Letteren, Kunst en Wetenschap. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. c. twee leden in de commissie van voorlich ting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing-derpl: dir. belasting naar het inkomen. 3. Vaststeliihg van het le volj. kohier, der pi. dir. belasting, dienst 1895. 4. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot onderhandsche verhuring van het perceel weiland, hetwelk ingevolge raadsbe sluit van 9 April j.l. door de gemeente werd aangekocht. 5. Ontwerp van een gewijzigd besluit tot heffing van marktgeiden, met daarbij behoo- rende verordening op de invordering dier gelden. 6. Ontwerp eener gewijzigde instructie voor den directeur der gemeente-drinkwaterleiding. En verdere voorstellen en mededeelingen. Naar wij vernemen is bij den minister van buitenlandsd-e zaken hettelegraphisch bericht ingekomen van Harer Majesteits gezant te Brussel, dat de Belgische grens den 27n April a.s. weder voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland zal worden gesloten en dat dit verbod van invoer evenwel niet toe passelijk is op dieren in rechtstreekschen door voer zonder overlading per spoor door België verzonden. Het programma, waarmede de sSymphonie- Vereeniging" gisteravond voor hare buiten gewone leden en getioodigden optrad, getuigde van durven. Een werk als Goethe's sEgmond" toch, met zijne talrijke moeilijkheden, kan alleen worden uitgevoerd door een goed ge oefend koor van musici. En dat deze ver- eeniging als zoodanig kan worden aangemerkt, bewees haar spelonder de voortreffelijke leiding van haar bekwamen dirigent, den heer Julius Egener, voerde zij Beethovens schoone werk zoo gedistingeerd uit, dat het audito rium geheel onder den indruk er van verkeerde. Een illustratie bij dit toonwerk was mej. Amanda Eberle, die welwillend de declamatie op zich genomen had. Het parlando, waarmede zij het orkest afwis- j selde en aanvulde, vond in haar een eenig O vertolkster, die de kunst van zeggen zoozeer j verstaat en bezit, dat uit iedere strophe de gemoedsstemming spreekthaar fijn genuan ceerde voordracht, welke als muziek in de ooren klonk, deed ieder wooid tot zijn recht komen. De sopraan-solopartij werd vervuld Ap v q j «VV. U.WJ. -• Ïïaddèn in de eerste afdeehng 5-ien samen- s gewerkt tot een goed geheel, het tweede ge deelte van het programma bevatte uitsluitend solo-nummers. Mej. P. v. G. zong een drietal liederen«In allen benaehbarten Giirten", van Erik Meijer-Helmund, «Es muss ein Wun- derbares sein", van Georg Rijken, en «Lente zang", van Th. H. H. Verhey, met het ge volg dat zij nog een nummertje ten beste moest geven. Mej. Amanda Eberle vergastte het publiek nogmaals op haar deciamatoire gave door het voordragen van Van Zeggelens «Bloode Piet", dat wegens den guitig-naïeven toon luid applaus uitlokte. Met begeleiding van het volle orkest speelde de beer Willem Feltzer, lid der vereeniging, «Fantaisie Caprice" van Vieuxlemps, waarin deze jeugdige violist opnieuw blijk gaf van zijn groot talent, waarom hij dan ook zoo daverend werd toegejuicht, dat een tweede solo niet achtervyege kon blijven. De «Symphonie-Vereeniging", die door deze uitvoering getoond heeft het schoonheidsge voel en den kunstzin bij hare medeburgers ernstig te willen bevorderen, kan met voldoe ning op dezen welgeslaagden avond terugzien en zich ongetwijfeld, bij 't voortgaan in deze richting, van den voortdurenden steun verzekerd houden. "Woensdag 1 Mei a.s. zal de zomerdienst langs den Hollandschen spoorweg aanvangen de treinen vertrekken alsdan uit Schiedam