Biimenlamlsclie Berichten. met 127 tegen 112 stemmen aangenomen, nadat daaruit, met toestemming der regee ring, was geschrapt de vergunning om tot geen enkel kerkgenootschap te behooren, zoodat dit punt bij koninklijk besluit zal moeten worden geregeld. De stadhouder van Bohemen, graaf Thum, heeft een viertal besluiten uitgevaardigd, waarbij den directeuren der middelbare scho len en instellingen tot vorming van onder wijzers wordt aanbevolen het doen zingen van vaderlandsche liederen en het maken van vaderlandsche opstellen. Invloeden van buiten, die geschikt zijn de liefde voor Oos- stenrijk af te koelen, moeten gewfvrd wor den. Leerlingen en onderwijzers, die te kort schieten in trouw aan den keizer en in vaderlandsliefde zullen geweerd worden, ter wijl in de staten van dienst dei'onderwijzers hunne plichtmatigheid moet opgegeven wor den. Verder vei biedt de stadhouder het dragen van de driekleur en bepaalt hij, dat iedere school in het bezit moet zijn van een Oos- tenrijksche vlag. Ten slotte mag op de scholen geen geld worden ingezameld. ITALIË. De kiezerslijsten zijn nu in CO van de 69 districten vastgesteld; omstreeks 20 procent der kiezers zijn van de oude lijst geschrapt. Nadat de hoer Di Rudini en eenige anderen reeds hun politieke redevoeringen ten beste gaven, schijnen nu de regeeringspersonen aan het woord te komen: de minister van marine Morin zal te Spezzia, en Crispi te Rome eene rede houden. Het hof van cassatie te Rome zal den lOn of den 17n April eene beslissing nemen ten aanzien van Giolitli's bezwaien tPgen de ken nisneming zijner zaak door de rechtbank. De moordenaar van den procureur des konings is tot levenslangen dwangarbeid in de galeien veioordeeld. S P A S J E. Het nieuwe ministerie is als volgt samenge steld president: Canovas de! Castillo; bui ten!, znken, hertog vanTetuan; justitie, Ro- bledo; oorlog, Azcarraga; marine. Bóranger; financiën, Navarro Re venter; binnenl. zaken, Cosgnjon; openbare werken, Dosch koloniën, Castellanos. Nadat de leden van bet kabinet den eed hadden afgelegd, is bet politiek program be kendgemaakt. Daaruit blijkt dat de nieuwe regeei ing een bepaaldreactionnairegedragslijn wil volgen. He heer Canovas zal een hervor ming der perswet voorstellen en de persde- licten niet langer aan de uitspraak eener jury onderwerpen; de beschermende tarieven \an '92 worden gehandhaafd en alle handehover- eenkomsteri, door het kabinet-Sagasta aange gaan en nog niet door de Cortes bekiaclitigd, ingetrokken. In onderwijszaken en ten aan zien van de vrijheid van eeredienst worden aan het Yaticann belangrijke tegemoetkomin gen gedaan. Wat Cuba betreft, wil de heet" Canovas in het algemeen de politiek van zijn voorganger volgen. De Cortes zullen morgen bijeenkomen. Ontevreden conservatieven hielden gisteren een bijeenkomst. Hun chef Si 1 vela gelooft, dat het nieuwe Kabinet niet gunstig is voor de aaneensluiting der conservatieve elemen ten. Niettemin raadt hij zijne vrienden aan de regeering te steunen. Ferraz is benoemd tot onder-secretaris van buitenlandse zaken, Ramiro tot prefect van Madrid, Renalver tot burgemeester dier stad. De Times verneemt uit Madrid, dat al de tot dusver ingekomen berichten omtrent het vergaan van de Reina Regent e blijken ver jonnen te zijn. Het wrak is nergens ontdekt eu de regeering is zonder tijdingen. AFRIKA. De gouverneur der Kaap-kolonie, sir Henry Loch, is uit Kaapstad vertrokken. In het gebouw, waar het parlement zijne vergade ringen houdt, weid eene bijeenkomst gehou den, die door 2000 personen werd bijgewoond. De heer en mevrouw Loch waren tegenwoor dig. De gouverneur betuigde zijn dank voor deze hulde en verklaarde, dat hij, ook na zijn aftreding, steeds de belangen der Kaap kolonie naar krachten zal blijven bevorderen. CHINA. De Times verneemt uit Peking, dat de regeering andermaal een beroep op de Euro- peesche mogendheden heeft gedaan om een onmiddellijken vrede te bevorderen. Eenige telegrammen, door de Chineesche yredesgezanten uit Simonoseki aan hunne regeering verzonden, zouden, naar men te Tientsin beweert, door de Japanners zijn onderschept. Volgens bericht uit Taku zijn de Japan ners teruggedreven vau Makung, aan de Pescadores- of Visschers-eilanden. De handel staat volkomen stil. Te Muilik, in de provincie Kwantung,is een opstand uitgebroken, die zich over de steden in den omtrek uitbreidt. Uit Kanton werden troepen tegen de rebellen afgezon den, doch deze zijn met zware verliezen tetug- geslagen. JAPAN. Een telegram uit Simonoseki meldt dat, toeu Li-flung-Chang Zondag met de Japansche gevolmachtigden van eene conferentie terug keerde, een Japanner een pistoolschot loste, waardoor