A0. 1895. N°. 8754. Tweede Blad Woensdag 27 Maart. 3STegenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. üitgeye~r7~j7 odé. Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. K o I o n n. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Heclitzaice tl. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. ■>s? til V SOHIEDAMSGKE COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Aftonderlijke nomraers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAUS BOTERiTBAAT 9 O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf.io Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Men zal herinneren dat tengevolge van de ontploffing van een flesch met aether, die in een spoorwegwaggon te Warschau bij ongeluk met de kachel in aanraking kwam, zeventien perso nen zwaar gekwetst werden. Thans is gebleken dat men hier niet met een ongeluk, maar met een misdaad had te doen. Een paar dieven hadden het plan opgevat een IsraSlietisch koopman, die zich naar het huwe lijksfeest zijner dochter begaf, en 15.000 roebel bij zich had, te berooven. In de verwarring, door de ontploffing ontstaan, hoopten stj hunnen slag te kunnen slaan. Maar de slimmerds hadden niet bedacht, dat de ontploffing wel eens groot onheil kon aanrichten en zij daarbij ook gevaar liepen. Hunne berekening kwam geheel verkeerd uit. Zij werden levensgevaarlijk gewond en de koopman, die hun slachtoffer moest worden, kwam met ean onbeteekenende brandwond vrij Te Berlijn zijn op een aantal plaatsen auto maten geplaatst, waaruit men door het inwerpen tan een 10-pf,-stuk een pakje krijgt, dat 2 post merken van 5 pf., een velletje papier met omslag en stukje vloei, twee formulieren van briefkaai ten en een gids voor Berlijn met notitieboekje en een potlood bevat. Uit een tweede inrichting kan men ook voor 10 pf. twee omslagen voor den pakket dienst met schrijf- en vloeipapier, twee brief kaarten en een gids krijgen. Uit een derde in richting haalt men voor 10 pf. een opgevouwen penhouder met potlood en geprepareerde pen, die men in een tevens te voorschijn komend fleschje met water heeft te dompelen om te kunnen ichrijven. Zoodra een hoekje leeg is, sluit zich de schuif. De totale lengte in mijlen van de spoorwegen op de geheele wereld is op dit oogenblik, in de Vereenigde Staten van Nooid-Amerika 174784 mijlen. Hierop volgt Duitscliland met 27455 mijlen, Fiankrijk met 24018 en Groot-Brittannié en Ierland met 20325. Britsch Noord-Amerika met Kew-Foundland 15113, Rusland 19656, Oostenrijk-Hongarije met Bosnié 17620, Italië 8498, Spanje 6771, Zweden 5259, België 3379, de overige Europeescha landen te zamen 11399, Britsch Indié 17768, da overige Aziatische lan den te zamen 5461, Australië 12685, Afrika 7212, de Argentijnscha republiek 8163, Brazilië 6390, Mexico 6625 en de overige landen van Centraal- en Zuid-Amerika 7835 mijlen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Spaamdam. 4 laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 27 dezer, des voormid dag» ten 11.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op bot adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door raiddel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 29 dezer, des voormiddags ten 4 30 uie. De wijze van veizending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending dercoriespon- dentie naar New-York (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Edam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 30 dezer, des voormiddags te 4.35 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indié (met ui'zondeiing van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Oengaran. De laatste bushcli- ting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 30 Maa. t, des morgens ten 9 ure. De wijze van verzending behooit duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia, 26 Februari. De Jav.-Ct. bevat de wijziging in de statuten der r.aaml. venn. «Landbouw-Maatschappij Huy- gen de Raat", te Semarang. Atjeh. liet Bal. Nbl. schrijft Naar ons wordt medegedeeld is de toestand te Atjeh van dien aard, dat weldra troepen ter versteiking noodzakelijk wezen zullen. De regee ring schijnt ook van deze noodzakelijkheid over tuigd te zijn. Lombok. Naar het Bat. Nbl. verneemt, bestaat het voornemen om de op Lombok in garnizoen liggende troepen grootendeels te evacueeren en te vervangen door een versch bataljon, dat daartoe in den Oosthoek wondt gereedgemaakt. Uit Ampenan werd dd. 18 dezei aan het Bat. Nbl. gemeld In den laatsten brief van uw correspondent Janus meldt hij o. m. dat Maligan bij zijn ge vangenneming een cheque bij zien bad voor 5000 ringgits van den radja. Omtrent de her komst van dat nu waardelooze briefje weet men hier te vertellen, dat, gedurende het beleg voor Mataiam en Tjakranegara, de radja hem verzocht en ten laatste er op moest aandringen, dat bij een der door ons achtergelaten veldstuk ken zou laden en richten. Dat heeft hij drie maal gedaan en de vorst, die misschien toen al wist niets te winnen te hebben, beloonde hem vorstelijk met de cheque, De uitweiking dier schoten is bekend. Het afvuren vond hij echter te gewaagd, dat liet hij aan de Baliérs over. Bij zijn overgave droeg Maligan de Bah- sche