Biiiiionlandsclie Berichten- lo. Behalve een goede voeding is een omge ving noodig, die gunstig is voor de gist, daaren tegen schadelijk voor de splijtzwammen. Daarbij komt in aanmerking niet alleen de temperatuur, maar ook de graad van eoi- centratie, liet gehalte aan zuur, alcohol enz. enz. 2o, Voor een zuiver gistingsproces is noodig: de aanwezigheid van een zekere hoeveelheid moeder-cellen (volgens Nkgeli)die zóo spoe dig bijgevoegd moeten worden als de voor de gist geoorloofde temperatuur het toestaat; de innige en behoorlijke vermenging van beslag en gist is hier van belang, 3o. De gistvoeding berust op diffusie en eischt beweging. Dienovereenkomstig bebooren bijvoeging van moedergist en begin-tempera- tuur geregeld te worden. Wordt vervolgd.) SCHIEDAM, 20 April 1895. Burgemeester en wethouders hebben den leden van den raad kennisgegeven, dat van de gelegenheid die Hare Majesteit de Koningin- Regentes op Maandag a.s. te Amsterdam aan civiele autoriteiten enz. aanbiedt bij Hoogst- dezelve hare opwachting te maken, door hun college zal worden gebruik gemaakt om deze gemeente te vertegenwoordigen. Vertrouwende hiermede in den geest van deti gemeenteraad te handelen, deelen zij tevens mede, dat in verband rnet die opwach ting, de eerstvolgende zitting van den ge meenteraad niet op Dinsdag 23, doch op Dins dag 30 April a.s. zal plaats hebben. Het voordeelig saldo van ruim 4 ton, het welk het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen aan het eind van Febiuari aanwees, is, blijkens datzelfde overzicht op het einde van het eerste kwartaal vei anderd in een nadeelig van f731,000, vergeleken bij het resultaat op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar, n.l. thans f25,848,587,13Vs, toen ƒ26,580,459 84 h. De opbrengst van het recht van successie draagt hiervan de voornaamste schuld, door dien dit in Maart j.l. f 953,000 b'eef beneden dezelfde maand in 1894, terwijl ook het registratierecht f 58,000 en de hypotheek rechten f4000 ten achteren bleven. Tegen over dezen nadeeligen stand v;.n drie der onderdeden van de indirecte belastingen staat alleen de vierde, de zegelrechten, met f 29,000 meerdere ontvangst. Op de directe belastingen werd in Maart j.l. minder afbetaald dan in dezelfde maand des vorigen jaars grondbelasting f 33,000 personeel f 54,000vermogensbelasting f141,000. Daarentegen werd de schatkist gebaat door een meerdere opbrengst aan bedrijfsbelasting van f68,000 tegenover de patentbelasting, welke ten vorigen jare nog gold. De rechten op den invoer waren in de vorige maand f15 000 hooger. De accijnzen waren aan heel wat afwisseliug onderhevig. Terwijl n.l. de suiker f318,000 meer opbracht, was het gedistilleerd f 184,000 minder, en evenzoo het geslacht f42,000; de wijn f9000; het zout f 11,000. Verder verlieten de maand Maart nog in ongunstige verhouding door mindere opbrengstde domeinen f50,000; de posterijen (37,000, en de loodsgelden f9000. Alleen de telegrafen leverden een bevredigend verloop, door f8000 meerdere ontvangst. Het totaal der maand Maart bedraagt f ll,033,820,99'/s, tegen f 12,183,144,55'/s in dezelfde maand des vorigen jaars. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der belasting te Pernis de heer P. L. Broek smit, surnumerair te Rotterdam. De Stct. bevat een kon. besluit, vas 4 dezer tot aanwijzing van de perceeien, welke inge volge de wet van 7 December 1894 (Staats blad no. 202) onteigend moeten worden voor den aanleg van een rij weg in de gemeente Ketel en Spaland en voor het maken van bruggen in dien weg. De Koninginnen zullen gedurende de tien dagen, welke zij te Londen doorbrengen, in een zoogenaamd private-hotel, Brown's hotel, haar intrek nemen. Het ligt in de nabijheid van Piccadilly en heeft een uitgang in Albe- marlestreet en er,i in Doverstreet. Het strekte vaak tot verblijf van aanzienlijke personen. Volgens mededeeling van den Belgischen Moniteur zijn tot nader aankondiging verbo den de in- en doorvoer van runderen en schapen, afkomstig uit de Nederlanden. Het verbod is niet van toepassing op het vee, dat rechtstreeks zonder overladen per spoorweg wordt doorgevoerd. Naar wij vernemen, is aan nar» J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Bel gische hof, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit ziju ambt, met benoeming tot minister van staat. (D) Hr- Ms. rnderstoomjacht Talk is te Wil lemsoord op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld, onder bevel van kapt. ter zee G. H. van Steijn. De Talk vertrekt de volgende week naar