l J A0. 1895 Donderdag 4 April. IN°. 8760. eg enen veertigste Jaargang. uitgever! j. odé. iuitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, SCHIEDAMS COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Jfcuwo per post, door het geheele Riik Afzonderlijke nummers f 1.85. 2.50. - 0.10. BOBBAÜi BOTEBITBAAT 7 O. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf i.io Iedere gewone regel meer-0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend DUITSCHLAND. Aan het feestmaal, Maandagavond door ■den keizer in de witte zaal van het koninklijk «lot gegeven ter eere van "Von Bismarcks verjaardag, namen 140 gasten dee!, waar onder, behalve het keizerlijk paar, de ge zamenlijke prinsen en prinsessen, de rijks kanselier, de ministers, de hofstaat, de gene raliteit, de leden van den Bondsraad en de bureaux van den Rijksdag, het Pruisische Heerenhuis en het Huis van afgevaardigden. De keizer bracht een heildronk uit op Von Bismarck, met de woorden «Zijne doorluch tigheid de hertog van Lauenburg, vorst Bis marck hoerah, hoerah, hoerah De muziek hief eene fanfare aan. Na afloop van den maaltijd begaven HH. MM. zich naar den schouwburg, waar een feestvoorstelling plaats had. Volgens de Nat. Zeit. heeft de keizer Maan dag aan den heer Von Buol bij het Bismarck- diner en aan den heer Spahn bij de daaraan voorafgaande officieele ontvangst van het Rijks dag-bureau, ironisch zijn leedwezen te kennen .gegeven, dat zij »om een zoo droevige reden den Rijksdag by dit feest vertegenwoordigden". Toen de keizer aan tafel een hoch op Bis marck uitbracht, waren natuurlijk ter sluiks aller blikken op Von Buol en Spahn geves tigd, die beiden luid in de hoera's instemden en hun glazen tot den bodem ledigden. Ten aanzien der ontvangst van den voorzit ter van den Rijksdag Von Buol en den 2n ondervoorzitter Spahn door den keizer, meldt 4e clericale Qermania, dat de heeren kort voor het begin der galatafel door den Rijkskanselier aan den keizer zijn voorgesteld. De keizer begioelle hen vriendelijk en sprak den wensch uit, dat de Rijksdag onder hunne leiding kracht ■en lust tot den arbeid moge ten toon sprei den. De ontvangst duurde slechts weinige minuten. Het gerucht, dat de keizer aan de heeren zijn leedv ezen zou hebben te kennen gegeven, dat zij bij dit feest den Rijksdag onder zoo droevige omstandigheden vertegen woordigden, is van eiken degelijken grond ontbloot. Alles is Maandag goed afgeloopen op Frie- driehsruh. Het weer was goed, wat koel, iismarck zelf bijzonder wel en volgens oog getuigen sprak hij met een kracht, alsof hij oog in den Rijksdag stond voor een zaak, die hem bijzonder ter harte ging. De 80-jarige had de kurassiers-uniform aan, den helm op, gewoonlijk wat achter op het hoofd en zoo erseheen hij op het balkon, toen de studenten bezig waren zich in een wijden kring om het èalkon te scharen. De ouderdom schepte blijk baar behagen in de jeugd en dr. Schweninger was zoo verstandig den grooten mantel te halen en dien den onvoorzichtige over de schouders te hangen. Vóór of liever tijdens den optocht der studenten werd een deputatie ontvangen van het kurassiers-regiment, van de Duitsciie professoren en van de Senaten van Hamburg, Bremen en Lubeck. De toespraak van den woordvoerder der studenten was een korte vlugge huldehet antwoord van Bismarck zoowel aan de professoren als aan de studenten deelden wij reeds mede. Toen Bismarck had gesproken, ging hij naar bene den, liet zich uit het aangestoken vat het glas met schuimend bier vullen; ook den studenten werden glazen gereikt, en Bismarck liep rond om zoo velen mogelijk toe te drinken