mu der mi», ff. F. TAK, kennisgeving! K. 1895. Zondag 28 en Maandag 29 April. N°. 8777. Eersle Blad. Keuni geving. N egenenveertigste Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U IT GEVEIv.T. ODÉ. BUBBAV: B (mTbRI T B A A T 7 O. Yoor de herstemming ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad op Woens dag 1 Mei blijven wij aan bevelen de heeren: (wit biljet), (groen biljet). Biimenlandsche Berichten. t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10 Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Dit nummer bestaat uit drie bladen. Inrichtingen welke gevaar, schade ot binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en-wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van W. A. BEU KERS A.Jz., om vergunning tot oprichting van een ZweedscIic-lMCifcrs fabriek in het pand aan de Hoofdstraat no. 221, kadas ter sectie L no. 1171. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Vrijdag den lOden Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen voor het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie, dei- gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten April 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG-. De secretaris, VERNÈDE, Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ngevolge art. 5 der wet tot regeling tan den-kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (statHsótod n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoekschrif ten zijn ingekomen, om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein lc van J. M. NOORDIJK, wed. A. Munnik, toor het huis aan den Singel no. 148; van G. "WITKAMP, voor het huis aan r lange Achterweg no. 51; 3o. van L. VAN DE WATER, voor het huis aan de Lange Haven no. 02. Schiedam, den 26sten April 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Schiedam, 27 April 1895. Er is vrede gesloten tusschen Japan en China, en dientengevolge heerscht er onrust in Europa. Daar worden nota's gewisseld tusschen de groote mogendheden onderling en tusschen deze eri Japan, om toch vooral deze laatste mogendheid tot bezadigdheid in haar eischen te stemmen. Dit laatste wordt nu juist niet gevraagd uit medelijden met de arme Chineezen, doch veelmeer uit eigen belang. Men is in Europa ongerust over mogelijke plannen, die de thans zich zelf voelende Japanners wel eens zouden willen verwezenlijken. Daar is bijvoorbeeld Spanje; men ziet er in Japan een staat, die tot alles in staat is, dus ook in staat, zich op de Spaansche bezittingen in het Oosten te wer pen. Wat tocli is het geval? Spanje heeft n Oost en West prachtige bezittingendaar is Cuba, met zijn herhaalde opstanden tegen het Spaansche gezag, waar de uit Spanje ge zonden maarschalk Martinez Campos den tegenstand der opstandelingen reeds tamelijk verzwakt vond, en waar wel spoedig de rust, zij liet ook tijdelijk, zal zijn hersteld. Over dit schoone eiland is Spanje zeer bezorgd; want onbekend is het niet, dat de groote Noordamerikaansche republiek de bekende leus«Amerika voor de Amerikanen" ook gaarne op het eiland Cuba zou toepassen. En in het Oosten, daar bezit Spanje de kostelijke Philippijnsehe eilandenen een. blik op de kaart doet zien, dat de Japan ners, die zich bij het vredesverdrag met China het bezit van het eiland Formosa heb ben verzekerd, thans de buren van Spanje in het Oosten zijn geworden; dat is voor de Spanjaarden een n°buurschap, even gevaar lijk als Jan de Witt in zijn tijd dat van Frank lijk voor de Nederlandsche republiek achtte. In de Spaansche Kamer van afgevaar digden heeft een der militaire leden de aan dacht op dit feit gevestigd. Japan heeft thans, door de gemakkelijke verovering van Chi- neesche pantserschepen en andere oorlogs vaartuigen een vloot, waarvoor gansch Europa respect behoort te hebben, en zeelieden, die insgelijks van beteekenis zijn. De geachte Spaansche afgevaardigde drong er daarom bij de regeering op aan, dat de Philippijnen in behoorlijken staat van tegenweer mochten worden gebracht. Het schijnt, dat het betoog van den afgevaardigde indruk heeft gemaakt, althans er is besloten tot versterking over te gaan. Nu zal bij menigen afgevaardigde, kennende den berooiden toestand der Spaan sche financiën, de vraag onwillekeurig wel zijn opgerezen: «wie zal dat alles betalen maar er gaat een bataljon mariniers naar de Philippijnen, en er zijn Mausergeweren be steld om er de verdedigers der eilanden mede te wapenen, en er zal zwaar geschut heen gezonden worden, dat te Hamburg besteld is en waarschijnlijk wel door Ivrupp te Essen zal worden geleverd, 't Is toch zonderling inde wereld. Krupp betrekt het ijzer voor zijn grof geschut uit Spanje; Bilbao ziet wekelijks de Krupp-booten geladen uit zijn haven vertrek