A0. 1895. Woensdag 27 Maart. IM°. 8754. Eersfe Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: L O D BVKKAf: BOIBRSTIUAT 7 0. fjuitenlandsche Berichten. DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pme, door het geheele Rijk AftonderSijke nommers t 1.85. 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van l10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCIILAND. Zooals wij reeds in ons vorig nummer met een enkel woord hebben medegedeeld, heeft de Rijksdag Zaterdag met 103 tegen 146 stemmen het voorstel van den voorzitter Von Levetzow, om hem te machtigen op 1 April namens den Rijksdag den oud-kanselier te gaan gelukwenschen, verworpen. Het was eene zeer rumoerige zitting. Zaal en tribunes waren dicht bezet, ook de hof- loge, waarin o. a. de groothertog van Baden had plaats genomen. Nadat president Von Levetzow zijn voorstel had gedaan, verklaarde graaf Von Hempesch namens het Centrum zich daartegen, onder -teekenen van instemming van zijne partijge- nooten en kreten van afkeuring elders. Von Bennigsen (nationaal-liberaal) hield le midden eener eerbiedige stilte een warme redevoering ten gunste van het voorstel. Zijne partij juichte hem levendig toe. Eugen Richter (vrijzinnige volkspartij) ver- klaatde, te midden van veel rumoer, waarom zijne paitij tegen zou stemmen. De ver diensten van Von Bismarck ten opzichte van de vestiging des rijks wilde hij niet ver kleinen maar zijne binnenlandsche staat kunde, met name zijn partij-geschipper, heeft het staatkundig leven in Duitschland gede moraliseerd. De sociaal-democraat Singer vsri.Iaarde na mens «de grootste staatkundige partij" aan houdend gelachzich tegen het voorstel, voor namelijk wegens de vijandige houding, steeds door Von Bismarck tegen de arbeiders-partij aangenomen. Vorst Radziwill sprak namens de Polen tegen, Von Kardorff (vrij-cons.) zette, onder her haalde teekenen van instemming, uiteen, dat, wanneer het Richter en Singer gelukte, een Rijksdags-besluit te verkrijgen, hetwelk dit lichaam op het lage peil van den Berlijnschen gemeenteraad zal brengen, de Rijksdag daar mede voor altoos zal zijn belachelijk gemaakt. Het Iluis, zeide hij, zal zich mnsierllich llamiren". Deze woorden werden deels met instem ming, deels met rumoer begroet. Namens de Welfen sprak Ilodenberg tegen. Rickert (vrijzinnige vereeniging), Ivnyp- hausen en de anti-semiet Liebermann spraken toor het voorsLel. n den loop van het debat sprak graaf ManteuJTel, onder levendige teekenen van in stemming rechts: sDe Rijksdag heeft aan on Bismarck zijn bestaan te danken. Ilc acht <et ondenkbaar dat een kind aan zijnen vader een feestgelukwensch onthoudt!" Alsnu werd tot stemming overgegaan met den reeds gemelden uitslag. President Von Levetzow legde hierop, on der daverenden bijval rechts, het voorzitter schap neder. Nadat de president, te midden van her haalde stormachtige teekenen van instemming rechts en handgeklap op de tribunes het voorzitterschap had nedergelegd. gaf hij den hamer over aan vice-president Buol. Von Bennigsen verklaarde, dat de met ver lof afwezige onder-vcm zitter Bueickiin hoogst waarschijnlijk Von Levetzow's voorbeeld zal volgen (nieuwe teekenen van instemming). Eugen Richter verklaarde, dat de Rijksdag ook zonder deze beide heeren ziju arbeid zal kunnen voortzetten tegenspraak rechts, ge lach linhs). De Rijksdag heeft, na verwerping van het voorstel van Von Levetzow, de beraadslaging over de begrooting vooitgezet, zich daarna tot Dinsdag verdagend. De verkiezing van een nieuwen president zal eerst Woensdag of later worden gehouden, daar de partijen nog eerst van gedachten moeten wisselen. Zoodra den keizer de uitstag der stem ming was medegedeeld, zond hij aan vorst Bismarck het volgende telegram»Ik betuig Uwer Doorluchtigheid mijn diepst leedwezen over het zooeven door den Rijksdag genomen besluit Het is in lijnrechte tegenstelling met de gevoelens van alle Duitsche vorsten en volken. Wilhelm." In antwoord daarop ontving hij bet volgende telegram terug: «Aan Z. M. den keizer en koning te Berlijn, Uwer Majesteit verzoek ik, de eerbiedige be tuiging mijner dankbaarheid te aanvaarden voor de allerhuehste kennisgeving. Uwe Majes teit heeft daardoor de onheuschheid mijner oude politieke tegenstanders veranderd in een aanleiding tot verblijdende voldoening. Bis marck." Men verwacht dat de heer Von Levetzow als voorzitter van den Rijksdag zal opgevolgd wor den door den algevaardigde Spahn van het Centrum, die reeds de vorige week tot plaats vervangend voorzitter werd aangewezen. In de commissie uit den Rijksdag zijn de beraadslagingen Zaterdag aangevangen over het regeei ingsvoorstel tot heffing eener tabaks belasting. De afgevaardigden Paasclie c. s. hadden een tegenvoorstel ingediend om de buitenlundsehe tabak te belasten met 85 mark per 100 KG voor tabak in bladen, 120 mark voor tabaks- sausen, 320 mark voor sigaren, '1200 mark voor sigaretten eu 450 mark voor andere be werkte tabak. De afgevaardigden Schiidler en Clemm stellen voor, een recht te heffen van 125 mark per f00 KG tabak in bladen, van 1200 mark voor sigaren en sigaretten en van 450 mark voor andere bewerkte tabak. De beraadslagingen over deze drie voorstel len waren zeer levendig. Namens de regee- riug bestreed de heer Von Posadovvski-Wener de voorstellen der afgevaardigden en ver dedigde hij dat der regeeringenvooral grondde hij zich bij zijne bestrijding op het oordeel van de verbonden legeeringen. De discussion zullen heden worden voortgezet Te Fried rich sru he zijn gisternamiddag leden vrn het Huis van afgevaardigden, van het Heerenhuis en van den Rijksdag aangekomen. Er werden toespraken gehouden, op welke Ibsmarck antwoordde, dat het eerbetoon niet zijn per-oon gold, maar de resultaten door zijr.