kleeding. De Soer. Ct. van 20 dezer schrijft In het hospitaal alhier is 't voor de van Lombok geëvacueerde lijders nog allesbehalve cottlour de. rose, want dagelijks waart de doods engel daar rond en decimeert op een verschrik kelijke wijze wat van onze Lombok-troepen door de Bahsche kogels en lansen gespaard bleef. Gisteren stierven daar niet aan beko men wonden, doch aan ziekten de korporaal- telegiafist Van Lienden en de korporaal Madzen, en hedenochtend de Europ. fuselier Zuidwijk en de iniandsche idem Resodikromo, terwijl er nog verscheiden op de nominatie staan. Tot de Lombok-slachtoffers behoort ook de onder-pastoor van Djokjokarta, C, H. F. Smit, die aan op Lombok opgedane koortsen is over leden, Medan 23 Februari. Tamiang. Met de overgave en onderwei ping der oproerige hoofden schijnt in Tamiang toch nog niet alle verzet tegen de compagnie te zijn opgehouden. Wellicht weten de «kwaadwilligen" niet eens dat radja Silang al lang lustig te Medan zit, en strijden zij dus voor een hoofd, dat hen reeds lang desavoueerde; misschien ook trachten ze alleen in troebel water te visschen en voeren ze krijg, d. w. z. spelen ze roovertje, om hun beurs te spekken. Hoe dit zij, te Seroeway werd bericht ont vangen dat zich te Pa ja Keloebi eenige kwaad willigen ophielden, onder welke Datoe Laksama en Pang. Djarang, oude bekenden. Dientengevolge werd door de militaire commandanten van Seroeway (kapt. Keeser) en Kwala Simpang (luit. Heidens) tot een gecombineerden nmrsch daailieen besloten. Den 6n Febr. 's avonds vereenigden beide detachementen zich te Aloer Manib, om tijdig den volgenden morgen den tocht te aanvaarden. Nadat de troep van Aloer Mamh naar Oepah was overgezet, werd om 6i/j uur v. m. afgemarcheerd en om 8V, uur de ladang van Paj'a Keloebi bereikt. Op de vlakte komende, openden een 20-tal vijanden het vuur op de colonne, maar weiden door eenige salvo's ver dreven en namen de vlucht. Door een gedeelte der colonne achtervolgd, verdwenen zij in de rimboe, sen doode achtei latende. Volgens de gidsen zou deze doode Pang. Djarang zijn. Nadat stelling was genomen in Paja Keloebi weiden de huizen doorzocht en in éen nog bloedsporen gevonden. De huisjes, 10 in getal, werden ver brand, evenals 3 pikol peper en 60 a 70 pikol padi, die niet medegevoerd konden worden. Bij den terugtocht vielen nog enkele schoten, en om 7 uur 's avonds was de troep zonder ver liezen geleden te hebben in het kwartier teiug, (Deli-Ct.) Vee-uitvoer. Nu de invoer van Nederlandsch rundvee in België heropend is, zijn de prijzen van dit vee in Friesland wel iets gerezen, doch lang zooveel niet als men verwachtte, en zulk eone verhooging zal ook wel niet komen. In België ziet men alleen naar beste melkgeefstersnaar ouderdom, gestalte, bouw en kleur wordt weinig gezien. Van daar dat het beste Fuesche vee niet naar België wordt uitgevoerd wijl men daar zijne goede eigenschappen toch niet wil betalen. In Duitsch- land doet men dit wel. Heropening van de Duitsche grenzen, dat bericht zou voor de Friesche boeren een zeer blijde tijding wezen. De Staatscourant van heden bevat het verslag betreffende malleine-injecties te Wamel bij 86 paarden van het iemonte-depot, in het najaar van 1894, uitgebracht aan den minister van oorlog. Door de hoofdcommissie der vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs is advies uitgebracht in zake de regeling van de salarissen voor onderwijzers aan de scholen met den bijbel. In deze commissie hebben o. a. zitting het Ka merlid Heemskeik, professor Woltier en graaf Van Bylandt. De commissie stelt voor, evenals de commissie voor geief. schoolonderwijs, tekening te houden met akten, diensttijd en mogelijkheid tot huwen. Voor onderwijzers: a. Een pas beginnende als minimum f150, boven kost en inwoning; b. Bij het slagen voor het na-examen f50 meer; c. Na het veiknjgen van de akte voor het na-examen 6 tweejaarlijksehe verboogingen van f25 it. Bij liet vei krijgen der hoofdakte vóór het 23e levensjaar f50, na het 23e jaar f100 verhooging. Voor hoofden van scholen vrije woning vrijdom van personeele en bedrijfsbelasting. Naarmate de plaatsen zijn, minima van f700, f850, f 1000 en f 1200. Deze jaarwedden worden 4-maal verhoogd met f50. De Ilooge R u»d verwierp gisteren de cassatie beroepen van een koopman te Amsterdam, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het ter verspreiding in vooiraad hebben van zedekwelsende afbeeldingen in vliegende blaadjes; den gewezen klerk ten kantore van den ont vanger van registratie en successie te Meersen, veroordeeld wegens valschlieid in «ene authen tieke akte en verduistering, tot 3 jaar gevangenis. KRALINGSCUE VEER. Gisterochtend wer den ter maikt alhier aangevoerd 81 zalmen, die voor f 4.10 tot 1.35 per Vs kilo warden verkocht. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd en verkocht 443 zalmen. AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 27 zalmen, die voor f 1 a 1.25 per Vs kilo werden vei kocht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: to Gameren ds. W. van der Waal Jz., te Moerkapellete Appelsga (toez.) de heer E, J. W. Posthumus Meijjes Jzn., car.d. te Amsterdam.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5