lïiniienlandsclie Berichten. transportschepen ter hoogte van de Pesea- dores-eilanden. Het heet, dat een aanval op Kanton wordt bepaaldde Chineezen ver.-perr ren den ingang der rivier met torpedo's. De Times verneemt uit Hongkong, dat de Chineezen op Formosa ontevreden zijn, omdat zij gelooven door de regeering in den steek gelaten te worden, nu Formosa van den wapenstilstand uitgesloten is. De handel met het buitenland staat op het eiland stil. Hetzelfde blad verneemt uit Kobe, dat de Japansche troepen op de Pescadores door de cholera geteisterd worden. Er zijn 400 ge vallen geweest met 100 dooden, JAPAN. Volgens een bericht uit Jokohama aan de lndépendance, beweren de Japansche bladen, dat in 7 der 8 voorwaarden, waaraan het sluiten van den vrede afhangt, reeds over eenstemming zou zijn. De Times verneemt uit Simonoseki, dat de vredesonderhandelingen goed vorderen. Li- Hung-Chang heeft den ln April de Japansche vredesvoorwaarden ontvangen. De Japanners behandelen alles zeer geheim. Een Japansch blad, dat onthullingen over den wapenstil stand deed, werd dadelijk geschorst. De Japanners nemen buitengewone maatregelen voor de veiligheid der Chineesche gezanten. Deze moeten in het centrum der stad blijven. Niemand mag de poort in of uit of hij moet een paspoort hebben en wordt nog doorzocht. SCHIEDAM, 10 April 1805. Het in de Buitenhaven alhier gezonken Rrjnschip Eendracht is thans zoover gelicht dat het drijvende is; men heeft het ongeveer 3 scheepslengten verder de haven ingebracht het zal morgen naar de kielhaven worden gesleept. De Koningin-Regentes deed aan eene arme weduwe te Kolijnsplaat f15 toekomen om daarvoor eenen nieuwen kruiwagen aan te schaffen, dien zij voor de uitoefening van haar beroep noodig heeft. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 12 dezer niet plaats hebben. Ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894 is bij koninklijk besluit van 9 April 1895 no. 36 bevorderd tot ridder 3de klasse der Militaire "Willemsorde de kapitein ter zee H. Quispel, en zijn benoemd: a. tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde de luitenants ter zee le klasse J. O. van Wes- sem (sedert bevorderd tot kapitein-luitenant ter zeel en J. C. Crameri. tot officier der orde van Oranje-Nassaude kapitein-luitenant ter zee M. F. Tydeman, en c, tot ridder dei- orde van Oranje-Nassau de officier van gezond heid le kl. der kon. Nederl. marine J. A. Rademaker en de luit. ter zee 2e kl. A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn. Ter zake van voormelde krijgsverrichtingen is verder bjj koninklijk besluit van den 9n Aoril 1895, no. 32, bepaald, dat de namen der volgende (sedert overleden) militairen zullen worden ingeschreven in de registers van de kanselarij der Nederlandsche orden, te weten als ridder 4e klasse der Militaire Willems orde de luitenant-kolonel der infanterie E. M. A. A. K. Frackersde le luitenants der in fanterie W. P. Broekman en E. de Graafde 2e luitenants der infanterie J. W. Schiff, en H. Valkenburg, de sergeant der infanterie J. J. J. van Lith de sergeant der artillerie J. C. Hey- ser en de fuseliers E. G. Dettmyer en B, Akkerman, en als eervol vermeidde ser geant der infanterie J- M. Guldemont; de cavalerist le kl. P. Schungelde kanonnier le kl. J. Hessel, en de kanonnier 2e kl. A. Zuidam. Bij dat besluit zijn voorts lo. bevorderd a. tot commandeur der Militaire Willems orde: de generaal-majoor der infanterie M. Segov; tot ridder 3e kl. der Militaire Willemsorde: de kolonel der infanterie (sedert benoemd tot generaal-majoor L. Swartde