"kennisgeving. "kennisgeving. A0. 1895. ondag 31 Maart en Maandag 1 April. N°. 8758 Eersle Blad. KENNISGEVING. egenenveertigst© Jaargan^. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üitgeverT j. odé. Burgemeester tnwethouders van Sc hied am, Gelet op art. 18 der wet van tien 4don December 1872 Staatsblad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten fcostelooze inenting en herinenting legen pokken. Binnenlandsche Berichten Abonnementsprijs, per kwartaal jyafüM per pose, door het geheels Rgk Afionderlijke nom^iers 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU! BOTBhATRAAT O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.40. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaal uit dr ie bladen. De voorzitter van den gemeenteraad van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen lo. dat de op den 1 sten Maart j.l. vastgestelde lijsten der kiesbevoegden tot het kiezen van leden van de Tweede Hamer der Slatcn-Gcneraal, van de Provinciale Slalen en van den Gemeenteraad, opgemaakt ingevolge art. 6 der wet van den 4den Jnh 1850 (staatsblad no. 37), zooals zij is ge wijzigd bij het "Vilde additioneele aitikel der grondwet, op heden, kiachtens het bepaalde bij irt, 31 dier wet, zijn gesloten en op de gemeente secretarie ter inzage vooi een ïedei nedeigelegd, en dat een exemplaar dier lijsten is aangeplakt aan bet raadhuis 2o dat, de lijsten der kiezeis van leden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal dei gemeenten OVERSCHIE, SCHIEBROEK, K.ETHEL. VLAAR- MNGEN en VLA ARDEN GEK-AMBACHT, als mede die der Provinciate Stalen van de gemeen ten OVERSCHIE en KETHEL, zijnde onderkies- distncten van het hoofdkiesdistrict Schiedam, mede ter inzage voor de belanghebbenden op de «cietaiie zullen woiden nedeigelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten Maart 1895. De voorzitter vernoemd. VERSTEEG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM brengen tei kennis van de ingezetenen dat door den raad dier gemeente, in zijne openbaie vergadering van den 26sten dezer, be noemd zijn lo. tot lid dei commissie voor gemeentewei ken, de heer D. F. W. PRINS, en 2o. tot lid der commissie van contröle voor de plaatselijke directe belasting, de heer mr. U. M C. POORTMAN. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30slen Maart 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Üe secretaris, V. LUIK, L. S. irengen bij dezen ter kennis van de Inge zetenen, dat ten huize van den Stadsheel meester, den Heer J. A. RUTSCHY, aan ae leuwstraat, no. 30alhier, driemaan delijks, en we! op den eersten Dinsdag van kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot ■Schiedam, den 30sten Maart 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, V. LUIK, L. 3. Schiedam, 30 Maart 1895. Bismarck, en nogmaals Bismarck, de naam van den grooten staatsman, die aan den voor avond van zijn tachligsten verjaardag staat, deze naam bleek gedurende de laatste dagen meer aantrekkelijkheid te hebben dan alles, wat de politiek in verschillende landen op leverde. Die liet medeleefden, hoe hij nu ruim dertig jaar geleden, pal stond als een rots, met een machtig doel voor oogen, tegen een natie, die hem niet begreepdie zich her innert hoe hij in 1866 liet zwaard deed trek ken tegen Oostenrijk, tot nog toe Pruisens trouwen vriend en bondgenootwien einde lijk de bange dagen heugen van '70, toen Sedan aan Pruisen, aan Uuitschland voldoe ning schonk voor de Vernederingen van den eersten Napoleon, Kunnen de geestdi ift begrij pen van zijn duizenden bewonderaars, terwijl ze zich te gelijk bedroeven over' de kleingees tigheid zijner tegenstanders, die-den eigenlij ken stichter van de Duilsche eenheid, waar van elk Duitseher steeds den mond vol heeft, een hulde weigeren, waarop hij toch recht matig aanspraak heeft. Aan Bismaick de eer, de groote gedachten van Duitsche dichters en Duilsche denkeis in woorden te hebben omgezet Er is een tijd geweest, nu ruim dertig jaar geleden, dat de energie van liet Pi uisische volk in bedenkelijke mate veislapt was, en er was een buitengewoon man noodig om de geesten weder op te wekken, het gevoel van nationale waardigheid weder levend te maken, kortom om het volk geestelijk te vernieuwen. Deze man is Bismarck geweest, die van den Fiauschen gezantschapspost te Parijs tot den ministerieelen zetel te Bei lijn geroepen, van den aanvang af zijn doel: neen krachtig koningschap en een krachtige militaire orga nisatie" geen oogenblik uit het oog heeft vei lo ten. Dit heeft hem den haatopden hals gehaald van alle liberalen in den lande, die hij trou wens op zijn eigenaardig scherpe wijze in die dagen verbazend ,uit de hoogte behandelde. Niet, dat hij de stem des volks minachtte, maar, zooals een levensbeschrijver van hem zegtiliij luisterde wel degelijk naar de stem des volks, doch hij erkende het rumoer op markt en straat, de verandei lijke opinie van don dag, die door een goed deel der pers werd vertegenwoordigd, niet als zoodanig; hij trachtte het gemoed des volks te doorgron den, en bij nam bij de leiding der regeering het dieper liggende nationale instinct en de historische traditie van het verledene tot richtsnoer. Al mocht hij hierbij den baat op zich laden van de tijdelijke volksvertegen woordiging, de geschiedenis vergeeft veeleer eeu schending van het formeele