Binnenlaiidsclie Berichten. Tijdens het beleg, dat geduurd heeft van den 3n Maart tot den 20n April, leed het garni zoen erg van gebrek aan voedsel en munitie en van ziekten. De vijanden hielden een tuin bezet belendende aan de wallen van het fort, ze werden echter later daaruit verdreven. Robertson heeft een wond aan den schouder gekregen, maar is herstellende. Hij zal Britsch agent in Chitral blijven, want het ontzet van fort Chitral beteekent nog niet het eind van den veldtocht. Sher Afzul, die gevlucht is en achtervolgd wordt, kan de vijandelijkheden elders voortzetten. ZWEDEN en SOOBÏÏEGEJf. De Noorsche regeering heeft bij het Stor thing eene buitengewone begrooting ingediend van 6,9-18,000 kronen ten behoeve der ver dediging. Daarvan zijn bestemd 537,000 kronen voor de verdere aanschaffing van nieuwe geweren, 782,000 kr. voor munitie en magazijnen, gelden voor de voortzetting der vestingwerken bij Dröbak in de haven van Christiana, 3 millioen voor den bouw van een pantserschip en aankoop van 12 snel vuurkanonnen van G5 millimeter, 200.000 kr. voor monitors enz. Volgens gerucht is het Storthing bereid de aangevraagde som te ver dubbelen, teneinde van eene Engelsche firma drie pantserschepen, welke voor China besteld waren, tegen den halven prijs over te nemen. Te Stockholm wekt deze ongewone vrijgevig heid niet alleen verbazing, maar ook eenige ongerustheid. Zou men bet in gewone gevallen toejuichen dat Noorwegen krachtig wil mede werken tot de verdediging des rijks, onder de tegenwoordige omstandigheden ziet men er veel meer eene bedoeling achter om zich ten strijde uit te rusten tegen Zweden, aangezien de internationale verhoudingen der unie eene zoo buitengewone versterking der weermid delen niet rechtvaardigen. Het Stockholmsche blad Nyadagligt Allehanda ziet er dan ook eene ernstige vingerwijzing in, de hangende geschillen tusschen Zweden en Noorwegen ten spoedigste op te lossen. E D S L A S D. Uit Petersburg wordt aan de Timen gemeld dat de Japansche regeering in haar antwoord op het protest der drie mogendheden o. a. verklaard heeft dat het Japansche volk in opstand zou komen, indien de regeering aan de verlangens der mogendheden voldeed. Maar Rusland zal zich hiermee niet tevreden ver klaren, zoo wordt aan dit bericht toegevoegd. Er zijn administratieve misbruiken en tech nische fouten ontdekt bij den aanleg van den Transsiberischen spoorweg, waardoor de staat een verlies van meer dan 15 millioen i oebels geleden heeft. Een ingenieur heeft zelfmoord gepleegd, twee zijn ontslagen. Uit Warschau wordt gemeld, dat een honderdtal arbeiders, wegens sociaal-democra tische woelingen, in de citadel van Warschau «Wi e?" «Wei, Attilio. Hoe gaat het hem nu?" «Nog altijd wondkooits," was het weinig bemoe digend antwoord. Hij herkent niemand van ons." «Mag ik hem niet bezoeken O, laat mij bij hem gaan, al ware het maar voor een oogenblik," smeekte Elvira. Cesine, geroerd door zoovee! belangstelling, kuste bet heve meisje op het vooi hoofd, sloeg den arm om bare middel en voerde haar naar het vertiek, waar Attilio lag. Zij vonden er alleen dokter Zillani in de ziekenkamer. Zachtjes schoof Cesine het gordijn open en met kloppend hart trad Elvira nader. «Attilio!" riep Cosine zacht. De zieke gaf geen antwoord, geen enkel teeken van bewustzijn. Attilio fluisterde nu ook Elvira, flare stem beefde, maar klonk oneindig week en teer. Oogenblikkelijk sloeg de zieke de oogen op en richtte ze naar de plaats, waar mejuffrouw De Vries stond. Deze trad snel een stap nader en vatte de gloeiende hand van den jonkman, die hij haar poogde toe te steken. gevangengezet zijn, benevens twee ingenieurs en vijf jongedames. De gevangenissen zijn overvol. ITALIË. De Mei-betoogingen door de socialisten ont worpen, zijn in geheel het land verboden. SPANJE. De hertog van Orleans, jagende in de om streken van Se villa, is van het paard gevallen en heeft een been gebroken. Een colonne van 200 soldaten is Donder dag slaags geweest met een bende Cubaan- sche opstandelingen van 700 man. Zes Span jaarden vielen, onder wie een officier; van de opstandelingen werden er twaalf gedood en veertig gewond. Het is gebleken dat de Maceo, die op Cuba gestorven is, niet het hoofd der opstande lingen, maar diens broeder is. TURK IJ E. Volgens berichten uit Cettinje heeft de regeering verscheidene bataljons met geschut naar Plava gezonden, tot versterking van de troepen, welke die stad, die in handen der Albaneesche opstandelingen is, hebben inge sloten. AMERIKA. Het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten