l J 1895. N°. 8757, Onder de Camorristen. Zaterdag 30 Maart. Feuilleton. I NegenenveertigBte Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER*:- j. odé. jBuitenlaudsche Berichten. 011111 liBOHNBHENysPBiJS, per kwartaal f 1.85. Wrafco per pose, door het geheele Rgk- 2.50. 'Afzonderlijke nummers- 0.10. BDItEA (T BOTKRITK A AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend D1IIXSCHHO. De commissie uit den Rijksdag tot onder zoek van hel ontwerp-tabaksbeiasting ver wierp met 11 tegen 11 stemmen de verschil lende voorsteilen tot verhoogiDg der invoer rechten op onbewerkten tabak. Het voorstel lot invoering van een invoerrecht op de waarde, boven de bestaande rechten werd inge trokken. Daarna werd 1 van het regeerings- voorstel verworpen met algemeene stemmen. Ook de tweede afdeeling van 2 werd ver worpen, betreffende het recht op bewerkte tabak. Daarmede is het gansche ontwerp ver worpen. De commissie heeft de tweede lezing tot na'Paschen verdaagd. Het Pruisische Huis van afgevaardigden nam Woensdag het wetsontwerp tot uitbrei ding van het staatsspoorwegnet en tot subsi diering van den aanleg van locaalspoorwegen bij derde lezing aan. Uit München wordt bericht, dat de Demo cratische Verein een algemeene volksvergade ring heeft uitgeschreven om de houding vast te stellen, die men heeft aan te nemen tegen over hetgeen bij en na het Rijksdagvotum van Zaterdag gebeurd is. Vorst Bismarck werd Woensdag verrast met een bezoek van 's keizers broeder, prins Hendrik, met zijn 5-jarig zoontje Waldemar. De prins had zich laten aandienen als »een marine-officier." Daarna verschenen de groot hertog van Baden en de rijkskanselier prins Hohenlohe om den 80-jarigen geluk te wen- sclien, de laatste ook uit naam van den Bondsraad. Aan het dejeuner werden geen toasten uitgebracht. Er is een voorstel gedaan om in de zaal, waar het Pruisische Heerenhuis zetelt, een marmeren buste van Bismarck te plaatsen. Een aantal aanzienlijke Roomschen te Leip zig heeft de Duitsche geloofsgenooten uitge nood igd, om door vergaderingen en moties te protesteeren tegen het besluit van den Rijks dag, en zich alzoo van de verdachtmaking te zuiveren, als wilden zij Duitschlands groot sten zoon geen eer bewijzen, en als zouden zij zelf geen Duitschers zijn, zelfs de paus heeft vorst Bismarck herhaaldelijk op zijn jaar dag gelukgewenscht en ook Windthoist zou hem deze eer niet geweigerd hebben. F R k N K R IJ K. De president der republiek werd gisteren te Sathonay met grooten luister en geestdrift ontvangen, en begaf zich naar het manoeuvre terrein, waar hij aan de naar Madagascar be stemde troepen de vaandels uitreikte. Bij die gelegenheid zeide Faure met trillende stem: »De kleuren onzer vlag zijn bekend in Afrika, waar gij voor de eerbiediging ODzer rechten g&at optreden." Verder wees hij de troepen op hunnen plicht en besloot: »Met vertrou wen verwachten wij dat gij op uwe vaandels als eerste roemrijke vermelding den nanm Madagascar zult schrijven I" Bij gelegenheid van het hem aangeboden dejeuner den minister van oorlog dank zeg gend, sprak Faure Het leger is de steun en de hoop des vaderlands. Onafgebroken wijdt de regeering aan het leger hare zoigen. Sedert 25 jaren willigt het land alle offers n, voor liet leger gevergd. Zijne traditiën en zyne discipline zal het leger hoog houden. In het leger zal de groote kiacht verkregen worden, noodzakelijk om den vrede verzekerd te doen zijn door de grootheid van ons vader land. Ik breng een dronk uit op het leger, waarin het geheele Fransche volk vertegen woordigd is. Faure's toespraak maakte diepen indruk. 