Letteren, Kunst en Wetenschap. Geinengdft Berichten. Post en Telegraphie. Onderwijs. Armenzorg. R e c h. t z a k e n V i s s c h e r ij. Kerknieuws. 31 ar kt, boric lit en. dat de vijand de luitenants Fowler en Edwards nabij Resjoen verraderlijk had bemachtigd, dat het garnizoen van Chitral een uitval had gedaan, maar genoodzaakt was zich onder belangrijke verliezen weer in het fort terug te trekken, en dat luitenant Gurdon bij dien uitval was gesneuveld. Eeu depêche uit Simla meldt, dat Umra Khan zijn inlandsche gevangenen heeft vrijge laten, die verklaren, dat de Umra Khan niet vechten zal dan om zijn gebied te verdedigen. Een tweede reservebrigade zal onverwijld te Rawal-Pindi gevormd worden. De Engelsche kapitein Lugard keert uit West-Afrika onmiddellijk naar zijn vaderland terug, met belangrijke bescheiden en eenige getuigen, met behulp waarvan hij het depar tement van buitenlandsche zaken wil voor lichten in zake het beweerde inbreukmaken door de Franschen op het Nigergebied. OOSTESBU K-li ONÖ1RIJE. De keizer heeft het voorstel van den Hon- gaarschen minister-president baron Banfly goedgekeurd, om de beide onlangs door het Magnatenhuis in gewijzigden vorm aangeno men kerkelijke politieke ontwerpen kort na Paschen opnieuw bij het Huis van afgevaar digden aan de orde te stellen. Zooals men weet, is de goedkeuring door dat Huis verze kerd. De JBerl. Börsenzcitg. meldt dat de Oosten- rijksche regeering met de Duitsche in overleg zal treden over het bijeenroepen van een con gres van alle suikervoortbrengende landen van Europa. Het congres zal tiachten de kwes- tiën van het verbouwen van beetwortelen en van de suikerpremiën te regelen. Het Neue Wiener Tagellatt bevat een be richt uit Rome, dat de paus aan den nuntius te Weenen instructies zou gezonden hebben, betreflende de vereenigingen van christelijk- socialisten. In die instructies wordt de ge dragslijn-der chefs van dergelijke vereenigin gen tegenover den slaat, het keizerlijk huis, de bisschoppen, de joden enz. nauwkeurig bepaald en hun hevigheid gematigd. Een groot aantal jongelieden trok Woens dag door de stad Buda-Pest, en huldigde in kreten en uitroepingen den dader van den aanslag tegen bet Hentzi-monument. Deze demonstratie was natuurlijk tegen Oostenrijk gericht. Er zijn verschillende arrestatie» ge daan. Bij de aanvaarding van het lidmaatschap der Hongaarsche Kamer heeft Frans Kossuth verklaard dat hij elke liberale regeering zal steunen tegen clericale aanvallen. SPANJE. De gouverneur van Cuba bericht uit Havana, dat bet bekende rebellenhoofd Guil- lermon, een mulat, gedood is. Volgens Amerikaansche berichten uit Cuba hebben de opstandelingen Woensdag te Puerte Principe de republiek afgekondigd, met een voorioopige grondwet De vergaderden beslo ten ook, de groote mogendheden van hun besluit in kennis te stellen en hun te ver zoeken de republiek te erkennen. S E K Y 1 E. Prins Arsen Karageorgewitch, de Servische kroonpretendent, die als officier in het Rus sische leger dient, is door den czaar bevor derd en heeft een langdurig buitenlandsch verLf gekregen. Te Belgrado is men in hofkringen ontsteld door het verlof, dat prins Arsen Karageorge- witcli verleend is, nadat hij in rang bevorderd werd. Men meent, dat de prins tijdelijk ont slag gevraagd heeft met het oog op den toe stand in Servië. Prins Arsen wordt door zijn familie als candidaat voor den troon be schouwd, T U R K IJ E. Het gouvernement heeft maatregelen ge nomen ter bescherming van de boeren tegen de woekeraars, die vaak beslag op den oogst hunner debiteuren leggen. In 't vervolg zal dit niet meer