heeft bekendgemaakt dat het 6 Mei in eene voltallige zitting zal beslissen of het vraagstuk der inkomstenbelasting al dan niet zal heropend worden. Berichten uit New-York maken melding van een contra-verbond tusschen Japan, Enge land en de Vereenigde Staten. Uit Lima wordt bericht dat de president van Ecuador ontslag heeft genomen. AFRIKA. Naar de Times uit Kaapstad verneemt, heeft de regeering van de Zuidafrikaansche repu bliek zich bereid varklaard, een deputatie uit Oranje-Vrijstaat te ontvangen, maar uitstel verzocht tot de Volksraad bijeenkomt. Wilhelm Lippert, die de Union Bank te Kaapstad voor nagenoeg 200,000 pond sterling heeft opgelicht, is veroordeeld tot zeven jaar tuchthuisstraf. CHINA. De secretaris van Li-Hung-Chang en Foster zijn te Peking aangekomen met het vredes verdrag. Dit wordt thans door den keizer en de ministers overwogen, terwijl de buiten- landsche gezanten worden geraadpleegd. De hooge ambtenaren raden den keizer af het te bekrachtigen. Volgens een telegram uit Peking gisteren te Shanghai ontvangen zou de toestand daar zeer kritiek zijn. Eenige generaals willen den oorlog voortzetten. De raad van censo ren verwijt Li-liung-Chang en den keizer alleen het recht tot ratificatie van het vredes verdrag gelaten hebben. Het telegram voegt «Elvira klonk het nauw hom baar. «Moed, moed, mijn vriend!" fluisterde zij. Zij wilde nog meer zeggen, maar de stem weigerde haar den dienst. Dokter Zillani trad haastig toe. «Wij hebben 't gewonnen Wij hebben't ge wonnen 1" riep hij zacht maar niet vrooljjka opgewektheid, en wist zich dien plotselinge» ommekeer in den toestand van den zieke niet te vei klaren. «Het bewustzijn keert terug, de koorts is aan het afnemen. Maar nu moet alle gemoedsbeweging worden veorkomen zij kon gevaarlijk worden." Nog eens drukte Elvira do heete hand. de hand, die zich bij de verdediging tegen het roofgespuis zoo moedig had geweord; nog eens knikte zij hem lachend toe en sprak toen, zich tot Cesine wendend «Laten wij nu gaan. Ik weet nu, dat hij hei stellen zal." TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De zon dook in de golven en in het rotsachtig gebergte van Agropoli heersebte reeds de itilte er bij, dat na de bekrachtiging van het verdrag muiterij in het leger te vreezen is. De partij die niet in het vredesverdrag wil toestemmen, eischt verlaging van de schade vergoeding en vermindering van het af te stane grondgebied, inzonderheid behoud van Formosa. Ook wijst zij andere havens aan om opengesteld te worden. Den 8n Mei moet de keizer beslist hebben. Uit Nuichang wordt aan de Times gemeld dat, wegens het mislukken van den oogst ten vorigen jare in Mantsjoerije hongersnood heerscht. JAPAN. Volgens bericht uit Tokio zijn de Japanners vooral pijnlijk getroffen door de tusschen- komst van Duitschland, daar zij overwegen dat de oorlogsopleiding door Duitschers de Japansche legers in staat heeft gesteld te zegepralen. Intusschen hoopt de Japansche regeering dat de drie mogendheden, wier nota's trouwens afzonderlijk overhandigd zijn, niet eendrachtig zullen kunnen blijven. Zij vestigt er de aandacht op dat de Vereenigde Staten, Oostenrijlc-Hongarije en Italië, die toch ook gewichtige belangen hebben in oostelijk Azië, geen bedenkingen tegen het vredesverdrag hebben ingebracht. EERSTE KAME i OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 26 April. In de zitting van heden werd aangenomen het ontwerp voor een nieuw huis van bewa ring te Utrecht, nadat de heer Van Weideren Rengers had aangedrongen op een minder kostbaar systeem van opsluiting, voor de toe passing van korte hechtenisstraflen. Daarna is de gewerenwet behandeld. De heer Fokker bestreed die, omdat niet gelijktijdig eene betere legerorganisatie is voor gesteld. Hij zou daarom een enquête wenschen. Ook had hij groot bezwaar tegen de over brenging der militaire inrichtingen van Delft naar Amsterdam. De heer Van Alphen daarentegen acht het nieuwe geweer volstrekt noodzakelijk en over brenging der militaire inrichtingen in het belang der defensie. De heer Wertheim verdedigde de aanvrage eveneens, als in het wezenlijk belang der ver dediging en bestreed het betoog des heeren Fokker. De heer Schimmelpenninck van der Oye achtte de kans van nieuwe geweerverbeterin gen zeer gering en verdedigde de voordracht. De heer Alberda van Ekenstein bestreed het ontwerp, omdat de 10 millioen voor vreed zamer en zeker even nuttige doeleinden z. i. moesten worden besteed, en volstrekt niet vaststaat dat door de nieuwe geweren de geheele verdedigbaarheid is beieikt. van