Gemengde Berichten. PE11 TEL EG It A AF. Land- en Tuinbouw. Oude i* w ij s. Rechtzaken. V i s s c h e r Ij. Generaal Vetter schreef Batavia, 28 Februari 1895. Geachte Dominee Rogge. De o'.atión die u te Deventer zijn ten deel «evallen, hebben aan enkele personen alhier leiding gegeven om zich in couranten ongun stig over u uit te lal en zelfs las ik onlangs een artikel waarin men u in een bespottelijk daglicht stelt. Ik vind dat men in Holland overdrijft met vreugdebetoon over het succes op Lombok 6n wellicht had men ook beter gedaan u te Deventer met rust te laten, want het kan een eenvoudig, bezadigd man als u niet aangenaam zijn om zooveel eerbetoon te ontvangen waar lij slechts zijn plicht deed Daar het niet onwaarschijnlijk is dat men te Deventer die hatelijke artikelen leest, acht ik mij genoodzaakt te constateeren dat op uwe houding lij den overval en den daarop gevolgden terug tocht niets is aan te merken en u in alle opzich ten uwen plicht hebt gedaan, zoolang u te Lombok zijt geweest. Ik voeg daar nog bij dat de bewuste couran tenartikelen mij onaangenaam hebben aangedaan. Na beleefde groeten met de meeste achting uw dw, dr. (w. g.) Vetter. De Standaard schrijft De toestand in het oosten is juist door den vrede, die gesloten werd, eerst recht ge spannen geworden. De verscheidene Europeesche mogendheden, die koloniën of handelsbelangen in die buurt te verdedigen hebben, zenden dan ook al machtiger vloten naar de zee van Ochotsk, Japan en Tong-Hai. Rusland om Vladiwostock, Frankrijk om Tonkin, Engeland en Duitschland om hun handel. Doch hier blijft het niet bij. Ook Spanje ziet het gevaar, dat dreigt, in, en zond ijlings naar de Philippijnen al wat het, nu Cuba in opstand is, aan schepen over hield, om ter dekking van zijn koloniën positie te nemen. Nu Japan Formosa en de Visscherseilan- den kreeg, is het Spanje's naaste buur op zee geworden, en deswege acht Spanje niet stil te mogen zitten. Maar ligt Formosa nu zoo heel veel ver der van de Molukken en Borneo af, en gaat hel aan te zeggen, dat Nederland bij de ernstige verwikkelingen, die in Oost-Azië komen konden, geen belang beeft? Reeds voor drie jaar wezen we er op, hoe zwak onze vloot in den Indischen Archi pel staan zou bij het plotseling verschijnen van een Japansch eskader. Die vraag won thans stellig aan gewicht en beteekenis. En toch schijnt het of er onzerzijds in niets doen heul wordt gezocht. En dat voor Nederland, dat eens Formosa bezatdat nog voor 50 jaar in Japan de ecnige gedulde Europeesche mogendheid was en welks vloot haar laatste lauweren juist in de Japansche watesen, bij het forceeren van de straat vau Simonoseki, won. ïlaxiiuuni-arbcidtiduiii*, niet of zonder minimum-loon In een laatste artikel van den heer C. V. Gerritsen in het Sociaal Weekblad over de vraagmoet maximum-arbeidsduur al of niet samengaan met minimum-loon ves tigt hij de aandacht op de noodzakelijkheid van een ruim tijdperk, ter berekening van den invloed der vermindering van den werk tijd op het loon. De vraag is, of de onderne mers bij beperking van den arbeidsduur per etmaal, hetzelfde werk zullen laten doen door een grooter aantal werklieden of door ver deeling van den te verrichten arbeid over alle jaargetijden. In het eerste geval is verminde ring van het loon ongetwijfeld het gevolg, in het tweede geval dient te worden uitge maakt, in hoever gedurende den winter de werktijd kan worden verlengd, om de verkor ting van den werkdag in den zomer te domi- neeren. Om dit laatst veronderstelde den invloed