Binnenlandsche Berichten. Het voornaamste Swazi-hoofd heeft van de Transvaalsche regeering een eeresabel ten geschenke gekregen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Wijziging wetboek van koophandel. Opnieuw is aan de Kamer een wetsontwerp aangeboden tot wijziging van de artikelen 379, 380 en 383 van het wetboek van koophandel, welke zaak tengevolge van de ontbinding der Kamer onafgedaan bleef. Wat het wezen der zaak betreft, worden in het thans aangeboden ontwerp op een drietal punten van het vorige ontwerp afwijkende bepalingen voorgesteld, en wello. aan den schipper in het vreemde land de keuze te laten lusschen den Nederland- schen consul en het naar inheemsche wet bevoegd gezag 2o. de in het vorige ontwerp bij art. 2 voorgestelde wijziging in de aanwij zing van hen, die met den schipper de scheeps- verklaring moeten afleggen, niet over te nemen, zoodat te dien aanzien de regeling van art. 383 wetb. v. koopii. behouden blijft, met dien verstande, dat thans in het artikel uit drukkelijk de bevoegdheid wordt verleend, de verklaring niet door allen gelijktijdig te doen afleggen, en 3o. ook voor de in art. 383 be doelde verklaring, evenals die van art. 379, den termijn te stellen op driemaal 24 uren. Bovendien is in art. 2 eene bepaling opge nomen, die in het vorig ontwerp niet voor kwam en die gewensehl schijnt tot opheffing van mogelijke rechtsonzekerheid op dit punt, en door invoeging van enkele woorden in den aanhef van art. 379 bij de berekening van den daar gesielden termijn, mede den Zondag uitdrukkelijk uitgesloten. SCHIEDAM, 26 April 1885. Men schrijft uit Schiedam aan het Vader land: Sedert de in wei kingtreding van de inter nationale overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den ver koop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, drijven de schepen, die van hier uit zich vroeger met dien verkoop bezig hielden, thans handel, behalve in tabak, in likeuren, die niet meer dan 5 pCt. alcohol bevatten, en in eau de cologne, welke laat ste nu door die visschers, in plaats van jenever, gedronken wordt, terwijl het debiet der likeuren gering moet zijn. Als bewijs, dat er schatten met den verkoop van jenever verdiend zijn, kan dienen, dat het gebeurd is, dat den schip in den jaar ruim f 40,000 winst maakte, üit is niet te verwonderen als men weet, dat een kruik jenever, waarvan de waarde 7 cent was, vet kocht werd voor' f 0.90, alzoo met een winst van ongeveer 1300 pCt. Hedennamiddag te halfvier is op de Maas voor deze gemeente een zalmschuit, waarin zich twee visschers bevonden, door een sterke windvlaag omgeslagen. De stoomboot Pernis, op reis naar Rotterdam, heeft de beide op varenden gered. De Koninginnen te Amsterdam. De nieuwe Amsterdamsche stadsschouw burg werd Woensdagavond voor de eerste maal vereerd met de hooge tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Regentes der Neder landen. Reeds lang voor den aanvang der voor stelling lieerschte er in de straten die II. M. zou doorrijden, een groote drukte de weg tot den stadsschouwburg was door de cava lerie afgezet. Alle rangen waren geheel bezet en in de balkons en loges, in stalles en par terre zag men de dames in de keurigste avond toiletten, de lieeren in uniform of gerokt. Aan den ingang van den schouwburg aan de Marnixstraat werd H. M. in de vestibule ontvangen door baron W. Roëll, lid der stadsschouwburgmaatschappij en den heer L. Wichers, president van den raad van beheer der koninklijke vereeniging «het Nederlanflsch Tooneel". Laatstgenoemde bood H. M. een bouquet aan, waarna de heeren H. M naar de loge geleidden, waar zij werd ontvangen door twee leden der schouwburgmaatschappij cn de leden van den raad van beheer. De vestibule was belegd met een Perzisch tapijtde hoeken waren gevuld met sierlijke planten, terwijl langs de trappen een breede looper was gelegd. De koningsloge was gedekt door een rood met goud baldakijn, aan den achterkant rood satijnen gordijnen, opgehouden door dikke koor den. Achter de loge was voor H. M. een salon ingericht, waarin een Yenetiaansche spiegel hing. Voor de Regentes was een der koninklijke zetels geplaatst, met roode zitting en gouden leuning, gedekt door de koninklijke kroon, welke zetels, zooals bekend, indertijd geleverd werden door de firma .lansen. Yóor de koningsloge, onder den rand van de balustrade, was een prachtig bed van bloemen, rozen, hyacinten en Oranjebloemen smaakvol aangelegd door de firma Frankenhuysen dit bloembed had een lengte van meer dan drie meter. Voor Hare Majesteiten en gevolg waren op de zetels programma's neergelegd, gedrukt op Atlas-zijde. Hare Majesteit was gekleed in zwart avond toilet en droeg op het hoofd een diadeem van edelgesteenten, om den hals een collier waaraan