Binncnlaiidscïie Berichten. AMERIKA. Te Washington wordt onderhandeld over het sluiten van een nieuw verdrag tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië betreffende het inbeslagnemen van robben- schepen in de Behriug-zee. Generaal Caceres, de afgezette president van Peru, heeft zich ingescheept naar Panama. Het voorloopig bewind heeft een beroep op de burgerij en de vreemdelingen in de hoofd stad gedaan, om mede te werken tot hand having der grondwet. AFRIKA. Te Kaapstad hebben in een openbare ver gadering eenige leden der oppositie gepro testeerd tegen de benoeming van sir Hercules Robinson tot gouverneur en shigh commis sioner". De locale pers betreurt deze vijandige de monstratie. CHINA. Uit Shanghai wordt gemeld dat er Zaterdag eene Japansche vloot van 12 schepen bijeen getrokken is voor Makung, waarvan de forten tot 's namiddags beschoten werden, waarna de vloot afdeinsde. Zondag herhaalde zij echter den aanval, nadat in den nacht eene aanzien lijke troepenmacht aan laud was gezet. De telegiafische gemeenschap is afgesneden, zoo dat de afloop onbekend is. Uit Hongkong wordt aan de Times gemeld, dat er eene werkstaking is uitgebroken onder de koelies. De koopvaardijschepen worden nu gelost en geladen door soldaten en tuchtelin- gen. De Chineezen zijn bezig de nog noodige maatregelen te nemen ter bestrijding van Foochow, Amoy en Swatovv, om gedekt te zijn tegeu mogelijke aanvallen der Japanners. Een opstand, die te Muiluk was uitgebar sten, schijnt enkel van localen aard te zijn. Uit Kobe verneemt de Times dat door Kotea een voorschot van Japan, voorden duur van 5 jat en, geweigerd is. J A F A S. Volgens berichten uit Tokio behelst liet officieeie blad eene boodschap aan het volk, door den keizer en alle ministers onder teekend, waarin de moordaanslag op Li-Hung* Chang gebrandmerkt wordt en diens verdere bescherming toegezegd, evenals de bestraffing des 'daders. Inrnidels is uit Simonoseki ge seind dat Li-Hung-Chang's wonde aan de ÜDkerwang ernstiger is dan men aanvankelijk aannam, omdat het kaakbeen geraakt is. Op last van den keizer hebben zich twee chiturgen van zijn Huis naar Li-Hung-Chang begeven. De kogel is drie centimeter diep doorgedrongen. Li weigert zicii aan de operatie tot verwijdering van den kogel te onder werpen. Hij blijft koortsvrij en slaapt goed. Li ontving talrijke depêches uit Japan, De gebeurtenis heeft onder het volk eene merkwaardige reactie ten gunste van China teweeggebracht. In tusschen moet de regeering alsnog niet gezind zijn een wapenstilstand aan te nemen. Het is gebleken dat Koyama, de 21-jarige Japanner, die den moordaanslag ploegde op Li-Hung-Chang, behoort tot de Soshis, een sekte van felle staatkundige partijgangers, die de uitroeiing der vreemdelingen hebben gezworen. Zij zijn het, die immer klaar staan voor daden van geweld in die richting. De aanhouding geschiedde dicht hij het hotel van den Chineeschen gezant, terwijl deze, in zijn draagstoel gezeten, van een samenkomst met de Japanscne onderhande laars terugkeerde. Een man sprong toen plotseling uit de menigte te voorschijn, hield de dragers tegen en vuurde bijna a lont portant een pistool op Li-Hung-Chang af, die aan de linkerzijde getroffen werd. Het parlement werd gisteren gesloten. Naar verzekerd wordt, heeft de regeering twee nieuwe oorlogsschepen van Chili gekocht. Volgens officieeie berichten hebben de ver liezen Van het leger van 21 September '94 tot 8 Maart j.l. bedragen 541 officieren en min deren in den strijd gesneuveld, 131 aan hunne wonden bezweken en 981 aan ziekte overleden, te zamen 1633 man. Te Modje moet thans de cholera