ken, en de Spaansche industrie, bestaat die wel, wordtmisschien gevraagd? is niet in slaat haar eigen grondstof te verwer ken. Doch dit daargelaten Spanje bereidt zich dus voor op mogelijke botsingen met de jonge mogendheid, die bestemd schijnt een groote rol in de wereldhistorie te spelen. Maar ook Rusland en Frankrijk en Duitsch- land hebben het oog op Japan gericht: Duitsch land, vooral niet te vergeten. Het heeft, men verlieze dit niet uit het oog, den Japannets hun militaire organisatie tot model ge diend. Japan heeft uit den Fransch-Duitschen oorlog geleerd, hoe een oorlog moet gevoerd wordenhet heeft het voorbeeld van den grooten Duitschen strateeg trouw gevolgd; het heeft overwinningen behaald, e\en ver rassend en vol van succes, als Duitschland; het heeft op het voorbeeld van Duitschland vruchten van de overwinning willen plukken, den grooten heldenkeizer van Duitschland waardig; het heeft van de Chineezen een oor logsschatting geëischt, die aan de gevorderde Fransche milliarden herinnert, het heeft uit breiding van grondgebied gevraagd, zooals Duitschland zulks van Frankrijk deed Daar komt de Duitsche regeering en raadt tot mati ging aan 1 Hoe de kleine Japanner in zijn vuist lachen zal, lachen zal om de Duitsche passie preek, als om het Russisch gebrom Want ook Rusland laat zich hooren, en 't spreekt van een krachtig optreden als Japan eens niet zeer rede lijk verkiest te zijn. Doch Japan is op zijn eigen terrein, en de mogendheden moeten van verre komen, willen zij in het Oosten optreden; en komen zij, dan vinden zij er een Japansche zeemacht, die zich niet onbetuigd zal laten, als 't er op aankomt. In het arme China zelf is de toestand be denkelijk, om geen erger woord te gebruiken. Bij de uitgestrektheid van het rijk en den primitieven toestand van de verkeersmiddelen kon het mogelijk ztjn, dat een deel van het rijk al de ellende van den oorlog ondervond, terwijl een ander, een afgelegen deel nauwe lijks o( in het geheel niet wist, wat er toch eigenlijk aan de hand is geweest. De bewo ners van het zuidelijk deel des rijks zijn bjj het bekend worden van de vredesvoorwaarden der Japanners in opgewonden toestand ge raakt. Zij kunnen zich niet voorstellen, dat hun volk in het Noorden totaal verslagen is, en dringen er daarom op aan, dat die vredes voorwaarden verworpen zullen wot den. Dat brengt den bewerker van den vrede, Li-Hung Chang, in moeilijke omstandigheden. Het woord verzet is reeds uitgesproken, en het groote aantal geheime genootschappen, die in het Hemelsche rijk reeds veel kwaad hebben gebrouwen, kan de tegeering nog ge noeg moeilijkheden in den weg leggen. Kort na zijn troonsbestijging verklaarde de jonge keizer van Rusland aan de afgevaar digden der districtsraden, die hem eenige bescheiden wenschen kwamen overbrengen, kort en bondig, dat hij alleenheerscher, auto craat was en wilde blijven. Werd deze uiting in Rusland misschien beschouwd als de uiting van een jeugdig gemoed, mogelijk minder doordacht en zonder nadenken gesproken 't Schijnt zoo, want een zeventigtal letter kundigen en dagbladschrijvers hebben de' vrijheid genomen een verzoekschrift tot den keizer te richten, waarin verzocht werd, dat het den czaar mocht behagen, de wet. op de drukpers in vrijzinnigen geest te wijzigen. Dit adres werd door den beheerscher ailer Russen in handen gesteld van een commissie, waarin zitting hadden de ministers van bin- nenlandsche zaken en van justitie, benevens de opperprocureur der synode, de man die bij alle niet-Gi iekseh-orthodoxe onderdanen van den czaar met een zwaite kool staat aangeteekerid, als een react'onnair van de kwaadste soort. Overeenkomstig het advies dezer commis- fs nu een antwoord gegeven op dit adres, kortweg een afwijzende beschikking, en wel omdat het adres is ingediend op een andere wijze, dan door de wet is voorgeschreven, levens wordt in herinnering gebracht, dat de Russische wetgeving op de pers volstrekt niet is verouderd, dat zij integendeel telkens verbeterd is, en dat bij de toepassing dezer wet nooit op willekeurige wijze is te werk gegaan. En eindelijk wordt aan de adressan ten rondweg te kennen gegeven, dat parti culiere personen het recht niet hebben ver andering in bestaande wetten te verzoeken of daarover een afkeurend oordeel uit te spreken I Waarlijk, onze eeuw dreigt voor Rusland in dichten nevel onder te gaan SCHIEDAM, 27 April IS95. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 30 April 1895, des namiddags ten l3/i ure. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Benoeming van: a, een lid in de commissie voor de gasfa briek en de drinkwaterleiding b. een lid in de financieele commissie;

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1