en toe te spreken. Nu en dan golfden kreten door de lucht ter eere van Bismarck. Ook Schwe ninger kreeg een beurt. «Houd ons den ouden Bismarck gezond", werd er geroepen. Bij wijlen werden de vaderlandscbe liederen aangeheven, besloten met het rinkelen der degens van de studenten. Ook de fakkeloptochten Zondagavond en Maandagavond zijn uitstekend afgeloopen en daarmee is de allergrootste drukte voorbij. De deputaties, die er nu nog komen, worden meer verdeeld en de grijsaard zal zich verder aan zijn gewone levenswijze kunnen houden. De brieven en briefkaarten worden in balie manden naar Friedrichsruh gebracht. Men berekent, dat er Maandag bijna 200,000 zijn aangekomen, behalve meer dan 1000 postpak ketten en meer dan 1200 aangeteekende brieven. De dagbladen bevatten kolommen vol nieuws over de feestelijkheden ter eere van vorst Bismarck. Buitengewoon grootsch was de feestelijkheid bij hel schoone Naiional-Denk- mal op het Niederwald. Prinses Louise van Pruisen, de gouverneurs van Hessen-Nassau en de R u-provincie, alsmede talrijke depu taties van vereenigingen uit de omstreken woonden het feest bij Na de feestrede werd gezamenlijk het »Heil Dir im Siegerskranz" en «Deutschland, Deutschland über Alles" gezongen. Aan den jubilaris werd het vol gende telegiam gericht: «Duizendenbewoners der Duitsehe Rijnlanden, voor de treden van het National-Denkmal op het Niederwald ver zameld, huldigen jubelend, ten aanschouwen van de Germania, de ijzeren belichaming van de door Uwe Doorluchtigheid met bloed en ijzer samengesmede Duitsehe eenheid, den grooten rijkskanselier en zenden hem hun innige geluk- en zegenwenschen." De houtvesters op Friedrichsruh hadden 't in de laatste dagen druk om aan alle aan vragen te voldoen om jonge eikenboomen uit liet Saksenwoud. Op tal van openbare pleinen ïs Maandag zulk een boompje geplant en wordt een voorwerp van vereering ook voor het na geslacht als Bïsmarek-eik. De Beicltsanzeiger van 1 April maakt den volgenden gelukwensch openbaar, namens den Bondsraad of de vertegenwoordigers der verschillende Duitsehe regeeringen aan Von Bismarck gezonden »De Bondsraad heeft niet vergeten, dat hij twee decennien lang, onder leiding van vorst Bismarck, aan den bouw des Rijks mocht medewerken, dat de door hem gevolgde po litiek door de wyze leiding van den Vorst doel en richting heeft erlangd. Indien, dank zij deze politiek, de bond der vorsten en vrije steden gevestigd daar staat tegenover de verwoestende elementen, die niet moede worden te trachten de scheppingsdaad uit een grooten tijd te vernietigen, zoo weet zich de Bondsraad eensgezind met alle vadeilandseh gestemde leden der natie, in de overtuiging, dat het de vérziende blik van Uw Doorluch tigheid was, die den vasten grond tot zulk een resultaat heeft gelegd. De Bondsraad zal voortgaan op den weg, door Uw Doorluchtig heid aangegeven, het Rijk weder op te bou wen, om daardoor een deel der schuld van dankbaarheid af te doen, die men aan den waarlijk eenen Staatsman waardigen arbeid van den eersten Rijkskanselier verschuldigd is... Moge Gods genade Uw Doorluchtig heid nog lange jaren in het leven sparen voor Keizer en Rijk, en moge het u gegeven zijn een rijke vieugde aan de ontwikkeling uwer schepping te beleven 1" De keizer werd gisteren te Kiel verwacht, waar een nieuw oorlogsschip zal worden gedoopt met (jen naamBismarck. De Nat. Zeitg. beweert, dat de berichten omtrent een minder goede verstandhouding tusschen Berlijn en Petersburg van allen grond zijn ontbloot. Uii Rend&burg wordt gemeld Maandagvoormiddag is, 26 kilometer van Brunsbüttel, de laatste dam in het