Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PE B TELEGRAAF. Post en Telegraphie, O n d e r w ij s. Reelitza ken. V i s s c h e r ij. er een kooper mocht opdagen voor het geheele buitengoed, zal een der fraaiste wandelingen om Leiden verdwijnen, om plaats te maken voor weiland. Wereldtentoonstelling te Amsterdam. De bouw van het doolhof in Oud-Holland vordert goed. Eerstdaags wordt begonnen met liet bouwen van het vermaarde »Poppenhuis", dat ouden van dagen zich nog wel zullen herinneren. De reus Goliath o. a. (rt 6 meter hoog) en vele andere specialiteiten zullen daarin gehuisvest worden. De heer Hartkamp heeft zich bereid ver klaard met zijn adviezen en teekeningen de directie behulpzaam te zijn. In verband met de wereldtentoonstelling worden door de Exploitatie-Maatschappij" met de Belgische en Fransche spoorweg- directiën besprekingen gehouden omtrent het vormen van extra sneltreinvei binding. Op het Noordzeekanaal is de schippers knecht G. de Vries van het schip Twee Gezus ters bij de Petroleumhaven door een rukwind overboord geslagen en verdronken. Voor eenige tientallen jaren werd te Oude schans een boerderij, groot 94 deimt of 47 HA, verkocht voor f '11,000. Dezer dagen kwam dezelfde boerderij, doch nu 83 deimt groot, weder aan den koop en bradtrt op de som van f44,000. De prijs was dus meer dan verviervoudigd. In de Friesche gemeente Westdongeiadeel zal binnenkort een der weinige overgebleven oud-adellijke stinsen onder den moker des sloopers vallen. Het is de state »Herweij" bij Ternaard, waarschijnlijk gebouwd door Uffa thoe Her- weij, die omstreeks 1425 grietman v;as der gemeente en daar zijn verblijf hield. Later ging zij over in liet geslacht Aylva. Buiten deze bestaat nog in de gemeente de state Tjessens bij Holwerd, welke echter door den tand des tijds weldra weinig meer dan eene ruïne zal zijn. Bij Keeken, gelegen bij de Ilollandsche grens, wordt door duikers onderzocht of zich nog dynamiet in het water bevindt, dat niet ontplofte. Voortaan mag geen dynamiet meer gelost worden aan de Hollandsche grens. Alweder heeft nabij Venlo door Pruisische rijksambtenaren eene aanhouding van vee, dat men van ons land uit frauduleus wilde invoeien, plaats gehad. De geleiders konden nog juist de vlucht nemen, terwijl 5 koeien en 4 ossen in beslag genomen en naar Straelen vervoeid werden. Men schrijft uit Grave aan de N. B. Cl. Grave zal weer een klooster rijker worden. In de gisteren gehouden spoedeischeude raadszitting werd besloten tot verkoop van de voormalige infii meiïe en kazerne met achter- gelegen terreinen, tot den prijs van resp. f5000, f3000 en f2500 per HA. Koopers zijn Fransche redemptoristen. De paters van de congregatie der H. IJ. Harten uit Aerscliot zullen mede eerstdaags hunne tenten hier opslaan in de van wijtenden heer Hei mans aangekochte eigendommen. Te Maastiicht zal met 1 April de Zondags rust voor bakkers worden ingevoerd. Woensdag is de justitie uit Roermond andermaal te Uerkenbosch aangekomen, om in zake den doodslag aldaar op 2 Januari op den landbouwer H. gepleegd, een onderzoek in te stellen. De sedert 2 Januari aangehou den landbouwer B. was eveneens, onder ge leide van marechaussee», ter plaatse14 ge tuigen waren opgeroepen. Aan het strand van den polder Roxenisse, gemeente Meliszand, zijn Maandag twee lijken en eene roeiboot aangedreven. V ermoedelijk zijn beide personen in den storm van Zondag omgekomen. 