recht dan het laten voorbijgaan van het geschikte oogenblik, wanneer het volk kan worden voortgestuwd op de baan van macht en grootheid, die het door de wereldge schiedenis woidt aangewezen. Hoe hoog de branding ook ging van den politieken hartstocht, iiet dappere volk, dat in de lange oorlogen van Frederik den Groote roemrijk had volliaid, dat, in den vrijheidsoorlog allen anderen stammen de banier der Duitsche vrijheid en macht fier had vooruitgedragen, het zou, dat wist hij, ook nu niet weifelen, wanneer de keus tusschen een eervollen strijd of schandelijke vernedering met den vollen ernst van het historische oogenblik dat voor oogen stond. Daarom gevoelde hij in 1866, ondanks de in geheel Duitschland zich roerende bewe ging voor den viede, ondanks den tegenzin, die zoowel zijn koning als velen zijner naaste vrienden gevoelden tegen een ooi log met den ouden wapenbroeder, Oostenrijk, ondanks den twijfel, die ook zijn eigen ziel soms mocht bekruipen. zich toch éen met den geest der Duitsche natie, en in dit bewustzijn vond hij den tooveistaf, voor wiens slag de rotswand verdween, die hem den weg versperde. Ér/hij is geslaagd wat in '66 zoo geluk kig slaagde, de vestiging van een Noordduit- schen bond, werd in '71 op het glansrijkst voltooid, door de vestiging van de Duitsche eenheid, onder den keizei lijken seheptei van het Pi uisische koningshuis. Het heeft ook later den grooten man niet aan bittere dagen ont broken, waaraan zijn eigen fouten niet vreemd waren. Zijn strijd tegen de katholieke kerk was een fout, die hij later wel zal ingezien hebben. Het ontslag, hem door keizer Wil helm II, zij het ook onder de meest schitte- lende eei bewijzen verleend, griefde hem diep, en ook gioote mannen hebben hun oogen- blikkeu van kleinheid verleidde hem tot de groote fout, zich niet zelden te vereeni gen met de malcontenten van allerlei slag, met de gioote grondbezitters niet het minst, om de regeering tegen te wei ken. Doch dat alles is nu voorbij. De keizer zelf heeft den grijzen staatsman deze week een huldebewijs gebracht, dat beiden op het hoogst vereert. Aan het hoofd van de historische kurassiers van '70, waartoe de giijze staats man zelf behoorde, beeft hij dezen als den besten zijner onderdanen gehuldigd, terwijl hij de recht goede gedachte had, zich door zijn oudsten zoon te doen vergezellen, die den vorst een huldeblijk van zijn keizerlijke moe der oveihandigde. Al heeft dan ook een deel van de Duitsche volksvertegenwoordiging bij deze gelegenheid een bewijs van bijzondere bekrompenheid ge geven, het optieden des keizers heeft alles goedgemaakt, en toen deze, na het besluit van den Rijksdag om den tachtigjarige niet te huldigen, hem een telegram zond, waarin hij gewaagde van de diepe vereering van de Duitsche vorsten en van het Duitsche volk voor Bismaick, heeft hij slechts de volle waaiheid veikondigd. SCHIEDAM, 29 Maart 1895. Het in een vorig nummer vermelde aak schip Eendracht, schipper A J. Prenger, dat voor het Oosterhavenhoofd gezonken is, was, naar wij nader vernemen, niet verzekerd, wel de lading. Daar de schipper niet in staat is de niet onbelangrijke kosten voor het lichten te betalen, zal het schip Maandag a s. van gemeentewege worden opgeruimd. De schipper ziet zich nu van alles ontbloot. Hij had sedert het laatst van December j.l. te Duisburg inge vroren gelegen, en was vandaar den 20n Maart vertrokken. Hedenmorgen is weder een aakschip, ge- i naamd Vat er PJiein, schipper H. Lamain, met eene lading kolen, bestemd voor de stearine i kaaisenfabiiek »Apollo" alhier, bij liet in de haven komen tegen het Westerhavenhoofd gevaren, ten gevolge waarvan het een lek be kwam. Door krachtig pompen is men er in geslaagd, het schip boven water te houden. Blijkens achterstaande advertentie zal de welbekende ideogiaaf Cumberland a.s. Woens dagavond in »Musis Sacrum" een séance hou den. De zeer gunstige besprekingen door de pers, volgens welke de heer Cumberland hoogst belangwekkende proeven verricht, doen een druk bezoek verwachten, en zulks te meer met het oog op de gioote tegemoetkoming jegens de studeerenüe jongelingschap. 1 De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen i Dinsdag 16 Aptil, des avonds te 3Va uur. j|i Bij Icon, besluit is met ingang van 1 April: aan de leden van den Raad van State jhr. mr. I. F. van Humaida van Eysinga en mr. j II. A. des Amorie van der Hoeven, op bun verzoek, eervol ontslag veileend als leden van de afdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur, en zijn benoemd tot leden der I afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur mr. T. M. C. Asser en mr. U. B. lluber, leden van dien Raad. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 2 April niet plaats hebben. Naar men verneemt, is de heer C V. Ger ritsen lijdende aan influenza, en kan hij dien tengevolge de zitting der Tweede Kamer niet bijwonen. Op de aandeelen Hollandsehe spoor zal, naar men vei neemt, een dividend van 4 pCt. worden uitgekeerd. De afgevaardigden der anti-revolutionnaire kiesverenigingen in de provincie Zuid-Holland zullen op Maandag 22 April a. s. te 's-Graven- hage eerie vergadering houden onder leiding van het provinciaal comité, teneinde over de verkiezingen voor de Provinciale Staten van gedachten te wisselen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1