Viissingen, om HH. MM. de Ko ninginnen naar Engeland over te voeren. Hr. Ms. fregat Atjeh, aangewezen om het koninklijk jacht te convoieeren, werd ter reede van Texel onder stoom beproefd. Te Rotterdam is weder een aanzienlijk bouwplan aanhangig. De heeren M. Zaayerc.s. hebben n.l. de medewerking van het gemeente bestuur aangevraagd tot aanleg van straten en bebouwing van het terrein tusschen de West-Schiekade, den Walenburgerweg, den Spoorsingel en het stations-emplacement. Ofschoon het betreurd mag worden zeggen burg. en weth. dat deze zaak aan de orde komt op een oogenblik, waarop de gemeente toch reeds een zware taak voor zich heeft, zou liet h. i. toch een ernstige misslag zijn, nu er door niet geringe opofferingen van de zijde van particuliere ondernemers gelegenheid is in het midden der een kilometer lange Schiekade een breede d warsveibinding te ma ken, die gelegenheid onherroepelijk te laten voorbijgaan. Burg. en weth. stellen thans aan den raad voor zijne toestemming tot uitvoering van dat plan te verleenen. De gemeente zal zich alsdan verbinden tot het, op de door adressanten kosteloos beschikbaar te stellen gronden, boven omschreven aanleggen van straten met de noodige bruggen en verbindingswegen, waar voor adressanten zullen hebben te betalen een som van f 124,500. De verschillende werken, welke in verband met de uitvoering van dat plan geheel voor rekening van de gemeente komen, zullen daarenboven een uitgaafvorderen van f74,500, nader op de begrooting te regelen. De gemeenteraad van Gouda heeft zich geconstitueerd als commissie voor de oprich ting van een monument voor den onlangs overleden burgemeester mr. Van Bergen IJzendoorn. Men meldt uit Haarlem aan de N. B. Ct. Gisterochtend heeft te Sandpoort een treu rig ongeval plaats gehad. Twee knapen, Anton Smit, 10 jaar oud, en Jan Dingerdis, 7 jaar oud, waren in het bosch van mevrouw Crommelin gegaan om bladeren op te ruimen. Tegen een uur of elf kwam de zevenjarige jongen bij Smits moeder zeggen dat deze zoo vreemd deed en in het bosch lag. De vrouw ging mede en vond haar zoen op den grondze beurde hem op, hjrj deed nog eenige passen en bleef toen in de armen zijner moeder dood. Het bleek dat hij een sleek had bekomen met een mestvork in de rechterslaap. Volgens Dingerdis was Smit naar zijn zeggen moede geworden eii^ was gaan liggen. Hij zelf was blijven doorwerken met de mest vork en moet daarbij Smit hebben getroffen. De vader van den doode was juist een overleden vriend gaan begraven en vond, thuiskomende, zijn zoon niet meer. Door den burgemeester is proces-verbaal opgemaakt en de justitie alhier is van het gebeurde kennisgegeven. Op eene vergadering te Amsterdam van kappers en barbiers in zake Zondagsiust, is met groote meerderheid van stemmen be sloten te beginnen op Zondag 5 Mei des Zondags te sluiten. Woensdagavond werd te Amsterdam op de Prinsengracht b/d. Westermarkt, een dienst meisje door een paar opgeschoten jongens zoodanig aangerand en mishandeld, dat zij bewusteloos op straat neerviel. Een bewoner van de gracht liep de vluchtende lummels na en bracht hen hun schandelijk gedrag onder het oog, waarop men hem zoodanig toe takelde, dat hij huiswaarts moest vluchten. Het meisje werd door medelijdende buren bijgebracht en kon toen haar weg vervolgen. Woensdagmiddag waren aan de Prinsen gracht eenige van die leegloopers bezig om de pas geplante boompjes uit den grond te halen. Bij het zien van een agent gingen zij op den loop. Bij den Omval te Amsterdam zonk Don derdag een woonschuitje, dat tot verblijf dient voor man, vrouw en zeven kinderen, waaronder een zuigeling. De kinderen waren gelukkig naar school, ook de man bevond zich aan wal. De vrouw werd met eenige moeite gered, de zuigeling verdronk. Men meldt aan de N. B. Cl. uit Amsterdam Even voor de aankomst der Koninginnen hebben een aantal socialisten opstootjes ver wekt. Vier hunner, waarvan twee maskers en blonde pruiken droegen en een als politie agent was verkleed, reden rond, doch wer den voor den politiepost aan de Oudebrug door een aantal agenten tot staan gebracht en gearresteerd, waarbij een groote volks oploop ontstond voor de drukkerij van Becht voor Allen, waar Domela Nieuwenhuis en anderen honderden strooibiljetten over de menigte heen wierpen. Hierbij hadden weder opstootjes plaats. Er werden geduchte slagen met stok en sabel uitgedeeld en vele onrust stokers werden gearresteerd. De jongedame, die Dinsdag te Leeuwarden door het paard van een marechaussee werd overreden, is Woensdagochtend aan de ge volgen