Li-Ilung-Chang in het gelaat werd gewond. Dit misdrijf wordt aan een verkeerd geplaatst gevoel van vadei landsliofde toe geschreven. De dader is genaamd Koyama Rokunosuki, en 21 jaar oud. Li-llung-Chang is aan de wang getroffen. Men gelooft, dat de wond niet ernstig is. Ito telegialeerde aan O.rima met verzoek een geneesheer des keizeis te zenden. De regeering drukte liaie verout- waaidiging uit over de fanatieke daad. De keizer en de keizerin zonden blijken van sympathie aan Li-Uung-Charig. De kogel is nog niet uit Li-tlung-Changs wond vei wijdend, maar zijn toestand is gun stig; hij heeft geen koorts. Het parlement heeft een motie aangeno men, waarbij leedwezen wordt uitgedrukt over den aanslag tegen Li-Ilung-1 'hang. SCHIEDAM, 26 Maart 1K!>5. Vergadering van den gemeenteraad op Dins dag 2o Maart 1895 des namiddags ten kwar tier vóór 2 uren. Voorzitter de heer II. J. Versteeg, burge meester. Tegenwoordig 17 leden, afwezig de beer Prins, met Hrini-gêvtng, en de hoeren De Bt'iiijii en Knuppelt; er is een vacature. Wegens ongesteldheid van den heer S. A. Vernède, gemeente-secretaris, werd diens functie waai genomen door den beer Van Luik, hoofdcommies ter gemeente-secretarie. Na vast-telling der notulen van de vorige vergadering van 12 Maart j.l,, kwamen de vol gende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Van buigemeester en wethouders het door hen opgemaakte 2e suppletoir kohier der plaat selijke diiecte belasting, dienst 1894, ten bedrage van f300,323, werd onveranderd vastgesteld missive van de commissie tot her ziening der plaatselijke belastingen, ten ge leide van een nader ontwerp voor bet beschry- virigsbiljet der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, zoouls het nu is ingediend, vastgesteld; missive van de commissie ad boe, benoemd 24 Juii 1894, met betrekking tot de leeraien der hoogere burgerschool wier aantal lesuren, door de opheffing der handeis- afdeeling van de hoogere burgerschool, ver minderen, zal straks worden behandeld. In tegenstelling met het voorstel van bur gemeester en wethouders, stelde de heer Poortman voor dit punt niet in behandeling te nemen, daar het z. i. onmogelijk is de leeraren, benoemd aan de hoogere burger school, ooit te verplichten tot het geven van lessen aan het gymnasium. Na de toelichting van den heer Schuurman, dat dat de bedoe ling niet is, maar dat de leeraars blijven aan de inrichtingen, waaraan zij eenmaal verbon den zijn, bleef de heer Poortman het voorstel onnoodig achten, maar deed geen voorste! om het niet in behandeling te nemen. Voorstel van den heer K. J. van Eipe- cum, tot wijziging van de artikels 2, 6, 7 en 21 der pensioenverordening voor ge meente-ambtenaren, iti handen gesteld van burgemeester en wethouders om advies be zwaarschrift van den heer W. F. Tak tegen de vastgestelde kiezerslijsten, zal straks worden behandeld. De later ingekomen stukken, bedoeld bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde, zijn van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive met afschrift hunner beschikking op de bezwaren ingebracht door C. J. Wouter- lood alhier, tegen zijnen aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, waaruit bleek dat bij teruggebracht was naar de 11e klasje. De heer Schuurman deelde bij dit punt mede, dat de toelichting van adressant bij Gedep. Staten uitvoeriger is geweest dan bij de commissie voor de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. Waren haar even uitvoerige inlichtingen verstrekt, dan bad de commissie zeker ook het verzoek van den heer Wouterlood toegewezen. Idem, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 12 dezer, tot wijziging der voorwaarden van verkoop van grond aan de firma Van Deventer Zoon, beiden aangenomen voor kennisge ving; verzoek van de firma L. Wendt C'o. alhier, om restitutie van betaalde plaat selijke directe belasting voor de branderij A 114, welke in 1894 niet in gebruik of ver- huuid geweest is; daar dit verzoek niet binnen den bij art. 34 der verordeniug op de heffing dier belasting bepaalden termijn wasingezon den, weid hierop afwijzend beschikt; bezwaar schrift van J. de Graaf legen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1891/5, om ondeizoek en rap port in banden gesteld van de commissie voor de plaatselijke belastingen. Ter vervulling der vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer C. J. P. van der Schalk, weiden gekozen a. tot lid in de com missie voor de gemeentewerken, de heer I). F. W. Prins; b. tot lid der commissie van contióle voor de plaatselijke directe be lasting, de heer Mr. O. M. C. Poortmanen c. tot plaatsvervangend voorzitter in het ondei