VOORJAARS- OPRUIMING Dienst- en Möoé, BENDER h 0"., IuThosmanT FEESTARTIKELEN. fiofflraiffiiK "VRAAGT uit de Brouwer: „DE GRIFFIOEN". WERNER-SERIE. BOEKHOUDEN, HANDELSREKENEN HANDELSRECHT. OpleiiiDi voor praclijk en emeus. L. VAN DER VELDEN, nette IMaaihuizen. Voorl%elling der GROOTE JVXarrkt. HUUR EN VERHUUR, Kassiers en Cofflusnairs in Effecten, Binnenweg 97a, EOTTEEDAM. zeer aan te bevelen voor zieken en herstellenden. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Onderwas. All VERTEN TIES. L. G. VERNÉE, Gr. ODÉ LANGE HAVEN 125, Boek- en Papierhandel. DEN HAAG, Noordeinde 27. Vertaling van HEBMINA. Het gerechtshof te Antwepen heeft zekeren llathieu Bossenbacher, een onverbeterlijke dronk aard, tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Daze ontaarde vader had zijn twee kinderen, 5 en 7 jaar oud, zoovee! jenever doen drinken, dat de ongelukkige kleinen den volgenden dag stierven. De geneesheer constateerde bij de lijkopening alcohol vergiftiging. Mathieu beweerde eerst, dat hij zijn kinderen nauwelijks een paar druppels jenever ingegeven had, maar een buurvrouw verklaarde, dat de man dikwijls zijn kinderen dwong tot het drinken van jenever, hen bij ■weigering met slagen bedreigend. De jongste ontploffing te Londen, aan het station van Fenchurchstreet, blijkt gelukkig er geen van dynamiet te zijn geweest en even min gepleegd door een anarchist. De ont ploffing is ontstaan door het springen van een buis met samengeperste zuurstof, welke het slachtoffer der ontploffing, de 65-jarige tuin man Holbrook, op last van den heer Kennedy te Ploistow, met andere benoodigdheden te Londen had gekocht, om te dienen voor vuur werk met kalklicht bij eeu kinderfeest. De man schijnt de buis te hebben laten vallen of ergens tegen aangestooten, in het kort hij werd het slachtoffer. Het geval is natuurlijk zeer treuiig, maar het is niet de ernstige gebeurtenis geweest, waardoor eerst zooveel ontsteltenis werd genekt. Voor de naarheid der geschiedenis van Wil helm Teil, welke in onzen tijd van twijfel en ontkenning ook al voor een verdichtsel werd gehouden, schijnt nu een bewijs gevonden te zijn. Volgens het Tageblatt van Lucern heeft Kail Lindau in de bibliotheek van de Hofburg te Weenen een handschrift van Peter Suchenwirt, een dichter uit de middeleeuwen, gevonden, een reisbeschrijving, waarin hij spreekt van tijdge- nooten van Tel! en aanwijzingen geeft, waai uit men kan opmaken, dat de Zwitsersche held wer kelijk bestaan beeft. Eenigen tijd geleden raakte in het noorden rail de Kaspische zee door den wind een gioote ijsschots van de kust los, waarop zich meer dan zeventig robbenvangers bevonden. De schots dreef naar het zuiden, de open zee in. Een stoomboot werd van Astrakan uitgezonden om de afge- 1 drevenen te redden, maar ondertusschen draaide de wind naar het zuiden en stuwde de si hots met haar bemanning weer naar de nooidkust. Alle visschers die er op waren ontkwamen den j dood. 1 De gioote werken te Niagara, waardoor de we reldberoemde watervallen, die, wat practisch nut betieft, tot dusver hun water voor niet in de diepte hebben uitgestort, eindelijk in liet gat cel zullen worden geslagen, zijn thans tot een vei- gevoiderd stadium van voltooiing genadetd. Men