luitenant-kolonel oer infanterie A. H. W. Scheuer en de kapiteins der infanterie W. G. A. C. Christan en J. C. Lindgreen2o. be noemd a. tot ridder 4e kl. der Militaire Willerr.aoruc de kolonel van den generalen staf (sedert benoemd tot generaal-majoor) J. J. K. de Moulin de luitenant-kolonel der artillerie W. Boefje; de majoor van den generalen staf G. J. van Kooten de kapitein van den generalen staf H. P. Willemstijn de kapitein der infanterie (sedert bevorderd tot majoor) J. F. H. Janssende kapiteins der infanterie P. G. Smidhamer, W. J. C. Creutz-Lechleitner, C. F. van der Ende, P. Wiersma, W. C. Schreyner, A. Jonker, K. J. D. Scott, F. W. H. van Tuinenburg, J. Koch en J. H. Hartmannde officieren van gezondheid -le kl. dr. J. W. Portengen en S. Ujlakide le luitenants der infanterie W. B. H. van der Zwaan, J. Hifdering, R. B. M. de Wijs, I. T. ter Bruggen Hugenholtz, J. B. C. van Dornpseler en E. C. van der Heij den de 4e-luitenants der artillerie G. C. A. Dijk, J. J. Hemmes, H. U. S. Boerma, H. van Witzenburg en A. Beckingde le-luite- nants der genie W. R. de Greve, N. Plan- tenga, en J. E. de Rochemont; de officieren van gezondheid 2e klasse W. J. H. Timmer mans en dr. J. E. Janzen; de 2e-luitenants der infanterie A. Franssen, H. Colijn, L. H. van Teyn, J. M. W. Grootenboer en F. Frans sen de adjudant-onderofficier F. H. Plas de sergeant-majoors der infanterie P. J. IJ. de Bock en S. Schmitz; de inlandsche ser geants der infanterie Sadiman en Wisam; de wachtmeesters der cavalerie L. H, Heyer, A. V. Beekde sergeants der artillerie A. B. Fickel en F. W. C. Kloeren; de fourier der genie J. de Boerde korporaal der in fanterie (sedert bevorderd tot sergeant) H, Robijn, de korporaal der infanterie J. G. Bier- linger, de korporaals der artillerie M. Elen- baas en B. van Faassen, de korporaals der genie J. P. Houben en P. M. Nieuwlandpfle hospitaalbediende H. T. Klawen de infante risten le klasse P. van der Klamp en C. Westbroek, de hoornblazer H. Meybootn, de fuseliers J. Wassington, H. C. Direks, F. A. Raes, J. Terpstra, sedert gegageerd, C. Ver- straaten en J. Mulder, de Amboineesche fuse liers H. H. Pattipeilulu, T. Tamboewoeng en Hamisie, de cavaleristen 2e klasse G. H. Door- schadt en C. Bos, de inlandsche cavalerist 2e klasse Soerodongso, de kanonniers le klasse A. Mandemaker, W. Dekker en A. van de Ven, de kanonnier 2e klasse F. Stanneveld, de inlandsche stukrijder le klasse Soerawit- janade geniesoldaat le klasse J. A. Schra- derde inlandsche geniesoldaat 1ste klasse Karsosemito, en deziekenoppasser H.Loverink. 75. tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw de resident van Bali en Lombok M. C. Dannenbargh, de predikant bij deprotestantsche gemeente inNederlandsch Indië dr. H. J. Oiïerhaus, de roomsch-katho- lieke geestelijke van den tweeden rang F. J. A. Voogel, de majoor intendant L. C. van Dergde dirigeerende officier van gezondheid 2de klasse C. J. de Freytag en de kapitein intendant N. J. van den Bent. O. Tot commandeur der orde van Oranje NassauDe algemeene secretaris van het gouvernement van Nederlandsch Indië E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh en de directeur van binnenlandsch bestuur G. A. Scherer. B. tot officier der orde van Oranje Nassau, de inspecteur van cultures F. A. Liefrinck en de luitenant-kolonel-commandant Van de Bari- san van Bangkalon Raden Majang Koro. E. Tot ridder der orde van Oranje Nassau, de kapiteins van de Barison van Bangkalan raden Doerachman, raden Kahar en iaden Ario Mangkoe Adi Koesoemode controleur lste klasse bij