A0. 1895 Vrijdag 29 Maart. N°. 8756. egenenveertigste aargan». Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODE Buitenlaudsclie Berichten. COURANT, isoNNBHESTSPRiJS, per kwartaal franco per pnsi, door het geheels Rijk ifjet.ileilijke notmners t 1.85. 2.50. - 0.10. HIIKBit f: BOTEhSTK A /IT 7 O. Advertentieprijs: v»u 110 gewone regels ratt inbegrip van eene Courant. 1.10 Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend B L Q I E. De regeering heeft gistermorgen besloten, .onmiddellijk de 7000 man der .lichting 1892 onder de wapens te roepen. Deze-maatregel iverd genomen teneinde gereed te ziji tegen over alle gebeurlijkheden als gevolg det sterke gisting in de nijverheidsdistricten. De regeeting stelt detachementen beschik baar voor alle industrieelen die bescherming van hun etablissementen verlangen. In zijne Dinsdag in de Kamer gehouden rede tot verdediging van het regeeringsont- vverp tot hervorming van het kiesrecht voor de gemeenten, legde de minister-president De Burlet vooral nadruk op de meeningen vroeger door zijne politieke tegenstanders, sis Frère-Orban, Sainctelette, Janson, uitge sproken en die z. i. niet onvereenigbaar zijn met het nu ingediende regeermgsontwerp, De minister verzocht de Kamer, zich bij het algemeene debat te houden aan de hoofdzaken. -Wat de moening betreft, door sommigen geuit, dat de regeering door dit ontwerp de socialis tische beweging den kop zou willen indruk ken daaraan denkt zij zelfs niet. De rede van den minister-president wekte •weinig belangstelling. Magnette verdedigde vervolgens een door hem ingediend kieswet- ontwerp, waarna Schollaert het regeerings- ontwerp verdedigde en Bertrand het bestreed. De debatten werdeu gisteien voortgezet. De tribunes waren stampvol. De regen had de menigte buiten verspreid. De socialist Bertrand vervolgde zijn rede met een loftuiting op de Parijsche Commune. De rechterzijde viel hem herhaaldelijk in de rede, waardoor hevige woordenwisselingen ontstonden. De rede naar eindigde met een socialistisch program voor de gemeenten uiteen te zettenarme kinderen moeten onderwijs, voedsel en klee ding ontvangen van gemeentewege. De armen verzorging moet worden veranderd in een algemeene werklieden verzekering. Te Gent heeft Maandagavond een indruk wekkende werkliedenbetooging plaats gehad tegen het kieswet-ontwerp; 6000 personen namen er aan deel. De orde werd niet ver stoord. DUIT8C1ÏLAND. De keizer heeft Von Bismarcks lijfarts, dr. Schweninger, tot geheim medicinaal raad be noemd, terwijl zijn paticuliere secretaris, dr. Ohrysander. de kroonorde 4e klassejontving. De keizerin heeft door den kroonprins aan Bismarck een groote mand met bloemen doen overhandigen, waarbij een felicitatiebrief ge voegd was. De prins gaf het geschenk over met de enkele wooiden»van mama". Te midden van al den militairen luister, waarmede 's keizers huldiging te Friedriclis- tuhe Dinsdag gepaard ging, maakte het een ponder lieven en aantrekkelijken indruk, dat de keizer den kleinen kroonprins meebracht, dien hij gedurende de gansche plechtigheid onder Bismarcks hoede stelde, zoodat men aan de zijde van den grijzen grondvester des rijks het kind zag gaan. dat in zekeren zin het sym bool van 's rijks toekomst is. Met 180 van de 291 stemmen (105 waren blanco uitgebracht) is baron Buol tot voor zitter van den Rijksdag gekozen. Buol ver klaarde deze benoeming aan te nemen en wees in zijne toespraak op de veeljai ige ver diensten en algemeene achting van den af- getieden voorzitter. De Rijksdag heeft Schmidt van de vrijzinnige volkspartij tot eersten