Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Koloniën. achterlijke gerechtelijke statistiek, wat vorm en inhoud betreft, de vergelijking met die van het buitenland zal kunnen doorstaan. Naar aanleiding van het bericht, dat de kroonprins van Djokdjo op den loop was ge weest, zegt liet Haagsche Dagblad: Van deze zaak is aan het departement van koloniën niets bekend. Ten overvloede wijzen wij er nog op, dat d. bedoelde kroonprins een jongeling is van ut' 14 jaar, zoodat hier waarschijnlijk aan een excursie moet worden gedacht, buiten den zin des vader ondernomen. Op de trouw des vaders kan ons gouvernement onwrikbaar staat maken, terwijl bij den zoon van eenige politieke berekening of doel hoe genaamd de rede niet kan zijn. De A'tkmaarsche Ct. verwijt zoowel de i>Zui- derzee-Vereeniging" alsde ^Staatscommissie", dat zij door bet vooropgesteld denkbeeld alle vruchtbare gronden der Zuiderzee moe ten we droogmaken, niet overwogen heeft zou de droogmaking van den N.W. of N.O.- Polder niet het meest aanbevelenswaardig en, met het oog op de geldmiddelen van den staat, te verkiezen zijn In eene vergelijking lusschen de voor- en nadeelen, die b.v. de droogmaking van de Wieringermeer heeft, en liefst dat gedeelte waar de vruchtbaarste gronden te vinden zijn, boven hetgrootsche maar zeer kostbare plan, dat zij moest be- oordeelen, in zoodanige vergelijking is men niet getreden. De Wieringermeer b.v. heeft de minste beteekenis voor de visscherij en zou 15,000 bunders land opleveren. Kwamen die beschik baar, dan zou de waarde der indirecte voor deden, die mea verwacht, getoetst worden ann de feiten. Maar het groolsche plan houdt de plannen, waar wèl iets van komen kan, tegen. Ter bevordering van de Zondagsrust van haar personeel zal de exploitatie-mij. ook op den tweeden Paaschdag, evenals op gewone Zondagen, geen goederentreinen laten loopen. De afd. Haarlem en Omstr. der Holt. Maat schappij van Landbouw heeft met aigemeene stemmen een motie aangenomen, luidende: jDe vergadering, gelezen hebbende den brief van het hoofdbestuur, waarin gevraagd wordt bespreking van en stemming over de kwestie van de heffing van graanrechten, meent dat in de bestaande omstandigheden het voldoen aan dien werssch geen nut kan hebben en gaat over tot de orde van den dag." In verband hiermede werd besloten geene afgevaardigden te zenden naar de aigemeene vergadering in Mei, die alleen voor liet punt heffing van graanrechten wordt gehouden. Generaal Vetter heeft, onder dankbetuiging voor de hem gezonden gelukwenschen, het buitengewooneere-lidmaatschapaanvaard van de vereeniging van oud-Indische strijdeis sJe Maintiendiai" en eene jaarlijk'che bijdrage van f "25 voor tiet ondersteuning-fonds dier vereeniging toegezegd. Onder de mititaiien, die Donderdag met den stoomei Prinses Marie uit Indië terugkeerden, behoorde nok de sergeant der artillerie F. W. C. Klüren uit Deventer, die dezer dagen ook vermeld werd als gedecoreerd met de Militaire Willemsorde 4e klasse, daar hij zich op Lombok zeer had onderscheiden. Daar omtrent werd aan het Uèt. het navolgende medegedeeld: De oversLe Scheuer bestormde met het 9e bataljon Tjakra Negara, dat hardnekkig ver dedigd weid. Vele gewonden en dooden vie len; de vijand, achter de muren staande, schoot door de schietgaten zonder zelf getrof- i fen te kunnen worden. Dat ging zoo niet. Zelfs het: palles kost een dubbeltje jongens, we moeten er in," kon niet heipen. j jMet handgranaten voor