l J J. 1. TAB DEB SCHALK Jr., •F. A". 1895. Woensdag 1 Mei. N°. 8778 Eerste Blad egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uLgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Voor de herstemming ter verkiezing Tan twee leden yan den Gemeenteraad op Woens dag 1 Mei blijven wij aan bevelen de heeren (•wit; biljet), (groen biljet). Biliten 1 andsclie Berichten. i II BAIT. ^BONNBXEKTSPaiJS, per kwartaal Jrvxo {wr pos<door het geheele Rijk ifconderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BCBEADi BOTERITRAAT 7 O. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf i.to. Iedere gewone regel meer. 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bij till nummer worden aan onze geabonneerden In de stad gratis ver zonden s Zomerdiensten van liet Fost- 1 ntoor. den llollandschcn Wzcrcn- §poorweg, den locaalspoorweg Schie damIIoelt-van-Holland en de Stoom tram van hier op Botterdam. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft het voorstel tot heffing van een beschermend recht van quebracho- liout en daaruit vervaardigde producten, voor zoover niet bestemd tot het verven van leder of voor chemische doeleinden, aangenomen. Het ontwerp tot wijziging der wet betref fende de belasting op sterken drank werd naar eene commissie verzonden. Volgens de National Zeitg. hebben de leden van den Rijksdag, die voornemens warende regeering te interpelleeren naar aanleiding van haar optreden tegen het vredestractaat tusschen Japan en China, daarvan voorloopig afgezien, vermoedelijk wel op grond dat de regeering hangende het geschil niet bereid zou zijn zoodanige interpellatie te aanvaarden. De commissie uit den Rijksdag voor het voorstel-Von Kanitz heeft besloten eene alge- meene beraadslaging te houden over de vol gende punten of de landbouw door het tot stand komen van een monopolie geholpen zal worden, of het mogelijk is het voorstel uit te voeren, en welke sociaal-politieke bezwaren er tegen in te brengen zijn. Verder zullen enkele bepalingen van het voorstel bij de algemeene beraadslagingen worden behandeld en ten slotte zal worden gediscussieerd over de vraag, ol de landbouw ook op andere wijze geholpen kan worden. De behandeling kan dus geruimen tijd duren. De postmeester-generaal dr. Von Stephan, die zooveel belangrijks heeft tot stand gebracht, herdacht Vrijdag de vervulling van zijn ambt gedurende 25 jaar. Onder de tallooze blijken van vereering, die Stephan Vrijdag ontving ter gelegenheid van zijn zilveren feest als hoofd der Duitsehe posterijen, behoort ook een adres van de leden der nationaal-libeiale fractie in den Rijksdag. Stephan was op reis gegaan, om zich aan alle uiterlijk huldebetoon te onttrekken. De gemeenteraden van Keulen en Bremen hebben den minister van posterijen, dr. Von Stephan, tot eereburger benoemd. Uit Kameroen :s weer bericht ontvangen van een opstand. De regeering heeft een oor logsschip derwaarts gezonden. BELGIS. De koning is Vrijdagavond te Venetië aan gekomen. En altijd nog maar grooter wordt de stapel koninklijke besluiten te Brussel. De Kamer heeft het voorstel-Anseele om den ln Mei niet te vergaderen, verworpen, nadat in een vrij rumoerige vergadering de bemiddelings-voorstellen van Lorand en den abbé Daens verworpen waren. Een staaltje uit de discussies': li.: indien Jezus Christus op aarde terugkwam Sm.dan zou hij ais kiezer maar éen stem uitbrengen. De toon der beraadslagingen was geheel in overeenstemming met deze onbehooiiijke woorden. ENGELAND. Lord Rosebery is geheel hersteld. Men verzekert uit. goede bron dat de Ame- jikaansche gezant Bayard voorstellen deed aan de regeering verklarende, dat, indien een uitstel van 14 dagen aan Nicaragua werd toegestaan, het de schadeloosstelling zou be talen. Engeland nam deze aan, maar Nicara gua weigerde op het laatste oogeublik. Men gelooft dat Nicaragua eene bemiddeling in roept met het doel tijd te winnen. In het Iersche district Wicklow heeft de verkiezing plaats gehad van een lid \an het Lagerhuis, ter vervanging van den heer Sweetrnan, die als anti-ParnelIist gekozen, onlangs tot de Parnellisten is overgegaan en om die reden zijn mandaat heeft neerge legd. Er waren drie candidaten gesteld, door de conservatieven kolonel Tottenham, dooi de Parnellisten de lieer Sweetrnan en door de anti-Parnellisten de heer O'Kelly, welke laatste gekozen werd. B S I A S I). De regeering blijkt niet aan Israëlieten het bezoeken van badplaatsen in den Kau- kasus verboden te hebben, maar alleen het zich daar vestigen. Behalve de protest-nota, welke de regee ring naar Tokio heeft gezonden, heeft zij ook ernstige vertoogen gericht tot den Japanschen gezant te Petersburg. Lobanoff heeft aan de gezanten te Peters burg verklaard, dat naar zijn overtuiging de tusschenkomst van de drie mogendheden Rusland, Fiankrijk en Duitschland in Oost- Azië tot geen ernstige conflicten