onder de troepen heerschen van 17 tot 23 dezer zouden 10 sterfgevallen zijn voorgekomen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Maart. De Kamer besloot tot een tweede afdee- lingsonderzoek van het bekende wetsontwerp tot regularisatie der 14 ton, waarmede de oorlogsbegrooting is overschreden. Daarna ving de beraadslaging aan over het wetsontwerp, dat de bestaande wetgeving - omtrent waterschappen aanvult ten opzichte van veenschappen en veenpolders. Daarbij wordt voorgeschreven de vergunning van Gedep. Staten voor het vervenen onder be roep op den koning en krijgen waterschappen en veenschappen bevoegdheid, ook keurtn en politieverordeningen te maken, en worden verder regelen gesteld op die verordeningen. De heer Willinge verdedigde de beginselen van dit ontwerp als noodzakelijk en recht vaardig en bestreed het stellen van regels van verdere stiekking ook de beer Rastert ver eenigde zich met het stelsel, hier voorgedragen. De lieer Smeenge achtte de belangen der industrie en van de ontginning niet geheel verzekerd, indien de regeling geheel aan Prov. Staten wordt overgelaten, en de heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) vooral in de decentralisatie en de bevestiging der pro vinciale autoriteit een verdienste van dit ontwerp. Hij verzocht hierbij een nieuwe wet telijke regeling nopens tie uitgeveende plassen. L)e minister van waterstaat verwachtte dat op dit laatste punt de staatscommissie voor de waterstaatsregeling zal letten en verde digde bijzonder het stelsel om veel aan de provinciale besturen over te laten. De bodem ontginning is meer een belang der eigenaren. De heer Smeenge bleef daarin een groot staatsbelang zien. Hiermede endigde het algemeen debat. Bij deonderdeelen bestreed de heer Meesters een onvoorwanidelijk verbod van vervenen. Voorde pauze deelde de voorzitter mede, dat hij eene amlore regeling van wet kzattmlreden zal voorstellen, o. a met betrekking tot het vooistel-Haitogh wegens een treurige omstan digheid in de familie van den voorsteller. Bij artikel 2, bepalende dat Gedep. Staten vergunning geven tot het vervenen, tenzij het bij een provinciale verordening voorwaar delijk of onvoorwaardelijk is daten, ver dedigde de minister tegenover den heer Meesters het behoud der bepaling, dat de provinciale verordening het vervenen op aan te wijzen plaatsen onvoorwaardelijk kan verbieden. Eert amendement van den heer Van Dedem, bepalende, dat op de aanvrage om vergunning tot vervening de betrokken bestmen van waterschappen, veenschappen of veenpolders moeten worden gehoord, is aangenomen met 33 tegen 25 stemmen. Bij artikel 4 kwam in behandeling het amendement-Gerriisen, om ook bij provin ciale verordening regel te stellen omtrent het beheer en de teruggaaf van fondsen voor tien aanleg en het onderhoud van verveningwver- ken, de kosten van inpoldering endioogma- king enz., en zulks om. een hooger beroep tegen deze beschikkingen mogelijk te maken. De heer Pijttersen stelde een amendement voor om ook een hooger beroep toe te laten van be-ehikkingen van GedeputeeH" Staten omtrent de inpoldering ert droogmaking of liet in cuh uur brengen van gronden na uit- of afvening. De heer Smeenge stelt een amendement voor, bepalende dat de provinciale verorde ning regels stelt, dat bij vergraving vart hoog veen een hoeveelheid grauwveen of zooge naamd bonkaarde op het terrein aanwezig blijft. Het amendement-Pijttersen werd verwor pen met 56 tegen 42 steramen. Het amendement-Gerritsen werd aangeno men met 41 tegen 27 stemmen. Het amendement-Smeenge werd verwor pen met 55- tegen 44 stemmen. Artikel 4 is goedgekeurd. Wegens sterfgeval in de familie van den beer Harlogh en ongesteldheid van de heeren Tydeman en De Savoruin Lobman, zijn deze week niet aan de orde het voorstel-Hartogh, de motie-Tydeman en de interpellatie-De Savornin Lohman. De nieuwe afdeelingen zijn getrokken. Tot voorzitters der afdeelingen zijn geko zen de heeren Schaepman, Van Delden, Veegens, Mees en JR. Mackay. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 27 Maart 185)5. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring van het departement Schiedam der sMaat- schappij tot Nut van 't Algemeen" was o. a. ingekomen een mededeeling van het hoofdbe stuur, dat het mej. E. Maas heeft aangesteld als leerares aan den kookcursus. Er werd beslo ten dat het departement lid zou worden van het sNationaal congres voor vakonderwijs enz.", dat op 47 April en 4 Juni a.s. te Amsterdam zal worden gehouden. Als lid werd aangenomen de heer J. O. Bender. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen prof. Tilanus en jhr. mr. Rethaan Macarétot bestuursle den van het departement de heeren mr. H. M. C. Poortman en J. M. v. d. Schalk Jr.; tot directeuren der bewaarscholen de heeren dr. N. M. Kam en A. Cool Mz.tot bestuurder der spaarbank de heer D. Ris E.Hz. Aangaande de voorgestelde amendementen op het ingediende wetsontwerp, werd besloten het amendement-Schiedam op art. 20 te hand haven, en verder te ondersteunen het amen dement-Kampen op art. 23, amendement- Den Haag op art. 33, amendement-Kampen op art. 58 en 't amendement-Leeuwarden op art. 67. Hedenmorgen omstreeks halfaclit werd het te Rotterdam thuis behoorende aakschip Hen- dracht, schipper H. J. Prengers, komende van Duisburg, geladen met 450 kar steen kolen, bestemd voor den heer Th. C. Melchers, bij het alhier in de haven komen, door bet hooge opperwater en daardoor ontstane ster ke eb, tegen het Westerhavenhoofd gesla gen, waardoor het zoo lek werd, dat het aan de oostzijde van de haven zonk, na aldaar nog een paai te hebben afgebroken. De schipper en zijn gezin zijn gered lading en schip zijn, naar wij vernemen, verzekerd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 29 dezer niet plaats hebben. Bij kon. besluit is bepaald dat bij afzonder lijke dagorders, zoowel in Indië als in Neder land, eervol zal worden vermeld de kapt. ter zee P. Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koningin, en zulks ter zake van zijn gehou den gedrag bij de tuchtiging der kampongs Lampagger en Lambadoe, ter noordkust van Atjeh, op den 16n October 4886. Het raderstoomschip Valk, bestemd voor de reis der Koninginnen naar Londen, wordt 47 April in dienst gesteld. Ter herinnering aan zijn moedig gedrag bij de poging tot redding van de equipage van den schoener Maggie 21'. Wells Aqn 24 Januari 4894 is aan den heer G. Slenger, gezagvoer der van het Ned. stoomschip Amsterdam van de N. A. S. M., te Now-Yorlc een gouden horloge met ketting vanwege den president van de Vereenigde Staten van Noord-A merika uitgereikt. De uitreiking vond plaats aanboord van het stoomschip Amsterdam door den generaal-agent der Nederl.-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, uit naam van den president der Vereenigde Staten; een brief van dankbetuiging vergezelde het kostbare ge schenk. Op de kast van het uurwerk is de Amerikaansche adelaar gegraveerd, rustende op een globe tusschen 2 Amerikaansche vlag gen, en aan den ketting hangt een medaillon, in het midden bezet met een kostbaren dia mant. Aan den binnenkant in de kast is de vol gende inscriptie gegraveerd Aangeboden aart kapitein G. Stenger, van bet Ned.