J. M. 7AN DER SCHALK Jr., fF. TIK, A0. 1895. Woensdag 17 April. N°. 8768. ëfe nenveertigst© JTaargfatigr. Verschijnt dagelijkl uitgezonderd Dinsdag, UITGEVERT.T. ODE. BÜKI5AB: BO fÜ« TKAAT 9 O. Voor de verkiezing van twee leden van Gemeenteraad op Woens 7 17 dezer be velen wij aanzie Iieeren (wit biljet), (rood biljet). Buiteuiandschc Berichten. URÜNI Abonnementsprijs, par kwartel Franco per post, door het geheele Rijk Afionderljjke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. gewone regels mi t Advertentieprijs vai, i_io inbegrip van eene Courant. l iedere gewone regel meer q q Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend F R i S K B IJ E. De ïdroits d'accroissement" vormden Vrij dag weer den hoofdschotel in de Kamer van afgevaardigden. Men weet dat dienaangaande door den Senaat een wijziging was aange bracht in de door de Kamer aangenomen ■denkbeelden, en dit punt was het eenige waarover nog een eenigszins uitvoerig debat werd gehouden. Graaf De Mapkau stelde voor, ■de belasting tot 20 centimes terug te brengen voor alle congregatiën, daarentegen wilde de beer Dutrex haar verhoogd zien op 50 c. voor de niet-erkende broederschappen. Na eenige opmerkingen van den heer Ribot werd de unifoime belasting van 30 c., door den Senaat vastgesteld, met 308 tegen 233 stem men door de Kamer overgenomen. De geheele begrooting, zooals die in den Senaat gewijzigd was, werd ten slotte, behou dens een geringe verandering, door de Kamer goedgekeurd met 417 legen 93 stemmen. Zy moest nu echter nogmaals den weg afleggen naar den Senaat, vice versa. In de namiddagzitting heeft de Senaat de begrooting, door de Kamers teruggezonden, goedgekeurd. Het parlement nam vacantie tot 14 Mei. Het 40e bataljon jagers heeft zich Vrijdag te Marseille op twee transportvaartuigen in gescheept, met bestemming naar Madagascar. De bevolking had er een feest van gemaakt: aan de kaden zag men overal vlaggen, ook Russische, en waar de troepen voorbijtrokken, regende het bloemen. Men was ook niet karig met het uitreiken van wijn en brandewijn aan de soldaten. De inscheping werd door een ontzaglijke menigte bijgewoond. Uit Saint-Louis komt het bericht dat den 20n Maart in den omtrek van Tombouctou een Fransche patrouille door de woestijnbe- woners is overvallen. Een spahi werd gedood, een andere benevens een officier werden ge wond. Een eskadron spahi's zette dadelijk den vijand achterna. DUITSCHLAMD. Het vindt bevestiging dat door de regee ring de hulp van den gewezen Duitschen ge zant Von Brandt als deskundige bij de behan deling van vraagstukken van handelspolitiek ingeroepen wordt voor de onderhandelingen met Japan enz. De nationaal-liberale vereeniging te Keulen heeft besloten, de geheele liberale partij in 'uitschland op te roepen tot een gemeenschap pelijk protest tegen de besluiten van de com missie voor de msturz-Vorlage", in de hoop dat ook de overige niet-reactionnaire partijen zich zullen aansluiten brj dit protest. Bismarck heeft gisferen op Friedrichsruh in den voormiddag de deputatiën ontvangen van de studenten in Stiermarken en van de jitsche studenten in Oostenrijk. In antwoord op de tot hem gerichte toespraken betuigd- smarek met nadruk dat de hartelijkheid, waarmede hij in 1879 te Weenen werd ont vangen, hem in zijne opvatting heeft beves tigd dat er, in de plaats der oude betrekkin gen. een bondgenootschap moest worden ge schapen. Dat bondgenootschap is gevonden in het Drievoudig Verbond, waarvan, als men zijnen oorspi ong nagaat, de kiem reeds in den tijd van liet heilige Roomsche lijk blijkt te zijn gelegd. Aan eenheid in de toekomst be hoeft de Duitsche natie niet te wanhopen, lok de omringende natiën hebben heftige broedertwisten te doorstaan gehad, tot in den jongsten tijd. Bismarck ried den Oostenrijk- schen Duitschers, in het besef van hunne eigen krachten, toegevendheid en lijdzaamheid te betrachten tegenover hunne minder bedeelde mededingers op politiek gebied in de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie, en eindigde met een dronk op keizer Frans Jozef. In verschillende gemeenten des rijks zijn de op 1 April j.l. geplante Bismarck-eiken door kwaadwilligen vernield ENGELAND. Het ministerie van koophandel heeft eene commissie benoemd tot het nagaan van den omvang van den invoer van goederen, in buitenlandsche gevangenissen vervaaidigd, teneinde te onderzoeken of daartegen af doende maatregelen zijn te nemen. Bij de Anglo-Armenische vereeniging te Londen hebben zich drie personen aangemeld, die uit Sassoen heeten te komen. Zij hangen het bekende tafieel van de wreedheden op. Vermoedelijk zullen zij Gladstone ontmoeten. )eze heeft aan de genoemde vereeniging een karakteristieken brief geschreven en daarin gewezen op het gevaar, dat men zich in slaap zou laten wiegen door beloften van de Porte tot het invoeren van hervormingen in Armenië. Uit Rangoon wordt aan de Times gemeld dat de rapporten der gemengde commissie voor de grensregeling aantoonen dat er weinig vooruitzicht is op het spoedig tot stand komen van een vergelijk. Tusschen de Engelsche en Fransche leden dier commissie is er veel wrij ving, vooral tengevolge van de poging der F ranschen om een militairen post gevestigd