l A0. 1895. Woensdag 3 April. N°. 8759, Eerste Blad. ©eenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGEVErT J- ODÉ. Buiten land sclie Berichten. duitschland. B0URA1T. Abonnementsprijs, per kwartaal IVsaeo P«r post, door het geheele Rjjk Akonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BVREAD: B O T K It g-T K A A T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regel® met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Geheel Duitschland beeft gisteren Bis- tnarcks SOsten verjaardag op bijzonder feeste lijke wijze gevierd. De Rijksvlag wapperde allerwegen ter eere van deneenig overgebleven stichter van het Duitsche rijk. Op Friedriehs- reh was het echter 'tvvare feest, en het schitterend middelpunt daarvan de hulde der studenten van 30 Duitsche academiën. De keizer gaf gisteren een gala-diner in de Witte Zaal van het paleis ter eere van Bismarck's SOn verjaardag. De gebruikelijke uitnoodiging aan den voorzitter en de onder voorzitters van den Rijksdag z\jn, ondanks het gebeurde, niet uitgebleven. De eerste ondervooi'zilter, de heer Schmidt, der vrijzinnige party, heeft voor de uitnoo diging bedankt. De Vorwarts maakt de motie openbaar, welke de sociaal-democratische partij in den Rijksdag heeft willen voorstellen, naar aan leiding van de depêche aan Bismarck, waarin de keizer zijn verontwaardiging te kennen gaf «ver het bekende besluit van'den Rijksdag. De president van den Ryksdag heeft ge weigerd deze motie te doen drukken en rond te zenden aan de leden, omdat de depêche van den keizer niet was gecontrasigneerd en daaiom niet onderworpen mocht worden aan de beraadslagingen van den Rijksdag. In de motie wordt verklaard, dat het tele gram van den keizer was eeu politieke daad, en dat de vertegenwoordiging der gevoelens en van het Duitsche volk de plicht is van den Rijksdag, »die aan niemand verantwoor ding schuldig is dan aan het volk." Er wordt zulk een scherpe critielc op het telegram uitgeoefend, dat de Vorimrts de hierop be trekking hebbende regels niet durft afdi ukken «n ze vervangt door drie rijen streepjes. In antwoord op de toespraak der deputatie van professoren, die vorst Bismarck gisteren ter gelegenheid van zijn 80n verjaaidag op Friediichsruh hulde brachten sprak Bismarck: Wanneer men zooveel vijandschap van de partijen heeft ondervonden, kan men die dingen niet meer tragisch opvatten. Het is de loop van 's werelds zaken, dat er strijd bestaat; en uit het feit, dat men hem be strijdt, kan hij zien dat zijne gedachten niet gestorven zijn. Waar onderscheiden fractiën de sociaal-democraten, de Polen, het centrum, bet hem euvel geduid hadden, dat hij hen panden des rijks genoemd had hij kon dat staande houden. In theorie zouden allen vrienden des rijks zijn, verondersteld dat betrjjk zoo ingericht was als zij het wenschen, ij vond het te betreuren dat de sociaal democraten niet de tweede vice-presidents- gekregen hadden, daar dan aangetoond zou zijn geworden, dat hunne partij nog niet rijp is, om beslissend tusschen beide te treden. Men behoort met het rijk rekening te hou den, gelijk dit zich practisch uit de feiten ontwikkeld heeft. Het moet de plicht en het doel van allen zijn dat in stand te houden. Aan de studenten, ten getale van ongeveer 5000, vertegenwoordigende 30 hoogescholen, die Bismarck hulde brachten, gaf hij ongeveer het volgende ten antwoord De leiders der hoogescholen brachten mij den dank van het verleden. Uwe begroeting is mij voor de toekomst een waarborg. Een Duitscher verliest op rijpen leeftijd nooit ge heel en al datgene uit het hart, waarvoor hij zich in zijn jeugd warm gemaakt heeft Het nationale