een groote diamanten parure en eveneens armbanden van diamanten. Onder het spelen van bet s>Wilhelmus" trad de Regentes de loge binnen, neigde naar alle zijden tot het publiek, en toen zij had plaats genomen, ging dadelijk het scherm op en be gon de opvoering van «de Schoonzoon van Mijnheer Poirïer". De voorstelling liep vlot en flink van stapel en na het tweede bedrijf begaf de Regentes zich eenige oogenblikken naar de zich achter het salon bevindende foyer, waar zij zich met baron Roel! en enkele leden van den raad van beheer onderhield en ververschingen gebruikte. Kort daarna betrad zij wederom de loge, terwijl het publiek zich van de zitplaatsen ver hief en werden de beide laatste bedrijven ge speeld. De voorstelling waste ongeveer kwar tier over tienen geëindigd, waarna de Regentes weder voor bet publiek boog en onder het spelen van het Wilhelmus" den schouwburg verliet. Gistervoormiddag bracht de Koningin-Re gentes een bezoek aan het Wilbeimina-gast- huis, waar echter de ontvangst in de war liep, doordien de koninklijke stoet, misleid door de baldakijn voor den ingang van liet vrouwenpaviljoen, dit als plaats der ontvangst beschouwde. Intusschen stonden de directeur en anderen in het paviljoen der zenuwlijders de komst van H. M. af te wachten, die reeds aau de zieke vrouwen bloemen gaf. Eerst toen de Koningin in het zenuwlijderspaviljoen kwam, had de ontvangst plaats. Na dit bezoek baalde de Regentes de Ko ningin af en brachten beiden een bezoek aan het R.-Kath. Maagdenhuis op het Spui. Te 12 uur arriveerden de Vorstinnen daar. Twee der jonasten verpleegden boden HH. MM. bloemen aan. Ter herinnering aan dat bezoek werd der Koningin een zijden kussen, met goudborduursel bewerkt, in 't midden waar van een W., aangeboden, en der Regentes een in marokkoleder rijk gebonden exemplaar van Thorn, van Rijckevorsel's «Geschiedenis van het R.-K. Maagdenhuis". Deze geschen ken werden aanvaard. Vervolgens werd de weduwen- en weezen- inrichting in de IIugo-de-Grootstraat bezocht. Onderwijl was het gaan regenen, maar niet temin werd ook de voorgenomen tocht naar het museum «Fodor" op de Keizersgracht volbracht; de Vorstinnen werden daar rond geleid door den conservator, den heer E. S, "Witkamp. Het bezoek duurde hier slechts kort, en te halfvier waren de Koninnen weder ten paleize terug. Gisteren dineerden ten Hove o. a. alle hoofd officieren van schutterij, leger en vloot, te Amsterdam in garnizoen, ea een aantal civiele autoriteiten. Hedenmorgen te 10 uur bracht de Koningin in gezelschap van freule Van de Poll, surin- tendante, en de gouvernante miss Saxton Win ter een tweede bezoek aan sArtis", vanwaar H. M. te halftwaalf ten paleize terugkeerde. Na het dejeuner werd aan de Koninginnen een aubade gebracht door de kinderen uit de Wiilemstraat, dezelfden die de Vorstinnen reeds op den tweeden dag van haar verblijf in de hoofdstad toezongen. Zij kwamen om streeks 1 uur in optocht met vaandels en oranjevlaggen, geleid door de bestuursleden en commissarissen van orde der vereeniging «Oranje's vriendenkring" op den Dam voor het paleis aan. De Koninginnen vexschenenaan het geopende venster, groetten en werden levendig toegejuicht door de menschenmassa, welke rond de kinderen geschaard stond. Door de kleinen werd het »Wien Neêr- landsch bloed", het «Wilhelmus" en een lied getiteld «Verleden, Heden en Toekomst" gezongen, waarna zij defileerden met de vlag gen en vaandels met de oranje jurkjes en sjerpen van rood, wit en blauw voorbij de Koninginnen, die zich niet onbetuigd lieten. Hare Majesteit de Koningin-weduwe, Regen tes, heeft den 24sten April de terugroepings- brieven ontvangen van generaal Francisco Tosta Garcia als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der republiek van de Yereenigde Staten van Venezuela bij het Nederlandsehe hof, St.-Ct De heer Oscar Missir, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul voor het vorstendom Samos, met standplaats te Vathy, is in die hoedanigheid door de Turksche regeering erkend. (St.-Ct.) De minister van staat, jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, te Leeuwarden, die langen tijd ongesteld is geweest, is thans weder zoover hersteld, dat hij dagelijks bij goed weder kleine wandelingen maakt. Na den geweldigen afslag van onze duinen in het voorjaar is de opmerking gemaakt, dat het aanhoudend weghalen van schelpen oor zaak zou kunnen wezen van een geringer weerstandsvermogen van het strand en het gemakkelijker wegvloeien van het zand. De minister van waterstaat heeft die opmerking niet in den wind geslagen, maar aan eene commissie opgedragen den invloed van de schelpvisscherij op strand en duinen na te gaan. Van die commissie ziju benoemd tot voorzit ter de heer G. van Diesen, oud-hoofdinspecteur van den waterstaat, te 's-Gravenhage, tot leden de heeren dr. J. Lorié, privaat-docent in de mineralogie en geologie aan de universi teit te Utrecht, en dr. P. P. C. Hoek, weten schappelijk adviseur in visscherijzaken te Helder. Men seint uit Batavia aan liet JSr. v. d. D.: »De legerkommandant, luit.