"kennisgeving. Onder de Camorristen, A". 1895 Vrijdag 12 April. N°. 8766. Feuilleton. Negenenveentigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlaiidsclie ISeriehtei UITGEVER: SJ. ODÉ. DENEMARKEN. ijoNNEMENTSPRiJS, per kwartaal franco par post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nomrners t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU BOTER.JTK I A T 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Uit hoofde ran den Goeden Vrijdag aal aan den avond van dien dag GEEN Courant worden uitgegeven. Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling ■van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoekschrif ten zijn ingekomen, om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein: lo. van Z.' SCHIKHOF, voor het huis aan <je O err it- Y èrloonstraat no. 11; 2o. van F. PUTTERS, voor het huis aan de Korte Kerkstraat no. 3: 3o. van S BLOM, wed. J. MOL, voor het huis aan de Hoofdstraat no. 115. Schiedam, den llden April 1895. 'Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÊDE. D C I I S O H L i S D. Maandagmiddag ontving vorst Bismarck een bezoek vau omstreeks 600 leeraren aan inrich tingen van hooger onderwijs in Pruisen, waar van verscheidene met hunne dames. In op tocht met muziek kwam de stoet omstreeks halftwee in het park van het vorstelijk slot aan. Von Bisrnarck verscheen op het balkon onder daverende toejuichingen, waarna hem een adres van gelukwensching werd aangeboden, benevens een kunstig bewerkte gedenksteen, voorstellende een Germania in email, waar onder in een rijk geciseleerde verguld zil veren lijst het portret van keizer Wilhelm I, de opdracht van het geschenk en het wapen des vorsten in een lauwerkrans. In zijn ant woord op de toespraak verklaarde Von Bis marck dat h\j zich slechts een deel der eer van dit bezoek mocht toerekeneneen an der deel daarvan komt ongetwijfeld toe aan zijne medewerkers. Hij heeft niets gedaan dan zijn plicht, maar Gods zegen heeft dien arbeid vruchtbaar gemaakt. Brengen de leeraren hem dank voor wat hij voor het rijk deed, weder- keerig brengt hij hun zijnen dank, want zon der eene degelijke vorming der jeugd is niets te bereiken door de leeraren wordt in de harten der jeugd de kiem gelegd voor vader landsliefde en later begrip van den staatkun digen toestand. Ook den invloed der tegen woordige vrouwen op de nationale ontwikke ling noemde hij een belangrijken vooruitgang. "Vijftig jaar geleden dacht geen vrouw er aan in dien zin te werken; tegenwoordig kweeken ook de moeders bij hunne kinderen reeds in hunne prille jeugd de nationale gedachte. De hoofddeugd van het Duitsche volk is steeds de liefde tot de waarheid geweest. Toen hij te Versailles in kwartier lag, heefi hij echter eens de schrijfboeken der kinderen van zijn gastheer ingezien en geheel verbaasd stond hij over de schandelijke opruiende leugens, welke in het Fiansche schoolwezen worden gekweekt, waardoor in de harten der kinderen hoogmoed wordt geplant, welke, zooals het spreekwoord zegt, voor den val komt. Nog wees de vorst op de belangrijke vruchten van het hooger onderwijs en op de moeilijke geldelijke omstandigheden, waarin menig opvoeder der jeugd verkeert, daarbij de hoop uitsprekende op eene gunstige ver andering. Thans staat hij aan het eind zijner dagen en rustig ziet hij de voor hem onder gaande zon scheiden. Zij toont hem echter een schoon avondrood, maar als landman weet hij dat dit het voorteeken is van een schoonen dag. Hij hoopt dat dit avondrood ook moge duiden op goede dagen voor de onderwijzers en de opgroeiende jeugd. Nog veel heeft hij op het hart, wat hij gaarne zou uitspreken, maar hij is te oud om nog lang te staan. Hij besloot daarom met een hoch op de Duitsche onderwijzers, welke