A". 1895 Zaterdag 6 April N°. 8762. KENNISGEVING. i egenenveertigste .Taargan». Buitcnlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ,T. ODÉ. C0URA1 Abonnementsprijs, per kwartaal Tra»oo per posi, door het geheete Rijk t&ondêrlijke nommers t 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU: BOTERATIUAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot' hinder kunnen veroorzaken. ÜURGESIEESTEB EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend io ian W. H. VAN RIETSCHOTEN te Rotterdam en zijne rechtverkrijgenden, tot «prlchClng van een zeepfabriek in het perceel aan de Bakkerstraat no. 13, kadas ter sectie L no. 197; 2o. Aan JOSEPH BANNET en zijne recht verkrijgenden, tot oprichting van een ^slachtplaats in een pakhuis staande achter het ppi ceel aan de Schie no. 84, kadaster sectie A no. 1388. Schiedam, den 4den April 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. B E ie 1 E. Bij de vooitzetling van het debat over het kieswet-ontwerp voor de gemeenteraden in de Kamerzitting van Woensdag bestreed Théodor, onafhankelijk afgevaardigde voor Brussel, het ontwerp, dat eene uitzonderingswet dreigde te worden hij spoorde de regeering aan tut eene schilling te komen. Helleputle, clericaal, ontwikkelde een twee- ledig amendement, dat verandering brengt in den verschillenden census en aan de arbeiders klasse in de gemeenteraden eene afzonderlijke vertegenwoordiging waarborgt. Getrouwde arbeiders van 35 jaar zouden eene dubbele stem kiijgen, als zq 5 francs betaalden in gemeenten van 2000 inwoners, 10 francs in gemeenten van 10,000 en 15 francs in ge meenten van meer inwoners. De gemeente raden zouden afzonderlijke leden hebben, be noemd door den nijverheidsraad te welen vier in gemeenten van 20,000 tot 70,000 inwoners, en acht in gemeenten van grooter bevolking. De socialisten konden dan niet meer zeggen, dat de viervoudige stem der bezitters ben belette hunne candidaten te kiezen, aan gezien zij het voorrecht zouden hebben eene bijzondere vertegenwoordiging te kiezen. De minister De Burlet zeide uit naam der regeering, dat hij het amendement-Helle- putte aanvaardde. Bij de beraadslaging over art. 1 verklaarde echter Anspach-Puissant dat de voorgestelde wijziging hein een caricatuur van een ver zoeningsvoorstel toescheen, en hij in geen geval daartoe zou kunnen medewerken. Hij verliet met eenige progressisten de zaal. De abbé Daens heeft zich niet bij de groep der christelijk-socialisten aangesloten. In de Kamerzitting van gisteren werd met 78 tegen 53 stemmen verworpen een amen dement van Théodor, waarbij werd voorge steld voor de gemeentelijke verkiezingen hetzelfde kiezerskorps aan te nemen als voor de Kamer, met bepaling evenwel, dat voor het bezit van kiesrecht vereischt wordt, dat men gedurende drie jaar zijn verblijf in de gemeente geves'igd hebbe. Daarna werden achtereenvolgens alle arti kelen van het gemeentelijk kieswetontwerp aangenomen zooals zij door de regeering waren voorgesteld. Slechts éen amendement waarmede de regeering zich vereenigd had, en waarbij werd bepaald dat in de groote steden eenige gemeenteraadsleden boven het gewone aantal gekozen zouden worden door de Raden van Nijverheid en Arbeid (amende- ment-Helleputte) werd Woensdag aange nomen. De stemming over het geheele wetsont werp is tot heden verdaagd. Bij het uiteengaan der Kamer op 3 April deed zich een incident voor. De katholieke afgevaardigde Hellepuüe wendde zich tot den socialist Defuisseaux met de woordenbe schouw het alsof ik u een oorveeg heb ge geven Daarop ontstond groote verwarring, het kwam tot werkelijke oorvegen en de boden moesten de heeren scheiden. Meerdere uit dagingen waren het gevolg van deze scène. BÜIISCH1AÏD. De keizer kwam Dinsdagavond te Kiel aan om daar tegenwoordig te zijn bij het van stapel loopen van een nieuw pantserschip. Bij deze gelegenheid hield hij de volgende doop- rede»A!s een teeken van vaderlandsche vlijt na volhardenden arbeid der keizerlijke werf staat thans het vaartuig voor ons, om over gegeven te worden aan zijn elementen. Gij zult thans worden ingelijfd in de gevechtseen heid der Duitsche marine; gij zult dienen tot bescherming des vaderlands; gij zult den vijand ontzag inboezemen an vernietiging brengen. Thans rest ons nog u een naam te geven, opdat gij waardig wordt gerangschikt onder de reeds met eere de vlag voerende oorlogsschepen. Aan de oude Germaansche sage ontleend zijn de namen der schepen, die tot dezelfde klassen behooreridaarom zult ook gij herinneren aan de giijze oudheid onzer voorouders, aan de geweldige godheid, die destijds door al onze zeevarende voorvaderen werd aangebeden en gevreesd en wier gewel dig rijk zich uitstrekt van de ijzige Noord pool tot de verre Zuidpool, op welks baren Noorsche slagen werden uitgevochten en dood en verderf in het vijandelijk land werden gebracht. Den naam van dien machtigen god zult gij voeren; moogt gij u dien steeds waardig toonenZoo doop ik u met den naam Aegir!" Daarop knalde de flesch schuimenden wijn en, onder de tonen der muziek, gleed het gevaarte in het water. Onder de gelukwenschen, door