geoorloofd zijn. A a E lï I K A. Het hooggerechtshof der "Vereenigde Staten heeft de inkomstenbelasting in strijd met de grondwet verklaard, in zooverre zij betreft de opbrengst van onroerende goederen en de rente van staatsfondsen. De bekende protectionist Mac Kinley maakt toebereidselen tot eene groote reis door de westelijke staten der Unie, in het belang zijner candidatuur voor het presidentschap der Vereenigde Staten. De werkstaking der katoensjouwers te New- Orleans is geëindigd. De sjouwers hebben zich bereid verklaard voortaan met niet-leden van hunuen bond en ook met negers samen te werken. Reuter seint uit Ottawa (Canada) dat men het er algemeen voor houdt dat een unie tus- schen Canada en Newfoundland tot stand zal komen. De minister-resident van Argentinië te Londen maakt een telegram bekend uit Buenos Ayres, van den minister van buitenlandsche zaken, waarin gezegd wordt dat de betrek kingen met Chili even vriendschappelijk zijn als vroeger en dat er geen enkele reden be staat om te gelooven dot de vrede verstoord zal worden. Er zijn geen binnenlandsclie onlusten. CHINA. Uit Peking verneemt de Times, dat de Mantsjoes zich ten krachtigste verzetten tegen den afstand van gebied in Mantsjoerije. De hoofdambtenaren te Peking schijnen van het beloop der vredesonderhandelingen weinig af te weten en schijnen geheel besluiteloos. Prins Kung is nog altijd sukkelende, en zijn verlof wegens ziekte is weer verlengd. Volgens een bericht uit Hongkong aan de Times loopen Chineesche roovers Formosa af. Vier buitenlandsche officieren zijn te Tliai- wan aangekomen, om de Chineezen bijstand te verkenen. Uit Shanghai wordt gemeld Bij het houden van schietoefeningen te Woosung is Woensdag in een der forten een 40 tons Armstrong-kanon gesprongen, waar door een buskruilmagazijn in de nabijheid in brand geraakte. Vijftig Chineesche officie ren en soldaten werden daarbij gedood of gewond. Te Shanghai dreigen processen, wegens het opbrengen van het Engelsche stoomschip Jikang. De eigenaars beweren, dat zij bedro gen zijn wat de lading aangaat. JAPAN. Uit Simonoseki wordt gemeld dat de vredes- onderliandelaars Donderdag gedurende twee uren hebben beraadslaagd. Li-Hung-Chang woonde de gansche zitting bij de minister van buitenl. zaken Mutzu was, wegens ziekte, afwezig. Het vertrek van prins Komatsu, den opper bevelhebber van het leger, naar China is voorloopig uitgesteld. Het eeisto nummer is verschenen van Een dracht maakt machtorgaan van het comité voor kiesreehtimbreiding. In de volgende maand zal bij den uitgever firma T. D. II. Pull te Apeldoorn een belang wekkend boekje verschijnen, getiteld vin Oivtn- je's Lusthof" Wandelingen in het Koninklijk paik van het Luo, door J. W. 11. Curde», oud- inspecteur van het boschwezen in Nedeilandsch Oist-Indië. Dit weikje door een alleszins bevoegde hand geschreven en eenig in zijn sonrt, zal ais gids den bezoeker op de voornaamst e en schoonste punten opmerkzaam maken, terwijl het hem tevens op het volle ri|ke plantenleven wijst, waar door het niet alleen voor den bezoeker, doch voor ieder, die iets meer van dit vorstelijk lust oord wenscht te weten, belangrijk is. Op 15 Mei zal te Parijs eene internationale hygiënische tentnontelling worden gehouden. Zij zal in '10 afdeelingen ingedeeld worden: vroningshygiëne hygiëne der steden, voorbe hoeding tegen besmettelijke ziekten, algemeene, gezondheidsleer, hygiëne toegepast op het kind, nijverheidshygiëne, voedingshygiëne, hygiëne toe gepast op lichaamsoefening en demographie en geneeskundige statistiek. De tentoonstelling blijft tot 15 September