Binnenlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PEK TELEGBAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. SCHIEDAM, 25 April 1885. Bg koa. besluit is aan J. J. de Broekert, wed. H. L. Eckenhausen, commies le klasse bij 's rijks belastingen, een pensioen verleend van f231. Bg de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging der Indische be grooting ten behoeve van den aanleg van een spoorweg ter rechistreeksche verbinding van Tarik met Soerabaja en Kalimas. De Koninginnen le Amsterdam. De Koninginnen brachten gistermorgen een bezoek aan de diaconie-oude-vrouwen-, man nen- en bestedeiingenhnis en aan hetlsraë- lietisch meisjesweeshuis in de Rapenburger straat. Te halfelf uitgegaan, waren de Vorstin nen le halfeen in het paleis terug. Te 2 uur bezochten HH. MM, het rijksmuseum en het archief in het Waaggebouw op de Nieuw- marktook het tentoonstellingsterrein werd met een kort bezoek vereerd. Vooral ïOud- Holland" namen de Vorstinnen er met be langstelling in oogenschouw. Gisteren dineerden de gemeenteraadsleden ten hove. Op den weg van het rijksmuseum naar de Oude Waag ondervond de stoet eenig opont houd, doordien op het Rusland het bij de handsche paard van het voorspan van het koninklijk rijtuig struikelde en viel. De jockey kwam onder het paard terecht, maar werd, zonder letsel bekomen te hebben er onder vandaan gehaald en weder op den zadel gezet. Voor het waaggebouw vielen de paarden van een brigadier en een huzaar, doch de berijders bekwamen geen letsel. Men meldt aan de N. B. Ct. uit 's-Gra- venhage Naar men verneemt, is het wetsontwerp tot verbetering der heffing van invoerrecht naar de waarde reeds door Hare Majesteit bekrach tigd en houdt men zich aan het departement van financiën ijverig bezig met de maatregelen tot uitvoering dier wet. Onder anderen wordt omgezien naar personen uit den han del, die wegens grondige kennis van een of meer voorname artikelen van invoer in aan merking kunnen komen voor benoeming tot adviseerend ambtenaar. Behalve de reeds vroeger vermelde diploma ten, wordt onder degenen, die in aanmerking zouden komen voor den opengevallen gezant- schapspost bij het Belgische hof, ook genoemd mr. G. van Tienhoven, oud-minister van buitenlandsche zaken. Het schip, waarmede generaal Vetter de reis naar Nederland heeft ondernomen, kan iederen dag te Genua worden verwacht. Generaal Vetter gaat te Genua van boord. In den sR.-k. Volksbond" is een propaganda- club gevormd. De propaganda-club is in twee groepen ver deeld de sprekersgroep en de schrijversgroep. Tot de organisatie der schrijversgroep is echter nog maar in beginsel beslotende uitvoering volgt te geschikter tijd. In de Haarl. Ct. wordt melding gemaakt van belangrijke giften, vanwege de Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft bij gelegen heid van haar 25-jarig bestaan aan de fondsen van Nederlandsche en Ëngelsche bakkersbon den geschonken. Aan de Nederlandsche zijn twee giften, ieder van f 10,000, en aan de Ëngelsche een van f 12,000 geschonken. Onder de veie geschenken, die de directie der Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft, bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan ont ving, behoort ook een aquarel 'van Jozef Israels, die aan de achterzijde een toepasselijk bijschrift had gevoegd. Te Rotterdam is gisteren op nagenoeg 80- jarigen leeftijd overleden de heer Henricus Nijgh, stichter en oud-directeur der Nieuwe Botterdamsche Courant. Onder zijne krach tige en verdienstelijke leiding is de N. Bott. Ct., die op 1 Januari 1894 haar 50-jarig bestaan vierde en aanvankelijk een onbedui dend, eenmaal in de week verschijnend blaadje was, geworden wat zij thans is. De overledene werd het vorige jaar tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd. Door het bestuur der typografische veree- niging x>Door Costers fakkel voorgelicht, Is deze vriendenkring gesticht", te Rotterdam, is van H. M. de Koningin-Regentes, namens H, M. de Koningin, als blijk van belangstel ling in het door die vereeniging opgerichte pensioenfonds, ontvangen eene som van f 100. Te Pernis is in den ouderdom van 82 jaar overleden de oud-strijder Willem van dei- Wal, drager van het Metalen Kruis. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft het verzoek van het werklieden-comité, om op 1 Mei een optocht te houden van de hand ge wezen. De heer M. O. de Kanter, wethouder te Haarlem, die in Februari bij den brand in de Zijlstraat zoo deerlijk werd gewond, is her steld en heeft zijn werkzaamheden hervat. Men schrijft uit Haarlem aan de N. B. Ct. Geel, de persoon die in verband met den moord op den Raamsingel gevangenzit, is een oude bekende van de justitie. Hoewel pas 21 jaar oud, heeft hij reeds vijf vonnissen wegens diefstal achter den rug, het laatste voor een diefstal van eenige honderden stoelen op het sportterrein »De Phoenix". Hij is van boerenafkomst en zijn vader was vroeger in goeden doen, doch thans aan lager wal. Het schijnt, dat er ook nog een tweede per soon bij de zaak betrokken is. Nader wordt gemeld: Naar aanleiding van een in handen der justitie gevallen, sedert eenige weken gevoerde geheime briefwisseling, heeft de rechtbank te Haarlem, ter zake van den in den avond van 26 Februari 1892 op Agatha van der Wensch, oud 82 jaar, weduwe van Petrus Stokman, en Jacoba van der Wensch, oud 83 jaar, weduwe van Nicolaas Bekkers, gepleegden moord, gevolgd door diefstal en brandstich ting, onder meer, rechtsingang, met last tot instructie en bevel tot gevangenneming, ver leend tegen Leenhart Geel, oud 21 jaar, voer mansknecht te Haarlem. Geel is dientengevolge Maandag uit Rot terdam, waar hij een hem wegens andere feiten opgelegde straf had ondergaan, gevan kelijk naar Haarlem overgebracht. Maandag kwamen zich twee kinderen, een jongen en een meisje, aan het paleis te Am sterdam vervoegen. Zij hadden bij zich een eigenhandig geschreven verzoekschrift aan de jonge Koningin en verzochten om haar dit persoonlijk te mogen overhandigen of anders wilden zij sop antwoord wachten". Den kleuters werd aan het verstand ge bracht, dat dit niet ging en dat hun verzoek zij wilden niet zeggen wat het bevatte aan de Koningin overhandigd zou worden. Hierdoor tevredengesteld verlieten zij het paleis. De maatschappij, die te Amsterdam ammo niak bereidt uit de faecaalstoffen, geeft over 1894 een dividend van 40 pCt, of van f200 per aandeel van f 500. Bos, de bekende colporteur van Becht voor Allen en andere socialistische pamfletten, is gisteravond te Amsterdam, omdat hij, terwijl de Koningin-Regentes naar den stadsschouw burg toog, eene volkssamenscholing verwekte, gearresteerd. De turfgravers te Exloërmond I hebben het werk gestaakt, vragende meer loon. Ma rechaussees handhaven de orde. Maandagavond stortten te Steenwijk twee in aanbouw zijnde huizen zonder bekende oorzaak in. Vijf personen waren op het dak bezig, toen dit opeens onder hen wegzakte twee waren binnen het perceel werkzaam. Buiten verwachting liep het ongeval nog goed afeen werkman kneusde het rechter been, terwijl een ander een verwonding aan het achterhoofd kreeg. Te Budel zijn sedert eenige dagen vaUche dubbeltjes in omloop gebracht, dragende de beeltenis van onze Koningin; zij zijn vrij ge makkelijk aan hunne loodkleur te herkennen. Naar men uit Vere meldt, maakt men zich daar ernstig ongerust over het lot van de vischsloep AM 56, schipper C. Mulder. Deze sloep, welke de kustvisscherij uitoefent van uit die haven en Maandag 15 April naar zee is gegaan, had Vrijdag daar binnen moeten zijn, maar tot nu toe is er nog niets van vei no men. Woensdag 17 April, even voor het in vallen van den mist, was zij visschende in i gezelschap van een andere sloep, eveneens van Vere, in de route der schepen van het kanaal naar den Nieuwen Waterweg, maar na dien tijd heeft men niets meer van de sloep gezien of gehoord. De bemanning bestaat uit 6 man en een jongen, allen inwoners van Arnemui- den. De sloep was slechts voor eene week geproviandeerd. i Ylaardingcn. Het tooneelgezelschnp »Varia" alhier, dat op 14 Januari j.l. te Delft, bij gelegenheid van een tooneelwedstrijd, den eersten prijs behaalde zoowel voor drama als blijspel, had Dinsdag die prijzen in ontvangst te nemen. Dinsdagnamiddag per spoor hier teruggekeerd, werd de vereeniging door andere gezelschappen, alle voorzien van hunne vaan dels, afgehaald. De voorzitter, de heer P. H. van Abshoven, aan wien ook bij die gelegen heid de prijs was toegekend als de beste tooneel- speler in het drama, werd onder de opwek kende tonen van het muziekgezelschap Concordia" naar huis geleid. 's-Gravenhage. De Koninginnen zullen morgenmiddag omstreeks 3 uur van Vlissin- gen met de Valk naar Engeland vertrekken, i De minister van marine heeft zich heden naar Vlissingen begeven ter inspectie van de Valk. 