1st Mersvak in ie laatste 25 jaar. A*. 1895. Zondag 21 en Maandag 22 April. M°. 8772 Eersle Blad. ©genenveert .gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. W a a r s c h u w i n g. UITGEVER: J. ODÉ. BCREAOi BOTtKITKAAT 9 O. SCHOUW over dc wateringen en heinslooten in bet O ad- en Nieuw-West- Frankeland. Schiedam, 20 April 1895, In de Deutsche Lan dwirthschaflliche Pr esse van 7 Dec. 1894 komt een artikel voor van prof. M. Delbrück te Berlijn, dat wij hier onder vertaald laten volgen; het mag in Schiedam niet. onbekend blijven. In den winter van het jaar 1870 begon nen de bh. Schulze en Maercker, toen ter lijd assistenten van Henneberg aan het proef station te Göttingen, hunne »studiën over bet proces in de branderijen". In 1871 zagen da eerste aanteekeningen het licht over den »Hollefreund", het eerste der hoogdrukstoom- toestellenin Februari 1873 sprak Maercker voor de eerste maal op de algemeene ver gadering van de vereeniging van Duitsche spiritusfabrikanteu. Vervolgens deed Henze mededeeling van zijne uitvinding ten bate van het brandersbedrijf. In 1874 werd het proef station van bovengenoemde vereeniging op gericht en de schrijver dezer mededeebngen, toen assistent aan het laboratorium van Maer cker, aangezocht liet in te richten en als directeur op te treden. In 1875 werd de branderijschool der vereeniging opgerichtin 1876 verscheen de eerste druk van Maercker's Bandleiding voor de Spiritus fahricatie en in 1878 namen Maercker en schrijver dezes de redactie op zich van het Tijdschrift voor Spiritusindustrie, beide verschijnende bij Paul Parey te Berlijn. In deze korte trekken hebben wij de weten schappelijke en technische gebeurtenissen ge schetst, alsmede de organisatie van het bran dersbedrijf, dat dertig jaar lang geslapen had, maar nu langs wetenschappelijken weg tot een ongedachte ontwikkeling kwam, die zich nog steeds verbreedt eu die, de grenzen van het eigenlijke brandersbedrijf overschrijdende, een gevoeligen invloed oefent op den Duit- schen landbouw. Dezelfde mannen, die toen aan de spits stonden en onder den invloed der technische gebeurtenissen m aangevuurd door Maercker's welsprekendheid^yd e op den verbouw van aard appelen aangeweasn Duitsche branders in een groot verbond bijeenbrachten, diezelfde man nen, Kiepert, Neuhausz, Fleck effenden den weg voor de Duitsche maatschappij van land bouw, waarvan zij onder leiding van Cy th het bestuur aanvaardden. In het algemeen neemt men het jaar 1857, het jaar waarin Pasteur zich aan het hoofd stelde der vorschers op dit gebied, als het tijdstip aan van de herleving der bedrijven, waarin het gistingsproces een hoofdrol speelt. Pasteur heeft buiten kijt voor een deel den grondslag gelegd; van practische toepassing kwam eerst iets nadat een tiental jaren ver streken waren. De kennis, die 20 jaar lang den beoefenaars van het brandersvak te denken gaf, was reeds in 1840 verkregen; immers voor dien tijd hadden Cagniard de Latour en Schwann uit gemaakt dat gist een zwam en gisting een plantengroei is en wetenschappelijk ontwik kelde beoefenaars van het brandersvak, zooals Balling en anderen, waren reeds destijds van de juistheid dier meening doordrongen. Afgezien van deze theorie, werd de practi sche ervaring van een dertigtal jaren reeds in 1841 samengevat in de Practische Leiddraad voor de stokerij van de hand van Lüdersdorf. En nu na 1857. De resultaten der nieuwste onderzoekin gen waren aanvaard en Otto's Leerboek van het Landbouwbedrijf, in 1865 uitgegeven, gaat geheel uit van het vitaal standpunt. Hij kent de melk- en boterzuurzwammen, die Pasteur ontdekte en toch is er nog geen wezenlijke vooruitgang merkbaar, ^e leerboeken van Schwarzwiiller en Korte (het laatste staat veel houger dan het eerste) omstreeks 1874 in het licht verschenen, geven niet3 meer en niets beters dan die, welke Lüdersdorf en Balling 25 jaar vroeger schreven. Van waar dan nu de groote omkeer, die na 1870 plaats had? In onze inleiding stipten wij de hoofdpun ten aanhet zij ons vergund thans eene per soonlijke herinnering in te lasschen. Nadat ik gedurende den winter van 1872/3 als assistent werkzaam geweest was in het laboratorium van de koninklijke academie van Nijverheid te Berlijn, zou ik tegen Paschen een betrekking aanvaarden bij Maercker te Ilalle aan de Saaie. Vernemend dat mijn aan- v staande chef in Februari een voordracht zou ^houden voor den Bond van Spiritusfabrikan- "Hen, maakte ik van de gelegenheid gebruik om kennis met hem te maken en werd ik dus doende toevallig getuige van de geboorte van den nieuwen tijd. Maercker's woord sleepte allen mede, toen als later in elke nieuwe Februarimaandde toehoorders verdrongen zich om hem heen en loonden hem met daverende betuigingen van bijval. Henze, de kleine levendige Henze, daarop het woord nemende, schilderde hoe hij, eigenlijk tegen wil en dank het ge beurde bij het springen van een ijzeren stoomvat tot zijne ontdekking gekomen was; hij schonk haar aan de vakgenooten, omdat hij zelf geen »Gründer" was. De man vermoedde waarschijnlijk niet, dat zijne schen king op dat oogenblik al millioenen vertegen woordigde; van nu begon de Henze-stoom- ketel zijn zegevierenden loop. In derderiei -ii' hting ontwikkelde zich van