woorden daverend werden toegejuicht. Ter wijl eene deputatie der betoogers zich in het vorstelijk slot begaf, joeg eene hevige stortbui de overige deelnemers naar het station terug. Tengevolge van de groote vermoeienissen der laatste dagen, laat de toestand van vorst Bismarck eenigszins te wenschen over, zoodat men in zijne omgeving betwijfelt of hij alle nog aankondigde deputatiën, welke hem willen komen gelukwenschen, zal kunnen ontvangen. F K A N K K IJ R. De president der republiek heeft gisteren de benoeming geteekend van den heerBihour, gezant te Lissabon, tot plaatsvervanger van dei heer Legrand als gezant te 's-Gravenhage. 'De Senaat heeft met 343 tegen 135 stem men de wet op de middelen goedgekeurd. Nauwelijks is de oude »Ligue des patriotes" onder een nieuwe vaan herrezen, of zij vangt haie werkzaamheden" aan. Hor.derd- v'j6ig gedelegeerden van den bond zullen op den dag dat de Fransche oorlogsschepen naar Kiel vertrekken, een contra-manifestatie hou den op de Place de la Concorde. Men heeft zelfs voorgesteld, dien dag het beeld der stad Straatsburg op dat plein met een zwart floers te bedekken. B II 8 1 E. De Senaat heeft gisteren met 56 stemmen tegen 18, terwjjl 13 leden zich van stemming onthielden, de wet tot regeling van het kies recht voor de gemeenten aangenomen, in den vorm waarin de Kamer haar had vastgesteld, Op eene vergadering van de Luiksche arbeiderspartij is met 62 stemmen tegen 3'2 onthoudingen in overeenstemming met de wenschen van den Algemeene Raad te Brussel besloten, thans van een algemeene werk staking af te zien, maar deze op het congres der partij, dai binnenkort te Antwerpen ge houden zal worden, ter sprake te brengen. Het werk is hierop in alle kolenmijnen hervat. Te Verviers is de werkstaking der wevers, ternauwernood geëindigd, opnieuw uitgebro ken. Het geschil loopt over de loonen. De glasblazers «te Charleroi hervatten lang zamerhand den arbeid. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in zijne zitting van gisteren den ministerieelen car.didaat "Wilüam Court Gully (een radicaal, die nog pas korten tijd zitting in het Parlement heeft) tot voor zitter verkozen met 285 stemmen, tegen 274 op den candidaat der vereenigde oppositie sir Matthew White Ridley. Het Huis is daarna uiteengegaan tot22April. Volgens bericht uit Simla ontlokt de Brit- sche Chitral-expeditie allerlei aanbiedingen van hulp van den kant van inlandsche vor sten. De Indische regeering boodschapte tel kens dat zij die desnoods benutten zal. De Times vernam uit Simla dat Umra Khan's ontruiming van Chitral zich bevestigt. Hij schijnt zijne hoofdmacht in den omtrek dei Panjkora-rivier te concentreeren. Er zijn berichten van een nieuw treffen tusschen de eerste brigade der Engelsche expeditie en de troepen van Umra Khan. Deze schijnen uit elkaar gejaagd te zijn, docli nadere bijzonderheden ontbreken. Verscheidene regi menten Bengaalsche ruiterij en infanterie houden de communicatie door den Malakano- pas open. Men is bezig een goeden weg daar heen aan te leggen. De Engelsche reserve brigade is, als maatregel van voorzichtigheid, gemobiliseerd en zal vooruilgebraeht worden. Volgens de bepalingen der conventie, die tusschen Engeland en Marokko is aangegaan, betreffende den afstand van kaap Jub, is de haven daar thans voor den handel geopend. Kooplieden uit de City, voor wie de kwes ties se Egypte en den Boven-Nyi uit een handelsoogpunt van belang rijn, vergaderden te Londen in het gebouw vari'de Kamer van koophandel. Er werd bestoten het gou vernement te steunen in alle maatregelen, die het ten opzichte der Njjlvallei mocht nemen. In de steenkoolmijnen dreigen nieuwe moeilijkheden. De eigenaars der mijnen in het graafschap Northumberland besloten de loonen