en Spalin van het centrum tot tweeden ondervoorzitter gekozen. Hompesch deelde mede, dat de conservatieven en nationaal-libt en voor het aanbod van een voorzittersambt >i, ikt hadden. Het ministerie hield Dinsdag onder voor zitterschap van prins Hohenlohe eene ver gadering, waarin een adres van hulde aan Von Bismarck werd vastgesteld. Het Piuisische Iluis van afgevaardigden nam Dinsdag bij eerste en tweede lezing liet wetsontwerp aan tot inlijving der gemeente Bockenheim bij Frankfort a/M en bij derde lezing liet ontwerp in zake de toetreding van Luxemburg tot het tractaat van 30 Juni 1885 betreffende de zalmvisscherij in den Rijn. Crispi, de Raliaansche minister-president, zond vorst Bismarck zijn portret in olieverf, begeleid door een brief van gelukwenscliing. F It A N K R IJ K. President Faure is gisteren te middernacht naar Sathonay vertrokken. Hij werd door de menigte toegejuicht. De Senaat heeft het wetsontwerp betrekke lijk de rechten van natuurlijke kinderen op de nalatenschap hunner vader en moeder in eerste lezing aangenomen. Men verzekert dat Ribot voornemens is de arbeidsbeurs, die sedert drie jaar gesloten is, te heropenen. Dit zou een der voorwaarden zijn, waarop de socialistische groep der Kamer leden' tot een wapenstilstand met de regeering geneigd is. De hooge raad van arbeid heeft Maandag zijn eerste zitting gehouden onder voorzitter schap van den minister Lebon. De minister verklaarde zich gelukkig te achten een ver gadering te presideeren van innen, wier gezag algemeen erkend wordt, en ttu daarna in korte trekken de geschiedenis der Kamers van arbeid uiteen. Tot nog toe, zeide de heer Lebon, liad men getracht patroons en werk lieden op voet van gelijkheid te doen komen, maar sommigen meenden ook dat, nu zij het vrije gebruik hunner gereedschappen ver kregen hadden, zij evengoed die gereedschap pen niet konden gebruiken, vandaar de nood zakelijkheid eener wet op de arbitrage. In eene vergadering van 7(J0 arbeiders uit de staatslucifersfabrieken te Pantin en Auber- \iliiers is met eene meerderheid van 1Ö0 stern- men tot een algemeene werkstaking besloten. ENGELAND. In de couloirs van het Pailement was in tie laatste dagen van eene spoedige ontbinding sprake. De voortdurende ongesteldheid van lord Rosebery, de moeilijkheden die rijzen ever de benoeming van een speaker", de oneenigheden in den boezem van het kabinet dit alles zou de regeering er toe gebracht hebben om af te treden of een voorstel tot ontbinding te doen. Men acht het laatste het -i waarschijnlijkst. Na de tweede lezing van het ontwerp tot opheffing der staatskerk in Wales, zal vóór Pa^chen nog de tweede lezing van de drankwet plaats hebben. Groot acht men de kans, dat dit ontwerp verwoi pen wordt, om dat zoovele leden, ook onder de liberalen, een verandering in den bestaanden toestand niet aandurven. De regeering zou in die vei wer ping een gereede aanleiding vinden om tot de ontbinding van het parlement te besluiten. Het pailementslid Keir Hai die zal de regee- ting de viaag stellen of zij een voorstel zal indienen, waarbij de eeiste Mei wordt ge maakt tot een algemeenen vacantiedag en of zij den werklieden in haren dienst dien dag vrijaf zal geven. Zeldeu heeft de Engelsclie pers zich zoo eenparig ongunstig over iets uitgelaten als over het besluit van den Duitschen Rijksdag, om aan Bismaick een nationalen gelukwenseh te onthouden. Zelfs de radicale Daily Chronicle scliudt bedenkelijk het hoofd. Het schouwspel van zulk een verbitterden partijhaat verbaast iedere andere natie dan de Duitsche. De Standard zegt, dat