bureau voor de in 1895 te houden verkiezingen, de heer S. A. Maas; tot leden der commissie van beheer der fondsen heikom- stig van de vernietigde gilden, en zulks ter vervanging van den heer J. B. Noiet, over leden, en van den heer P. J. van Dijk van Matenesse, die, door het aan hem verleend eervol ontslag als burgemeester, daardoor ook opgehouden heeft lid dier commissie te zijn, werden benoemd de heeren H. J. Ver steeg en P. Brillenbuig, terwij! tot leden (negen) der commissie van voorlichting, be doeld in art. '19 der verordening op liet hef fing der inkomstenbelasting werden benoemd de heeren F, Bij landt, J, van der Ilout, C. M. Knoop, G. W. Snel, J. Hoek (1834), Th. ICudders Jr.. T. E. J. Kramers, W. A. Beukers en M. Kranen; de heer H. R. M, A. van Gent had aan burgemeester en wethouders bericht, dat iiij voor eene herbenoeming niet in aanmerking wenschte te kornen; terwijl de heer Van Buijsen, als lid der commissie van aanslag voor de bedrijfsbelasting, mede voor eene benoeming niet in aanmerking wenschte te komen. Op het adres van den lieer W. F. Tak om Willem van Duijn, geb. te Katwijk den 3n Januari 1814,7ande vastgestelde kiezerslijsten te schrappen werd gunstig beschikt, daar bjj onderzoek was gebleken dat bedoelde Van- Duijn sedert geruimen tijd niet binnen deze gemeente woonachtig was. Thans kwam in behandeling het voorstel van den heer I. Hoogendam, in zake het oude-mannenhuis (zie het vorig versla" in ons- uo, 8744). Dit voorstel werd andermaal op voorstel van den heer Visser voorloopig buiten behan deling gesteld, op grond van de aanhangige procedure bij de rechtbank te Rotterdam Voorste! der commissie ad hoe, benoemd 24 Juli 1894, luidende De leeraar, wiens aantal Dlesureu door de opheffing der handelsafdee- 3>ling van de hoogere burgerschool vermin- sdert, zal te allen tijde verplicht kunnen worden zonder salaris-verhooging, de door »die opheffing vrijgevallen en hieronder vast- sgestelde lesuren te geven aan het gymna- ssium, de hoogere burgerschool of burger savondschool. W. L. Cornbé 2, L. P. J. Vermeulen 4, M. Horn 4, C. Timmerman 4, dr. W. J. Steen- lmis 4, A. A. Beekman 5, dr. G. Bakker 4, J, van der Bruijn 4, dr. J. van Leeuwen 2 en C. J. Theunisse 2 lesuren. Als lid der commissie ad hoe deelde de heer De Groot mede, dat de opmerking van den heer Poortman bij den aanvang der ver gadering juist was, en de commissie daarom de woorden achter te geven wijzigde in »aan de inrichting of inrichtingen waar hij (de leeraar) reeds is aangesteld." De heer Van Erpecum bleef het voorstel onnoodig achten en deed in dien zin ook een voorstel om er niet over te steromen, het geen echter niet werd ondersteund. Als de algemeene bedoeling van het voor stel werd door den heer De Groot nog aan gegeven, dat de gemeente de bevoegdheid zou hebben het aantal lessen van tegenwoor- j dig te vermeerderen met de uren in het i voorstel genoemd; de verplichting der gemeente j daartoe lag niet in het voorstel opgesloten. De vraag van den heer Visser, of met aan neming van dit voorstel nu het masimum aantal uren moest worden geacht te zijn vast gesteld, moest dus ontkennend worden be antwoord. De voorzitter geloofde ook, dat het wensehe- 1 lijk was eerst over te gaan tot vaststelling van een bepaald aantal lessen voor iederen f leeraar, alvorens over dit voorstel werd he- slist, waarop de heer De Groot opmerkte, dat het voorstel daarmede niet in verband j stond liet was er slechts om te doen den leeraars die lessen te kunnen opdragen, zon der dat zij aanspraak konden rnaken op ver hooging van bezoldiging. In stemming gebracht werd het voorstel verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Nadat burgemeester en wethouders hadden medegedeeld dat uit hun midden tot voorzit ter der commissie voor de gasfabriek en drink waterleiding was aangewezen de wethouder de heer S. A. Maas, sloot de voorzitter de- openbare vergadering, waarna werd overge gaan in comité-generaal. De oefeningen voor de leerlingen van het gymnasium en de hoogere burgerschool alhier, die zich voor het reservekader hebben aange meld ten getale van acht zullen morgen aanvangen. Zaterdagnacht werden door de politie aan gehouden zekere M. v. d. B. en P. J. H.f die eenigen tijd hadden rondgeslenterd op de Noordve.st nabij de ligplaats der Utrecbtsche pakschuit, doch toen zij bemerkten dat de politie op hen lette, zich verwijderden. Een paar agenten stelden zich toen ver dekt op, in de meening dat zij later zouden terugkeeren wat ook werkelijk het geval was. Toen zij weder in de nabijheid der pakschuit kwamen, trad de politie te voorschijn, waarop

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2