's Namiddags te twee uur is Faure ver trokken. Ondanks den hevigen regen, was ook bij zijn vertrek eene talrijke menigte op de been om hem den afscheidsgroet te brengen. De Kamer heeft het door de regeering aan gevraagde nieuwe voorloopige twaalfde toe gestaan. Daar de werklieden in de staats-lueifers- fabrieken te Pantin en Aubervilliers tot eene algemeene werkstaking hebben besloten, tele- grafeeiden zij aan al de fabrieken om daar aan deel te nemen. B E L G I E. Gisteren, bij het openen der zitting, ver maande de voorzitter Beernaert de Kamer om wat hoffelijker te disputeeien, dan de vorige dagen het geval was geweest. Zekere woorden toch, hier uitgespioken, zouden niet geduld worden in de Kamer van het republikeinsche Frankrijk. Indien er naar de stem des voor zitters niet beter door alle fraclien geluisterd werd, dan zou eene herziening van het regle ment noodig zijn. De socialist Van de Velde zeide dat hij, vóór de herziening, kiezer was voor de Kamer, iien Senaat, de provincie en de gemeente. De nieuwe wetten hadden hem achtereen volgens het kiesrecht voor den Senaat en voor de provincie doen verliezen, en thans ging hem ook het gemeentelijk kiesrecht ontvallen, omdat hij nog geen 30 jaar oud was. Twee leden van de rechterzijde, waar van éeti de burgemeester zijner gemeente, verkeerden in hetzelfde geval. En zij waren wetgeveis i De spreker voorspelde den val van de meer derheid, indien zij stemde voor eene zoo reactionnaire wet. Leandor, van de rechterzijde, antwoordende, zeide dat de bedoelde wet wordt voorge schreven door de omstandigheden. Een deel van de wei kmansklasse heeft opgehouden, de orde te eerbiedigen. Daarom is het algemeen stemrecht onmogelijk. De tribunes waren stampvol. Betoogingen buiten hadden niet plaats. De libei ale Vlaamsche bonden en de ge meenteraad van Geut hebben aan de Kamers het verzoek gericht, volksbelang boven partij belang te stellen en in de kieswet de even redige vertegenwoordiging in toepassing te brengen. ENGELAND. De minister Harcourt heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering er niet aan denkt, een ontwerp in te dienen, waarbij de 1ste Mei tot een algemeenen feestdag wordt verklaard. Ook de unionist Courtney heeft verklaard, eene benoeming tot voorzitter van liet Lager huis niet te zullen aanvaaiden. De regeering en het bestuur der Britsche Oost-Afnkaansche Compagnie zijn het eens gewoiden over de voorwaaiden, waarop de eigendommen der compagnie zullen overgaan op de Britsche Kroon of op den sultan van Zanzibar. De voornaamste bepalingen zijn, dat de sultan 150,000 p. st. zal betalen voor de overdiaclit der concessie, of 50,000 p. st. meer, indien hij ook de zoogenaamde particuliere bezittingen der Compagnie overneemt. Het charter gaat terug aan de EngeLche regee ring tegen betaling van 50,000 p. st., door het parlement goed te keurende bezittingen buiten de concessie, die de Britsche Kroon daardoor verkrijgt, omvatten ook de forten Kikuyu en Machakos en den straatweg tus- schen Kibwezi en de kust. In Zanzibar zullen schikkingen gemaakt worden, om de munt dei- compagnie over te nemen. De Etigelsehe staatssecretaris voor Indië ontving gisteren een telegram van den onder koning uiv Calcutta, dat,zoover met weten kon, te Chitralfort alles nog in goeden staat was. ZWEDEN en N O O K W E G E N. Binnenkort zal koning Oscar aan de parle- Roman van WALDEMAR URBAN. 