t" commandeerde de overste Scheuer. De sergeant F. W. C. i Klören en de korporaal V. Faassen waren onmiddellijk met die werptuigen p' esent, en met de grootste krachtsinspanning gelukte het hun op een der muren van de poeri te komen en van daar den vijaod te bestoken, met het gevolg, dat deze terugdeinsde en den overste Scheuer gelegenheid kreeg den storm te herhalen en binnen de versterking te komen. Als door een wonder ontkwam Klören aan het moorddadig vuur, dat op hem ge opend werd. Een leverziekte dwong hem te repatrieeren, doch naar alle waarschijnlijk heid zal deze dappere niet voor het Indische leger verloren zijn. Te IJmuiden werd hem aan boord door den kapitein-commissaris van afmonstering, Wijnmalen, zijn benoeming tot ridder der Militaire Willemsorde medegedeeld en werd hij voor het front van het aangetreden deta chement hartelijk gelukgewenscht, waarop de gezagvoerder der Prinses Marie en de offi cieren der boot hem eveneens kwamen ge lukwenschen. Met deze boot keerde ook terug de le-luit, J. T. ter Bruggen Hugenholtz, die zoo mee sterlijk de achterhoede der colonne Bijleveldt bij den aanval commandeerde, dat gerteiaal Vetter vroeg »Wie commandeert die achter hoede Dat is een kranige kerel." En gene raal Vetter stond bekend dat hij gewoonlijk niet veel zeide als hij te velde was. Ook deze officier werd met de Willems orde gedecoreerd. Jammer slechts, dat hij misschien zijn geheele leven verminkt zal blijven; een schot verbrijzelde hem een der beenen. De fuselier J. Terpstra, onlangs gerapa- trieëerd en ook met het 5 Moed, Beleid en Trouw" gehuldigd, op Lombok verdiend, is door de directie van het sNederlandsch Pa nopticum" benoemd tot oppasser bij de in dit museum te plaatsen Lombokgroep. De Nijverheid bevat opnieuw een drietal praeadviezen over vraagpunten van het con gres omtrent vakonderwijs en vakopleiding van toekomstige weiklierlen. Door mr. H. Smeenge wordt een praeadvies gegeven over het vraagpuntnWelke is de meest wenschte wettelijke regeling van het vak onderwijs voor toekomstige werklieden in Nederland Hoe kan daarin o.i. rekening worden gehouden met de verschillende be hoeften en de draagkracht van groote en kleine gemeenten De heer v. d. Linden van Kenenburgh licht de vraag toe: sMoet onder den boerenstand op de lagere school handenarbeid onderwezen worden De heer H. L. Boersma geeft eene toelichting van de vraag»Is het aantal en het gehalte der leerboeken ten dienste van het onderwijs en de beoefening onzer ambachten voldoende? Zoo neen, wat kan gedaan worden om dit aantal en gehalte te vermeerderen en te verbeteren Het congres telt thans 424 deelnemers, n.I. 5 eereleden, 141 vereenigingen en corpo ration en 278 individueele leden. De bloemen in Haarlems omstreken. Met de warmere temperatuur van Woens dag en Donderdag hebben de hyacinten een flinken stap voorwaarts gedaan, en men kan nu verwachten, dat met de Paascbdogen reeds een aantal velden in vollen bloei zul len staau. Wie liet schouwspel daarvan wil genieten, doet het best door een uitstapje te maken door den Hout en den Heemsteedschenweg tot aan Bennebroek, of wel langs den Over- veenschenweg naar Bloemendaal, bij het begin van de spoorlijn op den Bloemendaalschenweg den binnenweg nemende, en zoo tot Sant poort toe. Ook een wandeling langs de Brouwers vaart naar Overveen en aldaar de Rampelaan is aan te bevelen. Reeds worden er afgesneden bloemen naar Engeland verzonden. Als naar gewoonte is er op den Tweeden Paaschdag