-gen. A. R. W. Gey van Pittius, vertrekt wegens ziekte naar Nederland en zal 4 Mei scheep gaan." Hierbij teekent het blad aan «Door dit telegram begint dus bevestigd te worden wat door de Indische binden reeds werd voorspeld. Generaal Gey van Pittius, wiens gezondheidstoestand reeds langeu tijd te wenschen liet, zou met pensioen repatri- eeren en generaal-majoor Deykerbof, de gou verneur van Atjeh, zou hem als legerkom mandant opvolgen. De nieuwbenoemde gen.- maj. Swart, in zijn vorigen rang laatstelijk kommandant van Lombok, zou dan als civiel en militair gouverneur van Atjeh optreden. «De luit.-gen. Gey van Pittius heeft het legerkommando gevoerd sedert 4 April 1893. Met den gouv.-gen. komt ook aan hem een groot deel toe van den lof, welken de Indische regeering zich wist te verwerven voor de krachtige houding bij de Lombok-expeditie." "Wij vernemen, dat door densociéténationale d'horticulture de France", die in het laatst van Mei een groote internationale tuinbouw tentoonstelling te Parijs organiseert, als lid van de jury is benoemd de heer W, A. Yiruly Verbrugge, te Rotterdam. De heer P. F. L, Waldeck te Loosduinen, die ook was gekozen is verhinderd die eervolle taak te vervullen. Over eenige dagen zal de invoer van melk en vleesch uit de Hollandsche grensplaatsen naar Duitschland verboden wordeD. In een te Rotterdam gehouden vergade ring van het «Provinciaal Comité vanAnti- revolutionnaire kiesvereenigingen in Zuid- Holland" werd langdurig gediscussieerd over de vraag, welke gedragslijn te volgen bij de verkiezing voor de Prov. Staten. Besloten werd zich naar gelang van om standigheden te onthouden of te traehlea zetels te veroveren of te behouden. Belangrijker was, wat na afloop van de vergadering geschiedde. Toen verkreeg het woord de heer C. E. van Koetsveld, uit Goes, die op reis is om propaganda te maken voor pro- portioneele vertegenwoordiging. Deze deelde mede, dat van Goes uit eene adresbeweging door het gansche land wordt voorbereid. Voorts, dat eene brochure wordt uitgegeven, waarin bet stelsel uiteengezet en bepleit wordt, en dat alle kiesvereeuigingen uitge- noodigd zullen worden om het adres te steu nen en te onderteekenen. Het oud-Kamerlid Van de Velde opperde daarna drie practisehe bezwaren 'tegen het stelsello. zal door deze beweging de poli tieke verwarring nog grooter worden 2o. iaat de grondwet het proportioneel stelsel niet toe, daar deze district-verkiezing voor schrijft, hetwelk in dit stelsel niet past; 3o. zal toch elke minderheid van eenige be- teekenis grondwetsherziening kunnen tegen houden. Ook komt adresbeweging toch te laat, om invloed te kunnen uitoefenen op de thans aanhangige kieswet. Na repliek van den heer Van Koetsveld werd de bijeenkomst gesloten. Bij de op den 22n April j.l. gedane peilingeu in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als- volgt waargenomenaan den stompen lons- kant 79.0 decimeter GO meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 82.0 decimeter; op de lijn der roode geleidelichten 83.0 deci meter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 81.0 decimeter; aan den spitsen tonskant 61.0 decimeter; grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 81.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt van af 22 April gerekend 81 dM bij gewoon laag water, zijnde het minste water in de 110 M breede vaargeul, van GO M benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlijn, "Wij lezen in het N. v. d. D. van heden het volgende LOMBOK EN DE HEER C, ROGGE. Er is veel gedacht en gegist naar de oor zaak, waardoor de veldprediker Rogge voorbij gegaan is bij de toek 'nning van onderschei dingen naar aanleiding van de gebeurtenissen op Lombok. Zoo daaromtrent al geen zekerheid bestaat, zeker is 't wel, dat er eene soort van kabaal zich om den heer Rogge gevormd heeft, waarvan o, a. eene uiting is een alleron- behoorlijkst artikel in Be LocomotiefTegen over zulke aanvallen staat men in den regel machteloos, en daarom moet 't den heer Rogge des te aangenamer geweest zijn, toen hij on langs verrast werd met een brief van generaal Vetter, die blijkbaar vol verontwaardiging was over hetgeen hij zag en hoorde. Wij hebben den heer Rogge verlof gevraagd dien brief, als een tot de Lombok-geschiedenis behoorend document, te mogen openbaar maken en zijn thans in de gelegenheid er ook onze lezers mede bekend te maken.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2