het binnenlandsch bestuur waarnemend assistent-resident J. H.Liefrinck de controleur 2de klasse by het binnenlandsch bestuur A. J. N. Engelenberg, dezendeling- leeraar J. J. Wijnveldt en de hoofdagent in Nederlandsch Indië der Koninklijke Pakket vaartmaatschappij E. G. Taylor. De eeresabel met het gebruikelijke opschrift is toegekend aan den majoor der artillerie M. B. Rost van Tonningen. Nog is bepaald, dat bij afzonderlijke dag orders zoo in Indië als in Nederland eervol zullen worden vermeld: De majoor bij den generalen staf (is sedert bevorderd tot luite nant-kolonel bij de infanterie) A. J. Hamerster, de kapiteins der infanterie I. C. R. Schenk, A. E. N. Botken en A. E. Kamerman, de kapiteins der artillerie J. L. Swart en C. W. van Hoogstraten. De kapitein-kwartier meester C. F. Julius. De le-luitenants der infanterie E A. van Kappen, C. A. Meule- mans, F. P. M. P. Berkeljon, H. B. J. Ter- steege en A. C. C. Musch, de le luitenant der cavalerie J. F. van Maren, de le luitenants der artillerie ,T. P. Kreischer en P. M. Vis, de 2e luitenants der infanterie W. C. Gerlach en W. R. Winter. De magazijnmeester 4e kl. der artillerie W. L. van Rijn. De adjudant onderofficier der infanterie W. Wunnink. De adjudant-onderofficier-kwartiermeesters H. N. T. Piejeers en jhr. A. L. G. Meijer. De ser geant-majoor der infanterie A. deRooij. De ser geant der infanterie J. Wieling. De sergeant der artillerie O. C. J. L. Eichhorn. De ser geant telegrafist C. G. H. Barow. De sergeant der genie G. Wiersma. De korporaals der infanterie S. Broese, J. G. Gunz en F. T. van Berckeiaer. De korporaals der artillerie A. J. Kooreman, W. Verheyde en T. C. P. A. Ber- naards. De infanterist lste kl. W. Knote, de fuseliers VV. K. Nelk, A. H. van Wijk, J. A. Murzt, M. Hendrikse, P. J. Vree, J. J. van den Heuvel, J. Vermeer, W. Korten, J. Keese en L. de Waardde cavaleristen 2de klasse L. Hekkers en F. G. Heidel; de kanonniers le klasse J. van der Veen en S. Stoker en M. H. Springveld; de kanonniers 2de klasse P. Gaartman, J. J. Hol en H. A. Patist. De genie-soldaat 2de klasse A. Meijnhart en de ziekenoppassers H. Nuis en A. P. Ghijselinck. Ter zake van de meergemelde krijgsverrich tingen is voorts bij kon. besl. van 9 April 1895 no. 36 benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde: bij het leger in Ned. Indië gedetacheerde le luit. der inf. van het Ned. leger H. C. J. ter Beek, en is verder bepaald dat bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeldde bij liet leger in Ned. Indië ge detacheerde le luit. der inf. van het Ned. leger S. C. Muller. Den 9n April heeft aan het departement van buitenlandsche zaken tie onderteekening plaats gehad van een tractaat van handel en vriendschap tusschen Nederland en den Oranje-Vrijstaat. Stct Een der Haagsche correspondenten van het Baghlad voor Nederland schrijft het navolgende «Er is hier deze laatste dagen in politieke kringen heel wat gepraat naar aanleiding van hetgeen de Nieuwe jRotterdamsche Courant wist te vertellen van den inhoud van het wetsontwerp personeele belasting, hetwelk door den minister van financiën is ingezonden hij den Raad van State. Het conservatief- liberale hoofdorgaan toch is niet gewoon, met zulke dingen over éen nacht ijs te gaan. Bovendien is het immers koek-en-ei met de tegenwoordige regeering. Zoo lag het voor de hand, zijn mededeelingen te beschouwen als een officieus communiqué van den minister zeiven. En zoo is het ook te verklaren, niet alleen dat die mededeelingen de ronde hebben gedaan door de pers, maar ook dat alreeds verscheidene