op het loon te berekenen, moet na tuurlijk het loon over een geheel jaar van verschillende werklieden, worden vergeleken met de loonen voor jaren, toen geen maximum- werktijd was vastgesteld. En dan zal die be rekening, door de vele storende invloeden, nog haast onmogelijk zijn. De lieer Gerritsen heeft gezegd, dat het voordeel van den extensieven arbeid, die op een beperkten werkdag wordt geleverd, wan neer geen maximum-loon is vastgesteld, zal komen ten goede van den aannemer. De heer Treub heeft hiertegen opgemerkt, dat, wanneer dit het gevolg was, daardoor óf het uurloon zal stijgen tot het oude weekloon op zijn minst, óf de aannemingsprijs lager zal worden, waarmee bewezen zal zijn dat het rijk onwillekeurig tot kunstmatige loonsver laging heeft meegewerkt. De heer Gerritsen weerlegt deze eerste opmerking aldus: Zoolang hot vaststaat, dat de prijs van het loon, zoowel wat de rijzing als wat de daling be treft, sterk geïnfluenceerd wordt door talrijke omstandigheden, die met de waarde van het vooi t- gebraehte in geen vei band staan, kan noch mag men het er op laten aankomen, dat bij hoogere waarde van het voortgebrachte, i. e. door inten- sieven at beid, deze van zeil in vei hoogde prij zen der loonen zich zal ab-pipgelen. Tegen de tweede opmerking zegt de schrijver nik geef toe, dat het voordeel der hoogere waarde van den aibeid, bij gelijk gebleven loon- prijs per uur, op den duur ten bate van het rijk zou komen. Maar ik kan niet toegeven, dat een lagere aannemingsprijs zal worden toegeschre ven aan grootere productiviteit van den arbeid, en mitsdien de regeering zou nopen tot de be kentenis, dat zij medewet kte tot kunstmatige loonsvetiaging. Indien dit geschiedt, zullen de vele andere redenen, die tot vei laging van een aannemingsprijs kunnen bijdiag-n, lang en breed zijn uitgemeten, zoodat jaien kunnen verloopen, alvorens zulk een gewichtige bekentenis wordt afgelegd." In een bijschrift zegt de heer Treub onder meer: Beperking van atbeidsduur komt meer voor zonder, dan metwinimum-loon-bepaling; toch zijn de werklieden, oveia! waar door de wet of het ge- biuik de arbeidsuren zijn ingekrompen, er vvèl bij gevaren en hebben zij daarvan uitzonde ringen natuurlijk daargelaten geen financieel nadeel ondervonden. Ware het anders, dan zou den zeker de werklieden zeiven wel de sterkste tegenstanders zijn van bepeikmg van arbeidsduur, zonder daarmede gepaaid gaande minimum- loonbepaling. Toch wordt bij bet streven naar verkurting van den aibenhiJag, het voorbehoud der minimum-luonbejiahng zelden of nooit ge maakt. Dit vei schil in standpunt tusschen den heer Gerritsen en de meerderheid der werklie den is hietuit te vei klaren, dat de lieer Gei ritsen op dit punt wat veel theoieliseert en de werk lieden meer letten up de gunstige gevolgen, welke de verkol ting van den arbeidsdag in de practijk opleveit. De heer J. Verheul Dzn., te Rotterdam, is door de jury, die dc ontwerpen heeft beoor deeld voor de nieuwe protestantsclie kerk in Den Haag, met algemeene stemmen bektoond, De fiima IJzermans Co. te Vlaardingen heeft het door de gemeente gestelde bod van f GO,000 voor de gasfabriek aangenomen en dientengevolge zal die fabriek met ingang van 1 Juli voor rekening der gemeente Vlaar dingen geëxploiteerd worden. Door den heer R. P. Stuivinga is tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag aangevraagd als ge meente-architect te Maassluis. Ter uitdieping van het vaarwater voor Maassluis is een baggermachine in het werk gesteld. Zondag zal op een