-Amerikaan- sche ss. Amsterdam, voor zijne moedige en humane pogingen, in het werk gesteld om fe bemanning van den Amerikaanschen schoener Maggie JE. Wells te redden op dtn 24 Januari 4894. Executive Mansion Februari 27.1895 De storm, die Zondag in ons land woedde, begon den 24n des morgens te 4t/, uur meteen krachtigen ZW. wind, Zijne grootste kracht werd door den windmeter aangegeven des na middags te 6 uur met eene gemiddelde druk king van 55 KG en een stoot van 89 KG op den vierkanten meter. Allengs nam zij in kracht af, zoodat de toestand Maandagnacht om 4 uur weder normaal was. Van de vele ongevallen, die de storm veroor zaakte, verdienen nog de volgende vermelding.- Te Amsterdam woei de in aanbouw zijnde hulpschool voor liet openbaar lager onderwijs aan de Bilderdijkstraat in. Te Breukelen woei Zondag tegen 4 uur hef kruis met den haan van den toren der Ned,-: herv. kerk. Het zware ijzerwerk met een groe ten koperen bal van circa een meter omtrek beschadigde in zijn val de torenspits en het sterke dak der kerk nog al aanzienlijk, en drong daarna circa een meter in den grond. Van den toren der kerk te Charlois is ook de haan afgewaaid het voorwerp werd door het dak van de kerk geslagen, waardoor be langrijke schade aan het dak is toegebracht. Er bevond zich gelukkig niemand in de kerk. Te Stellendam werden door den storm ze«in aanbouw zijnde en bijna voltooide woningen aan de z.g. Molenkade geheel vernield. Te Zwolle kwam een afgewaaide jaloezie te land op de omnibus, koetsier H. van Dijk,, die daardoor licht gewond werd en van den bok op straat viel. Een woonwagen werd buiten de Diezerpoort te Zwolle omver ge worpen en uiteengeslagen. Te Vlissingen zijn twee op de duinen is aanbouw zijnde villa's ingestort. De stoomboot Stad Tholendie den dienst: waarneemt tusschen Tholen, Bergen-op-Zoony Dordrecht, Rotterdam, v.v., is op 24 dezer: voor Willemstad gezonken. i Nabij Makkum op Makkumerwaard is Zon dagnacht een bom gestrand zónder opvaren den aan boord. De visch was nog levend. Dei herkomst van de bom is daar onbekend. Zondagavond zonk, tengevolge van dem storm, bij Scheemda in het VBi geboterd iep' eene groote ijzeren praam, geladen met 13,000", steenen, eigenaar de heer A. E. ter Haseborgg steenfabrikant te Scheemda. Het drukke scheepvaartverkeer is hierdoor gestremd. Zondag sloeg de aak, genaamd Be drié GelroeJers, van schipper A. Bo«sersteRaams-, donk, geladen met steenkolen en bestemd voor Breda, op een zandplaat bij Willemstad. Eerst na eene gedeeltelijke overlading is het Thor VII mogen gelukken, haar des nachts behouden in de haven te sleepen. Het vttar-j tuig heeft echter zoodanig geleden, dat de reis; niet vooitgezet kan worden. Door den storm werd het water voor Mon nikendam Zondag zoo ver teruggedreven, dat, geen schip het Monniketidammergat kon binnenkomen en het verkeer met het eiland: Marken den gelieelen dag verbroken was. De kustvisschers aan de Zwartehaan, gent Het Bildt (Fr.), lijden door denstormpl.no.1 f10,000 schade aan door den storm wegge-® slagen netten. Influenza. Van de verschillende groote steden van Europa is Weenen misschien wel in den Rat sten tijd de stad, waar de influenza het meest algemeen verbreid is. Er is daar bijna geen huisgezin, waar niet een of meer leden aan de ziekte lijdende zijn. Het beloop is echter gewoonlijk gunstig, en de verschijnselen der ziekte zijn geheel gelijk aan die, zooals zij te Amsterdam, en allicht ook elders worden waargenomen zware hoofdpijn, algemeen ge voel van ziek- en vermoeidheid, en talrijk; voorkomende bronchitis. In Duitscliiand; heerscht de ziekte ook tamelijk algemeen en

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2