muziek in den Hout, des namid dags van halfdrie tot vieren. Ook uit Lisse schrijft men ons, dat de hyacinten hare kleuren sterk hebben ont wikkeld, zoodat met de Paaschdagen enkele velden de moeite van een kijkje waard z'tju. Echter met de bijvoeging, dat over 14 dagen alles in vollen bloei zal zijn. De krokussen hebben bijna gedaan. {Nf. v. d. D) 't Loopt weer tegen Paaseh en heel ge hoorzaam hebben de azalea's zich weer ge tooid met haar mooiste bloesems. Om ze te zien in haar volle pracht, moet men gaan naar de groote serre in de Diergaarde. In breeden koepelvorm zijn de zuiver gebogen planten opgesteld, tot bijna aan den zolder, en in het front voor den ingaDg is als't ware een reuzenmedaillon gevormd van de weligst bloeiende exemplaren. Dat is een overweldi gend gezicht, die groote bouquetten van heer lijk gekleurde bloemen, helderwit, donker rood, scharlaken, in honderden varianten, rustend op het bescheiden groen. En de bijen, die in de warme atmosfeer van de kas den winter hebben doorgebracht, zijn ontwaakt. Druk gonzend gieren ze rond, om uit die elegante bekertjes den hcnig te drinken. Ook de hyacinthen hebben haar bloemen tot de grootste hoogte gebrachtwe! zijn die kleuren wat schel, de vormen wat stijf, vergeleken bij de azalea's, maar haar zoete geur geeft aan de zwoele lucht van de serre eene bijzon dere bekoorlijkheid. De Victoria-kas en de camelea's verdienen bepaald ook een bezoek. (N. B. Ct.) De heer A. op de Laak te Noordwijk, zal zich eeistdaags metterwoon te Amsterdam vestigen en zal in verband daarmede voor eene vernieuwing van zijn mandaat als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland niet in aanmerking kunnen komen. Bij het weik aan het hoofdgebouw der Amsterdamsche tentoonstelling heeft Donder dag een treurig ongeval plaats gehad. Eenige ijzeren spanten en stijlen van het gebouw be zweken en vielen met nogal wat geweld neder; een vijftal werklieden geraakten onder de ijzeren balken en werden tamelijk ernstig gewond. "Volgens Ons Noorden is de aigemeene ver gadering van den Katholieken Bond te Sneek, die aanvankelijk bepaald was op Maandag 15 April, op verzoek van dr. Schaepman uitge steld tot 3 Juni, tweeden Pinksterdag. In de Friesche gemeente Opsleriand waren drie kinderen in de nabijheid der ouderlijke woning aan het spelen, terwijl de moeder van de voorkamer uit een wakend oog op hen hield. Zij was echter genoodzaakt de kamer voor eenige oogenblikken te verlaten. Toen zij terugkwam en dadelijk door een der ramen van de kamer zag, ontdekte zij, dat een der kinderen, liet kleinste, er niet bij was. Zij snelde naar buiten en vroeg aan de beide andere kinderen waar het kleine zusje was, maar deze wisten het niet. De moeder begaf zich nu met den meesten spoed naar eene nabijzijnde diepe sloot en ontstelde niet weinig, toen zij daarin het hoedje van haar dochtertje zag drijven. Zonder beraad sprong zij in de diepe sloot, om haar kind te zoeken, maar te vergeefs. Eene buurvrouw zag de arme moeder, die niet weer op den wal kon komen, worstelen, en snelde toe om haar te helpen, maar ook zij geraakte in de sloot. Beide vrouwen kwamen nu in groote verlegenheid, doei: gelukkig werd haar angstig geroep gehoord door drie mannen, die in de nabijheid aan 'twerk waren. Deze snelden toe en begaven zich te water, en het gelukte hun, de beide vrouwen te redden. Toen de drie mannen en de beide vrouwen allen met een nat pak op den wal stonden, kwam eensklaps de vermiste aankopen, niet