nu af aan het vak. Het eerste, de grondslag van alles, was het duidelijk maken der scheikundige omzetting van het zetmeel door Maercker en Schulze. De opbrengst, in theorie te verkrijgen, werd gesteld tegenover die, in werkelijkheid ver kregen de aard der verschillende verliezen en de wijzen waarop deze kunnen worden voorkomen werden aangetoond. Dat is in het kort de inhoud van Hennenberg's Dagblad ten dienste van het Landbouw bedrijf" 1872 en van Thiel's Jaarboeken van 1877. Daarin werd vastgesteld het ver lies aan zetmeel, het verlies in den vorm van dextrine tengevolge van onvolkomen suiker vorming en van gebrekkige nawerking der diastase l) en eindelijk dat, hetwelk ontstaat door bijkomende, voor het hoofdproces onge- wenschte gistingsverschij nselen Eenmaal tot het inzicht gekomen dat soms 20 °/0 van het beslagen zetmeel in andere stoffen dan in alcohol wordt omgezet, wensch- ten de belanghebbenden bij het brandersbe drijf den technischer] vooruitgang door een eigen proefstation te veroveren. Eeii tweede punt is de inrichting der toe stellen. Fan de invoering van het hoogdruk- stoomtoeste! maakten wij reeds melding. Op den sHollefreund" volgden weldra het Bohm- sche kook-, beslag-en afkoelingstoestel, en beide werden zij verdrongen door dat van Henze. De groote verwachtingen, die men koesterde ten aanzien van de besparing van grondstof, bleken bij chemisch onderzoek overdreven te zijn; in werkelijkheid was zij niet meer dan 5 en zoo was het belang van de beslag- stelsels met fijnwrijving, welke volgens de Ellenbergerscbe methode begonnen en op tallooze manieren gewijzigd werden, slechts van voorbijgaanden aard. Zij verdwenen lang zamerhand toen er in den Ilenze-toestel en het gebruik daarvan verbeteringen waren aan gebracht. Deze vordert echter een beslag- inrichting, die het mogelijk maakt bij matige temperatuur het mout snel en innig te ver mengen met de gekookte massa. Zoo ontstond het stelsel der centrifugaai-be- slagtoestellen. Ook de mitrailleuse-afkoeler, die een poos de belangstelling gaande maakte, werd overvleugeld door de inet uitgebreide afkoelingstoestellen voorziene beslagbakken. Het hoogtepunt werd bereikt op de tentoon stelling van spiritusindustrie in 1882, die een schitterend beeld te aanschouwen gaf van den vooruitgang der laatste tien jaar. Gelijken tred hielden de vervaardigers der distillatie toestellen en het stoomverbruik werd aau- zienlïjk minder. In de proefbranderij der vereeniging, waar de verschillende machines naast elkander werkten, konden weldra de eisehen voor goede toestellen worden vast gesteld. De vooruitgang in de techniek der machi nes blijkt het best uit den tijd, die volgens het nieuwste systeem noodig is om een bak te beslaanvan 6 uren werd deze op 3 ge bracht het snellere verloop maakte het groo- tere gebruik van brandstof goed, noodig voor de hoogdrukinrichting en het sterker roeren, en de brander genoot dus ten volle de bespa ring aan grondstof tengevolge van de groo- tere gistingsvatbaarheid van het op deze wijze verkregen beslag en van het vollediger win nen van den alcohol. Eindelijk de ontwikkeling der gistingstech niek. Voor de techniek der branderijen waren de feiten, door Pasteur vastgesteld betreffende het wezen der alcoholische gisting zoowel als dat der azijn-, melk- en boterzure gisting, zoogoed als waardeloos geblevenmet den arbeid van Von Rees en Brefeld was het niet andersenkele wenken van Traube bevorderden een juist begrip, maar de eerste wezenlijk vruchtbare gebeurtenis was de uit gave der werken van Niigeli, in 1877 en '80, en de voordrachten van den schrijver op de algemeene vergaderingen van 1878, '79 en '80. Volgens de aanwijzingen van Maercker moest de vooruitgang gevonden worden in de Dzuiverheid van het gistingsproces", welke slechts verkregen kon worden door de in richting der gistkweeking en der methodische gisting, zoodat alleen de gist- en niet de aan deze vijandige zwammen tot ontwikkeling konden komende gist moest gesteund wor den in den strijd om het bestaan, die ont brandt, als een beslag in gisting gebracht wordt door een mengsel, dat gist bevat, maar ook sommige aan gist vijandige splijtzwammen. Ten deele steunend op de leer vanNageli en Traube stelde ik in dezen de volgende beginselen vast: GO III Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door hot geheele Rgk Afzonderlijke nnmmers t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- ö.tO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in liet Oud- en Nieuw- West-Frankeland binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881 Brengen ter kennis van de eigenaars der lande rijen, huizen en erven in genoemd Frankeland, dat op Maandag den IBden Mei 1895, des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan liet bij le bovenaangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schie dam, den 20sten April 1895. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. (i Men weet, dat de meeste Duitsche branders aardappelen verwerken en ook zelf verbouwen, Red. S. C. i) Diastase is het bestanddeel dat zich bij de kie ming der granen ontwikkelt en den overgang van het zetmeel in dextrine en suiker bewerkt.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1