A". 1895. Woensdag 10 Aprii. IN". 8764. Eerste Blad. KENNISGEVING. Negenenveertigste .Taargan g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uiïgëyerT.l odé. i Buitenhui (Isclie Berichten. t. GOU lliiNI. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk AtMnderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BVBEAV: BOTKfi «TKttT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplssatst wordt tegen tweemaal berekend Burgemeester en wethouders van Schiedam .brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het ■2de suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting dezer gemeente, voor den dienst 1894, den 26sten Maart j.l. door den gemeenteraad vast gesteld en den 2den April daaraanvolgende door eeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goed gekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is .nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den April 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. In het Pruisische Huis van afgevaardigden is het voorstel ingediend om dei' regeering te verzoeken de vrachtprijzen voor het vervoer van landbouwproducten per spoor uitSilezië naar de havens aan de Oostzee zoodanig te verlagen, dat deze niet zooveel hooger zijn dan de vrachtprijzen te water van de Rijnsche haven en uit Engeland naar de Oostzeehavens, dat de uitvoer van de voortbrengselen uit Silezië onmogelijk wordt. Volgens de officieuse Nordd. Allg. Zeitg. heeft de regeering besloten zich te vereenigen met de wijzigingen, door de Centrum-partij ia het ontwerp tot beteugeling der om wente- iingspartijen aangebracht, zoodat de nationaal- Jiberalen nu althans weten waaraan zich te houden. De Kóln. Zeit. kenschetst het ontwerp als een uitzonderingswet tegen de leidende klas sen, de beraadslagingen der commissie als een treurig schouwspel, den uitslag daarvan als methodischen waanzin. Het blad doet uitkomen dat deze »wet ter bescherming van het clericalisme" het denken van het Duitsche volk onder de voogdij der geestelijkheid stelt. De Hannoversche Courier, het orgaan van Von Bennigsen, komt tot deze slotsom ïlndien de regeering mocht besluiten, zich te buigen onder het Caudinische juk en zich te voegen naar de eischen van het centrum, dan zullen de liberalen zich met des te meer ïracht tegen het wetsontwerp verzetten, 'venwel is het nu nog tijd, een dergelijk ernstig geschil te voorkomen, In elk geval" echter zullen de gematigd-liberalen hun toe stemming nooit geven voor het wetsontwerp, geiÜk dat, na de aanneming van de amen- lementen van het centrum, nu bij den Rijks dag zal worden gediend. De buitengewone vergadering van den Duit- schen Handelsdag heeft Vrijdag ook van ge dachten gewisseld over het voorstel-Von Kanitz en met eenparige stemmen de meening uit gesproken, dat de invoering van een rijksmo nopolie van den handel in buitenlandsch graan met vaststelling van een minimum-verkoop prijs practisch onuitvoerbaar en in strijd met de handelsverdragen is. Reeds de poging daar toe zou het gansche Duitsche maatschappelijk leven in de hoogsle mate benadeelen en den staat eene taak en eene verantwoordelijkheid opleggen, waaraan hij niet in staat is te vol doen. Het voorstel zou bovendien tot beden kelijke gevolgen leiden. De Handelsdag ziet in de poging om voor het belangrijkste en meest algemeene voedingsmiddel een mono- polïeprijs vast te stellen, een onuitvoerbare proefneming en een groot maatschappelijk gevaar, en verzoekt den Rijksdag aan het voorstel zijne goedkeuring te onthouden. De vergadering werd daarna gesloten. Prins Bismarck schonk allen deelnemers aan de groote studentenhuldiging ter herin nering een bronzen medaille, die zeer zorg vuldig is uitgevoerd. Een goed portret van den prins is omgeven door de randspreuk: Patriae serviendo consumor, het devies des prinsen. Op dezelfde zijde zijn ook de datums 4 Juni 1835 en 4 Juni 1885 gegraveerd: de intrede in Piuisischen staatsdienst en het 50- jarig jubileum. Op de keerzijde bevindt zich het wapen der Bismarcks, waaronder de datum 1 April 1895. Het keizerlijk hof van discipline te Leipzig, in hooger beroep uitspraak doende in zake den ex-kanselier van Kameroen, Leist, die zich aan verregaand machtsmisbruik heeft schuldig gemaakt, heeft het vonnis der kamer van discipline te Potsdam, waarbij hem eene eenvoudige berisping werd toegediend, vernie tigd en hem vei vallen verklaard van zijn ambt, met verooi deeling in de kosten van het geding, terwijl hem slechts voor den tijd van drie jaren de helft van het pensioen wordt gelaten, waarop hij recht heeft. e It A I K R IJ K. De Senaat heeft de begrooting van openbare werken goedgekeurd. Om nog vóór Paschen de staatsbegrooting te kunnen afhandelen, zal men hard moeten werken: de Senaat besloot dan ook, Zondag zitting te houden. In de Kamer heeft de minister van koop handel Lebon een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk de uitvoer van wapenen en krijgsvoorraad ten allen tijde verboden kan worden. Door zulke bepalingen kan in het vervolg het leveren van Frarische wapenen, langs een omweg, aan inlandsche volkeren waarmede Frankrijk krijg voert, zooals dit