Naar Amsterdam 5.25, 7.11 (le en 2e kl., stopt alleen te 's-Hage), 7.46,10.45,1.10, 2 32, 3.44, 6.45, 8.02 en 8 39. Naar 's-Hage11.32 en 12 27, staat in verbinding met den trein die te 1.07 uit 's-Hage naar Amsterdam vertrekt. Naar Leiden8.13, staat in verbinding met den trein die te 9.04 uit 's-Hage naar Amsterdam vertrekt, 9.28, staat in verbin ding met den trein, le en 2e klasse, die te 10.34 uit Leiden naar Amsterdam vertrekt, 4.31, 5.49, 10.24 en 11.20. Naar Rotterdam 4.58 (deze trein is tus- scbentijds aan verandering onderhevig), 6.33, 7, 8.08, 8.18, 9.09, 9.23, 9.46,10.29,11.24, 12.24,12.42,1.44, 2.15, 2.59, 3.45, 3.56,4 43, 5.18, 6.43, 8, 8.30, 9.06, 9.34, 9.50 (le en 2e klasse), 10.15, 10.31 en 11.39. Naar Helder7.46, 10.45, 3.44, 6.45 en 8.02. Naar Vlaardingen, Maassluis en Hoek-van-" Holland: 4.47*, 7.37*, 8.20, 9.31, 10.19, 10.55, 11.29', 1.46*, 3.16, 4.49', 6.50*, 8.06, 9.06*, 9.53* (le en 2e klasse), 10.20 en 11,40§. De met een geteekende treinen loopen naar den Hoek-van-HolIand. Alleen des Zondags. De tijd van vertrek der treinen is aangegeven in den tijd van Greenwich, dat is: 12 uur Greenwich- tijd 12 uur 20 minuten Amsterdamsche of ge wone tijd. De Staatscourant bericht Op last van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe Regentes, brengt de directeur van het kabinet der Koningin ter algemeene ken nis, dat, gedurende Hoogstderzelver verblijf in het buitenland, alle aan het adres van Hare Majesteit gerichte brieven moeten bezorgd worden aan liet kabinet der Koningin te 's-Gravenimge, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. B(j kon. besluit zijn vastgesteld geheel nieuwe formulieren van aangifte voor de be- drijfebehsting, welke zeer spoedig bekend gemaakt zullen worden. De heer A. E. Wolfsmidt, bij kon. be§r&ï van 23 Januari benoemd tot consul te Riga, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. De Prins HendriTe, van de maatschappij Nederland, aan boord van welk schip zich generaal Vetter bevond, is, na eene reis van 22l/s etmaal van Batavia over Padang, gister nacht te 2 uur te Genua aangekomen. Uit Den Haag meldt men, dat de eenige reden van de terugroeping van den heer Tosta Garcia, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der republiek van Venezuela, hierin is gelegen, dat de generaal sedert zijn terugkeer te Caracas, benoemd is tot gouverneur van het bondsdistrict en dientengevolge ook deel uitmaakt van den regeeringsraad van Venezuela. De heer Veloz Goiticoa blijft als zaakgelas tigde te 's-Gravenhage. Zooals bekend is, besloot het ministerie van justitie een proef te nemen met rijwielen voor de veldwachters, waarvoor dan ook bij het opmaken van de begrooting een post werd uitgetrokken. Naar wij vernemen, is door den minister de levering van deze rijwielen, na eerst geïn formeerd te hebben bij verschillende fabrieken, gegund aan de Simplex-rijwielen-fabriek te Utrecht, hetgeen ons niet alleen verheugt om het beginsel van de bevoordeeiing der natio nale industrie, maar ook omdat het een bewijs levert, dat die nationale industrie kan wedijveren met de buitenlandsche. De oudste zoon van den heer J. Chambers, predikant der Engelsche episcopale kerk te Amsterdamheeft Donderdagavond een kranige daad volbracht. Uit zijn kamer op de bovenste verdieping van zijns vaders huis op den Groenburgwal zag hij, hoe drie knapen in het water vielen een was er spoedig uit gehaald, doch de beide anderen begonnen reeds te zinken, toen Fred. Chambers het huis uit vloog, gekleed en wel te water sprong en al zwemmende en duikende er