stuk wetland nabij Delft eene Mei-meeting worden gehouden, uitge schreven door verschillende vakvereenigingen. Als sprekers zullen optveden J. Bergmeyer uit Dordrecht, Ten Bokkel uit Haarlem, H. van Kol uit Aywaille en mej. Stellingwerf- Jentink uit Leeuwarden. Eerlang zal worden aangevangen met den bouw van een nieuwen vleugel bij het departe ment van koloniën te 's-Gravenhage, op het terrein achter dit ministerie gelegen bezuiden het gebouw van den Hoogen Raad en het Binnenhof. Gistermorgen hebben de timmerlieden te Haarlem het werk gestaakt, omdat niet vol daan wordt aan den eisch om het loon op 23 cent per uur te stellen. Bij troepen trekken zij door de stad, om de werklieden, die aan het werk zijn gebleven, te noodzaken aan de beweging deel te nemen. De firma J. v. Ek en Zonen heeft twee barer werklieden, die zich bij de stakers hadden aangesloten, onmiddel lijk. ontslagen. Het bekende landgoed sDuin-en-Kruidberg" hij Zandpoort is Woensdag te Haarlem ge kocht voor den heer J. T. Cremer, lid dei- Tweede Kamer, voor f 1G 1,400 buiten de veilingkosten. Een jongeling te Appelsga, die aan toevallen leed en daartegen een kwakzalversmiddel gebruikte, met het gevolg dat de toevallen inderdaad wegbleven, is thans plotseling over leden. Te Sneek werden Dinsdag meer dan 10,000 kievitseieren aangevoerd. De gemiddelde prijs was 10 cents per stuk. Te Wierum (Fr.) hebben bij een executie- verkoop vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Nadat door een vreemdeling een goed bod was gedaan, wierp men met steenen naar den deurwaarder. De marechaussees hebben evenwel de orde kunnen handhaven. Het volksgebouw »De Vrijheid" te Mid- wolda, nog geen twee jaar geleden opgericht, zal eet lang van naam en bestemming veran deren en alleen een uitspanningslokaal wor den. De zaak van het socialisme wekt daar zoo weinig belangstelling meer, dat reeds her haaldelijk hare woordvoerdera voor een zeer klein publiek, 5 tot 10 man, optiaden. Uit Vere wordt aan de M. Ct. gemeld: Gistermiddag kwam de vermiste vNclt- sloep A M 5, schipper C. Mulder, alhier be houden binnen. Rotterdam. Gisteravond schrikte op den Nieuwen Binnenweg nabij deGouverne- straat een paard, gespannen voor den vracht wagen van den bode van Schiedam op Rotterdam A. v. d. T. Het dier nam een zijsprong en kwam met den wagen, waarin twee personen gezeten waren, in een sloot terecht. Een hunner wist zich te redden, doch zijn metgezel, die ouder den wagen, in de sloot terechtkwam, moest door eenige burgers en een politie-agent uit zijn benai de positie ver lost worden. Hij kreeg echter verscheidene kneuzingen. Met vereende krachten werden daarop paard en wagen op den kant gehaald. Amsterdam. De Koninginnen zijn heden- namiddag te 3.40 naar Engeland vertrokken. Aan het station werd aan H.H M.M. uit geleide gedaan door den burgemeester van Amsterdam, de commandanten van stad, schutterij en marine, voorts enkele andere civiele en militaire autoriteiten, ahmede enkele commissarissen der II. IJ. S. M. II. M. de Koningin-Regentes verzocht den burgemeester, haren dank over te brengen aan de burgerij voor de talrijke blijken van gehechtheid, hate dochter en haar aan den dag gelegd. Toen de trein zich in beweging stelde, hieven de op het perron aanwezigen een luid hoera aan, wat door de Vorstinnen, die op het balkon van den waggon stonden, vrien delijk wuivend werd beantwoord. Zwolle. Naar wij vernemen bestaat er uitzicht dat de Koninginnen ia het begin van September een bezoek brengen aan Over- ijsel en Drente. O.) Te