overleden. De marechaussee, die van het paard was gevallen en in het aangezicht nog wat verwond werd, ligt in het militair hospitaal. Het geval verwekt algemeene deel neming. De overledene was de eenige dochter eener weduwe. De BaJckers-Pondscourant geeft een plaat, voorstellende de nieuwe ovens in de Haagsche Broodfabriek, met een artikel over ovens van den directeur dier fabriek, den heer J. Roeters van Lennep. Rotterdam. Een onzer meest geachte ingezetenen, dr. Th. van Doesburgh, is gister morgen, na een langdurig lijden, in den ouder dom van 67 jaar overleden. In 1855 gepromoveerd tot doctor in de natuurwetenschappen, trad hij in 1858 op als ingenieur bij de toenmalige Nieuwe Rot- terdamsche gasfabriek. Met en door deze be noeming trad hier te lande bij de gasberei- ding de chemische technologie op den voor grond men wijst hem dan ook aan als den vader van de meer wetenschappelijke opvat ting der gasindustrie hier te lande. Onder zijne leiding vormde zich aan de genoemde gasfabriek zelve als het ware eene school en wel zulk eene voortreffelijke school, dat zijne leerlingen zich weldra aan het hoofd geplaatst zagen van gasfabrieken, o. a. te Lei den, Dordrecht, Arnhem, Zutfen, Hengelo zelfs te Soerabaja. De oudste zijner leerlingen de heer D. J. Cramer Jr., is hem sinds kort opgevolgd als directeur van de gemeentegas fabrieken alhier, welke betrekking de heer Van Doesburgh sinds het begin der gemeentelijke exploitatie heeft vervuld. In de laatste jaren- van zijn directoraat heeft hij ook medegewerkt tot de voorbereiding van de oprichting alhier van een centraal-station en accumulatoren station tot voortbrenging van eleetriciteit voor verlichting en beweegkracht. Hij was boven dien adviseur van de Ned.-Indische gasmaat schappij, werkte krachtig mede aan de voor bereidende werkzaamheden voor de wet op den ijk der gasmeters, bewerkte het leerboek der natuurkunde van Gauot, was lid en bestuur der van verschillende maatschappijen, genoot schappen en vereenigingen, o. a. jaren achter een lid van het departementsbestuur van het Nut, lid van het bestuur van de Ambachts school en lid-'le secretaris van het Bataafsch Genootschap. Hij had ook eenigen tijd zitting in den gemeenteraad van Kralingen. Een uitermate werkzaam en vruchtbaar leven alzoo. De rust, die heru ten laatste ge gund werd, was helaas van korten duur en werd dan nog vergald door zwaar lichamelijk lijden. (JV. B. Ct.) 's-Cfravenliage. Hedenmiddag bij het vertrek van de Koninginnen naar Amster dam hadden vele autoriteiten zich in het wachtsalon van het station der II. IJ. S. M, verzameld om Hare Majesteiten tot aan den trein uitgeleide te doen. In de nabijheid van het station had zich een groote menigte verzameld, die de Vor stinnen met gejuich begroette. Gisteren had op de begraafplaats Eik-en- Duinen de begrafenis plaats van het stoffe lijk overschot van den vice-admireal jhr.De Casembroot. Zij kenmerkte zich door deftigen eenvoud en groote belangstelling van burgerlijke en militaire autoriteiten. In den stoet was o. a. een hofrijtuig, waarin gezeten was de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Regentes, baron Van Hogeadorp- en de vertegenwoordiger van den Duitschen keizer. Op de begraafplaats werden o.a. opgemerkt verschillende hofdignitarissen, ministers, de voorzitter der Eerste Kamer, oud-ministers, leden der Staten-Generaal, de vice-president van den Raad van State, de staatsraad en vice-admiraal Ten Bosch, de tijdelijke kanse lier der Ned. Orden Van Franck, verscheidene vreemde gezanten, chefs van de afdeelingen van het dep. van marine, gep. vice-admiraais en generaals, officieren, die op de Medusa onder het bevel van den overledene hebben gediend voorts eene deputatie uit het bestuur der vereeniging »Moed, Beleid en Trouw", bestaande uit de gepens. generaais v. d. Heijden, Verspyck, Romswinckel en majoor De Wijs, Rahusen en Van Braam Houckgeest, deputation uit de vereeniging sHet Eeretea- ken" uit Den Haag en Rotterdam. Op de boven het graf geplaatste lijkbaar werd door den vertegenwoordiger van den Duïtschen keizer een krans nedergelegd met linten en met het gekroond naamcijfer van den keizer. De hofprediker ds. Bourlier sprak 'uit sluitend een godsdienstig woord, waarin hij den zegen uitsprak over het volk, dat door Casembroot met zooveel vaderlandsliefde werd gediend, en voorts herinnerde aan den held van Simonoseki en aan zijne diensten aan vorst, land en stad bewezen. De oudste zoon betuigde zijn dank aan

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2