Het Iraiïersvak in üe laatste 25 jaar. A0. 1895. Donderdag 25 April. N°. 8774 egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bui te ill a ii dsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door iiet gehecle Rijk Afzonderlijke nommers Vervolg en slot. In 1879 opende Maercker een nieuw veld van onderzoekde beroemde proeven te Trotha verdreven de legende dat zwaar beslag een mindere opbrengst van de grondstof geelt dan licht. Grenzen voor de zwaarte bestonden niet meer mits de begin-temperatuur behoor lijk laag gehouden kan worden. Daarop volgde nu in 1880 de uitvin ding van de afkoeling der beslagbakken, het gevolg van een gezellig winteravord-debat tusschen mij en mijn vriend Schulze te Schul- zendorf op zijn landgoed bij Arriswalde, welke uitvinding met behulp van Heinzelman te Biesdorf voor het eerst door mij werd toege past. Maercker toonde spoedig daarop aan, dat deze afkoeling, afgezien van de mogelijkheid de begin-temperatuur willekeurig hoog te maken, een aanzienlijk grootere opbrengst ten gevolge heeft. Daarnaast werd eene andere, niet minder belangrijke, ontwikkeling voltooidMaercker en Reale verklaarden in 1879 de moeilijke gisting van vele melassesoorten door de aan wezigheid van voor de gist vergiftige zuren in 1881 gelukte het mij vast te stellen dat beslag- en verzurings-teraperatuur van het gistbeslag beslissend was voor de ontwikkeling der splijtzwammen en zoo ontwikkelde zich de zuivere verzuring door melkzuur bij 50° C. en het door Francke bekend geworden mecha nische gist afkoelingssysteem. Terzelfder tijd deed Hayduck afdoende mededeelingen omtrent de voeding van gist met asparagine, een stof die tot een zeer hoog piocent in aardappelen voorkomt. Het nauw verband van de gistkracht der gist met haar gehalte aan stikstof werd ingezien; het mes ten" van de gist werd uitgevonden. Het tellen van de gist gaf zekerheid omtrent hare ontwikkeling in het beslagmet den alcohol, die het groeien belemmert, moet rekening gehouden worden; het begin der gisting moet zoo geregeld worden, dat de gist voldoende groeien kan, want na vorming van 5 alcohol houdt de groei op en hoofd en neven-gistingsprocessen worden voltooid zon- sr dat er meer gist gevormd tvordt. Het einde dezer eerste periode is een prijs vraag over de beste methode van gistfabri- katie. De beantwoording in 1884 stelde de deugdelijkheid der boven aangegeven weten schappelijke grondbeginselen in 't licht. Aan het bedrijf werden intusschen voort- rrend hoogere eischen gesteldde achter* uitgang op oeconomisch gebied begon sedert donkere schaduwen te werpen. Men be gon proeven te nemen om, door verzwaring van het beslag zonder verspilling van grond- - op de belasting te sparen. De leer Eene der Duitsche belastingen, de Maischraum- JUer, wordt naar den inhoud der bakken bei ekend. Red. S. C. t i.85. 2.50. - 0.10. BVKBAVs 80TEi;iTKAAT ?0. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van de indifferente stoffen" en haar invloed op de gisting werd in 1886 door mij ge vonden. Een zekere hoeveelheid daarvan is voor normale gisting noodig; te veel brengt stoornis in het proces, te weinig werkt schadelijk. Het teveel kan goedgemaakt worden door pellen (Muller te Bromberg vervaardigde in 87 het eerste toestel) of ook overwonnen worden door beweging. Door beweging wordt tevens het door mjj en Foth voor de gist giftig bevonden koolzuur uit het beslag verwijderd. Hierbij is zulk een sterke af koeling vereischtedat bij de gisting de nu vastgestelde maximum-temperatuur vau 27.5° C. niet overschreden wordt. Bij de methode van