Bismarck ontvangen, was ook een telegram van den sultan van Zanzibar. De Duitsche en Britsche schepen daar op de reede begroetten den morgen van 1 April met een saluut van 19 schoten. E R A N K U IJ K. In den Woensdag gehouden ministerraad werd o. rn. bepaald, dat de heer Felix Faure op zijn reis naar Rouaan en Havre door de ministers van bimenlandsche zaken, van koophandel, en van openbare werken ver gezeld zal worden. Na een vrij gerekt parlementair duel tus- schen den heer Rouvier en den heer Loubet, zijn Woensdag in den Senaat de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting gesloten. Door de Kamer werd behandeld het voor ste), strekkende tot vereenvoudiging van de wettelijke bepalingen op liet sluiten van een huwelijk. Met een betrekkelijk geringe meer derheid 308 tegen 238 stemmen werd Cc»- ingrijpend amendement van den heer Ferry verworpen, strekkende om aan een man op 25-jarigen, aan een vrouw op 21- jarigen leeftijd het sluiten ran een huwelijk toe te staan in weerwil van den tegenstand der ouders. Daarentegen werd aangenomen een amendeniet van den abbé Lemire, inhou dende dat de toestemming der grootouders, ingeval de ouders overleden zijn, niet meer vereischt zal woiden. Het is nu tocli een feit, dat de directeur van het protocol (ceremoniemeesterop het Elysée), de heer De Bourqueney, naar aanleiding ve" het incident Ribot-Peiier zijn post verlaten moet. Hij wordt vervangen door Félix Crozier, oud-gezant van Frankrijk te Luxemburg. ENGELAND. Een speciaal correspondent van Reuter bij de expeditie naar Chitral seinde gisteren uit Malakund-pas, dat de expeditie dien pas bestormd heeft en dat de Schotsche troepen, na een korten weerstand te hebben onder vonden, die borstwei ingen met de bajonet namen. liet verlies aan Britsche zijde bedroeg 40 man aan dooden en gewonden. Tolgens bericht aan de Times heeft de voorhoede van de Engeische expeditie tegen Chitral de bergengte van Malandrai bestormd. Twaalfduizend inlanders hielden daar vijf uur stand, en trokken toen terug met ernstige verliezen, waai op de EugeKchen de land streek Swat binnenrukten. Uit Simla wordt gemeld: Umra-Klian is bezig strijd krach ten bijeen te brengen om den Engelschen het optrek ken te beletten. Men zegt dat hij twee Brit sche officieien gevangen houdt. Men houdt het er voor, dat zij de twee luitenants zijn, die sedert veertien dagen vermist werden. ZWEDEN en N O O R W E G E N. In het Noorsche Storthing heeft de gewe zen minister Astrup eene interpellatie gedaan naar aanleiding van de buitengewone begioo- ting van oorlog. Hij legde er den nadruk op dat het de hoofdzaak is de landsverdediging in orde te houden omdat men bij den legen- woordigen stand der buitenlandsche aange legenheden niet weten kan wanneer een oorlog zal uitbreken. Hij vestigde voorts de aandacht op de sterke ontwikkeling der lands verdediging n Zweden gedurende de laatste tien jaren. Op zijne vraag wanneer de buiten gewone begi ooting ingediend zou worden, antwoordde de minister van oorlog dat dit waarschijnlijk na Paschen zou geschieden, R S L A N D. De geruchten als zou de keizerin-weduwe ten spoedigste naar Algiers vertrekken, met het oog op de verergeiing van den toestand van den grootvorst-troonopvolger, worden be slist tegengesproken met de verzekering dat de lijder goed vooruitgaat. De minister van financiën heeft opnieuw 3,400,000 roebels toegestaan voor den bouw van t.vvee snelvarende stoomschepen der vrij willige vloot. De Neue Preie Presse deelt mede, dat te Warschau een geheime anarchistische druk ker^: is ontdekt. De politie heeft vele ver dachte personen in hechtenis genomen. O O S T E N It IJ K-B O N G A It IJ E. De Oostenrijksche commissie voorde suiker- enquête heeft hare beraadslagingen begonnen. De expert Auperp meende, dat het bepalen van een eenheidsprijs voor beelwoitels niet mogelijk was en verklaarde zich tegen be perking van de beetwortel-productie. Hij noemde het de taak der regeering, den Oos- tenrijkschen suikerfabrikanten de concurren tie met Duitschland mogelijk te maken. Het bericht als zou de redacteur Szeles, de vermoedelijke dader van den dynamietuanslag op het standbeeld van generaal Hentzi te Pest, zich reeds in hechtenis bevinden, wordt ambtshalve tegengesproken Integendeel is op zijne gevangenneming eene premie van 1000 florijnen gesteld, terwijl er gegrond vermoeden schijnt te bestaan, dat verschei dene gegoede ingezetenen der Hongaarsche hoofdstad aan de daad medeplichtig zijn. Bij de herstemmingen voor den gemeente raad van Weenen zijn twee liberalen en vijf anti-semieten gekozen. Er zitten thans 74 liberalen en 04 anti-semieten in den ïaad. SPANJE. In den gisteren onder voorzitterschap van de koningin-i egentes gehouden ministerraad werd een telegram medegedeeld, bevestigend dat Maceo, de leider der opstandelingen, op het eiland Wrant geland is. Ook andere chefs der Cubanen zijn bij Baracoa geland en hebben hun schoener, waarmee zij aankwamen, op het strand achter gelaten. Zij zijn daarop naar de bergen ver trokken, waar de rebellen hen wachten.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1