heeft uiigeiekend, dat de machtige waterval zoo veel als lionlerd millioen paardekrachten ople vert, wat meer dan voldoende is om het wetk van alle stoommachines op aarde te vemchten. Een gedeolte van het water zal in het ver volg dienen om reusachtige turbinestedrijven.wa.il'. door vele duizenden paardekiachten voor veletlei doeleinden zullen kunnen worden aangewend. Beraimmais van natuujschoon behoeven echter niet beducht te zijn, dat dit aan de schoonheid der vallen afbreuk zal doen, want geen duizendste deel van den stroom zal worden afgeleid. In werkelijkheid zal dit ptachtig wetk, dat onder de leiding van den bekwamen professor George irbes zoo meesteilijk werd tot stand gebracht, aan deze eenige plek op aarde nieuwe belangrijk heid bijzetten, want terwijl de bezoekets de f iagara-vallen in al hunne heerlijkheid kunnen aanschouwen, gelijk tot nu toe, zullen zij tevens de gelegenheid vinden, om de wonderbaarlijkste, electrische installatie, die ooit werd ingericht, te bestudeeren. In verband met het hervatten van de reizen van Hamburg naar New-Vork door de pakket- booten van de ïHamburg Amerikanische Packet- falirt Actiën Gesellschaft", zal de verzending van brieven en andere stukken naar Noord- Amerika gedurende den tijd van 1 April tot 18 Juli 1895, geschieden als volgt.- langs den weg van Southampton per Duitsche pakketboot: 2, 9, 11, 16, 20, 23, 23 en 30 April; 2, 7, 9, 11, 14, 16, 18, 21, 23, 28 en 30 Mei; 4, 6, 8, 11, 13, 15, 18, 20, 22, 25 en 29 Juni; 2, 4, 6, 9, 11, 13, 16 en 18 Juli langs den weg van Oneenstown per Britsche pakketboot; 5, 12 en 26 April; 3, 24 en 31 Met. Dienonverminderd zullen de brieven en andete stukken bestemd voor Noord-Ametika, welke van eene daartoe strekkende aanwijzing zijn voorzien, bij voortduring per eerstvolgende gelegenheid langs den weg van Queenstown per Bi itsche pakketboot verzonden kunnen worden. Als deskundigen bij de aanstaande examens voor onderwijzer en onderwijzeres te 's-Graven- hage zullen o.a. werkzaam zijn de beeren J. C. Sander en J. van der Hoe beiden te Schiedam. De uitslag van het referendum van den «Bond van Nederlandsche Onderwijzers" is, dat aange nomen zijn de volgende punten a, De algemeene adresbeweging, terwijl de afdeelingen vrijblijven omtrent den inhoud der adressen. b. Vergaderingen, tot bijwoning waarvan autoriteiten en volksvertegenwoordigers worden uitgenoodigd. Bezoeken aan autoriteiten en volksvertegenwoordigers. Bespreking van sala- rieeting, pensionneeiing enz., op arrondissements vergaderingen. c Het aanwenden van alle middelen om corporaties, in betrekking staande tot het onder wijs, te bewerken in den geest van den Bond. d. Het houden van vetgaderingen, waartoe alle onderwijzers toegang hebben. e. Het dienstbaar maken van de pers. f. Het samen wet ken roet andere vereenigingen. g. Boyentten van gemeenten en boycotten en royeeren van onderwijzers. (Hierbij is da nadere aanduiding van de gevallen, waarin men ge meenten boycotten zal, aangenoi in, die voor personen vervallen.) h. Het meedoen aan vet kiezingen zij liet alleen voor 7ooverie het betreft vragen van inlichtingen aangaande het onderwijs. i Orotient de vveerst.indskas De afdeelingen bepalen het percent van de jaaiwedde, dat de leden in do W. K. zullen storten. k. 10°IQ van de jaailijkscbe saldo's weiden door de afdeelingen en het H.