Hesse, met bewegende verwarmings- en afkoelingsbuizen, welke het koolzuur verwijderen, kon men voortaan ge rust spreken van een opbrengst van 11 van de beslagruimte12 werd soms be reikt in België sprak men zelfs van hoogere cijfers. Op het tooneel verscheen reeds weder een nieuwe held Hansen, van Kopenhagen, had een volkomen omwenteling gebracht in het brouwvak door de invoering van volgens eigen methode uit eene enkele cel gekweekte, reine, met zorg gekozen gistsoorten. Het proefstation van de vereeniging van spiritus- fabrikanten, dat in nauwe betrekking stond met de vakschool tevens proefstation voor het brouwersbedrijf in Berlijn, nam de zaak ter handde directeur van de afüeeling reinkultuur, dr. Lindner, constateerde bij onderzoek dat in het brandersbedrijf talrijke ontaarde gistsoorten gebruikt worden, welke slechts ten deele er voor geschikt zijn: som mige vermenigvuldigen sterk en zijn daarom zeer geschikt voor de fabricage van persgist andere, die sterke gistkracht en groot weer- standsvermogen tegen alcoiiol bezitten, zijn geschikt voor zwaar beslag. Het kwam er dus maar op aan die in te voeren en in het bedrijf rein te houden. Het parool werd: reine gistsoorten, vrij van splijtzwammen, als zetgist; terzijdestelling van neven-gistings processen door de zuiverende kracht vau de beslagtemperatuur n.L door opkoken. Na vele mislukte proeven gelukte het in gistsoort II geschikt zaad te vindende vereeniging van spiritusfabrikanten beant woordde de pogingen met het stichten eener gistkweekinriehting voor de grootindustrie. Sinds 2 jaar in werking, levert zij nu voor meer dan de helft der groote branderijen de zetgist. Er was echter ook een schaduwkant: gistsoort II bezat te sterke gistings kracht, veroorzaakte ïschuimgisting" en moest beteugeld worden. De oplossing werd gevon den door een prijsvraageen bovenmatig doorgezette gisting bracht soort II in den gewenschten tragen toestand. Verdere gun stige gevolgen bracht de uitvinding van Hesse, v aarbij de kracht der gisting beperkt werd door onvolledige versuikering in den beslag- bak, het toevoegen van meer mout na de a'koeüng en na het toevoegen der gist. Met de reingist wedijvert ook de door Effront uitgevonden, door Maercker en Clusz helder in hare beteekenis voor Duitschland uiteengezette desinfecteering van het beslag duor fluorwaterstofzuur, dat op het organismus vi.n de gist een invloed schijnt te oefenen, die het verlies door te grooten groei ver mindert. Wanneer men de resultaten der laatste jaien beschouwt: de aankweeking van aard appelsoorten met krachtig weerstandsvermo gen, de versterking van het mout door een goede keuze van graansoorten en door lang zaam groeien, het winnen van spiritus recht streeks uit het beslag (de spiritus-automaat van Ilges, de methode van Traube), dan is de gevolgtrekking gerechtvaardigd, dat het einde der ontwikkeling nog lang niet bereikt is. Mogen wij behalve van den technisch- wetenschappe 1 ijken vooruitgang nog eenmaal getuigen worden van gunstiger toestanden op oeconomisch gebied. Heeft de Schiedamsche branderijnijverheid, zoo vraagt men zich onwillekeurig na liet lezen van bovenstaand artikel af, een even eervolle kwarteeuw achter den rug De practische kennis onzer branders en meesterknechts of juister van enkele hunner heeft zeker wel eens een verbetering, soms zelfs een zeer belangrijke verbetering het aanzijn gegeven. Maar Schie dam kan uiet bogen op een voortdurend zoeken, gesteund door grondige kennis en begrip van het vak, noch op wetenschappe lijke mannen en hulpmiddelen om dat zoeken methode