Gemengde Berichten. PER TELEGRAAfT Land- en Tuinbouw. jjKk blijkt uit de memorie van antwoord bij ^wetsontwerp op de rijkspostspaarbank Als de minister overigens zich niet had segrond op het rapport van ambtenaren aan Je ministers, maar ook kennis had genomen TRB ren lijst van vraagpunten op het dep. isn waterstaat aanwezig, die tot grondslag moest dienen voor een bespreking tusschen je ministers, onder welke vraagpunten ook dit wfts, of een staatscommissie wenschelijk was, dan'zou hij hebben ingezien, dat de voorne mens dier vorige regeering verder strekten. Morgen voortzetting. Over het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohman, tot wijziging van art. 54hit der wet op het lager onderwijs, is eindverslag uitgebracht, zoodat deze voor dracht ter openbare behandeling gereed is. SCHIEDAM, 29 Maart 1895. Gistermorgen is een beladen spoelingschuit van den veehouder Simon Poot te Beugels- djjk in de Schie op een paal onder water gestooten en kort daarna, nabij de spoorbrug gezonken. Beden is alhier door de politie aange houden Frederik Pronk, tegen wien door de Rotterdamsche rechtbank bevel tot inhechte nisneming was uitgevaardigd wegens valsch- heid in geschrifte en verduistering. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij zijn departement een of meer klerken kunnen worden aangesteld op eene jaarwedde aanvankelijk van f400. Voor de bijzonderheden zie men de St-Ct, van den 29sten Maart. Bij de op 28 Maart aan het departement van marine gehouden aanbesteding voor den bouw van een pantserdekschip (type kruiser) is door de x>Ned. Stoomboot-Maatschappij" te Rotterdam en door »De Schelde" te Ylissingen ingeschreven voor eene som van f 2,050,000. Voordien prijs is aan ieder dier maatschappijen de bouw van zoodanig schip opgedragen. De heer Vermeulen neemt weer aan de werkzaamheden der Tweede Kamer deel, maar draagt den linkerarm, welken hij bij een val brak, nog in een verband. In de Bulgaarsche Kamer van afgevaar digden erkende de regeering bij de discussie over de begrooting het nut van de vestiging eener Bulgaarsche legatie hier te lande. Niet zonder verbazing hebben velen zeker kennis genomen van het bericht in de Staats courant, volgens hetwelk in afzonderlijke dag orders, bij het leger hier te lande en in Indië, het gedrag van een zeeofficier eervol zal wor den vermeld wegens een wapenfeit in Atjeh verrichtop 16 Oct. 1886 Beter laat dan nooitMaar zonderling klinkt het zeker dat zulke verdiensten eerst na 834 jaar worden erkend (Ilèl.) De JN. JR. Ct. verneemt, dat alle continen tale lijnen naar Noord-Amerika den tusschen- dekspassageprijs niet onbelangrijk hebben verhoogd. Den 23n dezer vergaderde te Rotterdam de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders in Zuid-Holland. Uit het jaarverslag bleek, dat het cijfer, 't welk de begunstigers tot de inkomsten bij droegen, steeg tot f 6399.50. Het getal patiën ten steeg echter van 4643 tot 4905 en dat der verpleegdagen in het gesticht van 9770 tot 10,390. Aan legaten werd ontvangen f2600, waaronder een van f1500. De geldieening bedroeg 1 Jan. j.l. nog van die van 1881 f7000 en van die van 1891 f29 000. Alle hulde brengt het bestuur aan den ge neesheer-directeur dr. J. de Haas voor zijn toewijding. Uit het verslag van den geneesheer-direc teur blijkt, dat 4905 patiënten zich voor het eerst aanmeldden, waarvan 3092 uit Rotter dam, 1643 uit 120 andere plaatsen van Z.- HolJand, 165 uit 75 gemeenten uit andere provinciën en 5 uit het buitenland. Het aantal adviezen, aan die lijders gegeven, bedraagt 32,681, waarvan 20,395 op de polikliniek en 12,286 op de kliniek komen. Uitgereikt werden 1531 brillen. Er hadden 320 grootere opemtiën plaats, waaronder 78 gevallen van zware verwonding. Ia het geheel gingen hiervan 27 oogen onherroepelijk ver loren. In verband hiermede richt de geneesheer een ernstige waarschuwing tot de werklieden, om bij het gebruik van gereedschap voor zichtig te zijn en tot de patroons, om op den staat der gereedschappen toezicht te houden. Hulde brengt de geneesheer-directeur aan de directrice mej. Van Zelm en ook aan den amenuensis, den heer Logemann, voor hun ijver en toewijding. De rekening toont aan, dat de gewone ont vangsten bedroegen f 13,052.28, de uitgaven f14,145.03'/,, zoodat de gewone rekening sluit met een tekort van f 1092.75Va. De buitengewone ontvangsten bedroegen f3522.60, en de buitengewone uitgaven f3492.7534, zoodat daar een batig slot is van f 29.84 Tot bestuurslid werd herkozen de heer 3. H. Henkes Jr., en, in de plaats van mr. 3. van