geopend. Uit het Elbegebied komen verschillende berich ten, die van oversrooming roeiden. Bij Lauenburg staan reeds dagen lang de huizen onder water. Groote schade is daar aangericht. In de onmiddel lijke nabijheid der stad Hamburg is bij eenige dorpen een dijkbreuk te vreezen. Dag en nacht wordt op den dijk gewaakt. Naar het dorp Kirch- werder is een afdeeling pioniers uit Hamburg ter hulp gezonden. In het district Pola de Lena (Asturië) is een moord gepleegd, gelijk aan dien van den bernchten >Jack te Ripper". Een jonge, knappe herderin is in het veld vermoord en op de bekende wijze verminkt gevonden. Dienzelfden dag werd daar in den omtrek nog een vrouw aangevallen door een man, die dreigde haar met een dolk te vermoorden, maar die vluchtte, toen er op haar angstgeschrei hulp kwam. Sedert de groote werkstaking der Londensche dokwerkers is het aantal leden der vereeniging van dokwerkers van 40,000 tot 15,000 gedaald en zijn de inkomsten van 24,000 tot 0000 p. st. verminderd. In 1893 zijn niet minder dan 42,000 p, st. alleen aan salarissen uitgegeven. Da keizer aller Russen heeft een hond, een buitengewoon grooten Deenschen dog, die bij zonder aan hem cehecht is. Hij slaap in de kamer van den czaar en vergezelt op alle reizen zijn keizerlijken meester, die groot vertrouwen stelt in het instinct van het dier. Men verhaalt, dat herhaaldelijk nieuwe bedienden tegen wie de hond eenige keeren gebromd had, alleen om die reden omslagen zijn, daar de czaar menschen, tegen wie zijn viervoetige vriend iets schijnt te hebben, niet vertrouwt. Door den directeur generaal der posterijen en telegraphie is bepaald, dat de afzenders of de geadresseerden van expresse brieven kunnen ver langen, dat deze naar elders worden nagezonden. Het recht behoeft niet voor de twee ie maal betaald te worden, indien op de oorspronkelijke plaats van bestemming bestelling nog niet is geschied, wat uit eene op het stuk te stellen aanteekening moet moet blijken. Geknipte patronen, verzonden bij een mode journaal, hetwelk als nieuwsblad wordt aange merkt, kunnen als bijvoegsel worden aangemerkt, indien uit den tekst blijkt, dat zij bij het blad behooren en niet afzonderlijk verkrijgbaar zijn. De juridische faculteit van de Amsterdamsche universiteit heeft bij het college vari curatoren, voor de, door het vertrek van prof. Moltzer ontstane vacature van hoogleeraar in hel burger lijk lecht en de burgerlijke rechtvordering, aan bevolen mr. M. W. F. Treub, wethouder aldaar. Door de geneeskundige staatscommissie te Leiden is tot arts bevorderd de heer A. Aaltsz. Door wijlen den heer II. H. C. Castendijk is aan de vereeniging tot instandlmudig der alge- meede bewaaischoo! te Volp gelegateerd f 1000. vrij van rechten. De heer P. Molenbroek, directeur en leeraar aan de vormschool voor onderwijzers en onder wijzeressen en hoofd der tusscherischoo! aan den Goudschen Singel te Rotterdam, herdacht Woens dag den dag, waarop hij een halve eeuw lang aan het onderwijs verbonden is. waarvan 46 jaar te Rutteidam. Het aantal geschenken, die de geachte onderwijzer roet de gelukwenschen van het gemeentebestuur, collega's, leerlingen en oud-leerlingen mocht ontvangen, was zeer groot. Bij de gehouden jaarvergadering van de j Mar tha Krans" te Rotterdam, is aan collecte en giften voor de weerinricluing te Neerbosch de som van f1066 ontvangen. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde Donderdag tot verwerping van de cassatie-voorziening van den wegens diefstal va» effecten veroordeelden gep. kapitein van het O.