en leiding te geven. Een leerstoel in de bacteriologie zullen we dit jaar nog rijk worden, helaas niet in Schie dam, maar dan toch in de nabijheid. Men make zich echter vooral de iliusie niet, dat die leerstoel speciaal de branderijnijverheid die nen zal. De algemeene kennis van de scheikunde en de gistingswetenschap zal men zich tot den hoogsten graad kunnen eigen maken aan de hoogere burgerschool plus de Deut sche polytechnische schooi. Maar het zal nog altijd geen ral-onderwijs zijn, dat de bran ders daar ontvangen kunnenhet zal eens deels veel te breed zijn, anderdeels veel te weinig rekening houden met de practische eischen van het bedrijfhet zai bovendien door omvang en kosten slechts voor een zeer enkele bereikbaar wezen. Is er dan geen reden om in dit gemis aan vakonderwijs te voor zien voor een gemeente, die zulk een over wegend belang heeft bij de branderijnijver heid? Antwoordt men hierop ja, is het dan niet de plicht van onze nij veren bij het ge meentebestuur aan te dringen op het voor zien in deze leemte 'ij hopen, dat de Kamer van koop ndel en fabrieken en de Brandersbond deze zaak zuilen ter harte nemen, onderzoeken en even tueel met doortastendheid zullen brengen waar zij kan en naar wij vertrouwen ook zai worden ter hand genomen, zoodra de belang hebbenden zeiven de waarde er van blijken te beseffen. DÜITSCHLiSD. De keizer beeft bepaald dat er in het jaar 1896, bij het 200-jarig jubilé der Beiiijnsche kunstacademie, een groote internationale kunsttentoonstelling moet worden aangericht, terzelfder tijd met een omvangrijke nij verheids- tentoonstelling, waarvoor het plan bestaat. Bij de opening van het Noord-Oostzee kanaal wenscht de regeering, op verlangen van den keizer, de binneiilandsclie en de buitenlandsche pers zoo vriendelijk en hulp vaardig mogelijk te bejegenen. Met hei oog op deze aangelegenheid werd hier reeds een voorbereidend pers-comité gevormd. urkije zal met een kruiser bij de opening van liet Noord-Oostzeekanaal vertegenwoor digd zijn. De aangekondigde actie van de Duitsche politiek tegen Japan vindt in de Duitsche pers gaandeweg nog meer verzet. Evenals de Vossische Zeitung, laten zich de Münchener Allgemeine en de Frankfurter Zeitung be denkelijk daartegen uit, dat Duitschland, hetwelk slechts commercieele belangen in Oost-Azië heeft, voor Rusland en Frankrijk, die aldaar overwegend territoriale en politieke belangen najagen, er mede den vinger in steken en zich den haat van Japan op den hals halen zou. De Gevmania, het bekende centrumsblad, uit zich opmerkelijkerwijze eveneens zeer ongunstig er over, dat de Duitsche politiek hindernissen zou in den weg leggen aan eene Oost-Aziatische mogendheid, welke geheel alleen nog in staat is den kolos Rusland in Azië eenigen weerstand te bieden hetzelfde Rusland, dat aan onze grenzen zijne regimenten dreigend heeft opgesteld. De National Zeitung gaat daarentegen voort met te betoogen dat Duitschland's belangen in China grooter zijn dan in Japan, en Enge- lands kortzichtigheid te betreuren, omdat het zich niet bij de anderen aansluit. Aan de Kreuzzeitg. wordt thans eerst ge schreven dat de afwezigheid van den eersten onder-voorzitter van den Rijksdag Schmidt, bij de ontvangst van het bureau van dat lichaam zoowel als bij het feestmaal ten hove op 1 dezer, niet aan politieke redenen is toe te schrijven, maar dat die heer zich toen reeds onder geneeskundige behandeling bevond en hem een verblijf te Palianza was voorgeschre ven, terwijl hij r.og eene nakuur moet onder-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1