wetende, wat er te doen was. "Voor de grap had het wichtje zich achter het huis verscho len, opdat de beide andere kinderen baar niet zouden kunnen vinden. De blijdschap der moeder laat zich niet beschrijven. Later bleek, dat het hoedje door den wind in de sloot was geraakt. Rotterdam. In de gemeenteraadszitting van Donderdag j.l. werd door den voorzitter medegedeeld, dat het gemeentebestuur zijn gelukwenschen had aangeboden aan den heer P. Molenbroek bij zijn 50-jarig jubilé als onderwijzer op den 40n dezer en dit had doen vergezeld gaan van eene gratificatie van f 1000, waarop hij de goedkeuring van den raad vroeg,, welke bij acclamatie werd verleend. Ingekomen was o. a. een voorstel om aan de Rott. tramwegmaatschappij concessie te verkenen tot verlenging van de lijn Croos- wijksche kade naar den Blommerdijkschen weg. Het praeadvies der raadscommissie, om nog 110 ingezetenen uit Kralingen en Charlois op de kiezerslijst te plaatsen, werd met 28 tegen 4 stemmen aangenomen. Alleen de 4 wethou ders stemden tegen. Het voorstel, om den uit te graven grond der tweede Katendrechtsche haven te bestem men tot verbetering van Park en Heuvelen- daaraan f 25,000 te besteden, werd aangeno men, evenals het voorstel om f 600 te beste den voor het aanleggen van een ruiterpad,, welk laatste voorstel door de heeren Van Staveren en Van der Pols werd bestreden. Besloten werd o, a. het beursgebouw van binnen electrisch te verlichten, en den heer H. Martens, oud-ontvanger te Kralingen f 800' wachtgeld te verleenen. Naar wij vernemen, is door de regeering nog geen beslissing genomen omtrent de wijze, waarop door haar een onderzoek zal worden ingesteld naar de wenschelijkheid en mogelijkheid der pensioneering van oude werk lieden. (D.) Het Japansche gezantschap te Washington' heeft officieel bericht gekregen, volgens het welk de Chineesche en Japansche gevolmach tigden tot overeenstemming zijn gekomen en de tijding van een definitief gesloten vrede elk oogenblik verwacht kan worden. De juiste vredesvoorwaarden zijn nog niet bekend, maar men gelooft dat de Japanners in enkele dingen toegegeven hebben. Twee Hamburgers hebben gewed wie in den kortsten tijd een voetreis zou maken van Hamburg naar Konsiantinopel en over Griekenland, Italië, Frankrijk en Spanje r.aar Hamburg terug. De iei- zigers mogen slechts 250 mark voor reis- en verblijfkosten met zich nemen. Die wint, krijgt 20,000 mark van den ander. In Odessa heerscht groote opgewondenheid over de vooi i-peiling van pater Iwan Sergirff uit Kroonstad, dat Odessa op den derden Paasch dag vergaan zal. Vele duizenden inwoners ver laten de stad en vluchten naar de dorpen in in den omtiek om den naderenden dies iraa te ontgaan. Zelfs onder het ontwikkelde en beschaafde deel der bevolking worden toebei eidselen ge maakt om voor eenigen tijd de stad te verlaten een bewijs dat het bijgeloof niet alleen on der de lagere klassen in Rusland wordt gevonden. Maar het verspreiden van dit dwaze gerucht hoeft nog een ander en grooter gevaar, vooral in een stad met een zoo uitgebreide Joodsche bevol king als Odessa. Reeds wordt beweerd, dat het lot, door pater Iwan voorzegd, over de stad komen zal ais oen gevolg van de aanwezigheid der Israë lieten. En het is best mogelijk dat de Paaschda gen in Odessa een hernieuwing der Jodenvervol gingen van 1882 zullen te aanschouwen geven. Atjcli. »Marinus" schrijft uit Den Haag aan de Doe.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2