I J iratil en tointii tep potten I A0. 1895, Zondag en Maandag 8 April. N°. 8763. Eerste Blad. KENNISGEVING. Kenn sgevïng. egenenveertigete Jaargang. Verschijnt dagelijks, uu^ezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. gesloten zal zijn. Inenting tegen pokken. Binnenlandsclie Berichten. ujonnementsprijs, per kwmrtaal franco per post, door het geheale Rijk iftonderiijke nomraers t 1.85. 2.50. 0.10. BBEAE! BIITBHSTRilAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. glutting passage over de brug aan de bange Haven, nabij de Beurs. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat wegens terstellingen aan de brug over de groote echutiluis, nabij de Koopmansbeurs, die jtrug op Baandag 8 en Dinsdag April tk.t. voor het verkeer Schiedam, den 6den April 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam, gezien de mededeeling van de afdeeling Schiedam en omstreken van de maatschappij tot bevordering der geneeskunstdat zij voarloopig wekelijks gelegenheid zal geven tot inenting met animale vaccine, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader aankondiging, in den Doelen alhier, aan te vangen den 17den dezer, iederen Woensdagmiddag van 1 tot lVs uur tegen betaling, en van l'/s tot 2'/s uur kosteloos gelegenheid zal bestaan tot met animale vaccine. Schiedam, den 6den April 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Schiedam, 6 April 1895. Sedert eenige jaren zijn Engeland en Frankryk het niet eens over den gang der taken in Egypte, waar eerstgenoemd rijk tamelijk wel den meester speelt, en den jongen onderkoning bij elke vooikomende gelegenheid tamelijk scherp doet gevoelen, dat niet tig, maar de Engelsche vertegen woordiger eigenjgk de regeerende persoon is. De Franschen zien dit alles met leede oogen aanFranschen zijn het geweest, die in weerwil van Engelands oppositie het Suez- kanaal hebben tot stand gebrachtFranschen hebben zich in het land aan den Nijl neder gezet en er allerlei ondernemingen tot stand gebracht; maar toen de warboel te groot werd en het wanbestuur van den onderkoning het land te gronde dreigde te richten, toen nam Engeland het gunstige oogenblik waar, zond er een bezettingsleger heen eniegelde er het bestuur, een en ander slechts, zoo het heette, tijdelijk. Als er nu tegen woordig orde in geld- en andere zaken lieerseht an het oude Egypte, dan komt daarvan aan het tijdelijk Engelsche beheer alle ee" toe. Maar Franki k kan dat niet best zien; herhaaldelijk werd in Frankrijk beweerd, dat het tijd werd de Engelsche supprematie in Egypte te doen ophoudenmaar met echt Britsehe kalmte blijft men er, en men herinnert in Engeland aan de Fransche be zetting vau Tunis, ouder den naam van prolectoraat of beschermheerschap, welke bezetting ook al blijvend schijnt te worden, 't zij insgelijks tot eer der Franschen gezegd, tot zegen voor het land. Nu heeft zich een nieuw geschilpunt op gedaan. Afrika is verbazend uitgestrekt, en expeditiën naar min of meer verwijderde streken zijn er aan de orde van den dag, en er wordt veihaald, dat de Franschen er zoo een op touw hebben gezet naar een oord, dat een Engelsche zoogenaamde ^Koninklijke maatschappij van den Niger" toebehoort, al heeft deze er nog geen bezit van genomen. De Franschen ontkennen het vertrek van de expeditie, maar de zaak werd in het Engelsche Lagerhuis ter sprake gebracht en daar ver nam men nu, dat de Engelsche ministers het geval reeds met den Franschen gezant te Lon den hadden besproken, en verder, dat er ook een schriftelijke gedachten wisseling tusschen de beide regeeringen over was gevoeld. Als de Engelsche parlementsleden zich bij derge lijke aangelegenheden eens hebben laten hooren, is gewoonlijk de zaak weder voor een poos uit, en practisch als Engelschen zijn, gaan ze voort, zich overal zoo stevig te nestelen als maar mogelijk is En 't moet gezegd worden, ze verstaan de kunst, zich in vernj streken tot welvaart op te werken, beter dan de Franschen. Eén zaak is zeker; de vestigingen van Europeanen ko men in den regel ten goede aan de onbe schaafde volken, onder welken ze geschieden. De bewoneis van Egypte en van Tunis zijn er onder Engelsch en Fransch bestuur beter aan toe dan vroeger onder hun eigen bestuur ders. waaraan nog kan toegevoegd worden de invloed, die de insgelijks stijdelijke" be zitting van Bosnië en de Ilerzegowma, door de Oostenrijkers, welke nu reeds vijftien jaar duurt, op de bevolking heeft gehad. Orde en welvaart en beschaving zyn er met reuzen schreden vooruitgegaan, en zoo blijkt liet oude Europa, hoewel daar in eigen boezem zooveel te verbeteren valt, nog zeer goed in staat een weldadigen invloed op onbeschaafden te oefenen. In België is het niet rustig, niet rustig in de Kamer van afgevaardigden, niet rustig in het land. In de Kamer heeft men ge debatteerd over een wet op de gemeentelijke verkiezingen, en men vraagt zich onwille keurig af, of dit nu het parlementair debat van de toekomst is. Als men het nu en dan schelden noemt, zegt men niet te veel. Op deze wijze