onlangs nog ten aanzien van Madagascar ge schiedde - voorkomen worden. Het wetsontwerp is zonder debat aange nomen. De heer Ribot heeft in den ministerraad aangekondigd dat de begrooting w r 1896 kort na Paschen door hem gediend zij-worden. ENGE L i S I). Het Lagerhuis heeft Zaterdag 'boet 132 tegen 72 stemmen eene motie \an den heer Dalziel aangenomen om te bepalen dat, wan neer bij eene verkiezing voor dat Huis geen der candidaten de volstrekte meerderheid heeft verkregen, eene tweede stemming zal plaats hebben. In het Lagerhuis maakte de speaker, Peel, gisteren zijn besluit om af te treden bekend. Hij had het aarzelend genomen, maar moest het om gezondheidsredenen doen. Hij dankte het Huis voor de welwillendheid te zfjnen opzichte en de ambtenaren van het Huis voor hun steun. Hij wekte het Huis op om getrouw te blijven aan zijne eerbiedwaardige inzettin gen en zich voor komende eeuwen te hand haven in de eerste plaats onder de wetgevende vergaderingen der wereld.Harcourt kondigde dat hij heden het Huis zou uitnoodigen, de koningin te verzoeken, den speaker ten teeken van hare gunst voor zijne uitnemende diensten eene onderscheiding ts verleenen. Harcourt verzocht vervolgens het Huis het wetsontwerp op het plaatselijk toezicht op den verkoop van sterkedrank bij eerste lezing aan te nemen. Dit ontwerp geeft aan de kiezers van elk kerspel het recht om met 2/3 van het aantal stemmen over het geheele verbod van drankverkoop en met een gewone meer derheid over de beperking van het aantal herbergen en het sluiten op Zondag te beschik ken. Ook zullen de kiezers van een district de hernieuwing van een vergunningsrecht kunnen weigeren zonder schadevergoeding te verleenen. De wet zal niet op Ierland toe passelijk zijn. Het drankontwerp is bij eerste lezing aan genomen. De regeering heeft in het Lagerhuis doen mededeelen, dat zij kort na Paschen een wets ontwerp zal indienen, waarbij haar de moge lijkheid wordt geopend in geval van binnen- landsche onlusten de diensten van het vrijwil ligerskorps aan te nemen. Uit Simla wordt gemeld: De Engelsche strijdmacht rukte Swat den 7n dezer binnen, na eenen vijandelijken troep van 5000 man, die den weg trachtte te ver sperren, verdreven te hebben. De ruiterij be rende 1200 vijanden en doodde er 30 van, terwijl de overigen zich terugtrokken in het gebergte. De vijand, trekt zich bijeen om het overtrekken van de Swnt-rivier te beletten. Een nieuw gevecht wordt heden verwacht. Des v'tjands verliezen bedroegen tot dusver minstens 1000. De expeditie trok de rivier Swat over onder het vuur van den vijand. De Bengaalsche lanciers chargeerden den vijand, van wien zij honderd man doodden. Thanna, een fort van Umra khan, is be machtigd. Onze verliezen zijn van geen be- teekenis. Naar het heet, legt de paus de laatste hand aan eene encycliek betreffende de toenadering tusschen de Anglicaansehe en de katholieke kerk, welke tegen Paschen zal verschijnen. De aartsbisschop van Canterbury, hoold der Anglicaansehe kerk, heeft echter aan de Nationale Protestantsche Unie geschreven, dat van eene samensmelting van beide kerken nimmer sprake kan zijn, zoolang Rome vast houdt aan zijne dogma's en zijne leer, welke in strijd zijn met het Evangelie. Inmiddels heeft kardinaal Vaughan, aartsbisschop van Westminster, van den paus de machtiging weten te verkrijgen tot toelating van katho lieke studenten tot de protestantsche hooge- scholen. SPANJE. Volgens officieele telegrammen uit Havana vervolgen de troepen henden van opstandelin gen. Genei aal Salcedo heeft eene talrijke bende in de buurt van Holguin verslagen hierbij kiegen de opstandelingen veledooden en gewonden. De opstand blijft tot de ooste lijke provincie beperkt. Eenige gevatte rebel len zullen naar Cadix worden gezonden. PORTUGAL. Omtrent de kieswethervorming wordt nog medegedeeld, dat het onderzoek naar de gel digheid der verkiezingen opgedragen zal wor den aan eene bijzondere rechtbank. Den 25n Juni zal te Lissabon een interna tionaal katholiek congres worden geopend, dat zich zal bezighouden met het arbeidersvraag stuk. T U R K IJ E. De Turksche ambassade te Parijs spreekt het bericht tegen, als zouden in Syrië Christenmoorden hebben plaats gehad. EGYPTE. Volgens de Times heeft sir J. Scott, in over eenstemming met de ministers van binnen- landsche zaken en justitie, een plan opgemaakt tot betere regeling der verhouding van justi- tieele en uitvoerende machten in Egypte. Dit ontwerp is aan den ministerraad, onder voor zitterschap van den khedive voorgelegd. A M E R I K A. De regeering moet aan den gezant der Vereenigde Staten te Londen hebben doen weten, dat zij de inmenging der Unie in hét grensgeschil met Venezuela op grond der Monroe-leer (Amerika voor de Amerikanen) niet kan toelaten, maar dat zij bereid is het geschil te onderwerpen aan de beslissing van een scheidsrechter, mits deze niet gebonden worde aan de in 1841 tusschen Venezuela en Britsch Guyana vastgestelde grenslijn, aange zien Engeland thans den afstand van gebied buiten die grens verlangt. Het suiker-syndicaat te New-York heeft aan

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1