het den Rijksdag ge lukt is, de verachting van Europa gaande te maken SPANJE. Nu de crisis tol een oplossing gekomen is, heeft maarschalk Martinez Campos ontslag genomen ais kapitein-generaal. De mutatien in liet personeel der gezant schappen en gouverneurs zijn reeds tot stand gekomen. De volgende diplomatieke benoemingen worden gemeld Tot gezant te Parijs Maudas, tot gezant te Londen Casa Valencia, tol ge zant te Washington Dupuy, De regeering heeft besloten, opnieuw ver sterkingen naar Cuba te zendeu, ten getale van 6000 man. De benoeming van generaal Gamez tot kapitein-generaal vnn Cuba staat vast. Maarschalk Campos heeft gisteren in eene samenkomst met Canovas, bij den ernst van den toestand, de benoeming tot gouverneur- generaal van Cuba aangenomen. Hij gaat den 2n April scheep. In den Senaat leidde Canovas het nieuwe Kabinet in en zeide hij, dat in zijne verhou dingen tot het Parlement het Kabinet zich alleen voorstelde den oeconomischen toestand te regelen. Daarna las Canovas een telegram van den Spaanschen consul in Costa Rica voor, in welk telegram het vertrek van eene expeditie vrijbuiters naar Cuba gemeld weid. Dat be richt is door den kapitein-genei aal van Cuba bevestigd. Een ander telegram vermeldt dat eene a f deeling Spaansche troepen geen stand heeft kunnen houden tegen de opstandelin gende aanvoei der zal voor den krijgsraad gebracht worden. Met het oog op die tijdingen zal de legeering, afgezien van de 6000 man aanvullingstroepen, alle voor het dempen van den opstand noodige maatiegelen goedkeuren. Maarschalk Campos zal weldra aan den Senaat een ontwerp van wet voorleggen, waai bij sommige persdelicten aan de compe tentie der militaire rechtbanken worden ondervvoipen. Men gelooft niet, dat de tegenwoordige Kamers den tijd zullen hebben dit ontwerp te behandelen. Volgens de Liberal is het getal der opstan delingen op Cuba, naar officieele gegevens, hoogstens 3000, waarvan maar de helft ge wapend is. Daar de insurgenten voornamelijk negers zijn, meent men dat het hier meer eeu opstand van het eene las tegen het andere geldt. De gouverneur-generaal van Cuba, generaal Colleja, zal door generaal Gamez vervangen worden. Volgens berichten uit Cuba is de opstand aldaar beperkt tot de piovincie Santiago. Op nieuw zouden de opstandelingen verslagen zijn; ten onder gebracht zijn zij echter zeker i nog niet. Te Havanna is het eerste bataljon aanvul lingstroepen aangekomen. De Corrcspondencia spreekt beslist het bericht tegen, dat een nieuwe leening ge sloten zou worden. T D K K IJ E. Te Konstantinopel wordt eene conferentie voorbereid over de gebeurtenissen in Armenië. Daaraan zullen deelnemen de gezanten dei- zes groote mogendheden en vei tegenvvoordi- gers der Tuiksche regeering. Het doel zal zijn te beraadslagen over de hervormingen, die noodig gebleken zijn door de jongste gebeurtenissen in Saszoen. Herhaaldelijk zijn in den laatsten tjjd samenkomsten gehouden door de gezanten van Engeland, Frankijk en Rusland, de heeren Philip Currie, Cambon en Nelidofl", die in groote trekken den as-beid dei- conferentie hebben vastgesteld. In hun onder houd met den sultan hebben deze heeren ont waard, dat de souverein geneigd is mede te werken en slechts wacht op de gelegenheid om die stemming te toonen. Waarschijnlijk zullen op de conferentie worden voorgesteld plannen tot decentralisatie in den geest der Engelsche regeering, die daartoe aan sir Philip Currie breedvoerige instructies gezonden heeft. AMERIKA. De Times verneemt van 26 dezer uit Phila-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1