's»6ravenhage. De gemeenteraad heeft gisteren, na uitvoerige discussie, met 30 tegen 5 stemmen op advies van burgemeester en wethouders aangenomen Delflands nader voor stel dat de gemeente f 20,000 bfjdrage in de meerdere kosten, noodig om de steenglooiing tegenover de Keizerstraat meer zeewaarts vooruit te brengen, in de veronderstelling dat daaronder de vroeger door den raad aange boden f 5000 voor zandaanvoer begrepen zijn en zonder te prejudicieeren op eventueelen aanleg van een zee-boulevard. De heer Tak van Poortvliet is van zijn buitenlandsche reis alhier teruggekeerd en was heden in de Kamerzitting aanwezig. Amsterdam. De werkstaking der meubel- makeis alhier is thans algemeen. In de Dins dag gehouden vergadering van gezellen in het lokaal ïd'Geelvinck" werd dit door den leider Breijnen medegedeeld. Door een der aanwezigen werd medegedeeld, dat de politie boodschappen had gedaan voor een der pa- j troons. Hij wilde dat het raadslid Nolting 1 daarover in den gemeenteraad den burgemees ter zou interpelleeren. Nolting, ter vergade ring aanwezig, verklaarde geenerlei opdracht van de vergadering in dien zin te willen aan nemen, terwijl hij geloofde dat de politie zoo wel voor de patroons als voor de gezellen haar diensten beschikbaar stelde. Toen daarop betoogd werd dat de vakgenooten Noltings houding niet goedkeurden, gaf deze te kennen, dat hem dat niemendal kon schelen, en dat hij zou doen wat hem goeddacht. Het comité deelde mede, dat enkele patroons zouden worden bezocht, en dat aan hulpbe hoevende siakers deze week een uitkeering uit de weerstandskas zal worden gedaan. Tenlo. Van den Commissaris der Ko ningin in Limburg is het bericht alhier inge komen, dat de Koninginnen voornemens zijn op 20 Mei e k. omstreeks 1 uur 's namiddags een bezoek aan deze stad te brengen en te 4 uur naar Maastricht te vertrekken. Deze week zal de gemeenteraad de wijze van ont vangst enz. bepalen. Maastricht. Het thans officieel vastge stelde programma voor het vei blijf van IIH. MM. de Koninginnen in deze stad bevat ia hoofdzaak hetzelfde, wat daarvan reeds is medegedeeld. Alleen valt nog te vermelden, dat de vorstinnen een bezoek zullen brengen aan het burger hospitaal, het protestantsche en R.-k. weeshuis, de Evangelisch-Luthersche kerk, O. L. Vrouwekerk, de St.-Servaa-.kerk en de Nederl.-hervormde keik. In de laatste zullen Hare Majesteiten tevens eene gods dienstoefening op Donderdag 23 Mei bijwonen. De Fr.in-.che scheikundige Bei tliclof lieefl Dins dag in do «Académie des Sciences" eenige veibazing teweeggebracht door de mededeehng van een telegram van professor Runway, waarin deze geleerde meldde, dat bij het nieuwe element argon ook m een natuurlijk romeins', hef clemel, gevonden ha-I. Het belang dezer ontdekking be staat hierin, dat, nu de spectraal-analyse heeft uitgemaakt dat de eigenaardige lijnen van het helium zoowel in het spectrum van argon als m dat van de aura borealis worden gevonden, liet met ormogehjk is, dat de veisrhijning en zelfs de ooi zaak van het nooiderlicht zijn ont slaan zou danken aan de aanwezigheid van argon in de atmosfeer. In liet museum voor land- en volkenkunde te Berlijn is ihans tentoongesteld de ethnologische verzameling nu onze O. I bezittingen, voor namelijk uit Celebes, ten geschenke gegeven door den heer Siemsen uil Hamburg, consul voor Duitscliland te Makasser. De opgravingen, die een verseniging van Amerikaansche geleerden bij het dorp Niffer, op de plaats van het oude Babylon, sedert eenige jaren laat verrichten, overti effen de stoutste verwachtingen. Eenige Ameiiknansche geldman- men hadden er voor gezorgd, dat de zaak op onbekrompen wijze kon worden aangevat, zoodat met slechts korte tusschenpoozen dagelijks onge veer 200 