gevoel blijft ook hen, die ons land verlaten hebben, bezielen, gelijk de honderd duizenden Duitschersaan de Kaap, in Amerika en in Australië bewijzen. De oorlog met Oostenrijk bracht noodzakelijkerwijze een scheiding teweegna Sadowa voorzag ieder den oorlog met Frankrijk. Vervolgens ont stond het gerucht, dat binnen vyf jaar een volgende oorlog zou beginnenik zocht dien te verhinderen, vechten uit zucht naar ver overingen scheen mij Bonapartistisclie karak terloosheid, geen Gerraaansche handelwijze. Ik was na de uitbouwing van ons huis steeds een vriend des vredes. Wij willen behouden, wat wij verkregende zwaarste offers voor het herstel des rijks brachten de Duitsche vorsten, die van Piuisen niet uitgesloten: mijn oude meester aarzelde lang. Laat ons den vorsten dankbaar zijn. Ik zou deze jongeheeren willen verzoeken, hun vroolijkheid niet al te zeer plaats te doen ruimen voor hun zucht naar critiek. Wij heb ben een verzamelpunt noodigdat is het rijk. En daarom: Jioch, keizer en tijk! Stormachtige bijval volgde op deze woorden. Tot de 10.000 Hamburgers die hem gister avond een serenade met fakkellicht brachten, hield Bismarck een toespraak, waarbij hij den ondernemenden geest der Hanse-steden en hare hatulelsbekwaamheid in de ontsluiting van koloniën en overzeesche landen in het algemeen boven de gewoonlijk heerschende bureauciatie lof toezwaaide. Baron von Buol-Berenberg, de nieuwbe noemde voorzitter van den Rijksdag, is, in overeenstemming met het tot dusver iri acht genomen gebruik, uit het Centrum getreden en behoort dus voortaan tot geen enkele partij. Prins Hoheniohe, de tegenwoordige rijks kanselier, vierde Zaterdag zijn 76»ten ver jaardag. Riet ontmoedigd door de vei werping in den Rijksdag van het voorstel van graaf Von Bern- storff om de regeering uit te noodigen bij den aankoop van landbouwproducten ten behoeve van leger, vloot en posteryen in de eerste plaats den binnenlandschen landbouw te be gunstigen, heeft thans de heer Camp een soortgelijk voorstel ingediend bij het Pruisi sche Huis van afgevaardigden. De commissie tot onderzoek der Dmsturz- ■•orlige heeft het geheele voorstel, zooals het ïn de tweede lezing veranderd was, met 17 tegen 8 stemmen aangenomen. De afgevaardigde V. Buchka werd tot rapporteur benoemd. Betreffende de publieke opinie over het besluit van den Duitschen Rijksdag om op 1 April niet naar Friedriehsruh te gaan, kan nog worden gemeld, dat verscheidene invloedrijke edellieden, die tot de katholieke partij behoo- ren, in zeer krasse termen protesteeren tegen het aandeel, dat het centrum aan het besluit gehad heeft. Graal Matushka en baron Ohlen-Adlerskron publiceerden een open brief, waarin zij het votum der meerderheid van den Rijksdag als eene seeuwige schand biandmerkten daarbij verklaren zij, dat er millioenen katho lieken in den lande zijn, die het genomen besluit van het centrum ten zeerste afkeuren. B E L G 1 E. Dooi de regeering is niet het Grieksehe gouvernement een handelsovereenkomst ge sloten, waarby België het invoen echt van 25 frs. op krenten opheft, tei wijl daartegenover aan een aantal Belgische producten vrijen invoer in Griekenland verleend wordt, o. a. aan metalen voorwerpen, rollend spoorweg- materieel, enz. Te Renaix, bij Oudenaarde, hadden Zater dagavond ernstige onlusten plaats. De ge deeltelijke werkstaking in de weverijen was den vorigen dag tot een nagenoeg algemeene overgeslagen, en door de socialisten aange hitst, besloten de grevisten den arbeid te ver hinderen op de enkele punten, waar nog ge werkt werd. De commissaris van politie wist echter de patroons over te halen, de nog overige