^ politiek vei kregen, lesultaten voor welke men iti de eerste plaats dankbaar moet zijn aan keizer Wilhelm I. De verschillende Duitsche dynastieën zijn thans nauw ver bonden. Bismarck hoopte dat de nationale gedachte, zooals die nu in de dynastieën vast is ingeprent, ook in de Landdagen der verschillende landen vasten steun mocht vinden. «Houdt u aan de gedachte vari het éene Duitsche rijk en leve de keizer 1" Te Berlijn zijn u-fuoerige berichten geko men omtrent het d-ukke bezoek, dat Bis marck gisteren kreeg. Drie extra-treinen brachten 418 leden van den Rijksdag, het Huis van afgevaardigden en het Heerenhuis naar Friednehsruhe. Uit die belichten blijkt dat Bismarck lichamelijk heel frisch, en geeste lijk zeer opgeruimd was. Licht leunend op een stok, kwam hij, in de kurassiers-uniform, door de mannelijke leden van zijn gezin bege leid, naar het station, om de gasten te ont vangen. In druk gesprek, bracht hij al de parlementsleden naar zijn woning. Eenigen beweren, dat hij bij de officieele toespraken zeer geioerd was en zelfs, toen hij in zijn antwooid aan den ouden onvergetehjken kei zer Wilhelm herinnerde, eenige tranen weg- kneep en door zijn herinneringen overmand een oogenblik moest ophouden te spreken. Later aan tafel was hij echter weer geheel monter en levendig, en vertelde iiij, in dit jaar zijn 50-jarig jubileum als parlementslid te kunnen v.eren, »wenn er noch drin vviire." Optnei kingen van bijzonder belang, hetzij in het algemeen over de politiek, hetzij over dit besluit, van den Rijksdag, schijnt hij stel selmatig te hebbpn vermeden. De lijfarts Schweninger verzekeide dat Bismaick's gezondheid van dien aard is, dat hij geacht mag worden tegen al de vermoeie nissen van de feestvveck opgewassen te zijn. De keizer is hedenmorgen te S.20 met den kroonprins naar Fiiedrichsruhe afgereisd. Te Aumühle aangekomen is de keizer daar te paard gestegen en aan het hoofd dei- troepen naar Friedriehsruhe gereden, waai de soldaten voor een parade werden opge steld. Daarop is Bismarck in het kurassiers- uniform in een open rijtuig aangekomen de troepen presenteerden het geweer terwijl de muziek speelde. De keizer wenschte Bis marck geluk namens het leger en reikte hem een eeresabel over. Toen reed hij met den vorst langs het front der troepen. De kurassiers defileerden nogmaals voor het slot van Bismarck. Toen volgde een ontbijt bij den toost op Bismarck werden saluut schoten afgevuurd. F K A N K R IJ K. De nationale bimetallisten-bond heeft zich 4atei dag geconstitueerd onder voorzitterschap van den oud-rninister Loubet. Aan het banket, dat gisteiavond ter gele genheid van de inwijding van het «Musée Social" te Parijs werd gegeven, zeide Ribot dat het de eer zal zijn van de regeering der republiek, de sociale wetten te hebben door gedreven. Naast liet gevoel van rechtvaardig heid is noodig een gevoel van menschelijke solidariteit, dat alle geweld en haat uitsluit. Uit Tamatave wordt gemeld dat de lieer Waler, oud-consul dei- Vereenigde Staten op Madagascar, door een Franschen krijgsraad tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld is. Waler bad een geheime briefwisseling aangevangen met de Hova's. ENGELAND. Gladstone is van zijn jongste uitstapje in liet zuiden van Frankrijk weer in Engeland terug. Hij blijft eenige dagen te Londen, om door de ministers over het partijpro gramma te worden geraadpleegd. De expeditie, well.e naar Cliitral zal wor den gezonden om Umra Khan te tuchtigen voor de ovenompeling van kapitein Ross, zal niet voor Juni naar Gilzit kunnen vertrekken. De inlanders van Swat moeten zich bereid hebben verklaard, Umra Kalm aan te vallen, als de Indische regeeriDg hen van wapenen voorziet. Sinds Umra Kahn heeft vernomen, dat er een expeditie tegen hem wordt uitgerust, is hij diuk n de weer om ziju strijdmacht te versterken Het fort Dir zal hij tot oasis der operation makenhij heeft zich 4000 muil ezels aangeschaft voor het vervoer van ammu nitie en levensmiddelen naar die plaats. De Russische keizerin-weduwe is te Kopen- liage aangekomen. Men biengt liet bezoek der keizerin in verband met den ongunstigen toestand van koningin Louise van Denemar ken. De koningin gevoelt zicii zeer zwak en wenscht daarom al haar kinderen bij zich te hebben. Koningin Louise is nu 78 jaar oud. O O S T E N R 1J K-U 0 N G A R IJ E. Het Hongaarsche Magnatenhuis heeft het wetsontwerp betreffende de gelijkstelling van den joodschen godsdienst met andeie kerk genootschappen met 117 tegen lll stemmen verworpen. Het ontwerp betreffende de vrije uitoefe ning van den godsdienst werd bij derde lezing

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1