Gennep, die bedankt had, de heer J. H. Veder. Blijkens het zevende jaarverslag van de vereeniging 2>Het Buitenland", welke zich ten doel stelt goed onderwezen jongelieden de hulpmiddelen te verschaffen, zich iu het bui tenland, bij voorkeur in overzeesche gewesten, in den handel te bekwamen, voornamelijk ïn streken, waarde Nederlandsche industrie n< g weinig aftrek vindt, om zoodoende nieuwe debouché's te openen voor de nationale nijver heid, zijn in het afgeloopen jaar weder met vrucht hare bemoeiingen voortgezet. En met volkomen vertrouwen blijft bet bestuur de toekomst tegemoet zien. »Dit vertrouwen", aldus het verslag vindt eensdeels zijn grond in de vruchten, die onze werkzaamheid meer en meer begint af te weipen en anderdeels in de zekerheid, dat op den ingeslagen weg nog oneindig veel te doen overblijft, zoowel intensief als extensief. Wij hebben, in verge lijking van wat gedaan kan worden, nog slechts zeer enkele pioniers hier en daar uit gezonden om te werken aan de verwezenlij king van het doel onzer vereeniging. Hun aantal kan en moet aanzienlijk vermeerderd worden. En telkens wordt onze aandacht ge trokken door nieuwe streken, die een vrucht baar veld voor onze werkzaamheid kunnen opleveren." Men meldt uit Ruhrort van 28 Maart aan de AT. B. Ct. Het water is opnieuw stijgend, terwijl het voortdurend regentde oude havens zijn thans •ootemleeïs onbegaanbaar en het beladen moest gestaakt worden. Alleen enkele maga zijnen, waar hoogere landinrichtingen zijn, kunnen nog laden, en hiervan profiteeien vooral de sleepbooten, aangezien de schippers bij dezen waterstand niet meer varen, tenzij achter sleepbooten. Waterstand aan peilschaal hier M 5.65, Zuid. wind, regenachtig, berichten van den Bovenrijn eveneens nog stijging en regen 8» R. warmte. De heeren Simon van den Bergh te Rot terdam, Hagemann Co. <e Rotterdam, "W. J. Albers te Dordrecht, Prinzen Gladbeek te Helmond en Anton Jurgens te Os, allen margaiineboterfabrikanten, moeten, naar het Hlld. verneemt, voornemens zijn om, zoodra het voorstel om in België inkomende rechten op dit artikel te heffen, wet zal zijn geworden, eveneens in dat land fabrieken te gaan bou wen, teneinde op deze wijze het nadeel te ontgaan dat hunne industrie bedreigt. De kiesvereeniging ^Vooruitgang", te Rot terdam, heeft candidaat gesteld voor het lid maatschap van de Prov. Staten, in de plaats van het overleden lid den heer H. V. Molenaar, den heer I. Drost, wethouder te Rotterdam. De liberale kiesvereeniging sBrielie" stelde voor de aanstaande vei kiezing van twee leden der Prov. Staten in dat district tot candidaat de hh. J. S. Korteweg, burgemeester van Heen vliet, en C. M. LoelT, notaris te Zuidland. Door diakenen der Ned.-herv. gemeente te Rotterdam is aanbesteedhet bouwen van een pand, dienstig voor lijders aan on geneeslijke ziekten. Er waren 6 biljetten ingekomen. De laagste inschrijving was van de firma W. A. Vrolijk en Zn. te Rotter dam voor f28,531.25. Een onderwijzer, die gistermorgen over de Hoogstraat te Rotterdam liep, werd door een vroegeren scholier van hem. uit wraak met een steen gegooid. De man kreeg zulk lichamelijk letsel, dat hij zijn weg niet ver volgen kon, en zich met een rijtuig nam* zijn woning op den Binnenweg moest laten bren gen. (b. mi.) Naar men verneemt, is dezer dagen, in verband met den effecten-diefstal te 's-Graven- hage, ter zake waarvoor de gepensionneerde kapitein tan het Nederlandsch Indische leger gisteren veroordeeld werd, eene huiszoeking gecuan in de woning van iemand aldaar, die vermoed wordt, in het bezit te zijn van verschillende der ontvreemde effecten. De baldadigheid van sommige kwajongens gaat ver. Zoo moest de goederentrein die 's avonds circa 6 uur in de richting Gorin- chem het station te Sliedrecht passeert, Dinsdagavond op de spoorbrug stoppen, daar eenige jongens moedwillig op de rails gin gen liggen. Men meldt uit Amsterdam aan het F ad. Ter jaarvergadering van de vereeniging ten behoeve der arbeidersklasse werd medege deeld, dat door het opnemen in bestekken voor bouwwerken van bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidstijd de aannemingsommen met 2 tot 6 pCt. verhoogd werden. De financieele resultaten over 1894 zijn gunstig; 5 pCt. dividend kan worden uitgekeerd. Ten behoeve vnn de gezinnen, die op 't oogenblik zonder eenige verdiensten ziju, had deze week wederom voor rekening van de familie C. J. van Houten, op het stadhuis te Weesp eene bedeeling in bons voor levens middelen plaats, waarbij een som van f400 besteed werd. Woensdag zijn te Leeuwarden de eerste kievitseieren aangevoerd. Zij werden verkocht van f 1.50 tot 2 50 per stuk. Het eerste kievitsei, dat Dinsdag te Sneek aan de markt kwam, werd verdocht voor f 17.50. Gisternacht had de 75-jarige J. B. V., wonende in de Oranje-straat te Utrecht, toen hij met een lichtje door zijn woning liep, het ongeluk, dat zijn nachtkleeding in brand geraakte. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarna overleed. (Ü.D) Bridle. Door den heer Treffers, lid van den gemeenteraad, is een lans gebroken voor de vaststelling van een minimum-loon en maximum-arbeidstijd van de werklieden bij de restauratie van den toren, en door hem is eene motie in dien geest voorgesteld, welke in een volgende vergadering zal behandeld worden. Amsterdam. Het adres van hulde en ge- lukwensching, dat door de Duitschers alhier aan Bismarck zal worden gezonden, ter gelegen heid van diens tachtigsten verjaardag, wordt druk geteekend. Eenige honderdtallen Duit schers hebben reeds hun naam onder het adres gezet. Dit adres zelf is geteekend door de kunst vaardige pen van Grevenstuk. Het is ver sierd met het Amsterdamsche en Duitsche wapen, en verder met een aantal teekenin- gen, afbeeldingen en standbeelden van Rem brandt en andere beroemde Nederlanders, een teekening van het paleis op den Dam, van den Amstel bij de Magere brug, een af beelding van het Duitsche consulaat en van de Janssen-Stiftung, Het geheel, gevat in een fraai geteekenden rand, maakt een aangenamen indruk. Eerstdaags zal het adres verzonden worden. De jDeutscher Turnverein" alhier, zal Bismarck's jubileum vieren met een groot en grootsch feest in den Huize Stroucken. waarop met oud-Duitsche gastvrijheid alle belangstellenden worden gcnoodigd. Het aantal faillissementen in de Vereenigde Staten is veiieden jaar aanmerkelijk minder geweest dan in 1893. Volgens een statistiek der sBradstreet Company" waren daar in 1894 12,724 faillissementen meteen gezamenlijk tekort van 68,322,980 dollars, tegen 15,508 in 1893 met een gezamenlijk tekort van 150,666,946 dollars. Daily News deelt van ooggetuigen vernomen bijzonderheden mede aangaande een gevecht tusschen een walviscb, een zwaardvisch en een haai, dat kort geleden aan de westkust van Afrika werd waargenomen. De haai begon het eerst, sprong hoog uit het water en poogde den walvisch bij den nek te vatten. Te gelijk zag men, dat de zwaardvisch van ondeien den aanvai deed. Plotseling maakte de walvisch eene heftige beweging en wierp zich op den rug. Hierdoor werd de zwaardvisch zichtbaar, die zich met zijn wapen in den buik van den walvisch vasige- stoken had en nu we) een mast op een schip geleek, waarvan de walvisch den romp uitmaakte. De zwaardvisch wendde de uiterste pogingen aan om los te komeneindelijk brak het zwaard af en viel het dier ontwapend in het water. Het einde van den kampstrijd werd niet gezien, omdat de drie zeemonsters daarop in de diepte ver dwenen. 's-GRAVENHA^E, 29 Maart. Tweede Kamer. Na uitvoerig debat is de motie-Heldt aangenomen met 62 tegen 5 stemmen, waarbij de Kamer haar oordeel uit spreekt dat de verzekering van het lot van oude werklieden door een pensioenstelsel wenschelijk is, en de regeering wordt verzocht te doen onderzoeken op welke grondslagen en op welke wijze die verzekering zal kunnen en behooren te worden geregeld. Vooral had de heer Staalman er een grief van gemaakt. dat de heer Heldt niet zijn oorspronkelijke motie had volgehouden. De regeering ver zette zich niet tegen de gewijzigde motie, omdat haar volle vrijheid van handelen werd voorbehouden. Dinsdag is het wetsvoorstel-Hartogh aan de orde. Woensdag voormiddag heeft op het terrein, achter de nieuwe veemarkt te Rotterdam, de keuring van éen-jarige stieren plaats gehad, uitgeschreven door de Hoilandsche maatsclupp.j van landbouw, afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken. De afdeeüng was daaitoe verdeeld in vier sectien, voor elk waarvan drie aanhotl- dmgspreroiën, groot f60, f20 en f 10, waren beschikbaar gesteld en was bepaald, dat de bekroonde stieren ter inschrijving moeten wor den aangeboden in het Nederlandsch rundvee stamboek. De uitslag was, dat werden toegekend, in de 1e sectie, omvattende de gemeenten Pei- nis, Poortugaal, Hoogvliet en Rhoon, 1e pi enne J. van den Hoek, 2e premie II. Pons, 3e preime VV. van den Hoek Verduin, allen te Pernis, ïri de 2e sectie, omvattende de gemeenten Capelle a/d. IJsel en Krahngen, 2e premie A. van der Dussen, 3e premie M. Schinkei, beiden te Capeile

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3