A0. 1895. N°. 8776. Zaterdag 27 April, egenenveertlgste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. BDBEAU: «OTEHirBAAT 7 O. Buitenland sclie Berichten. ijONSEHESTSPBUS, per kwartaal franco per pobt, door het geheele Rijk Afiouderiijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: vau 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. De keizer heeft Woensdag aan het station te Karlsruhe zijne grootmoeder, koningin Victoria van Engeland, op hare doorreis naar Darmstadt begroet. De Rijksdag zette Woensdag de beraadsla ging voort over het ontwerp tot wijziging van enkele artikelen der wet op de .nvoer- rechten. Het recht op honig werd vastgesteld op 36 mark per 100 kilo; ten aanzien van eetbare oliën is nog geen beslissing genomen. De vrijzinnige partij is voornemens, de regeering in den Rijksdag te ïrtterpelleeren over hare houding in zake de vredesvoorwaar den tusschen Japan en China. De regeering zal aan den Rijksdag een krediet vragen van 1,300,000 mark voor de feesten te Kiel. Op last van den opper-president heeft de burgemeester van Berlijn het bij den ge meenteraad ingediende voorstel, om den Rijks dag te verzoeken het ontwerp tot beteuge ling der omwentelingspartijen niet aan te nemen, ingetrokken, op grond dat de ge meenteraad niet bevoegd in zich met zaken van politieken aard in te laten. Ook de koning van Saksen heeft bepaald dat evenals in Pruisen, de vaandels en kanon nen der legerafdeelingen, die aan den oorlog van 1870 hebben deelgenomen, met eikenloof zullen worden omkianst. F R A N K R IJ K. Het omnibuspersoneel te Parijs besloot gisteren, tengevolge van een onderhoud met den gemeenteraad en met Ribot, in een rumoerige vergadering tot hervatting van het werk. De maatschappij zal alle geëmployeer den weder in dienst nemen, met uitzondering van degenen die zich aan ernstig geweld of opruiing hebben schuldig gemaakt. De gisterochtend gehouden vergadering van werkstakende omnibus-beambten heeft be sloten den arbeid te hervatten, wanneer alle, gearresteerden of weikstakers, weer in dienst genomen werden. De werkstaking van het omnibuspersoneel die men als geëindigd beschouwde, is gisteren voortgezet, wegens de weigering van het parket om de aanvoerders in vrijheid te stellen. Afgevaardigden zijn gezonden naar de syndi caten van huurkoetsiers, gemeentelijke werk lieden, gasfitters enz., om zich bij de werk staking aan te sluiten. De groote kwestie van den reinigingsdienst te Parjjs, sedert jaren hangende, zal nu toch, tot een groot voordeel van den algemeenen gezondheidstoestand, tot een beslissing komen. De gemeenteraad hteft tot regeling dezer zaak een leening gesloten van 117i/s millioen frs. ENGELAND. De Times bevat eene kennisgeving dat het bezoek van de Nederlandsche Koninginnen een strikt privaat karakter draagtmen ver trouwt, dat publiek en pers het incognito stipt zullen eerbiedigen. Het district Mid-Norfolk heeft den unionist Gurdon tot lid van het Lagerhuis verkozen. In eene zeer rumoei ige vergadering hebben de Londensche huurkoetsiers besloten het werk te staken, wanneer niet de rijtuigver huurders hunne eischen om lagere huurprij zen inwilligen. In een hoofdartikel spreekt dc Times zijne verwondering uit, dat Frankrijk en Duitsch- land mede intervenieeren in Oost-Azië. Rus- lands inmenging is begrijpelijk, maar wat Frankrijk en Duitschland daartoe leidt, vat men niet. Het zal nog moeten blijken hoever de drie mogendheden samengaan. Japan zal enkel toegeven als het overtuigd is, dat Duitschland en Frankrijk desnoods even ver zullen gaan als Rusland. De Daily JSrews spreekt nog eens hare be vrediging uit, dat Engeland dezen veldtocht der drie mogendheden met-meemaakt. De Times bevat een bericht, dat zij betrouw baar noemt en volgens hetwelk Umra Khan gevangengenomen is door den militairen commandant van den emir van Afghanistan te Dungarni. Hij wordt onder strenge bewa king gehouden, tot de emir nader omtrent zijn lot zal hebben beslist. De colonne van kolonel Kelly heeft Kogazi, nabij Fort Cldtral, den 10n bereikt. Daar vernam hij, dat Sher Afzul gevlucht en de belegeraars verstrooid waren. Kelly's marsch door de geheel met sneeuw gevulde berg passen, in weinig dagen tijds en met slechts 600 man, wordt schitterend genoemd. Het garnizoen van Fort Chitral moet een derde van zijne strijdbare mannen vei loren hebben. RUSLAND. Naar de Debafs uit Petersburg verneemt, vindt het denkbeeld vau een krachtig verzet van Rusland tegen de annexatie van het schier eiland Liatong door Japan in de publieke opinie en in ipgeeringskringen aldaar meer en meer steun. Hoewel Rusland waarschijnlijk niet zou aarzelen tot krachtige maatregelen de toe vlucht te nemen, hoopt men nog dal Japan aan den gezamenlijken aandrang van Frank rijk, Dun-cldand en Rusland geen weeistand zal bieden. De verslet king van de Oostsiberische troepenmacht bedraagt na de laatste zendin gen iu liet geheel 10,000 man. Thans is een moer uitvoerige diplomatieke nota van protest door Rusland aan de Japan- sche regeering toegezonden. OOSTENBIJ K-H OHGAEIJE. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft gisteren met bjjnaalgemeene stemmen onder luide toejuichingen het voorstel van den minister van eeredienst aangenomen, volgens hetwelk het ontwerp tot erkenning van den joodschen godsdienst, dat door het Huis der Magnaten gewijzigd was, in zijn oor- spronkelijken vorm naar deze wordt terug gezonden. De voornaamste reden voor het uitbreken der werkstaking in de steenfabrieken te "Weenen mort gelegen ziju in de wederinvoe ring van het z g. premiënsteisel Iiierbij wordt den werkman van het loon voor 1000 afge leverde pannen eene premie van 30 kreuzer afgehouden, waarop hij eerst dan recht kiijgt, wanneer hij gedurende de geheele campagne in dezelfde fabriek heeft gewerkt. In alle andere gevallen krijgt de fabrikant de premie. Door deze bepaling zijn de werklieden gedurende een campagne aan de genade of ongenade van den patroon overgelevei A ITALIË. Het hof van cassatie te Rome heeft Gioütti in zijn beroep tegen de kamer van inbeschul digingstelling op beide punten in het gelijk gesteld heeft. Er zal dus toestemming van de Kamer noodig zijn om hem te vervolgen zoowei wegens de verduistering als wegens de ovei legging van de beruchte documenten. Volgens de Oorricre di Napoli zal de Ita- liaansche regeering de Kamers van koophan del steuuen in hun pogingen om in betere handelsrelatiën met Frankrijk te komen. SPANJE. De minister-president Canovas del Castillo zal de regeering van de Vereenigde Staten vriendelijk verzoeken om te verhinderen, dat de beweging ten gunste van den Cubaanschen opstand in Amerika zich uitbreidt. In de volgende week zullen nieuwe ver sterkingen van 3200 man voor de troepen op Cuba vertrekken. De staatscourant bevat een besluit waarby 20,000 man in actieven dienst worden opgeroepen. De zaak der Alüanfa beet geregeld door Spanje's toegeven. Daarentegen heeft de nieuwe Spaansche gezant te Washington aanschrijving gekregen krachtig te protestee ren tegen de hulp, die de opstandelingen op Cuba van Amerikanen gijgen. Zonder die hulp zou de opstand spoedig doodbloeden. S E It V I E. In zijn rede ter opening van de Skupsehtina maakte de koning gewag van de behoefte, die Servië er aan heeft de rust eri oide hersteld te zien, waai toe het vorige jaar een verande ring der constitutie noodzakelijk was. Vooral de financieele aangelegenheden beveelt hij der vergadeiing aan, spreekt zijn vertrouwen in de regeering uit, en kondigt een tweede zitting aan binnen korten tijd. De rede herinnert vervolgens aan de bezoeken, door den koning bij de hoofden van vreemde mogendheden afgelegd, en aan den wensch van Servië om vriendschappelijke betrekkingen met hen allen te onderhouden, in het bijzonder een goede nabuurschap en oprechte vriendschap met Oostenrijk en Turkije. Hij spreekt ook ziju levendige sympathie uit voor Fiankrijk en den Duitsehen keizer. De koning heeft zijn bekrachtiging verleend aan de benoemingen van NikoUjewitch tot president en Paulovviteh tot viee-piesident der Skupschtiua. Nik'dajevvitch noodigde de ver gadering in een toespraak uit samen te wer ken tot bevestiging van den staat, en de scha delijke partijgeschillen te laten varen. De regeering heeft maatregelen genomen om gedurende de zitting der Skupsehtina te Ni.scli die stad geheel van de buitenwereld af te sluiten, zoodat zij volkomen toezicht kon houden op de verslagen, die omtrent de be raadslagingen worden verzonden. Aan vreemde dagblad-coi respondenten is de reis naar die stad verboden, terwijl degenen, die er zich reeds bevinden, door de politie worden verwij derd. Ten aanzien der begrooting is met den minister van financiën overeengekomen, dat een door de Kroon aangewezen afgevaardigden haar zal bestrijden en dat 15 boereu er tegen zullen stemmen, om aan de buitenwereld te doen gelooven dat ook de oppositie in de Kamer vertegenwoordigd is. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten heeft het oorlogsschip Monterey naar Corinto, in Nicaiagua gezonden. Te Washington is men van meening dat Nicaragua aan de eischen van Engeland geen gehoor zal verleenen. Het zal, gelooft men, de Engelschen zich laten ontschepen en Corinto laten bezetten, opdat de aandacht des te meer gevestigd worde op hetgeen het als een in breuk op de Monroe-leer beschouwt. De wetgevende vergadering van Pennsyl vania heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij een hoofdelijke omslag van drie dol lars per jaar wordt geheven van alle manne lijke vreemdelingen, met verhooging tot vijf dollar, nis zij niet binnen vijf jaar genaturali seerd worden. Uit Santiago wordt gemeld De orde is in Chili hersteld. De regeering heeft weer de macht in handen. De minister van oorlog, die ontslag gevraagd had, blijft aan. De staatsraad van Chili heeft zijne goed.-, keuring gehecht aan het regeeringsontwerp tot sluiting eener leening van 2 millioen p. st. in Europa. De Tunes verneemt uit Montevideo dat de staatspiesident van Uruguay zijn veto heeft uitgespioken over het wetsontwerp, dat de bevoegdheid des presidenten tot het aan gaan van verdragen beperkt. Een nieuw votum der Kamer heeft echter het veto te niet gedaan. AFRIKA. Naar uit Kaapstad wordt medegedeeld, zal Swaziland in vier districten verdeeld worden, elk onder toezicht van een vrederechter, bij gestaan door politie-rechters, die aan het hoofd der administratie verantwoording verschuldigd zijn.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1