's-GraTenhage. Overeenkomstig het voorstel der commissie van fabricage, gegrond op het rapport van den directeur der ge meentewerken, stellen burg. en weth. aan den gemeenteraad voor te besluiten tot aanleg van een 25 meter breeden rij- en wandelweg tusschen Zeerust en het Oranjehotel te Scheve- ningen, met den daarlangs gebouvvden be- kleedingsmuur, ter voorziening van den weg tegen stormvloeden. Op 6 plaatsen zijn in den muur trappen naar het strand ontworpen. De kosten zijn geraamd op f 500,000, met aanbod tevens f 25,000 aan Delfland voor vervroegden aanleg van verdere hoofden tot bescherming van het strand. Dit werk beoogt den aanleg van een zoo- genaamden zeeboulevard. Nijmegen. De Regentes had bij schrij ven den kerkeraad der Hervormde gemeente kennis gegeven, dat de Koninginnen op 19 Mei de godsdienstoefening zullen bijwonen en sprak den wensch uit dat de oudste dei- dienstdoende predikanten deze zou leiden, als daartegen geen bezwaar bij den kerkeraad bestaat. De kerkeraad heeft geantwoord dat bij hem noch bij den oudsten predikant (ds. Ter Haar) bezwaar bestond, om aan den wensch der Regentes te voldoen, doch dat de predikant, die op 19 Mei de voormiddag- beurt had (ds. Smits), weigerde zijn beurt af te staan. Daarop kwam heden namens de Regentes bericht, dat zij van het voornemen om met de Koningin de godsdienstoefening bij te wonen, afziet. De zaak verwekt veel sensatie. (N. B. Ct.) Het kon. penningkabinet te 's-Giavenhagezal van 6 tot en met 26 Mei a.s. voor het publiek gesloten zijn. De correspondent van het Alg. Hul. te Berlijn schrijft aan dit blad, dat het pian om te Berlijn proeven van Hollandsche tooneelspeelkunst te geven door de Nederlandsche tooneelvereeniging, onder leiding van den iieer L. II. Chrispijn, verwezenlijkt schijnt te zullen worden, waar schijnlijk reeds in Juni van dit jaar. De voornaamste schouwburgen, het koninklijke Schauspielhau-=, het Duitsche theater en het I-essingtheater, zouden voor de Hollandsche voorstellingen te krijgen zijn. Gedurende het le kwartaal van 1895 werd het rijks-museum te Amsterdam door 31.505 personen bezocht. Maandagmiddag had te Laibach opnieuw een koite, zeer steike schok van aardbeving plaats, welke opnieuw aan vele gebouwen schade ver oorzaakte. Het grootste deel der woningen moet afge broken worden. De regeeririg heeft bij een fabnkant in Bohemen duizend tenten bestel), die onmiddellijk naar Laibach gezonden moeten worden. Men vreest dat de gevangenis op den Scbloss- beig zal instorten. Het gebouw bevat 200 ge vangenen, voor wier ovei bienging naar Mai burg reeds maatregelen worden genomen. Wat de oorzaak der aardbevingen hetreft, zijn de geleerden het eens dat die te zoeken is in da gesteldheid van den bodem. De gelieeie provinciën Istné, Krain en Dalmatie bestaan uit eene rotsachtige hoogvlakte, slechts hier en daar schraal begroeid, vol kloven, spleten en ondoraardsche holen, welke ten deele met wa ter gevuld zijn en vroeger kennelijk een deel hebben uitgemaakt van de golf van Tnest. Er zijn een groot aantal grotten en vele onderaardsche rivieren. Het regenwater verza melt zich in de kloven en holen van den Karst en vloeit langs onderaardsche wegen naar zee. Dat is onder meer het geval met de rivier de Polk, die bij het dorp St. Peter uit de rots te voorschijn komt en bij Adelsberg weer in een rotskloof verdwijnt om verderop, bij Laibach, we»r uit de onderwereld in het daglicht te vet- sch ;i.en. In dat rotsgebied, als een zeef met gaten en trechters doorboord, hebben dikwijls verschui vingen plaats. Laibach zelf staat op een grond, die in voorhistorische tijden is ingestort en nog door onderaardsche groeven en gangen doorsneden wordt. In dien eigenaardigen bodem hebben nu groote schokken en bewegingen plaats gehad, waardoor vei schuivingen geschied zijn, wier uitweiking de aardbevingen zijn geweest. Geheele gevaarten van rotsen en steenen zijn uit hun evenwicht geraakt, en daar Laibach op een sEinsturzgebiet" staat, is het begrijpelijk dat de revolutie onder den grond eene hevige uitwerking in die stad heeft gehad." Onlangs overleed te Cauderont, bij Bordeaux, zekeie Godart, die 22 millioen frs. naliet. Veertien gezinnen in Belgie, wonende te Fremeiies, Cuesnes, Haiié, Flèrne en Maubeuge moeten van hem erven. 's-GRAVJSKIIAGE, 25 April. Bij het heden alhier gehouden examen voor de akte als onderwijzeres zqn geslaagd de dames II. "W. üienske en C. C, Kruizinga, beiden van Schiedam, Het postkantoor te Blora op Java is sinds 1 April voor den dienst der pakketpost in het internationaal verkeer opengesteld. Men beweerde, dat het verbod van vee-invoer in Belgié veroorzaakt was doordat voor eenige dagen onder een transport vee uit Nedeiland een koe, afkomstig uit de omstreken van Zutfen, bij de keuring in België werd bevonden in hevigen graad te lijden aan mond- en klauwzeer en dat dientengevolge het geheele transpoit vee weder naar Nederland werd teruggezonden. In verband daarmede kan de Zw. Ct. met zekerheid mede- deelen, dat bij nader onderzoek gebleken is, dat

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3