te kiygen op het Britsche gebied. Door dit inbreuk maken op de bestaande grenzen wordt veel ongerustheid verwekt; zoodat deiegee- ring van Achter-Indiê besloten heeft te Keng- toeng 200 man in garnizoen te leggen en daarheen eene telegraaflijn te maken. De Britsch-Columbiaansche regeering is tegen het Anglo-Japansche handelsverdrag, daar zij vieest dat eene groote immigratie van Japanners er het gevolg van zal wezen. ij dringt er by de Canadeesche regeering op aaöy _dnt deze aan de Engelsche regeering zal verzoeken Engelsch Noord-Amerika van het verdrag uit te sluiten. De troepenafdeeüng uit Gilget naar Chitral gezonden, is er na groote moeilijkheden in geslaagd den Shandar-pas over te trekken en te Lesper, 60 mijlen afstands van het fort Chitial aangekomen. Officieele berichten van generaal sir Robert Low melden opnieuw dat het verzet tegen de Britsche expeditie in Chitral reeds zoo goed als gebroken is. Het heet zelfs dat Urnra an, door zijne volgelingen bijna geheel vei laten, omsingeld is door den Khan van Dir en andere bondgenooten der Engelschen, en dat hij zich gereedmaakt tot vluchten. Er is een brief van hem onderschept, waarin hij den Emir van Afghanistan om hulp vraagt, of minstens om vei lof om op diens grond gebied eene wijkplaats te zoeken. Naar de Times uit Simla verneemt, schijnt Urnra Klian onschuldig aan het vei raad, waar door de luitenants Fowler en Edwards in de val liepen. Umra Klian zou met Low onder handelen over zijne onderwerping en zou daarbij zijn bolweik Miankaloe overgeven. Naar uit Simla aan de Times gemeld wordt, verwacht men daar, dat het einde van den veldtocht reeds ophanden is; de mobiliseering der 2e reserve-brigade is daarom afgecom- mandeerd. ZWEDEN en NOORWEGEN. "Van zeer vertrouwbare zijde, naar zij be weert, heeft de Frankf. Ztq. de volgende mededeelingen betrekkelijk het conflict tus schen Zweden en Noorwegen. Men schrijt haar »Wij weten zeker, dat koning Oscar de tegenwoordige unie-crisis zeer pessimistisch inziethij vreest, dat zij zich op het gevaar lijkst ontwikkelen kan. En indien het tot een openlijke breuk kwam, was koning Oscars troonafstand zeer waarschijnlijk. Hij die tot lijfspreuk heeft: sliet welzijn der bioedervol- keren" zou de verantwoordelijkheid van een gewapend conflict niet dragen willen. De kroonprins, die in dat geval aan de iegeering zou koinen, is Noorwegen echter zeer weinig gunstig gezind en zou zekerlijk tot geen prijs toegeven. De Zweedsche generale staf beweert, dat eene gewapende bezetting van Noorwegen zonder bezwaar zou kunnen geschieden. Chris- tiania en Drontheim konden in een oogenblik bezet worden. Men ziet echter te Stockholm wel in, dat de moeilijkheden na de occupatie, eerst recht zouden aanvangen. Juist omdat men dit in het sterkere land zoo goed be grijpt, meent de Frank f., is de mogelykheid op een vreedzame oplossing van het geschil niet uitgesloten, al moest men ook erkennen dat dit door de afreis des koniugs en zijn de monstratieve ontvangst te Stockholm zeer verscherpt werd. RUSLAND. De kroning van het keizerlijk paar zal in Augustus dezes jaars te Moskou plaats hebben. De noodige toebereidselen woiden reeds ge maakt. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. De agrarische beweging, die sedert eenigen tij 1 in Oostenrijk groote vorderingen maakt, heeft scheiding teweeggebracht onder de Bo heemsche radicalen. De jong-Czechen, die de agrarische denkbeelden der oud-Czechen be strijden, verliezen daardoor den steun der sociaal-democraten en van een groot deel der landbouwende bevolking, welke hare mate- rieuie belangen hooger stelt dan het Boheem- sche i deaal der jong-Czechen. Doch ook in den boezem der jong-Czechische partij is scheuring ontstaan Door enkelen huuner is een manifest uitgevaardigd, waarin de noodzakelijkheid er- 'send wordt, om in de provinciale landdagen het agrarisch element te versterken. Een dei- afgescheiden jong-Czechen is vooizitter gewor den van den Bolieemschen agrarischen bond, die onafhankelijk van elke politieke partij de' toestanden der landbouwende bevolking wil erbeteren. Dpze bepaling werkt er toe med dat vele landbouwers zich aansluiten. En zoo als te verwachten was, vindt de oprichting van dien bond en het uitvaardigen van dat manifest sterke tegenkanting van de zijde der jong-Czechische pers, die niet ten onrechte vreest, dat hare party door dit optreden van vele leden zal verzwakt worden SPANJE. De raad van ministers heeft besloten tot den aankoop van den kruiser, die te Kiel voor China gebouwd is, maar niet betaald werd. Gomez en Marti bereiden op Haïti eene nieuwe expeditie naar Cuba voor. Een telegram uit Cuba meldt dat eene bende van Maceo verslagen is. Hij verloor twee generaals die sneuvelden en drie officie- en die gevangengenomen werden. Generaal Estiada heeft zich onderworpen. S E R T I E. De radicalen en liberalen hebben besloten nie; deel te nemen aan de vei kiezingen voor de Skupschtina, daar met hunne b .waren over le berekening van den census en het optreden der regeering bij de verkiezing voor den eersten trap geen rekening is geh. den. AMERIKA. Te Washington wordt, volgens een telegram

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1