34. Dat had Carmela zich zelve in den laatsten tijd wei honderdmaal gezegd en het had haar zorg genoeg gebaard. Urenlang had zij aan het «trend zitten peinzen en hare betraande oogen moedeloos naar den verren gezichtseinder gericht dagelijks had zij de kleine kapel van Positano bezocht om er neer te knielen voor het Maria beeld en er handenwringend hulp van boven af fe smeeken. Maar hoe langer Checco afwezig 'wan, hoe vaster zich zijn beeld in haren geest griffelde en hoe vaster zij overtuigd was, dat hij onschuldig leed, dat zij hem niet mocht verlaten en alles weer goed zou worden. De boop, die een minnend hart nooit begeeft, hield baar staande, ook toen alles verloren scheen. sHet zou toch wel goed zijn." «prak zij op bewogen toon, adat Checco wist boe op het oogenblik de zaken staan. Wie weet, hoe slecht hij het op zijne vlucht getroffen heeft en in welk gezelschap hij vervallen is." vLuister eens, Carmela. Ik heb beloofd u te helpen, en ik wil woord houden. Bet is niet geheel onmogelijk om Checco nog eenig bericht van u te doen toekomen. Schrijf gij een brief en geef hem mij. Ik zweer u, dat ik hem, zoo ik kan, bezorgen zal." sik kan niet schrijven, Don Luigi," was het beschaamd antwoord. sSchrijf gij voor mij." sGfoed. Ik zal het doen, natuurlijk alleen voor u, Caimela." sEn zet dan ook in den brief, dat hij zich om mij niet bezorgd behoeft maken, dat ik hem nu, gij zult wel begrijpen, wat ik hem zeggen wil." Wees maar gerust, mijn kind. Ik zal hem schrijven, wat ik van u weet. Maar ga nu ook mee om wat jte gebruiken. Gij zult wel behoefte aan wat veikwikking hebben en kunt zoo niet naar Positano terugkeeren." sik heb aan niets behoefte. Ik heb bij de tante van Checco wat gegeten. Ik moet dadelijk naar Positano terug, anders kiijg ik knorren van vader. Het is al laat." sGeen nood, kom maar mee. Dan reist gij met den spoortrein terug en zijt er nog vroeg genoeg sNeen, neen, Don Luigi, ik kan niet. Voor den trein heb ik geen geld; ik ben nog maar zeven soldi rijk." xDan betaal ik het spoorkaartje, Carmela. Maar kom dan toch; wij moeten den brief samen gereedmaken." Doch Carmela hoorde niet en wilde niet hooren. Zij rukte zich met geweid los, toen Don Luigi haar bij den arm greep. De gedachte aan Checco hield haar teiug om zich met andeie mannen op te houden, allei muist met Don Luigi. sSchrijf gij maar, wat ik hem zelf zou ge schreven hebbenriep zij hem nog van verre toe en weldra was bet vlugge meisje onder de menigte verdwenen. Don Luigi stiet een boozen vloek uit. De afkeeiiglieid van het aardige meisje jegens hem, die zich nog sterker openbaarde nu zijn mede dinger uit baar oogen was, versterkte zijn haitstocht. Met vurigen, begeerïgen blik had hij haar aanschouwd en nu zij weg was, stonden haar gelaat, houding en bewegingen hem nog zoo levendig voor, dat hij haar wel nooit meer zou vergeten. Des te woedender was hij echter over het mislukken zijner plannen. Op het oogenblik kon hij weinig anders doen dan erin berusten en om zich te troosten liep hij een koffiehuis binnen om zijn verhit hoofd dooreen portie ijs af te koelen en door het lezen eener couiant zijne gedachten te verzetten. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Eenige dagen waren verloopen, voor den jongen hertog Dei Tibaldi dagen van angstige zorg en kwelling.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1