,A°. 1895 ondag 14 en Maandag 15 April. N°. 8767, Derde Blad. I ©g'Snenveertig'Ste .T a a r g: a n °r. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:" J. ODE. ®ttitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs! per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk JLfionderiijke nommers t 1.8b. - 2.50. - 0.10. B I! K E A F BOT EK «TH A A>r 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweehaaï. berekend DUITSCHLAH3). Keizer Wilhelm ontving Donderdag den heer Brandt, den voormaligen Duitschen ge zant te Peking. De keizer wensehte het oor deel te vernemen van dezen diplomaat over -de voorwaarden, welke door de Japansche regeering tot het sluiten van den vrede zijn gesteld. De heer Brandt is van meening, dat de Duitsche regeering, ofschoon zij begrijpelijker wijze op de hand der Japanners is, evenals de meeste der andere Europeesche regeerin gen, toch verplicht is ten gunste van China op te tredeo. Naar aanleiding van de audiëntie, welke de heer Brandt by den keizer had, wordt in politieke kringen betoogd, dat de Europee sche regeeringen wel degelijk verplicht zijn, om een oogje te houden op de regeling der handelsbetrekkingen tusschen China en Japan, vooral omdat de Europeesche handel daarbij belang heeft. Immers, men dient rekening te houden met de sluwheid der Japanners, die, gebruik makende van de voordeelen, door hen in dezen oorlog behaald, zich wellicht van den geheelen handel in de Chineesche havens meester kunnen maken. De keizer heeft Woensdag een prachtigen krans doen neerleggen op de lijkkist van mevrouw Von Bismarck10 April was de geboortedag der overledene. Een menigte andere kransen en een groote hoeveelheid bloemen van "Von Bismarck's ver eerders zijn dien dag naar Varzin gezonden. De keizer zal van 19 tot 22 dezer zijn intrek nemen op den Wartburg. Het bij den Rijksdag ingediende beurswet- ontwerp bepaalt o.a., dat tegen het aanwen den van bedriegelijke middelen om invloed uit te oefenen op den koers van goederen of handelspapieren vvoi'dt bedreigd eene gevan genisstraf tot éen jaar en geldboete tot 10,000 maik. Wie anderen, met gebruikma king van hunne onkunde of lichtzinnigheid, tot speculatiën verleidt, wordt gestraft met gevangenisstraf en geldboete tot 15000 mark. In beide gevallen kan ook verlies van bur gerlijke rechten worden uitgesproken. Ook wordt straf bedreigd tegen tusschenpersonen, die opzettelijk aan anderen slechten raad geven of bij het uitvoeren van orders in het nadeel van hunnen lastgever handelen. Eene Woensdagavond te Posen gehouden vergadering der Poolsche hofpartij heeft zich met algemeene stemmen verklaard tegen het •ontwerp tot beteugeling der omwentelings- partijen. De berichten dat de Poolsche fractie zich door het Centrum ten voordeele van dat ontwerp had laten overhalen zijn ongegrond. Te Frankfort a/d. Main is eene vergadering gehouden van afgevaardigden uit een tiental voorname Kamers van koophandel in het wes ten des rijks, om over de muntkwestie te beraadslagen. De vergadering verklaarde zich met alle stemmen op éen na tegen elke bime- tallistische proefneming, omdat die het ver trouwen der schuideischers binnen- en bui tenlands op betaling in goud zou schokken. Op raad van dr, Schweninger heeft vorst Bismarck werkelijk het ontvangen van ver dere deputatiën voorloopig gestaakt. Aan eene deputatie van te Odessa wonende Duitschers, die hem kwamen gelukwenschen, heeft vorst Bismarck geantwoord»Wij hebben geen reden om met de Russen te twis ten. Wij verlangen niets van henwij heb ben Polen genoeg en de Russen ookKo ningsbergen noch Posen kunnen zij