet kunnen koopen, moeten we het dus veroveren." CHINA. Uit Tientsin wordt meegedeeld dat Japan- sche kruisers eenige onzijdige bodems hebben doorzocht om te zien of ze smokkelwaar ver voerden. Dientengevolge kreeg de Engelsche kruiser Aeolus bevel nabij Taku te ankeren, teneinde de Britsche schepen te beschermen. De Chineezen versperren den mond der Peiho, door er jonken te laten zinken, daar zij verwachten dat de Japanners een landing zullen beproeven. Die verwachting veroor zaakte te Tientsin een paniek. Maar de laatste telegrammen uit Taku melden dat de Japan- sche vloot zuidwaarts is afgedeinsd. Uit Shanghai verneemt de Times dat een Japansche vloot is aangekomen voor de Pesca- dores-eilanden, en dat de Chineezen torpedo's leggen iu de haven van Amoi. Uit Hongkong wordt van gisteren gemeld De Japanners hebben de Pescadoras-eilanden aangevallen. Het gevecht duurt voort. JAPAN. Volgens tijding uit Simonoseki is de eerste bijeenkomst der vredesgezanten gewijd aan het onderzoek van de volmachten. Deze wer den volkomen in orde bevonden. Daarop volgde Donderdag een geheime .vergadering van anderhalf uur. Van het behandelde is uitgelekt dat Li-Hung-Chang allereerst heeft trachten uit te visschen wat de voorwaarden van Japan voor een wapenstilstand waren. Over 't algemeen schijnen de vredesonder handelingen naar wensch te vorderen. In Jokoliama is men algemeen van opinie, dat de vredesonderhandelingen met China tot geen resultaat zullen leiden. De oorlogspartij heeft de meerderheid in het Japansche gou vernement en zal een resolutie voorstellen, van de reis. Wij kunnen dan een glas wijn drinken en gij kunt wat Pten ook. Wat wilt gij toch in Napels beginnen 7" «Niets," antwoordde zij kortaf. »Gij wilt het mij niet zeggen Dat is niet goed van u, Carmela. Wie kan u hier beier terecht helpen dan ik En wie is daartoe zoo genegen als ik Kom maar mee. Er zal u geen kwaad geschieden." Carmela keek hem nog eens aan, vrij en onbe vangen, maar met iets sluws iri het oog. Zij zag de kleine oogen van Don Luigi fonkelen en wist wat dit beteekende. Zij wist dat, hoe vuriger de mannen haar aankeken, hoe minder zij ze vertrouwen kon. «En als ik nu niet wil hernam zij. «Maar gij wilt wél, kleine. Kom maar," «Als gij mij helpen wilt, Don Luigi, dan ga ik mee." «Vooruit dan maar. Ik zal u helpen." «Ik wil weten, waar Checco is. Ik ben al bij zijne tante te Piedigrotta geweest, maar die wist het niet." «Checco is verdwenen, Carmela; niemand weet waarheen hij gestoven is." dat de tijd om vrede te sluiten nog niet gekomen is. Versche troepen worden naar het oorlogs terrein gedirigeerd. SCHIEDAM, 23 Maart 1895. Bij de Tweede Kamer is een adres inge diend door het bestuur der Ned. stenografen- vereeniging »Stolze-Wéry", waarin verzocht wordt, dat bij de behandeling van het wets- ontwerp-Hartogh de facultatieve invoering der stenographie in de burgerlijke rechts pleging in overweging genomen worde. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 26 dezer niet plaats hebben. Door de afdeelingen der Friesche vereeni- ging «Door arbeid tot verbetering", zijn ver slagen uitgebracht omtrent den uitslag der in ieders kring aangewende of voorbereidende pogingen tot de uitgifte in huur van bouw- akkers aan arbeiders. Blijkens die rapporten is de ervaring gunstig te noemen. In een der rapporten werd betoogd, dat de reserves der spaarbanken zeer goed voor dat doel kunnen gebruikt worden, zoodat dan de overschotten der baten van de spaarpenningen van het volk ook weer gebruikt worden ten bate van- het volk. Het verslag uit Franeker is vooral hierom van belang, wijl daar voor ongev. 40 k 50 jaar, de bestuurders der spaarbank der sMaatsch. tot Nut van 't Algemeen", uit het reservefonds dier instelling een perceel land aankochten en aan oppassende arbeiders daarvan akkers in huur gaven, tegen een billijken prijs. Die maatregel heeft zoo gunstiggewerkt, dat volgens het thans uitgebracht verslag, achter eenvolgens 9 perceelen bouwland zijn aan gekocht en in gebruik gegeven tegen f4- per akker, te betalen jaarlijks uiterlijk op- den laatsten Zaterdag in Juli. Uit Ruhrort wordt aan de 2VB. Ct. gemeld Nauwelijks is de scheepvaart heropend en komen er eenige ledige schepen op, zoodat gedeeltelijk reeds aan eenige der vele orders kan voldaan worden, of de waterstand neemt een zeer dreigend aanzien aan. Het water is langs den geheelen Rijn sterk wassend en daardoor zal hoogst waarschijnlijk de verlading grootendeels stil gelegd worden. De groote leege schepen kunnen niet meer onder de ladenbritsen, dus moeten de extra voor hoog water ingerichte beladingsbritsen gebruikt worden. Scheepsvracht nog vast, en wel f 1.75 voor 100—120 k. naar Rotterdam. Water stand hier peilschaal M 4.32regenachtig, "W.wind 6° R. «Maar hij moet toch terugkomen. Er bestaat nu immers geen gevaar meer voor hem. De juweelen zijn toch teruggevonden. Zoo heb ik van morgen gehoord." «En toen zijt gij dadelijk bierheen geloopee om het Checco te zeggen?" «Natuurlijk." «En toch niet voorzichtig. Als hij heden terug keerde, zou hij nog evengoed met gevangen neming wurden bedreigd als toen hij vluchtte. Geloof mij vrij, Carmela, men heeft valschelijk uitgestrooid, dat de schat teruggevonden is, on> des te zekeider te gaan." «Hoe weet gij dat, Don Luigi «Dat heeft de procureur mij zelf verteld. Ik heb hem gisteravond nog gesproken. Och, Car mela, gij moest van dien Checco afzien. Gij kunt nu toch wel begrijpen, dat gij hem niet kunt trouwen. Ik begrijp daarentegen niet hoe gij nog kunt hechten aan een mensch, die niets is en niets heeft en bovendien van diefstal wordt beschuldigd." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6