Noord- Oostzeekanaal, doorgestoken, welke tot dus ver de vrije doorvaart belette. B 1 S 1 E. In de Kamerzitting van Maandag heeft de socialist Anseele verzocht, de regeering te mogen interpelleeren over het gebeurde te Renaix. De regeenng verklaarde ecliter na dere -inlichtingen te moeten afwachten. In de Kamerzitting van gisteren zeide Defuisseaux uit naam van de socialistische groep, dat de algemeene raad der party, in overeenstemming met de socialistische afge vaardigden, beslist heeft dat er geen aanlei ding bestaat tot het uitlokken van eene alge meene werkstaking, docii alleenlijk tot het organiseeren eener propaganda ten gunste van algemeen stemrecht. Spreker hoopte, tegen over deze beslissing, dat de regeering zich zich zal laten overreden en eene schikking aanvaarden zal. De minister De Burlet stelde voor tot morgen de sluiting van het debat over de gemeentelijke kieswet te verschuiven, ten einde de Kamer in staat te stellen kennis te nemen van de amendementen. Hei rondschrijven, door den algemeenen raad de werkliedenpartij uitgevaardigd, heeft in de Borinage, het Centrum in den omtrek van Luik het uitbreken der algemeene werk staking der mijnwerkers verhinderd. Wel hadden een vrij groot aantal werk lieden hier en daar vacantie genomen, doch dit was toe te schrijven aan feestelijkheden van kerkdijken aard. De liberale werklieden te Gent namen het initiatief tot eene oproeping aan alle ge zindten tot inrichting van eene monsteipro- testatie tegen de gemeentekieswet. Socialisten en progressisten waren toegetreden. De katho lieke werklieden weigerden. Aan de patroons werd gisteren gevraagd om 4 ure te mogen staken. Eene weigering in de meeste groote fabrieken volgde Niettemin werd om 5 uie op de Vrijdagmarkt een stoet gevormd. De straten zagen zwart van bet volk. Een stoet van verscheidene duizenden trok naar de aan het werk gebleven fabrieken, om het volk mee te sleepen. De menigte, zich verdringend ïn de straten, was zoo dicht als op gioute kermisdagen. Talrijke opschriften van pio- testaiie werden in den stoet gedragen. Om 7 uie was het gewoel onbeschrijflijk. De stoet bewoog zich langzaam voort langs de fabrieks- wijken. Tot dusver bleef alles lustig. Eene alge meene werkstaking is gisternamiddag dooi den Landelijken Raad van de werkerspartij van Brussel tegenbevolen. Eene slaking zou hier lieden niettemin kunnen uitbreken. Om 8"? ure kwam de stoet sterk aange groeid n het centrum der stad terug, zin gende: Leve de algemeene werkstaking I Meetings worden gehouden in drie groote zalen. Het bericht, dat de algemeene werk staking afgezegd is, maakte een effect als een koud waterbad. Na de meetings ging de nieuwe stoet rustig om halfelf uiteen. FRIBEItUE. President Faure heeft gratie geschonken aan de twee Italianen, majoor Falta en Aurelio, die als spionnen in Frankrijk waren gearresteerd en veroordeeld: zij zijn eenvoudig vrijgelaten zonder over de grenzen gebracht te worden. De regeering heeft nu aan alle consuls van Paraguay ia Frankrijk liet exequatur ontno men, daar de regeering dezer Zuidameri- kaansche republiek den zaakgelastigde van Frankrijk zijn paspoort gegeven heeft, onder voorwendsel dat hij Fransche immigranten zou hebben overgehaald, naar Frankrijk terug te keeren, ofschoon het door Paraguay aan die gezanten gegeven vooi schot niet terug betaald werd. Volgens de Politique coloniale zullen in het personeel der Fransche gezanten de volgende verwisselingen gebeuren Bihourd van Lissa bon naar 's-Gravenbage graat d'Ormesson van Kopenhagen naar Lissabon, Raindre,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1