is men aan het einde van de alge- meene beraadslaging gekomende socialisten ia de Kamer, er zijn Christen- en, hoe zullen we ze noemen niet-Chrisfen- söcialisten dezen vinden liet ontwerp onaan nemelijk, als van veel te beperkte strekking. Niettemin is het wetsontwerp met ge ringe wijziging aangenomen. Een bedenkelijk verschijnsel is, dat een der afgevaardigden van goeden naam, de heer Anspach, te mid den van het debat verklaard heeft, zijn man daat als afgevaai digde neder te leggen, om dat hij meende, naar hij zeide, dit niet meer in den geest zijner kiezers te kunnen uit oefenen. En dan daarbuiten. Overal militairen ge- Cj^urigueerd, gereed om op het eerste oogen blik uitgezonden te worden zoo o. a. naar Luik, waar een hevige gisting onder de arbeiders heerscht. Zoo naar Renaix, waar het inderdaad tot dadelijkheden is gekomen, waar een troep weikstakende wevers na afloop van een vergadering een optocht wil den organiseeren, en waar door de gendar merie op de menigte is gevuurd, met het gevolg dat zeven personen zijn gewond en een kind is gedood de overkomst van cava lerie is noodig geweest, om de orde te hand haven. En nu het optreden van de gendar men indeidaad ruw schijnt geweest te zijn, is de verbittering tot een bedenkelijke hoogte gestegen. En dat alles in het vooruitzicht van een algemeene werkstaking! Daarbij komt de opwinding van de gemeente, aan wie reeds binnen zeer korten tijd de vestiging in België van den eersten staat op socialistischen grond slag wordt voorgespiegeldDe toestand in België is in waarheid hachelijk 1 Het groote nieuws van het ooi logsterrein in het verre Oosten is de sluiting van een wapenstilstand tusschen Japan en China, De moordaanslag op den Chineeschen onderhan delaar, door een Japanner gepleegd, schijnt deze aanvankelijk gelukkige uitkomst bevor derd te hebben. Tenminste, de keizer van Japan moet over dien aanslag zoo verontwaar digd zijn geweest, dat hij zijn gevolmachtig den bij de onderhandelingen heeft bevolen, onmiddellijk den wapenstilstand toe te staan, waarbij bepaald werd, dat de Japanners zou den blijven in het bezit van de positiën, die door beu werden veroverd. Misschien zullen de Japansche krijgers in stilte morren over dezen gang van zaken. Immers de bezitting van de Chineesche hoofdstad Peking was sedert lang hun streven, en nu worden ze tot tijde lijke rust gedwongen. Dat de afstand van het bekende eiland Formosa reeds beklonken is, zooals reeds werd gemeld, is nog niet bevestigd. Van deu stand der onderhande lingen is in waarheid niets bekend, doch dat het zwaard tijdelijk in de sclieede is ge stoken, is tenminste een goed voorteeken. SCHIEDAM, C April 1885. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 9 April 1895, des namiddags ten l'/i ure. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burg. en weth. om de lokalen der opgeheven burgerschool in te richten tot hulpschool van de 2e kostelooze school, om daardoor tijdelijk te voorzien in het gebrek aan plaatsruimte op die schoolen daarmede in verband staande voorstellen. •4. Voorstel van burg. en weth. om te be krachtigen den aankoop door hen, voor reke ning en ten behoeve der gemeente gedaan, van een perceel weiland met straat m N.- West-Frankeiand. 5. Voorstel van burg. en wetli. op de in gekomen adressen van D. M. C Nieuwhof c.s., allen bewoners van particuliere straten, om die straten door en voor rekening der ge meente te doen verlichten. 6. Opmaken van eene voordracht ter be noeming van een lid in het college van zetters voor 's rijks directe belastingen. 7. Adres van de wed. C. 11 Ruseier c. s., allen bewoners van de Hoofdstraat, Nieuwe Haven, Hagastraat en Groenelaan, om de kermis, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, weder te verplaatsen naar de Westerkade en de Warande. En verdere voorstellen en mededeelingen. Bij kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van het heemraadschap Nieuw-Mathenesse de heer J. Tak. Bij den schietwedstrijd voor buitengewone leden van het korps koninklijke scherpschut ters te Rotterdamgedurende de maand Maart, afstand 225 meter, staande, uit de vrije hand, is door den heer A. H. van der Most Jz. te Schiedam, de 2'2e medaille be haald met 55 punten. Gaarne voldoen we aan een tot ons gericht verzoek, de aandacht te vestigen op een hoogst nuttige vereeniging, namelijk »De Nederland- sche Vereeniging tot bevordering van Zondags rust". Hoevelen zijn er in ons vaderland nog niet, die deze rust niet kunnen smaken, om dat hun bedrijf of hun ambt hen noodzaakt, op den Zondag evengoed te arbeiden als op andere dagen. De vereeniging is er in de eerste plaats op uit, alleu onnoodigen Zon- dagsarbeid uit de maatschappij te verbannen. Sluit men zich by haar als lid aan, wat in elk geval om het goede doel zoo gewenscht is, dan geraakt men spoedig op de hoogte van haar streven en haar werken. Doch is men daartoe nog niet aanstonds bereid, welnu, men steune haar, door bijv. 's Zaterdags-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1