gebruiken. Ook op ander gebied bestaat er geen grond voor nationale antipathie. Wij hebben tegen standers genoeg in het binnen- en buitenland, dat bet niet noodig is er moedwillig nog anderen te zoeken." Dinsdag eindelijk heeft de keizer het vonnis van den krijgsraad, waarbij de ceremonie meester "Von Kotze werd onschuldig verklaard aan het schrijven der lasterlijke brieven, be krachtigd. Het zal evenwel zeer de vraag zijn of de ten onrechte verdachte, die zelfs voor- loopige hechtenis heeft ondergaan, weer in zijn hoog ambt zal kunnen optreden, zoodat zijne vijanden toch hun doel hebben bereikt. De Badtsche Ndtional-liberale Korr. bevat de volgende mededeeling van beteekenis voor de thans aangenomen houdiug der nationaal- liberalen tegenover de Umsturzvorlage. Zoo als men weet, waren het juist deze nationaal- liberalen, die scherper bepalingen tegen socia lisme en anarchie begeerden. »De Umsturzvorlage is in den vorm. dien zij onder invloed van het Centrum gekregen heeft, voor onze partij ten eenenmale onaan nemelijk. De leiders der partij meenen, dat het wenschelijk is, door ondubbelzinnige uitin gen in het gansehe land, elke twijfelachtige houding der nationaal-liberale partij onmoge lijk te maken. Zij richten dus aan de gelijk gezinden liet verzoek, door vergaderingen en besluiten deze meening te openbaren. De aller- wege te houden bijeenkomsten kunnen, naar het oordeel der afzonderlijke districten, de volgende week plaats hebben of ook eerst dan, wanneer, na de 2e lezing in den vollen Rijks- dag, het lot van het ontwerp met zekerheid te voorspellen valt." Tot deze mededeeling der Bad. Nat.-lil. Korr. is het blad officieel door de partij ge machtigd. In de clericale Beiersche pers zyn de mee ningen over de Umsturzvorlage zeer verdeeld. Er zijn clericalen die zich, zij het dan ook wederstrevend, naar de zienswijze van de meerderheid hunner partij hebben gevoegd daar zijn er echter ook die, trots alle pogingen, zich tegen het ontwerp blijven verzetten. De uNational-liberale Yerein" te Keulen besloot de gansehe liberale partij in Duitsch- land op te roepen tot een gemeenschappelijk luid protest tegen de besluiten der Umsturz- commissie, ir. de hoop dat ook de overige niet reactionuaire partijen zich daarbij zullen aan sluiten. F It A N K K IJ K. De president der republiek wil aan zyn uit stapje naar Rouaan en Havre een ahuiselijk" karakter geven, en is niet voornemens, bij die gelegenheid, politieke redevoeringen te houden. Door den Britschen consul te Havre is be richt ontvangen dat de kruiser Australia onder commando van Dyke Acland, meteen bemanning van 300 man, Maandag ef Dins dag te Havre zal binnenloopen om den presi dent der republiek namens de Britsche regee ring te begroeten. De begrooting die de Kamer van afgevaar digden van den Senaat terugontving, had in laatstgenoemd staatslichaam natuurlijk eenige wijzigingen ondergaan; van weinig belang behalve de verlaging van het in den laatsten tijd zooveel besproken adroit d'accroissement" op de geestelijke broederschappen en stichtin gen. Na lang over en weer praten had de Kamer een belasting van 30 centimes per 100 frs, van de bruto-inkomsten der erkende genootschappen aangenomen; de niet-erken- den zouden 50 c. betalen. Dit onderscheid was door de regeering goedgekeurd, oin hen ter wille te zijn die de vereenigingen met liefdadig doei niet zoo sterk getroflen wilden zien als de andeie. De Senaat deed dit onder scheid weer te niet en bepaalde het uniforme recht op 30 centimes; alleen de reeds door de Kamer vrijgestelde congregatiën voor zie kenverpleging en zending blijven