Arabische werklieden konden onder houden worden. Het gevolg is, dat de onderneming, die tegenwoordig geleid wordt door dr. Peters, nu reeds Layaid's vondsten te Niniveh in belangrijkheid evenaart, zoo niet overtreft. Het getal van tot heden opgegraven inscripties bedraagt met minder dan 20.000, en hier zijn er, die 40 eeuwen oud zijn. Onze kennis van de godsdienstgebimken, destaatsiniichting, dezeden en gewoonten der Babylomeis wordt daardoor natuuilijk aanmerkelijk uilgebreid. Er is meer vaatweik met Hebieeuwsche opschiiften gevon den, dan alle musea ter wereld samen kunnen aanwijzen, en m'en verwacht binnen kort den tempel van Baal geheel bloot te leggen. Hiervan heeft men reeds de muren van 140 vei trekken, het slachthuis en de altaren kunnen aanwijzen, ja zelfs de schatkamer en bet geheele archief, bestaande uit een groot aantal steenen beidjes, onbeschadigd teruggevonden. Voor een volledige beschrijving van al die schatten rekent de commissie zestig deeien noodig te hebben. Hiervan is het eerste deel van de hand van prof. Ifilpricht, onlangs verschenen. Dit deel is duot vakmannen zeer gunstig ont vangen. De aanwinsten voor de geschiedenis zijn dan ook onschatbaar. De stichting van Babyion b.v. blijkt ongeveer 1000 jaar vroeger geschied te zijn, dan algemeen werd aangenomen. Van de 125 Babylonische vorsten, wier namen heden bekend waren, worden er 80 op de verschillende inscripties genoemd, dikwijls met alleilei levens bïjzondeiheden. Ook blijkt het, dat de glasfabricage in Babyion leeds 1400 jaar v. Chr. bloeide. Een pakje met een mobilisatie-plan voor de Fransche troejien in da Alpen en een aantal teekeningen, dat door het Fiarische ministerie van oorlog aan den bevelvoerenden generaal te Chambeiy was gezonden, is onderweg gestolen. Het grootste deel van de St.-Cathenne's tunnel nabij Guelford in Engeland, is ingestort, achter een passeerenden trein. Een huis in de nabijheid stoitte in, roet koetshuis en al. Paar den en rijtuigen bevonden zich daarin en gingen mede naat de diepte. Zekere Can vin werd twee jaar geleden door het gerechtshof te Marseille tot levenslangen dwangai beid veroordeeld, wegens het veimooi den van meviouw Moultet, een oude dame, die hem tot haar eenigen eifgenaam bad gemaakt. De vooraaamste getuige tegen hem was de jonge kamenier der oude dame, Marie Michel, die veiklaaide, dat zij hem om middernacht het huis had zien binnenstuipen. Maar thans heeft Maiie Michel, die ernstig ziek ligt in het gast huis, veiklaaid, dat zij Cauvin vals beschuldigd heeft en dat zij zelve den mooi d heeft gepleegd. De zaak woidt nu opnieuw ondetzocht. Een groote brand heeft te Mentor.e een aan tal huizen vernield. De schade wordt geraamd op 500,000 francs, en 50 gezinnen zijn van alles beroofd. Voor de noodlijdenden is een inschrijving geopend. De gewezen Keizerin Eugenie ging daarbij voor met 500 fr. Bij een prijsvraag voor den bouw van een sanatorium te San Fiancisco hebben twee jonge dames met hare ontwei pen de overwinning wegge dragen. Deze dames zijn Maiy N. Gannon van Bethlehem, en Maiie J. Hands van New-York. Zij hebben ongeveer twee jaar aichitectuur ge studeerd en bezoeken een tijdlang de School o[ applied design te New Yoik. Aan de beantvv ooi ding dei genoemde prijsvraag namen een aantal architecten van erkende be kwaamheid uit liet gansche land deel. Dat onder die allen de beide dames den piijs behaalden, wekte te meer opzien, omdat miss Gannon eet st 17, miss Hands eerst 18 jaar is. De beide dames hebben ook nog bij andere prijsvragen medegedongen, o. a. aan die voor den bouw van een