der mijnwerkers met 6ty» pCt. te verla gen, omdat de prijs der steenkolen in het laatste kwartaal niet 9 pence per ton gedaald is. De eigenaars der Scliotscbe mijnen kwamen dezer dagen te Edinburg bijeen en besloten eenstemmig de loonen der werklieden met \1% pCt. te verminderen. Deze verminde ring komt overeen met een verlies van 6 pence (f 0.30) per dag voor de mijnwerkers. Het resultaat der verkiezingen is geweest dat de radicalen een kleine meerdeiheid hebben in het Folkething, Er zijn 28 ge matigden en 29 leden der rechterzijde, tegen Roman van WALDE MAR URBAN. 38. Audio stond verslagen en wist niet wat te •antwooiden. Hij had haar op het balkon gezien en nu zou zij plotseling zoo ongesteld zijn ge worden, dat zij hem niet ontvangen kon? Wilde zij hem niet te woord staan, hem, den hertog Dei Tibaldi? »Kan ik dan den consul ook spreken?" vroeg hij eindelijk. sik wil uwe Hoogheid gaan aandienen," was het beleefde antwoord. Attilio voelde het hart van onrust kloppen hij speelde verlegen met 2ijne handschoenen en keek het raam uit in den zorgvuldig onderhouden tuin, zoo zorgvuldig ais men het in Napels zeiden ziet. Trouwens het geheele huis was een toonbeeld van orde, netheid en zindelijkheid. Zou het plotseling voor hem gesloten zijn Zou hij niet meer waardig worden geacht hier te worden ontvangen De bediende bleef weder zeer iang uit. Was men daarbinnen bezig te ovei leggen of men hem zou toelaten oi' afwijzen Eindelijk toch kwam aan het pijnlijk wachten een einde en trad de bode weder binnen met het bericht sMijnheer de consu! iaat uwe Hoogheid ver zoeken binnen te komen". Attilio haalde ruimer adem en volgde den bediende. Deze voerde hem in het kabinet van den heer De Vries. De ontvangst was niet zeer hartelijk. Eenigszins vormelijk noodigde de consul den jonkman uit plaats te nemen, en even vormelijk, wat al te beleefd, klonk het sWat verschaft mij de eer van uw bezoek, mijnheer de hertog?" »Mag ik dat ronduit zeggen, mijnheer de consul »Dat zou mij genoegen doen." s Welnu, ik kom, mijnheer, om u in te lichten omtrent hetgeen in den iaatsten tijd bij ons is voorgevallen, teneinde te voorkomen, dat gij u door de loopende geiuchten eeno onware voor stelling zoudt vormen. De gedachte, dat gij u allicht door de dwaze courantenberichten en het nog dwazer gebabbel der menschen op een dwaalspoor zoudt laten leiden, heeft mij ten zeerste gepijnigd en werd mij eindelijk onver draaglijk. Ik ben liier om u omtrent alles wat gij zoudt wenschen te weten naar recht en waarheid in te lichten." sik ben u dank schuldig voor die attentie, mijnheer de hertog, maar ik mag er tot mijn leedwezen geen gebruik van maken. Ik kan niet afwijken van mijne vaste gewoonte, mij niet met de meer intieme zaken van anderen te bemoeien." Eene korte, pijnlijke pauze volgde. sVan anderen I" herhaalde Attilio, alsof dit woord hem het meest had getroffen. >En toch zou ik u zoo gaarne deelgenoot maken van mijne, ondervinding en mijn leed." »Gij zult er wel niet aan twijfelen, dat ik in al wat u en uw huis wedervaart het levendigste belangstel en naar het voorgevallene omstandig geïnformeerd heb. Gij zoudt mij zelfs moeilijk iets kunnen mededeelen, dat ik niet reeds wist, en daarom ook wil ik niet van u vergen in eene uiteenzetting der zaak te treden, 'tgeen bij u niet dan pijnlijke herinneringen kan wek ken." sPijnlijk is het rechte woord niet, mijnheer de consul, om den indruk te schetsen die de zaken zelve en hare herinnering op mij hebben gemaakt en nog maken. Als het mij niet gelukt, het misverstand dat ook hier bestaat, op te heffen, dan zal de toestand onverdraaglijk voor mij worden." »0, mijnheer de hertog, gij kunt verzekerd zijn

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1