vrijgesteld. De commissie uit de Kamer heeft intus- schen het onderscheid gehandhaafd, het be drag resp. op 30 en 40 c. bepalende. Ook de vermindering van het krediet voor spoor- wegaanbouw met 10 millioen, door de Senaat aangenomen, is door de commissie geschrapt. Door de Kamer is een wetsvoorstel in be handeling genomen ter bestemming van de 2 millioen francs, welke op de staalsbegroo- ting zijn uilgetrokken om een aanvang te maken met het toekennen van pensioenen aan oude werklieden. Volgens voorstel der com missie van tappotteurs zal van het bedrag worden gebruikt tot verhooging van de lijf rente aan wei klieden van ten minste 65 jaren, die bij een spaarbank daartoe hun premiën hebben betaald of geregeld hebben bijgedragen tot de pensioenfondsen van vereenigingen. De heer Lemire stelde voor de uitkeering te ge bruiken voor pensioenen aan werklieden, die zes of meer kinderen onder 13 jaar in leven hebben; de heer Guesde voor invalide arbei ders. De heer Goblet wilde aan alle onver- mogenden boven G5 jaar 100 francs 'sjaars uitkeeren en wel tot 1905, en van dat jaar af enkel aan degenen, die dan 6 jaar en verder telkens éen jaar meer tot 25 jaren toe zelf hebben bijgedragen. Al die amendementen werden verworpen en het wetsontwerp aan genomen met 513 tegen 2 stemmen. De uit keering zal echter alleen plaats hebben om het pensioen ten hoogste op 360 francs 'sjaars te brengen, en ingeval de wei klieden zeiven gedurende zeker getal jaien voor hun pen sioen hebben bijgedragen. De commissie voor de spionnenvvet heeft het ontwerp naar een sub-commissie van 5 leden verwezen. In elk geval zal het regee- ringsontwerp van den minister Zurlinden ge heel omgewerkt worden. Het hooger beroep, ingesteld door de per sonen die wegens de bekende afdreigings zaken vervolgd werden, heeft uitgewerkt dat De Clercq en Girard elk zes maanden ver mindering van gevangenisstraf ontvingen; daarentegen is de straf aan Heftier en Camilla Dreyfus opgelegd (resp. 2 en 1 jaar), ge handhaafd. Generaal Duchesne is Donderdag uit Parys naar Marseille vertrokken, waar hij zich naar Madagascar zal inschepen. De minister van oorlog, generaal Zurlinden, deed hem uitge leide door de bevolking werd de bevelhebber der expeditie levendig toegejuicht. Volgens uit Majunga ontvangen telegram men bewijzen de door generaal Metziriger geleide verkenningstochten, dat de weg naar Tananarivo goed verdedigd wordt. Daaren boven heeft een plotselinge weersverandering een ondragelijke warmte teweeggebracht. S L S I Nu tengevolge der beslissing van den alge- meenen raad der werkliedenpartij voorloopig geen ongeregeldheden op groote schaal te vree zen zijn, heeft de regeering besloten, de man schappen der onder de wapenen geroepen lichting van 1892 heden naar huis le zenden. ENGELAKD. De Engelsche regeering heeft uit Chitral liet gewichtige nieuws ontvangen, dat een kolonne van zeshonderd man onder kolonel Kelly, uit Gilgit opgei ukt, zonder tegenstand te ontmoeten den 12,000 voet Imogen Span- dar-pas bezette, nadat zij eerst een marsch van vele uren door de sneeuw had gemaakt. Kelly bevindt zich thans op slechts weinige dagtnarsehen van het fort Chitral. Het plan van de Engelschen is oogenschijn- lijk, eerst Robertson, die zich in fort Chitral bevindt, te ontzetten en naderhand Umia Khan, die bezig is den weg van Pe=jawur tegen Low te verdedigen, in den rug aan te tasten. De Engelsche regeering heeft ook tijding ontvangen van Robertson, doormiddel van een ontsnapten iniandschen sappeur, die tePesjawur is aangekomen en meedeelde,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 9