vrouwen-paleis der katoen- staten, dat voor de internationale tentoonstelling in Atlanta (Georgia) bestemd is. Hare voor dit werk ingezonden ontwerpen vonden bij de voor naamste architecten van New-York bewondering, en ook de juiy voor de prijsvraag toonde ze zeer te waaideeien bekroond weiden zij ever- wel niet. Eene andere dame, mej. Elise Meicut s te Pittsburg, droeg den prijs voor dit bouwvveik weg. Miss Gannon en miss Hands zijn de eerste dames van wie bouwplannen in de Architectural League te Nevv-Y'ork werden tentoongesteld, en ook zijn zij de eeiste vrouwelijke architecten volgens wier ontwerpen een gebouw in die stad gemaakt woidt. Voor 1000liter wijn uitdePaltsDeïdesheimei 1803 is dezer dagen door een wijnkooper niet minder dan vijftienduizend rnaric betaald. 's-GUVVE\HA«IS28 Maart. De Tweede Kamer behandelde de motie-HeiJt omtrent de pensionneeiing van werklieden. De minister Roell en andere leden wezen op de onmogelijkheid om af te keuren de staar lij frentebauk, waartoe nog geen voorstel is ingediend. De minister achtte een staatscom missie onnoodig, doch liet aan de Kamer over te beslissen of zij die wensclite, mits men de regeering slechts niet verplichte eene com missie te benoemen enkel uit voorstanders der regeling, Overigens hield de minister vol dat de staatslijfrentebank zeer goed ten bate der weiklieden kan strekken. l)e heer Heldt wijzigde nu zijn motie tot het uitspreken der wenschelijkheid der verzekering van het lot \an oude werklieden, door pensioenstelsel en uitnoodiging der regeering tot een onderzoek. Morgen voortzetting. De teruggang of zeer weinige vooi uitgang in het telegiaphisch vei keer in Nedeiland gei® rende het laatste tienjarig tijdvak, heeft den hoofd-irispeoteur van de rijkstelegraaf aanleiding gegeven, een scbnjven te lichten aan de diie.: temen van de voorn lamste njksielegiaafkanto- ren, als meer van nabij bekend roet den gang van zaken in hunne standplaats, met verzoek hem mede te deeien, zoo noodig na onderzoek, of, wat hunne omgeving betreft, op bijzondere ledenen kan worden gewezen, welke het genoemd on gunstig verschijnsel veroorzaken of verklaren en, zoo mogelijk, middelen aan de band te doen, om deze uit den weg te ruimen. Wij vertrouwen, zegt liet übldat door ve'e directeuien de raad zal gegeven worden het taiief te verlagen, daar dit, Zuoals wij herhaal delijk hebben betoogd met bot oog op de onder vinding bij het postwezen opgedaan, ongetwij feld tot meerdere ontvangsten zal leiden. Bij de viering van den 259n Dies der universi teit te Utrecht, Dinsdagmiddag, beeft de «Rector- Magnilicus" dr. H. C. Dibbits een redevoering gehouden over «het treuiig nnsbiuik dat er vair de alchemie gemaakt is. en de bedi leger ijen waai toe zij aanleiding gegeven heeft." De vergadering van onder wijzers aan de lijk#- normaallessen in Zuid-Holland zal gehouden worden op Zaterdag 13 April, des voormiddags te 10 k uur, in de dipigaarde te Rotterdam. De Rotterdamsche rechtbank zette lieden de behandeling der zaak tegen de Crathie vooit. Door mr. Zaayer werd namens mr. Van Rialte, advocaat van de Lloyd, veiklaaid, dat aan den eisch tot cautie-stelling van 24000 is voldaan. Mr. Reepmaker, advocaat van de Cralhiecoo- cludeeide tot niet-ontvankelijk veiklaung san de eischeies en ontzegging van haie vordering, met ophol ting van het beslag op de Cralhie Daarna is weder acht dagen uitstel verleend. KRALINGSCHE VEER, -Gisterochtend wer den ter maikt alhier aangevoerd 164 zalmen, die voor fl.tot 1.20per Vs kilo werden verkocht.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3