werklieden naar huis te brengen. Toch deed zich in den vooravond reeds een botsing voor, toen benden werkstakers naar een paar kroegen trokken om daar vergadering te houden een gendarme werd bij deze ge legenheid door een dolkstoot gekwetst. Er werden revolvers afgeschoten en men wierp met steenen naar de inmiddels aangerukte gendarmen, maar een paar schoten in de lucht volstonden tot verdrijving der menigte. Tegen half negen, nieuwe botsing in de Rue du Poivre. Tevergeefs trachtten de gen darmen, de samenscholingen uiteen te drij ven na de voorgeschreven sommatiën wor den drie salvo's gelost, 7 mannen storten neder, allen aan de beenen gekwetst. Dit was het eindede menigte sloeg op de vlucht. Het parket te Oudenaarde heeft onmidde- lijk een onderzoek ingesteld. Ofschoon twee van de drie in hechtenis genomen grevisten dadelijk werden losgelaten, is de verbittering te Renaix nog buitengewoon groot, zoodat men ernstig vrees koestert voor nieuwe onge regeldheden. Het is zeker dat nog een aan tal andere pei-sonen gekwetst, en in de nabu rige huizen opgenomen zijn men spreekt van minstens twintig zwaargewonden. Troepen zijn te Oudenaarde geconsigneerd, daar te Renaix slechts een 16-tal gendarmen en 10 politieagenten aanwezig zijn. Zondagavond had te Renaix opnieuw een kleine botsing plaats, waarbij twee weikstakers gewond werden, een van hen zeer ernstig. In het bekken van Charleroi is gisteren eene gedeeltelijke weikstaking uitgebroken. Slechts 10 van de 20 glasblazerijen zetten het werk nog voort met weiklieden, wier contract nog niet is afgeioopen. Het aantal werkstakers bedraagt 4000. Er heerseht vol komen rust. Tot dusver zetten alle arbeiders in de kolenmijnen het weik voort. Ook in de bekkens van Luik, Bergen en het centrum wordt het werk voortgezet, en is liet volko men rustig. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde sir Edward Grey gisteren mede, dat een conventie met Rusland betreffende liet Pamir-gebied gesloten is. Sir William Harcourt zegt, dat de regeering geen enkel bericht omtrent een aanstaande muntconferentie ontvangen heeft. Zij hoopt, dat liet Paascli-reces gehouden zal worden van 10 tot 22 dezer. OOSTENBIJ K-H O N G A It IJ E. De gouverneur van Stiermarken heeft het besluit van den gemeenteraad van Gratz ver nietigd, om ter eere van vorst Bismareks 80sten verjaardag, op een der pleinen een Bismarck-eik te planten,. De Oostenrijksche Kamer van afgevaardig den heeft met groote meeidei beid van stem-' men geweigerd, eene motie van de Duitsche nationale partij in behandeling te nemen, waarby de houding van dien gouvei neur wordt afgekeurd. Namens de libeiale Duitsche partij had de heer Kumburg, en namens de regee ring de ministers van binnenlandselie zaken en van openbaar onderwijs die motie bestreden. SPANJE. De commissie voor de Spaansche bank heeft aan de regeering de geldelijke hulp dier instel ling aangeboden. Men gelooft dat de schatkist- obligatiën vooreen jaar vei lengd zullen worden. Met het oog op het zenden van verster kingen naar Cuba heeft de legeering besloten, 20,000 man der reserve op te roepen om de effectieve legersterkte aan te vullen. Ten gevolge der verlenging van de schat- kistobligatien tot 31 December 1895, zal de regeering tot het einde des jaars geen nieuwe leening behoeven te sluiten. PORTUGAL. Het regeeringsblad bevat een koninklijk be sluit tot hervorming van het kiesrecht. Het aantal leden der Kamer van afgevaardigden wordt bepaald op 120, aan te wijzen door een beperkt kiesrecht. De wet regelt de ge vallen van onverenigbaarheid van openbare

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1