aanleiding zal geven. Het ministerie van financiën heeft zich tegen de voorgestelde \ereeniging van Rus sische en Amerikaansche petroleum-produc- ten verklaard. OOSTENRIJ K-H OSGABJE. Het Oosten rij ksche Huis van afgevaardig den heeft het voorstel van den socialist Per- nerstorfer, strekkende om binnen drie weken een gestreng onderzoek in te stellen naar de levensomstandigheden, en inzonderheid naar den toestand van de woningen der werklui bij de steenbakkerijen ar n den Wienerberg, verworpen, maar het voorstel van dr. Barn- reither, dat geen termijn stelt en de regeering uitnoodigt het door haar reeds aangevangen onderzoek met bekwamen spoed voort te zet ten en het Huis van afgevaardigden zoodra mogelijk te verwittigen van den uitslag, aan genomen. - 'xicor tusschenkomst van den burgemeester van Weenen, Grubl, is in een bijeenkomst van de eigenaars van de steenfabrieken met zes en twintig afgevaardigden van de stakende werklui een vergelijk getroffen. Aan de werk lui werd een verhooging van loon van 15 tot 20 peicent toegestaan. Het woningvraagstuk bleef onbeslist. Den burgemeester werd dank betuigd voor zijn ijverige bemoeiingen. Met groote meerderheid heeft liet Ilon- gaarsche Huis van afgevaardigden besloten, het wetsontwerp op de vrijheid van gods dienstoefening ten derden male ongewijzigd, dus met herstel van de geschrapte artikelen, naar het Huis van magnaten te zenden. ITALIË. De koning en de koningin zijn Zondag avond naar Venetië vertrokken. De keizerin van Oostenrijk is er Zaterdag reeds gearri veerd, En de koning van België moet er ook zijn, als hij althans weer niet naar een andere windstreek op reis is. Eenige bladen meenen te weten, dat de veikiezingen voor de Italiaansche Kamer in Mei zullen gehouden worden. Ze noemen als datums 19 en 26 Mei. Uit Rome wordt gemeld Een officieuse nota spreekt het bericht tegen dat de vertegenwoordigers van Italië en de Vereenigde Staten te Tokio zich ver bonden zouden hebben om de vei klaringen van Frankrijk, Duitschland en Rusland te steunen. SPANJE. Martinez Campos slapte Donderdag onver wachts te Havana aan wal. Weldra wap perde uit tal van huizen de Spaansche vlag, en de militaire en burgerlijke autoriteiten gingen den generaal verwelkomen. Deze be gaf zich naar het paleis en deelde onmid dellijk bevelen uit voor den veldtocht tegen de muiters. Ondanks den regen zal hij de operaties met kracht laten voortzetten, en liq heeft hoop dat de opstand binnenkort onderdrukt zal wezen. Hij rekent op de vaderlandsliefde van de inwoners der stad. Spoedig zal hij zelf naar de plaats van de vijandelijkheden vertrekken. Van Cuba is bericht ontvangen dat ko lonel Salamanca te Gigotes een bende op standelingen zou hebben vei slagen, mnnr dat een Spaansche post door opstandelingen overvallen en éen man gedood is. Het Spaansche fregat Isla de Luzon heeft het wrak van de JELeina Itegente ontdekt, ten zuidoosten van kaap Camarinas, tusschen kaap Tarifa en kaap Trafalgar, op een diepte van ongeveer 200 meter. Te Toledo zijn drie Fransche anaichisten in hechtenis genomen. Naar men zegt wacht ten zij daar op de bevelen van het comité te Parijs tot volvoering van een of anderen grooten aanslag. R M E N I E. De regeering heeft de socialisten verboden op 1 Mei optochten te houden en de prefecten gelast aan dat verbod streng de hand te houden. S E R V I E. De Skupschtina heeft in een adres aan den koning de jongste veranderingen in de grond wet goedgekeurd en instemming betuigd met het intrekken van de wetten tegen de ouders des konings. Verder wordt in dat adres iiulp beloofd bij de veidere in het uit/iclit gestelde vernederingen van de grondwei. De Skupsch tina spreekt haar veitrouweu ui de ïegeering uit en belooft de aangekondigde wetsont werpen goed te zullen ontvangen, inzonder heid de financieele ontwerpen. De koning betuigde zijn dank voor de uitgedrukte gevoelens. De liberalen en radicalen beraadslagen over een gemeenschappelijk vertoog tegen de wet tigheid van de tegenwoordige Skupschtina en haar besluiten. liet gerucht dat de minister-president Christitch na afloop van deze zitting der Skupselitina zal aftreden, wordt in diploma tieke kringen bevestigd. Men zegt dat hij dit besluit genomen heeft met het oog op de teiugkomst der koningin-moeder, daar onder zijn bestuur de echtscheiding tusschen Milan en Nathalie werd uitgesproken. Bovendien zou hij het regeeren moede zijn eri zijn zending als afgeloopen beschouwen, nu de verkiezingen hebben plaats gehad. Als zijn opvolger noemt men Nikolajewitch. GRIEKENLAND. De verkiezingen hebben alleen hier en daar tot onbeteekenende schermutselingen aan leiding gegeven en zijn verder betrekkelijk kalm afgeloopen. De partij van Delyannis zegeviert geheel en alzij zal 140 vertegen woordigers in de Kamer tellen, tegenover 16

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1