-I. leger v. V. tegen het arrest van het hof te 's-Gravenhage, waarbij hij met betrekking tot de civiele vordering in het ongelijk is gesteld. Uitspraak 17 Mei. De ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht te Oud-Beierland heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kanton rechter waarbij de heer J. van Vliet, te Schiebroek, is vrijgesproken van de aanklacht van het vervoeren van ossen lijdende aan mond en klauwzeer, en van ontslag van rechtsvervolging wegens het niet doen van aangifte van het heer- schen dier ziekte. Dinsdag j.l. stonden voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht F. J. Vorstenbosch en F. van den Akker, beiden wonende te Schijn cel en beschuldigd dat zij opzetteliik samen en- in vereeniging op 21 Oct. 1894 te Schijndel ge vaar hebben veroorzaakt, door dwars over de lijn der Noord-Brab.-Duitsche spoorwegmaat schappij een boomstam te leggen en dien inet ijzerdraad aan de rails te binden. In deze zaak werden 30 getuigen gehoord en de deskundigen H. J. van Hoorn, ingenieur, en jbr. Junius van Hemert, adj.-inspecteur der staatsspoui wegen. De eisch van het O. M. luidde voor beide beklaagden 15 jaar gevangenisstraf. Door de verdedigers werd het uitvoerig requisitoir van het O. M. bestreden. KRAL1NGSCI1E VEER. De beide laatste- werden alhier ter markt aangevoerd 243 zalmen die verkocht werden voor f 1.15 tot 1.60 por Vs kilo. Nog werden aangebracht 31 elften. Ned.-Ilerv. Kerk. De heer F. W. N. Hugenholtz, predikant te Grand Rapids (Amerika), heeft bedankt voor de uitnoodiging van het bestuur der afdeeling Schie dam van den aNederlandschen Protestantenbond" om zich aan het hoofd dezer afdeeiing te plaatsan en zich te belasten met de leiding der gods dienstoefeningen, catechisatién enz. Beroepen: te Ferwerd (toez.) ds. W. II. Snethlage, te Achlum c. a.te Ovezande- (toez,) ds. J. Middel, te Baarlandte Veendant dr C. Cretner, te Leek en Midwolda. Bedankt: voor Enschede door ds. II. A. Raddingius, te Oude-Pekela voor Urk door ds. V. Roos, te Vollenhovenvoor Hoogeloon door ds. E. M. van IJsendijk, te Kapelle (nabij Goes) voor Vinkeveen door ds. W. vatt der Waal Iz., te Moerkapelle. Door wijlen mejuffrouw W. Pons is aan de kerk en de diaconie te Oud-Kralingen elk f 1000 vermaakt, vrij van successierecht. Schiedam, 12 April. Rogge: per 2100 kilo Helena 120 6/w, Gerst: per 1950 kilo Dnieper f100 6/w, Maïs: per 2000 kilo Mixed f123 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f 4'/*, der Makelaars - 5, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f-1.50 per ketel. 13 April. Rogge: per 2100 kilo Helena fl20 6/vv. Gerst: per 1950 kilo Dnieper flOuO^w. Maïs: per 2000 kilo Mixed f122 6/w. Mout» IJn Noteeriug van den Brandersbond f4'/.t, der Makelaars -5, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Mpoclingf 1.50 per ketel. Delft, 11 April. Met eenigen handel had onze graanmarkt heden een kalm verloop. Wesllandsrhe tarwe f5.25 a 6.75, Zeeuwsche f5.50 a 7.50. Westl. rogge f3.75 a 4.25, Zeeuwsche f 4.a 4.50. Clievaliergerst f 4.50 a 5.25, Westl. zomer- f3.75 a 4.25. Kortr haver f 3.50 a 4.50, lange f2.50 a 3. Duivenboonen f6.a 6.50, Paardenbuonen f5.25 a 5.75. Bruine boonen f8.50 a 17. Groene erwten f 8.50 a 12.50. Witte erwten f5.25 a 5.50. Aan de stadswaag gewogen 449 achtsten en 129 zestienden vaten boter, wegende te zamen 10270 kilogram, Prijsf 34 a 52 het vierde, f0.85 a 1.30 het kilogram. Vettokoeien le qua!, van f170 tot200,2equa!, van f135 tot 160 kalfkoeien le qua!, f 180 tot 220, 2e qual. f 130 tot 165 vnarkoeien lequal# van f150 tot 180, 2e qual. van f90 tot 130 j vette-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 10