in slaagde de knapen op het droge te brengen. Een paar jaar geleden had hij het geluk op deze wijze twee knapen uit het Noordhol- lansche kanaal te redden. Rotterdam. De gemeenteraad besloot in zijn Donderdag gehouden zitting aan de «Rotterdamsche Tramweg-Mij." concessie te verleenen voor de verlenging van den paar- dentrainlijn van de Jonkerfransstraat naar den Blommendijkschen weg; f500 toe te staan voor het plaatsen van grenspalen met 1 October a.s. de drie leeningen af te lossen, door Oud-Charlois met de nutsspaarbank aldaar aangegaaneen som van f 6500 te bestemmen voor uitbreiding der lokalen voor het slachten van varkens op het terrein van het slachthuis en tot verkoop van diverse perceelen grond op Feyenoord. De voorstellen tot het verleenen van con cessie aan het Vriesseveem tot het gedeeltelijk overbouwde van de straat langs de Rijnhaven O.-Z. en om medewerking te verleenen bij den aanleg van straten aan de Schiekade op terreinen van de heeren M. Zaaijer c. s., alle vroeger in den breede vermeld, werden aangenomen met 18 tegen 16 stemmen de ontwerpverordeningen in zake het abattoir werden aangehouden. Verworpen werd het voorstel tot vorming van parallelklassen op de vormschool voor onderwijzeressen met 19 tegen 15 stemmen. Amsterdam. De Koningin en de Koningin-Regentes hebben bij haar vertrek weder in ruime mate van hare mildheid en hare goede gezindheid jegens de stad doen blijken. Aan den burgemeester werden de volgende giften ter hand gesteldvan de Koningin voor de algemeene armen f 2000, voor liet Nederl. Tooneel f 400, voor het weduwen- en weezenfonds van lArti et Amicitiae" f 250, voor het Diamantslijpers- weduwen- en weezenfonds f50; van de Regentes voor het Politiefonds f 400, voor het Brandweerfonds f 100, voor de jonge- lingsvereeniging «Excelsior" f 60, voor de Leemansmissions f 60 en voor het Diamant slijpers-weduwen- en weezenfonds f50; van beide Vorstinnen voor de vereeniging tot oprichting en instandhouding van het pro- teslantseb weduwen- en weezenfonds f 200, voor het Israëlietisch meisjes-weeshuis f 200 en voor het Maagdenhuis 1 200. Buitendien deed H. M. de Koningin aan de bestuurderen der door haar bezochte instellingen van wel dadigheid eene som ter hand stellen om den verpleegden een aangenamen dag te bezorgen. (N. B. Ct.) Ylissingcn. Bij heerlijk zacht, helder, stil weder kwamen gisteravond te 7.10 onze Ko ninginnen alhier aan, reizende onderden naam gravinnen Van Buren. De trein stond onder geleide van den heer Mieling, inspecteur by de exploitatie. Prachtige loopers waren gelegd van het salonrijtuig tot aan de Valk, die aan den Zuidelijken ponton gemeerd lag. De Koninginnen werden aan den trein ver welkomd door den commissaris der Koningin, en den burgemeester jhr. Reigersberg Ver- sluijs, kamerheer in buitengewonen dienst. De Koninginnen, met een bouquet in de lmnd, werden begeleid door den burgemeester naar de koninklijke wachtkamer en vertoefden daar eenige oogenblikken, met belangstelling alles gade slaande. Door de hal begaven zij zich naar de Valk, waar duizenden menschen luide hoera's aan hieven, dat door vriendelijk buigen naai'alle zijden beantwoord werd. Alvorens aan boord te gaan, namen de Koninginnen afscheid en reikte Koningin Wilheimina den burge meester de hand. Koningin Wilheimina in specteerde daarop de manschappen van de Valk. De Koninginnen bleven aan het dek tot het vertrek te 8 uur. Zoover het oog reikte, wuifde Koningin Wilheimina de duizenden, die hoera's aanhieven, toe. De Atjeh volgde de Valk op de reede. De Koninginnen hadden