Aniches (Frankrijk) woont sedert twintig jaar de weduwe Rostovvsky, eene Poolsche uit gewekene, die den leeftijd van honderd twaalf jaar heeft bereikt. Zij heeft een zeer bewogen leven achter den rug. Den tocht naar Rusland maakte zij mede als marketentster, waai bi; de dappere vrouw tweemaal verwond werd. Twaalf veldtochten maakte zij mede, waarvoor zij werd gedecoreerd met de orde van het zilveren kruis. Het brave oudje, dat nog zeer gezond is en over al hare zintuigen en geestvermogens kan beschikken, heeft vijftien kindeien gehad, die zij allen heeft zien sterven. Eenige jaren geleden stierf haar oudste zoon in den leeftijd van tachtig jaar. Zaterdagmiddag is een gedeelte der buskruit fabriek te Blumau, nabij Gumelsdorf, in Oosten rijk, in de lucht gevlogen. 20 weiklieden wer den daarbij gewond, van wien twee zwaar. De aangrenzende gebouwen zijn geducht beschadigd, zoodat de fabriek, die 3000 weiklieden telt, ge- ruimen tijd zal moeten stilstaan. Te New-Yotk is weer een vrouw van slechle zeden op straat vermoord, op de wijze van den beruchten Londenschen vrouwenmoordenaar Jack the Ripper. 's-CUAVESUARE 2C> April. Eerste Kamer. Aangenomen is het ontwerp voor een nieuw huis van bewaring te Utrecht, en na bestrijding door de heeren Fokker en Alberda aangenomen met 3G tegen 6 stem-, men de gewerenwet. Vee-uitvoer naar België. Du vee-uitvoer naar Belgie is nog aanmerkelijk toegenomen dezer dagen was er zelfs gebrek aan vee-waggons. Te Rozendaal is men van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in de weer, om de waggons te zuiveren en te ontsmetten. Van Maandag op Woensdag wet den niet minder dan ruim 1800 stuks gtoot vee langs genoemd grensstation naar Esschon verzonden. Ta Gent is onder twee koeien, uit Nederland aangevoerd, mond- en klauwzeer geronstateei u De veehandelaren, die bij het jongste geval te Essclten betrokken zijn, hetgeen later gebleken is geen mond- en klauwzeer geweest te zijn, hebben hiervan kennisgegeven aan de Belgische regeering, met verzoek om schadeloosstelling. Zooals men weet, werden wegens dat geval te Esscben 18 wagens vee voor invoer geweigeid en naar Nedetland teruggezonden Gisteren liep uit Friesland een extra trein naar Belgie, met honderden rundei en, om vóór Zaterdag aldaar ingevoerd te worden. Aan de Loidsche universiteit is heden tot aits bevordeid de heer A. E. Leehner. Geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend examen te Groningen de heer J. J, Bleeker. De socialistische ondet wijzer Robert us te Beets heeft voor 1 Mei oüicieel vacantia aange vraagd, teneinde de Meibeweging mee te kunnen vieren. Snel recht. In een voor de techtbank te 's-Hago aanhangige zaak, waai bij een eigenaar zijn huurder, die in strijd met de overeenkomst zou gehandeld hebben, gedagvaard had tol oiit- i aiming van liet gehumde huis, vi oeg de procu reur van den verhuurder Dinsdag vonnis op de stukken; da procuieur van den gedaagden huurder vroeg daaientegen dag vnri pleidooi, en de techtbank bepaalde dat pleidooi zooals wij meldden op 14 Januari 1896, alzoo ovei bijna 9 maanden, zoodat de huinder, indien lnj terecht tot ontruiming gedagvaaid is, than-, nog bijna driekwart jaar rustig in het huis kan blijven. Gelukkige rechtzoekenden zegt het Vaderland. KRAL1NGSCHE VEER.-—Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 110 zalmen, die voor fl.20 tot 1.45 per Va kilo werden vei- kocht. Nog werden aangebracht 934 ellten, die fl.20 tot 2.25 per stuk golden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3