-B, in de W, K. gestort. I. liet H -B. zal adtesseeren aan de H.-R. om gelijkstelling van II. v. S. en onderwijzers, waar het geldt keuze voor examinator. m Het H.-B. zal adtesseeren om afschalfmg van examengelden. Het aantal afdeelingen van den nBond van Nederlandsche Onderwijzeis" bedroeg op 1 Janu ari 1895 106, d. i. 6 minder dan op 1 Januari 4894, Het aantal coirespotidentschappeu daaren tegen is van 8 tot 14 vei rneerden). Het aantal afdeelingsleden op 1 Januari 1895 bedroeg 3422, het aantal vomstandeis 89, het aantal algemeene leden en voorstanden. 227, tegen respectievelijk 3224, 101 en 170 op 1 Januari 4894. Voor den nieuwen cursus aan de rijks-kweek scholen hebben zich In het geheel aangegeven 577 candidaten, als te Gtoningen 123, Haarlem 442, Deventer 413, Nijmegen 92, Maastricht 75, Middelburg 72. Het getal beschikbare plaatsen bedt aagt 425. Voor de gemeentelijke kweekschool te Amster dam hebben zicb 406 candidaten aangemeld. De openbare onderwijzers in Opsterland heb ben thans hun traktement uitbetaald gekregen zij hadden er 10 weken op gewacht. EN Oostsingel 70, Leeraar M. O. vraagt beleerd eenige Adres aan het Bureau der Schiedam- sche Courant. C. VERKADE. VAN ümmm, HAVERMOUT. (Keuken-, Binnen-, Kamer-, Linnen- en Kinder meiden,Kinderjuffrouwen, Kameniers, Koet siers, Palfreniers, Huisknechten, Loge ment- en Kofjiehuisledienden of KellnersKoks, Winkelbe dienden en Winkeljuf frouweni, eng,), besproken en uitgelegd voor allen, die dienstboden houden of dienen, DOOR met alpliabetiscli register. I'ltl.TS to CENTS. Verkrijgbaar bij' koopen en verkoopen Effecten; verzilveren Coupons, vreemde Manten en Banknoten sluiten Prolongation en Beleeningen koopen en verschaffen Bultenland- sche Wissels incassceren Wissels en Kultantlën; openen Kekenlng-courant met rente vergoeding. Speciaal Magazijn van Groote sorteering. Billijke prijzen. Groote voorraad Bloemenpapier, le kwali teit, Bloemenslagen en alle benoodigdheden tot het vervaardigen van Kunstbloemen, ge vulde en ongevulde Mandjes, Korfjes, Vaas jes, enz, enz. Voor Bals, Diners en andere feesten groote verscheidenheid van artikelen als: Pistaches van af 25 ct. per dozijn. Sneeuwballen, Ber liner bollen, Serpentines, Wetpbommen, Con fetti enz. Voordrachten en Versjes voor alle gelegenheden Lampions, Luchtballons, Cot- tiilontoeren, Orden en Bouquetten, Bouquet- randen, Taart- en Dessertranden, Menu's. Balboekjes enz. Vraagt de zooeven verschenen geillustreeide prijscourant. HümCHTINfa uitsluitend voor van I». II. HAZEWlttKKL, Arts, Consulfatie-uren van O JO, 12—2Vs. Verschenen de vijftiende aflevering van ie goedkoope geïllustreerde uitgave DER Uit te geven in 86 afleveringen A 25 ets. en bevattende omstreeks 1500 bladzijden druks met ?00 gravures. Waarin zullen worden opgenomen: Gluck nulAan het altaar. Ver broken boeien. Verdacht. Lenteboden. Eette onuitwischbate herinnering. De geluksbloem. Onder betoovering. - Een held van de pen. Tot boog en prijs. Vaderlandsliefde. Vineta. Sint-Michael. - De Alpenfee. Uitgave van P. GOUDA QUINT, te Arnhem.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7