den nacht, die alleen nog afgebroken werd door het geschreeuw van eene meeuw, die baai- nest zocht, 't welk zij tegen den bijna loodrecht in zee afdalende» rotswand had gebouwd. Aan de landzijde was dit gebergte van de omgevende hoogten gescheiden door een breede kloof, die echter naar het oosten zoo nauw werd, dat een geoefend bergbeklimmer-haar kon overspringen, 't geen echter altijd een gevaarlijk pogen bleef. De lieden, die dit oord tot verblijf hadden gekozen, wisten zich te redden. Men oveibrugde de kloof op haar smalst met een laddor en haalde haar na het gebruik weder in. Zoodoende was het voor een vreemdeling geheel onmogelijk hunne schuilplaats te bereiken, want van de laagte naar de hoogte te springen ging in liet geheel niet. Aan den ingang van een vrij diepe grot stond Checco op wacht. Cbecco een bandiet 1 Hoe hij het geworden was, wist hij eigenlijk zelf niet. Hij had zich door anderen laten leiden en meesleepen en was onwetens en onwillens op een weg gebracht, waarop hij eigenlijk niet wilde wezen. Maar De minister van oorlog verklaarde dat het zijn stellig voornemen is, voor 1897 eene nieuwe- bewapening der schutterij voor te stellen, doch dat de Kamer thans geheel vrij is. Bij de be grooting van 1896 zal hij een afgerond p!an van verdediging der stelling Amsterdam voor stellen. De g-schutgieterij en de artillerie, werkplaatsen zullen niet worden overgebrach? De gewerenwet is hierop aangenomen met 36 tegen 6 stemmen. De heer Schimmelpenninck van der Oye interpelleerde of de minister niet meende dat in de militaire cantines ruime toelating moest geschieden van dag- en weekbladen, met uitsluiting van die, welke in strijd zijn met de openbare orde, de zedelijkheid en den eerbied aan de gestelde machten en dat zoo veel mogelijk rekening worde gehouden met de wenschen van de bezoekers der cantine. De minister van oorlog verklaarde volkomen in te stemmen met eene ruimere opvatting in zake de toelating van dag- en weekbladen- en is bereid de militaire autoriteiten hier van te doen blijken. De weigering te Dor drecht was eene uitzondering. Overal elders schier is ruime toelating regel. Bij de keuze der bladen mag men vertrouwen op hei be leid der commandeerende officieren. De Kamer is tot nader uiteengegaan. SCHIEDAM, 27 April 1895. Door de commissie voor heide-ontginniw O en grondverbetering als middel tot verbete ring der sociale toestanden is een rapport opgesteld, dat thans het licht heeft gezien bij J. II. de Bussy te Amsterdam. Zij ving dit rapport aan met de uiteenzetting van het doel der verschillende vereenigingen, die dit doel beoogen, in deze volgorde lo. »Oranjebond van Orde", met het Ms onderdeel werkende centraal comité der kwartgulden-vereeniging voor beide-ontgin ning. 2o. Vereeniging door arbeid tot ver betering" in Friesland. 3o. »I3ond van Orde door Hervorming" in Groningen. 4o. Plan tot oprichting van eene maatschappij tot ontginning van heidegronden met den heer Bertels als directeur. 5o. Plan tot het stichten van heidedorpen door Ericus. Go. Als interes sant voorbeeld, van hetgeen door particulieren in deze richting is tot stand gebracht, wordt onder deze rubriek ook melding gemaakt van de proefneming van de heeren Knuttel en Heldring bij Hoenderlo. De commissie komt tot de volgende con clusion lo. Alle kolonisatie- en dorpsplannen to ver wezenlijken, hetzij door werkloozan uit de steden, hetzij door boeren of door arbeiders, met het doel om heide-ontginning te bevorderen, moeten vooral in tijden van landbouwcrisis als wij tegenwoordig beleven, beslist worden ontraden, 2o. De wenschelijkheid worde uitgesproken van het tot stand komen van provinciale ver- v wat er tegen te doen Eene enkele weifeling, éene verdachte beweging, en men had hem neer geschoten als een hond. In dit hol lag hertog Cesare, Men had hem zijn eigen gewaad doen uittrekken om het te verwisselen met dat der Sciociari. Hij sliep. Men had den nacht afgewacht om hem onbemerkt naar hier te voeren. Nu was hij van afmatting ingeslapen. Ook de bandieten waren gaan slapen op enkelen na, die een spel kaarten te voorschijn hadden gehaald. Alleen Ti zat buiten het hol op een rotsblok uit te kijken in noordelijke richting, alsof hij van dien kant iemand wachtte. 't Werd al donkerder en donkerder. Daar klonk door de stilte van den nacht een gillend gefluit. Het kwam van den kant van Agropoli, het spoor wegstation aan den weg van Napels naar Calabrié. Weldra dook uit het donker een man op, dia hijgend en blazend de rots beklom. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6