organen voor den dag zijn ge komen met opmerkingen en bedenkingen. De vraag is intusschen, of niet de Nieuwe Eoiterdammer 't zij zelve er in geloopen is door den overdreven gver van een onbe- trouwbaren nieuwtjesjager, 't zij tegenover het publiek wijzer heeft willen schqnendan zij was, op straffe van later te worden gelo genstraft door de feiten. Ingewijden verzekeren althans, dat het ge geven overzicht van den inhoud vanjhet wets ontwerp ver afwijkt van de waarheid. Eén hunner beweert zelfs, uit den mond van den minister van financiën te hebben opgevangen deze woorden: »'t schijnt wel, dat een schoon maakster aan het snuffelen is geweest injmijn prullemand, en eenige stukjes papier, die zij. er in vond, met haar schoonmaakstersverstand heeft aan elkaar geplakt, zonder zich te be kreunen om den samenhang Naar de Telegraaf van welingelichte zij do verneemt, zou de regeering reeds thans be sloten zijn, tot de benoeming eener staats commissie over te gaan, tot het uitbrengen van advies omtrent regeling en grondsla gen eener pensioenverzekering voor oude werklieden. Reeds binnen een betrekkelijk kort tijdstip zou de benoeming dezer commis sie kunnen worden tegemoetgezien. Tot hoofdingeland en hoofdingeland-plaats vervanger van Delfland zijn gekozen de hee- ren C. M. Ham, te "Vlaardinger-Ambacht, en- J. v. d. Lely Az. te Maasland. De continental stoomvaartlijnen opNoord- Amerika (Hamburg, Bremen, Rotterdam en Antwerpen) hebben den tusschendekpassage- prrjs opnieuw verhoogd. Deze beweging wordt door de Engelsche lijnen gevolgd. Te Rotterdam heeft ook de 'iberale kiesver- eeniging Rotterdam" den heer J. Drost can- didaat gesteld. Op de voorloopige candidaten- ljjst waren nog geplaatst de heeren dr. J, Vroesom de Haan en P. R. Mees, die zich beiden echter terugtrokken. Toch was het vele leden niet naar den zin, dat «Rotterdam" met «Vooruitgang" zou- samengaan, al erkende men ook de groete- bekwaamheden van den heer Drost. Dit bleek ook uit de stemming, want terwijl de heer Drost met 27 stemmen tot candidaat werd geproclameerd, werden toch nog 13 stemmen op den heer Mees uitgebracht. Door 19 voorname Amsterdamsche meu belmakerspatroons is het volgende openbaar gemaakt »De ondergeteekenden, Amsterdamsche meubelmakerspatroons, hebben met het oog op de scheeve voorstellingen, die tot inlich ting aan het publiek worden verstrekt, de eer te berichten «dat zij op vei zoek der gezrilen hebben geconfereerd over eischen, waarvan de gezel len zelf «chreven wij hopen, dat u deze uitnoodiging zult beschouwen als een poging om door wederzijdsche besprekingen een strijd te voorkomen. Bedenk, dat wat wij u hier heb ben opgegeven, slechts voorstellen zijn, over de mogelijkheid waarvan, door wederzijdsche bespreking, veel kan worden opgehelderd"; «dat de patroons op die eischen het ant woord hebben gezonden, wat zij konden toestaan «dat zij o. a. een loonsverhooging wilden toestaan van 10 pCt., onder voorwaarde, dat zij niet in ongunstige conditie zouden komen tegenover de provincie en om die reden een termijn stelden, dat ook daar de verhooging werd ingevoerd; «dat zij op de andere punten zooveel hun mogelijk was den gezellen zijn tegemoetge komen «dat, niettegenstaande zij getoond hebben te willen samenwerken, dit beantwoord is met een staking, die, nadat zij was uitgebroken, eerst ter kennisse der patroons werd gebracht; «dat deze staking naar het oordeel van alle onderstaande patroons geheel ongemotiveerd is; «dat zij in verband met de concurrentie in

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2