A°. 1895. Zaterdag 20 April, N°. 8771. KENNISGEVING. ©genenveert i gste Jaargang. üuitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER7 J. ODÉ. duitschland. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BDBEAV: BOT E#STRAAT De burgemeester van Schiedam biengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier voor de belasting op het personeel no 11 dezer gemeente, over het dienst]aarl89i/95, door den heer directeur der directe belastingen te Kotteidain op den 17den Apiil 1895 executoir ver klaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voort wordt tij dezen herinnerd, dat een iedei verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaaldc-11 met te voldoen; alsmede dat heden de termijn van ■drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondigirg geschied, waar het ■behoort, den 19den April 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Op bevel des keizers is de korvet-kapitein Usedom naar Nedeiland vertrokken om een lijkkrans voor den admiraal jhr. De Casem- broot over te brengen en de begrafenis bij te wonen. De gouverneur van Oost-Afrika, overste "Van Schele, is tot vleugel-adjudant des keizers benoemd. Ter versterking van het Duitsche eskader in de Ghineesehe wateren ea bescherming .der belangen van den Duitschen handel aldaar, worden te Wiilemshaven het pantserschip Kaiser en de kruiser Frinzesz Wilhelm in gereedheid gebracht. Vorst Bismarck is reeds geheel hersteld en ontving Woensdag een deputatie van 4000 leden van het Duitsche werkliedenverbond. Nadat hem een drietal adressen van hulde namens de schoorsteenvegers, de slagers en ■de kopersmeden waren overhandigd, hield Von Bismarck eene uitvoerige rede, vraarin hij bedankte voor de hem gebrachte hulde en wees op hetgeen hij in het belaDg van den werkliedenstand gedaan heeft. Van de wet tot verzekering tegen invaliditeit en de ge volgen van den ouden dag sprekende, zeide hij, naar iets geheel anders gestreefd te heb ben, maar te zijn afgestuit op den veelzijdigen tegenstand. HU besloot zijne rede met de woorden God zegene allen eerlijken arbeid in het Duitsche land 1 alle nijverheid, zij leve hoog Do vorst kwam daarna van het balkon omlaag en onderhield zich eenigen tijd met verscheidene deelnemers aan de betooging, van wie hij er een 50-tal aan zijne ontbijt tafel noodigde, waar een hartelijke dronk werd uitgebracht op den grondlegger van hot Duit sche rijk, die nog steeds te midden van het volk staat. Alle geschenken welke de oud-kanselier bij gelegenheid van zijn 80sten verjaardag ont ving, zullen, voor zoover daartoe geschikt, te Berlijn worden ten toon gesteld. Nader blijkt dat de ex-ceremoniemeester Von Kotze geen tweegevechten meer zal be hoeven te voeren, maar dat de heereu, die daartoe door het eeregerecht waren aange wezen, onderling hebben geloot, met het ge volg dat vrijheer Von Reischach namens allen de uitdaging aannam. Met de verwonding der beleedigde partij is de twist bijgelegd. F R A N K R IJ K. De president der republiek is Woensdag middag om 6 uur van Rouaan te Havre, zijn vaderstad, aangekomen en door alle autori teiten ontvangen. Van het station naar het stadhuis was het een ware zegetocht voor Faure. De Engelsche consul te Havre, die den commandant van den kruiser Australia aan den president der republiek voorstelde, zeide dat deze hierheen gezonden was ten bewijze der waarlijk vriendschappelijke gevoelens tus- schen Frankrijk en Engeland. Faure gaf ten antwoord, dat hij daarin opnieuw een teeken zag van de betrekkingen van goede nabuur schap tussehen de beide landen en beloofde de Australia te zullen bezoeken. Hij voegde er bij dat hij zieh van den gezondheidstoestand der koningin op de hoogte liet houden, dat de berichten uitstekend waren en dat hij zich zelven gelukwenschte met de ontvangst, welke Harer Majesteit door de bevolking van Zuid-Frankrijk was bereid. De Parijsche correspondent der N. B. Ct, schrijft van gisteren: Het bericht van het Petit Journal, met tal van bijzonderheden opgefleurd, dat de politie op het spoor zou gekomen zijn van een anar- chislischen aanslag, welke tegen Felix Faure te Havre beraamd zou zijn, wordt officieus tegengesproken. Ook de YWps-correspondent ontkent de juistheid er van. Wel zijn uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen en ver schillende inhechtenisnemingen gedaan, maai de meeste arrestanten zijn na hun identiteit bewezen te hebben weder vrijgelaten. In een later telegram verzacht de genoemde cories- pondent dit bericht nog door de verzekering dat de piesident en zijn familie, de ministers, de prefect enz. volkomen gerust zijn. B JS 1 G I E. De swet op de vorming der kiezerslijsten voor de gemeente" is gisteren in de Moniteur bekendgemaakt. ENGELAND. Koningin Victoria wordt den 30n dezer terugverwacht. Kolonel Kelly zet zijn zegevierenden tocht van uit het N. O. in Chitral voort. Opnieuw heeft hij in een ontmoeting met de vijandige stammen de overhand behouden. OOSTENRIJ K-II O N G A R IJ E. De conferentiën aan het ministerie van koophandel te Weenen onder voorzitterschap des keizers zijn afgeloopen. De delegatiën worden bijeengeroepen op 5 of 6 Juni. Ten opzichte van de aanvrage van aanvullings- 7 O. Advertentieprijs: ran i10 gewone regels mtt inbegrip van eene Courant. Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend f 1.10. - 0.10. kredieten ten behoeve van de administratie van oorlog doet men opmerken dat deze slechts de uitvoering vormt van vroeger genomen besluiten en volstrekt geen aanvulling van uitgaven bevat. In de steenfabrieken te Wienerberg heb ben 4000 arbeiders het werk gestaakt. Zij eisehen 50 percent loonsverhooging. De raad van administratie heeft besloten, het loon van een enkele categorie te verhoo- gen, doch de eisch der andere arbeiders af te slaan. Gisteren ontstond een botsing tussehen 500 werkstakers en de politie, die zich van hare wapens bediende. Elf werklieden werden ge wond; een hunner ernstig. Er hadden tal van arieslatiën plaats. Szeles, de dader van den aanslag op het standbeeld van generaal Hentzi te Pest, schrijft uit Zurich aan de Budapesti Ilirlap dat hij genoeg dynamiet heeft bezeten om het gansche standbeeld in de lucht te doen springen, maar dat hij niet wilde dat een aantal huizen in de omgeving vernield werden en dat hij zich daarom heeft bepaald tot eene demonstratie, om de verwijdering van het gehate standbeeld aan de orde te stellen. Den 1 n November zal te Buda-Pest het eerste burgerlijk huwelijk worden voltrokken. ITALIË. Het koningspaar gaat den 2Sn dezer naar Venetië en zal er de groote tentoonstelling van fraaie kunsten openen. Naar men zegt heeft de herziening der kiezerslijsten ten gevolge gehad, dat er 300,000 namen van geschrapt zijn, zoodat de overwin ning voor het gouvernement zoogoed als zeker is. Dat is nu nog eens wat men noemt regeeren De vice-president der Kamer, hertog Cae- tani di Sermoneta, een zeer invloedrijk en gematigd man, heeft dan ook zijn sympathie voor Crispi in den Iaatsten tijd aanmerkelijk voelen verminderen. In een brief aan zijn kie zers verklaart hij, dat het niet aangaat het land bijna een jaar zonder parlement te regee ren en dat het dictatoriale optreden van den premier de perken te buiten gaat. Dergelijke verklaringen zijn niet zonder gevaar voor Crispi, die evenwel blijft regeeren, kalm te midden der woeste baren, als of er niets gebeurde. De oud-minister van financiën Colombo heeft Woensdagavond te Milaan voor 1500 kiezers gesproken en daarbij scherp de financieele politiek der regeering gpsritiseerd, als niet in overeenstemming met de draag kracht des lands. SPANJE. Generaal Callejas, de aftredende gouver neur van Cuba, heeft verlof gevraagd om onder maarschalk Campos tegen de opstan delingen te strijden. De Spaansche zaakgelastigde te Port-au- Prince seint, dat de aanvoerders der opstan delingen, Gomez en Marti, zich tot nog toe niet op liet grondgebied van Haïti hebben vertoond. Heden vertrekken vier kanonneerbooten uit Cadix naar Havana, terwijl nog andere oor logsschepen in gereedheid gebiacht worden. De minister van koloniën zal een millioen pesetas in zilver naar Cuba zenden, teneinde een stijgen van den wisselkoers te Havana te vermijden. Een depêche te New-York ontvangen meldt van Cuba, dat maarschalk Martinez Campos door een proclamatie de rebellen heeft opge roepen om gemachtigden te benoemen tot een samenkomst om den toestand te bespre ken. De chefs der opstandelingen zouden ge weigerd hebben. Betrekkelijk den Cubaanscben opstand be richt men uit Nassau, dat de gouverneur van den Erigelschen archipel der Bahama-eilanden bij proclamatie den inwoners verboden heeft zich in de zaken van Cuba te mengen. AFRIKA. Uit Pretoria wordt aan de Times gemeld dat Ivruger het sluiten van een staatkundig verbond met den Oranje-Vrijstaat tegenspreekt. Uit den Oranje-VrUstaat komt de treurige tijding, dat president Reitz door een hoogst ernstige ongesteldheid is aangetast, zoo zelfs, dat men aan zijn herstel wanhoopt. Rechter Stergg is als zijn opvolger aangewezen. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Duitsche gezant naar Mazagan vertrokken is, waar hg een enquête gaat instellen betreffende den moord, eenige dagen geleden bij die stad op een Duitscli handelsreiziger door inboorlin gen gepleegd. CHINA. Volgens een bericht uit Shanghai valt de Chineesche oorlogspartij Li-Hung-Chang op nieuw aan en stelt hem aansprakelijk voor de nederlagen en de vernedering van China. Onder het volk moet een oproerige geest heerschen, vooral te Kanton, waar een op stand tegen de dynastie op til zou zijn. Uit Shanghai verneemt de Times dat Japan weigert de vredesvoorwaarden bekend te maken voordat ze zijn bekrachtigd. Uit Hongkong wordt aan betzelfde blad gemeld dat de Engelschen op Formosa niets gesticht zijn over den afstand van het eiland, en dat de Chineesche soldaten hun aanvoer ders dreigen om te brengen indien het wordt afgestaan. JAPAN. Volgens berichten uit Tokio is iedereen ingenomen met de sluiting an den vrede, behalve de oorlogspartij, die had gewild dat men eerst Peking bezet had. Er wordt een manifest van den keizer verwacht om het opofferende, vaderlandlievende volk, dat de

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1