met haar gevolg in den trein gedineerd. De vereenigde Rotterdamsche tooneelisten directie Le Gras en Haspels, hebben een circulair» gericht tot het Rotterdamsche publiek, waarin zij een jaarlijksche subsidie van 10,000 gulden vragen, bijeen te brengen uit vrijwillige bijdragen! Zij wijzen in deze circulaire op de grootê exploitatiekostenhet toenemen van publieke vermakelijkheden, als café-chantants enz., decor!, currentie van buitenaf, en het algemeene afschaffen der kermissen in Nederland. Bovendien wordt de aandacht er op gevestigd dat de koninklijke vereeniging «het Nedei Undscb Tooneel" in veel gunstiger financieele positie is en dat de Rotterdamsche tooneelisten toch altijd bewezen hebben «de eer van hunne zaak hoog te houden". De Koninginnen zijn hedenochtend te 9.50 te Queensboro aangekomen en vertrokken van daar te halfelf naar Londen, waar de trein te 11.45 in het Victoria-station aan kwam. Onder de personages die aldaar hunne opwachting aan de Koninginnen maakten, waren de prins van Wales, de hertog van Edinburg, de hertog van Saksen-Coburg (prins Alfred van Engeland), de hertogin van Albany met hare twee kinderen, baron en barones j van Goltstein, het personeel van het gezant- j schap, den consul-generaal en het personeel van het consulaat. Koningin Emma omhelsde hare zuster hartelijk. Iedereen merkte op hoe goed Koningin Wilheimina er uitzag. Het. kleine dochtertje van de hertogin van Albany reikte de jonge Koningin een ruiker van roode rozen over. j De hooge personages begaven zich daarop naar de Koninklijke wachtzaal, waar de prios van Wales H.H. M.M. hartelijk begroette en zich een kwartier lang met haar onderhield, Men merkte op dat de jonge Koningin en prins Alfred een lang gesprek met elkander voerden. De prins van Wales geleidde daarna HH. MM. naar haar rijtuig, onder het gejuich van het publiek. HH. MM. reden rechtstreeks naar Brown's hotel. Brown's hotel is prachtig met bloemen versierd. HH. MM. hebben met de hertogin van Albany en hare kinderen het lunch gebruikt in het hotel en bezoeken hedennamidag het Britsch museum. (N. B. Ct.) Donderdagavond had op de Luxeroburgsche lijn, tussehen de stations Barnich en Sterpenich bij de Belgische grens een ernstig ongeluk plaats. Twee goederentreinen liepen om 7 uur up elkan der, tengevolge van verkeerden wisselstand. Een remmer, vader van een huisgezin, werd op de plaats gedood, terwijl het meerendeel van het personeel der beide treinen meer of minder ernstig werd gewond. Van het station Arlon werd onmid dellijk hulp gezonden. Dit Epinal, depart. Vogezen (Frankrijk), wordt gemeld De dijk, die een ontzaglijk reservoir van het kanaal in bedwang hieid, is hedenmorgen om half- zes bij Bausey doorgebroken. Een aantal buizen in de nabijgelegen dorpen zijn door het water meegesleurd. De spoorweglijn is voor een deel weggeslagen. Veeitig personen zijn verdwenen. De schade bedraagt verscheidene millioenen. Een treurig ongeluk is op de Rhone bij Lyon gebeurd. Zes jongelieden, tusschen 18 en 22 jaar oud, wilden daar gaan visschen, toen zij midden op de rivier bemerkten, dat hun bootje vol water liep. Hunne pogingen tot uitscheppen baa! ten niet. Daar sloeg op eens het bootje on), de zes jongelieden, die geen van allen konden zwemmen, vielen te water en verdronken op éen na, die zich aan het schuitje wist vast ie klemmen, tot er redding kwam. In Rumenië stijgt de Donau nog voortdurend. Te Braïla zijn de laag gelegen stadsgedeelten overstroomd. Bij Kalaraschi zijn vier peisonen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2